Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λαμπη στηνω τα 44+2 γραμμαρια με Τεκνα.....τελικα ειχα sg12 ( πρασινο...) δεν βρισκω ομως
διαφορά στην ογκομετρια με τον sg14.....To ιδιο υψος εχουν και τα δυο βυσματα το ιδιο αμορτισερ
το ιδιο βαθος ποτηριου , την ιδια φουστα....το παχος και ποιοτητα πλαστικου ιδιο...η μονη διαφορά
που βρισκω ειναι στο χρωμα φιλε!!!
Μου διαφευγει κατι ???:rolleyes:
 
Λαμπη στηνω τα 44+2 γραμμαρια με Τεκνα.....τελικα ειχα sg12 ( πρασινο...) δεν βρισκω ομως
διαφορά στην ογκομετρια με τον sg14.....To ιδιο υψος εχουν και τα δυο βυσματα το ιδιο αμορτισερ
το ιδιο βαθος ποτηριου , την ιδια φουστα....το παχος και ποιοτητα πλαστικου ιδιο...η μονη διαφορά
που βρισκω ειναι στο χρωμα φιλε!!!
Μου διαφευγει κατι ???:rolleyes:
κ.Νίκο καλημέρα .Δέν το γνωρίζω διότι SG δουλεύω 12-17-19-22
 
Λαμπη στηνω τα 44+2 γραμμαρια με Τεκνα.....τελικα ειχα sg12 ( πρασινο...) δεν βρισκω ομως
διαφορά στην ογκομετρια με τον sg14.....To ιδιο υψος εχουν και τα δυο βυσματα το ιδιο αμορτισερ
το ιδιο βαθος ποτηριου , την ιδια φουστα....το παχος και ποιοτητα πλαστικου ιδιο...η μονη διαφορά
που βρισκω ειναι στο χρωμα φιλε!!!
Μου διαφευγει κατι ???:rolleyes:
Εμένα πουθενά δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω από 12 ο πράσινος από τον 14, ίδιους τους βλέπω στην πράξη, κάτι οφθαλμοφανές στη σκληρότητα δεν βλέπω αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας γιατί δεν τον συμπαθώ τον sg σε αυτά τα νούμερα...
 
Εμένα πουθενά δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω από 12 ο πράσινος από τον 14, ίδιους τους βλέπω στην πράξη, κάτι οφθαλμοφανές στη σκληρότητα δεν βλέπω αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας γιατί δεν τον συμπαθώ τον sg σε αυτά τα νούμερα...

Μαλλον δεν εχεις ''αδικο'' Αρη....Ουτε εγω τον συμπαθω....διαφορές οπως λες δεν βρηκα και εγω...
Τωρα εστησα δυο φυσιγγια....στο ενα τροποποιησα τον sg12 του εκανα 4 πεταλα....θα τα ριξω
και θα δω εαν δωσουν καποια διαφορά!!! Ετσι για να ξερω....
Αρη , για μενα...DRAGO 14 .....και Αγιος ο Θεος φιλε!!! :)
 
Αρη εαν δουλεψεις τον sg12 κανε του ακομα δυο πεταλα ,,,να γινουν 4ρα....ειναι υπολογισιμη η
διαφορα στην συγκεντρωση και ειδικοτερα στην κατανομη!!!!
Δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα ή αυτο που δινει ο drago14 αλλα με λιγη ''προσπαθεια'' με 4 πεταλα
ο sg12 ισως τον πλησιασει!!!!
 
Σίγουρα θα φτιάχνει η κατανομή Νίκο αλλά δεν τον γουστάρω, δεν μου ταιριάζει το αμορτισέρ τού στα στησίματα μου... Αν είναι να πάω σε τόσο χαμηλό αμορτισέρ κ άκαμπτο, προτιμώ τον sg magnum ;)
Τον δοκιμασα και αυτον!!! Θρηνος φιλε.....δεν ξερω γιατι δεν μου ''καθεται'' αυτο το σεταπ...
Κατι κανω λαθος και μαλλον βρηκα το γιατι....12/76 δουλευει πολυ καλα....και σε 12/70....το παιρνει ο διαολος....
 
Αρη εαν δουλεψεις τον sg12 κανε του ακομα δυο πεταλα ,,,να γινουν 4ρα....ειναι υπολογισιμη η
διαφορα στην συγκεντρωση και ειδικοτερα στην κατανομη!!!!
Δεν μου εδωσαν αυτο που ηθελα ή αυτο που δινει ο drago14 αλλα με λιγη ''προσπαθεια'' με 4 πεταλα
ο sg12 ισως τον πλησιασει!!!!
O Sg12 δεν θέλει καθόλου πάτημα κ.Νίκο .Απάτητος εντελώς.
Επίσης μην του κάνεις 4 πέταλα .2 όπως βγαίνει .
 
