Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στο 1.75X34 χωρίς αλεύρι παίρνω στα 425-430 με 615 κ cx2000 κ στο t5 CX-2000 1.80x34 στα 435m/sec.
Άρα πιστεύω κάπου εκεί είναι στα 420 ίσως κ παραπάνω.
Ειναι το φορτίο τέτοιο που δίνει άριστες συγκεντρώσεις με πολύ υψηλές ταχύτητες.
Για όσους θέλουν να το φτιάξουν μην ξεγελαστειτε από τα λίγα γρ κ το στήσετε στα 56.5 με φιοκι η ισπανικό καλυκα βγαίνει βόμβα.


Στελιο η επιτυχια σε αυτο το σεταπ ειναι η τετραγωνη γομωση που εχει για αυλους 18,3 -18,5 φιλε!!!
Αυτο πιστευω....Το δικο μου οπλο με 18,3 αυλο...στα 34 γραμμαρια δινει ''ρεστα''....και μεχρι τα 36 γραμ.
Απο εκει και περα....με διάφορες ''αλχημιες'' που λεει ο φιλος ο Μαριος...αλευρι + γραφιτη + την σημασια
που δινω στην μη παραμορφωση των σκαγιων....καταφερνω να παιρνω και ταχυτητες και συγκεντρωση
και κατανομες + διατρηση....στα περισσοτερα γραμμαρια σκαγιων δλδ μεχρι 50 γραμμαρια σκαγια.
Πιστευω οτι εαν ειχα ενα οπλο με 18,8-9 αυλο....αυτο το 65% που εχω πιασει επανειλημμενα στα 50 μετρα
θα το εφτανα στο 75%....και αυτο το πιστευω φιλε !!!
 
Αν ειναι οποτε θελουμε να δοκιμασουμε ενα φυσιγγι να το στελνουμε πρωτα για αναλυση στη NASA παμε χαμενοι...μια χαρα ειναι και οι τενεκεδες και τα χαρτονια και οι κολλες Α4 για τσεκαρισμα.

Εχω τουφεκισει πολλες Α4 στα 55 μετρα και μια χαρα μου εδειξαν αν ηταν ικανο το ολο σεταρισμα για να καταβαλω το συγκεκριμενο θηραμα σ'αυτα τα μετρα αν βεβαια μπορω να στειλω τα σκαγια εκει που πρεπει.

Τωρα οσον αφορα το ποσοστο συγκεντρωσης παλι δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη με το 70% η το 80% εφοσον και με 41% ειμαστε οκ γιατι απο ενα φυσιγγι πχ 36γρ νο6 αν εχουμε στον κυκλο 130 σκαγια ειμαστε κομπλε για τη φασσα, για να πουμε δηλαδη οτι εχουμε το συγκεκριμενο θηραμα θα πρεπει η τουφεκια μας να βγαλει 70% συγκεντρωση και να εχει 222 σκαγια στον κυκλο?
Η να εχει 80% με 255 νο6 στη ροζετα για να πουμε οτι ειμαστε οκ απο το σεταρισμα μας?

Επισης πολλα φυσιγγια με συγκεκριμενα τσοκ δινουν πολυ αναρχες κατανομες στον πινακα αλλα στο κυνηγι σκοτωνουν με ευκολια σε πολυ μακρινες αποστασεις, πολυ καλη η αναλυση και η θεωρια αλλα η πραξη διαφερει πολλες φορες.