Last edited:
Καλημερα Στεφανε!!! Καλες ειναι οι γρηγορες και ελαφριες τουφεκιες.....αλλα ειναι για μεχρι τα 35
μετρα.
Δεν μπορεις να πας ΠΧ στην φασσα ή στο παπι με μια ελαφρια τουφεκια και να εχεις απαιτηση να
πεσει το θηραμα στα 45 - 50 μετρα !!!
Μονο με ΤΑΜΑ στην Παναγιά θα πεσει....και αυτο θα γινει μια φορα!!!
Βαση του πινακα συγκεντρωσης που δινουν οι κατασκευαστες φυσιγγιων....αυτο επιβεβαιωνεται.
Αλλο τα 33 γραμμαρια .....Αλλο τα 42 , αλλο τα 50 γραμμαρια.
Οι κατασκευαστες φυσιγγιων δινουν 32% συγκεντρωση στα 50 μετρα με φουλ τσοκ.
Αυτο σημαινει οτι φυσιγγιο 33 γραμμαρια στον φονικο κυκλο απο τα 191 σκαγια γομωσης μονο τα
61 σκαγια θα ειναι μεσα!!!
Και με 61 σκαγια δεν πεφτει ουτε φασσα ουτε παπι.....
Τα 50 μετρα δεν ειναι ''αστειο''.....για να παρεις θηραμα θελεις περισσοτερα γραμμαρια σκαγια !!!

Για του λογου το αληθες σου βαζω καποιες φωτο.....και βγαλε τα συμπερασματα σου φιλε μου!!!

View attachment 34179View attachment 34180View attachment 34181View attachment 34182View attachment 34183
Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε, απλά πάντα με άρεσε η γρήγορη τουφεκιά.Ίσως επειδή ξεκίνησα με πάπιες.Γρήγορο και ''γεμάτο'' δεν πέτυχα φυσίγγι.
Για να μην αλλάζω το θέμα βάζω φωτογραφία με τους φελλούς από το μονόβολο.Τον ένα μόνο δεν πήρα γιατί τον πάτησα κατά λάθος και τον είδα διαλυμένο-μπορεί και από την τουφεκιά. Μετά το μπαρούτι έβαλα χαρτάκι ,όπως είπατε, και μετά τους φελλούς και το κομμένο το gualandi gualbo.Το νιώθω πιο βαριά τουφεκιά.
Με JK6 1,70x30 κλείσιμο αστέρι με ν7 σκάγια είναι δυνατό ή μόνο θόρυβο-για πάπιες?

φελλοί ριχμένοι.jpg
 
Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε, απλά πάντα με άρεσε η γρήγορη τουφεκιά.Ίσως επειδή ξεκίνησα με πάπιες.Γρήγορο και ''γεμάτο'' δεν πέτυχα φυσίγγι.
Για να μην αλλάζω το θέμα βάζω φωτογραφία με τους φελλούς από το μονόβολο.Τον ένα μόνο δεν πήρα γιατί τον πάτησα κατά λάθος και τον είδα διαλυμένο-μπορεί και από την τουφεκιά. Μετά το μπαρούτι έβαλα χαρτάκι ,όπως είπατε, και μετά τους φελλούς και το κομμένο το gualandi gualbo.Το νιώθω πιο βαριά τουφεκιά.
Με JK6 1,70x30 κλείσιμο αστέρι με ν7 σκάγια είναι δυνατό ή μόνο θόρυβο-για πάπιες?

View attachment 34201

Δεν ειπα χαρτακι....ειπα φουστα απο βυσμα. Αυτο που εβαλες και το λες χαρτακι...ειναι overpowder και
δεν το συμπαθω γιατι εχω διαπυστωσει οτι ανεβαζει περισσοτερα bar απ'οτι η εμφραξη με φουστα!!
Τωρα JK6 δεν εχω,,,,εχω την ch6 που την λενε αντικαταστατρια της jk6 ...Ωστοσο θα σου ελεγα να εχεις
για τα σεταπ σου....σαν μπουσουλα αυτον τον πινακα.
Οπου αλλου μπορω να βοηθησω....στην διαθεση σου φιλε μου!!!

εικόνα_Viber_2021-10-16_16-51-18-340.jpg

Παπι δυστυχως δεν εχω κυνηγησει ποτε....Νουμερα σκαγιων - δοσολογιες (γραμμαρια ) γνωριζουν καλυτερα
απο εμενα οσοι κυνηγουν παπια!! :)
 
Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε, απλά πάντα με άρεσε η γρήγορη τουφεκιά.Ίσως επειδή ξεκίνησα με πάπιες.Γρήγορο και ''γεμάτο'' δεν πέτυχα φυσίγγι.


Τι εννοεις ''γεματο'' και γρηγορο δεν πετυχα ?? Μαλλον εννοεις δεν ασχοληθηκες αρκετα!!! ;)

Στησε αυτο το σεταπ ...εαν θελεις...δοκιμασε το σε στοχο πρωτα...και αν σου αρεσει και βγει καλο...και
στον κυνηγοτοπο.

CHED,-T4- CX2000 -1,80X34+1 αλευρι-Ν6- κουβετ ( οbturator ) 6,5 xιλιοστα + ντιανα 7χιλιοστα+10 χιλιοστα
μαλλινη -ακερωτη αλιπαστη+1χαρτακι καλ12 - τζαμακι - 68,5 - 63 τελικο υψος ρελιασματος.

Οτι δεν καταλαβες με ρωτας φιλε!!!
Η αποτυπωση με CH6 που πιστευω οτι ειναι ιδιες σαν πυριτιδες με την JK6 ειναι αυτη.

εικόνα_Viber_2021-03-18_05-40-32.jpgεικόνα_Viber_2021-03-18_05-40-49.jpgεικόνα_Viber_2021-03-19_07-02-28.jpgεικόνα_Viber_2021-03-19_07-02-54.jpg
 
Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε, απλά πάντα με άρεσε η γρήγορη τουφεκιά.Ίσως επειδή ξεκίνησα με πάπιες.Γρήγορο και ''γεμάτο'' δεν πέτυχα φυσίγγι.


Τι εννοεις ''γεματο'' και γρηγορο δεν πετυχα ?? Μαλλον εννοεις δεν ασχοληθηκες αρκετα!!! ;)

Στησε αυτο το σεταπ ...εαν θελεις...δοκιμασε το σε στοχο πρωτα...και αν σου αρεσει και βγει καλο...και
στον κυνηγοτοπο.

CHED,-T4- CX2000 -1,80X34+1 αλευρι-Ν6- κουβετ ( οbturator ) 6,5 xιλιοστα + ντιανα 7χιλιοστα+10 χιλιοστα
μαλλινη -ακερωτη αλιπαστη+1χαρτακι καλ12 - τζαμακι - 68,5 - 63 τελικο υψος ρελιασματος.

Οτι δεν καταλαβες με ρωτας φιλε!!!
Η αποτυπωση με CH6 που πιστευω οτι ειναι ιδιες σαν πυριτιδες με την JK6 ειναι αυτη.

View attachment 34206View attachment 34207View attachment 34208View attachment 34209
κουβετ ( οbturator ) 6,5 xιλιοστα + ντιανα 7χιλιοστα
Αυτά τα δύο ούτε ξέρω τι είναι ! Δεν τα έχω. Έχω μόνο μάλλινη 20χιλ.και 15χιλ. και στους συγκεντρωτήρες της φωτογραφίας.GIOVANI Ελληνικός 22χιλ.ποτηράκι και τον άλλο με διπλό αμορτισέρ (τον ψηλό στην μέση). Μπορούμε να αλλάξουμε το στήσιμο ?
Φτώχεια καταραμένη -αγορές από τον άλλο μήνα.
συγκεντρωτήρες.jpg
 
κουβετ ( οbturator ) 6,5 xιλιοστα + ντιανα 7χιλιοστα
Αυτά τα δύο ούτε ξέρω τι είναι ! Δεν τα έχω. Έχω μόνο μάλλινη 20χιλ.και 15χιλ. και στους συγκεντρωτήρες της φωτογραφίας.GIOVANI Ελληνικός 22χιλ.ποτηράκι και τον άλλο με διπλό αμορτισέρ (τον ψηλό στην μέση). Μπορούμε να αλλάξουμε το στήσιμο ?
Φτώχεια καταραμένη -αγορές από τον άλλο μήνα.
View attachment 34218


Ακου....φτωχια καταραμενη εχουμε ολοι....Δεν εισαι μοναδικός...
Αυτες που εχεις δεν ειναι μαλλινες....ειναι ντιανα και δεν συμπιεζονται.
Μετρησε μου ολικο υψος του τζιοβανι ...γραψτο μου....Και δωσε μου 10 λεπτα μετα να σου βγαλω σεταπ!!!
 
Ακου....φτωχια καταραμενη εχουμε ολοι....Δεν εισαι μοναδικός...
Αυτες που εχεις δεν ειναι μαλλινες....ειναι ντιανα και δεν συμπιεζονται.
Μετρησε μου ολικο υψος του τζιοβανι ...γραψτο μου....Και δωσε μου 10 λεπτα μετα να σου βγαλω σεταπ!!!
39,40 χιλοστά
ευχαριστώ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top