Και δεν πιστευω οτι υπαρχει φυσιγγι που χωρις να ειναι χαλασμενο δεν σκοτωνει στα 20 μετρα, ακομα και αμμο να του βαλεις μεσα θα κανει ζημια σε τοσο μικρη αποσταση.
Φίλε μου Άλεξ μάλλον παρανόησες το όλο "σκηνικό"
το θέμα που συμμετέχουμε λέγεται "ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ" ΟΚ;;;;
Προφανώς όλοι μας συμμετέχουμε γιατί μας ενδιαφέρει το θέμα.
Θέλουμε να ξέρουμε τι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ θα έχουμε με διάφορους συνδυασμούς τσοκ - φυσιγγίων
Οι έρμες οι "ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ" πρέπει να οδηγούν σε ΣΩΣΤΑ - ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
οι "τενεκεδες και τα χαρτονια και οι κολλες Α4" ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ "για τσεκαρισμα" για τους γνωστούς και χιλιοειπωμένους λόγους!
το πιο πιθανό είναι να σε αποπροσανατολίσουν....

για το ποσοστό που ρωτάς
με 70% και πάνω συγκέντρωση έχεις πάρα πολύ μεγάλες πιθανότητες να καταβάλεις το θήραμα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/post-652333

η ΣΩΣΤΗ θεωρία ΠΑΝΤΑ επιβεβαιώνεται από την σωστή ΠΡΑΞΗ
Π Α Ν Τ Α !!!

Εμ για "χαλασμένο" (ελατωματικό) φυσίγγι μιλάμε! που μπορεί να είναι και φυσίγγι εμπορικό σαν αυτό που έστειλε στο Μπερμιγχαμ ο Δάσκαλος Νικήτας Κυπρίδημος και δεν έπιανε ούτε 200 μ/δ! δεν σου έχει τύχει; να τουφεκάς και να αναρωτιέσαι αν έχει άμμο ή άχνη ζάχαρη;
 
Βασίλη ΕΑΝ μπορείς και βρεις λίγο ελεύθερο χρόνο, σε παρακαλώ κάνε μια ανάλυση ομπερφελιανή στις τουφεκιές του Νίκου και του Κάστορα

να κάνουμε συζήτηση μπρε παιδί.....
Θα το κάνω το μεσημέρι.
Είχα σκοπό να το κάνω.
 
Στο 1.75X34 χωρίς αλεύρι παίρνω στα 425-430 με 615 κ cx2000 κ στο t5 CX-2000 1.80x34 στα 435m/sec.
Άρα πιστεύω κάπου εκεί είναι στα 420 ίσως κ παραπάνω.
Ειναι το φορτίο τέτοιο που δίνει άριστες συγκεντρώσεις με πολύ υψηλές ταχύτητες.
Για όσους θέλουν να το φτιάξουν μην ξεγελαστειτε από τα λίγα γρ κ το στήσετε στα 56.5 με φιοκι η ισπανικό καλυκα βγαίνει βόμβα.
Στα ποσα mm το κλεινεις Στελιο?
 
Στο 1.75X34 χωρίς αλεύρι παίρνω στα 425-430 με 615 κ cx2000 κ στο t5 CX-2000 1.80x34 στα 435m/sec.
Άρα πιστεύω κάπου εκεί είναι στα 420 ίσως κ παραπάνω.
Ειναι το φορτίο τέτοιο που δίνει άριστες συγκεντρώσεις με πολύ υψηλές ταχύτητες.
Για όσους θέλουν να το φτιάξουν μην ξεγελαστειτε από τα λίγα γρ κ το στήσετε στα 56.5 με φιοκι η ισπανικό καλυκα βγαίνει βόμβα.
Στελιο ενοεις οτι αλλαζη ογκομετρια σε φιοκι και μαχαμ για αυτο και θα βγει φουρνελο ??
 
Φίλε μου Άλεξ μάλλον παρανόησες το όλο "σκηνικό"
το θέμα που συμμετέχουμε λέγεται "ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ" ΟΚ;;;;
Προφανώς όλοι μας συμμετέχουμε γιατί μας ενδιαφέρει το θέμα.
Θέλουμε να ξέρουμε τι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ θα έχουμε με διάφορους συνδυασμούς τσοκ - φυσιγγίων
Οι έρμες οι "ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ" πρέπει να οδηγούν σε ΣΩΣΤΑ - ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
οι "τενεκεδες και τα χαρτονια και οι κολλες Α4" ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ "για τσεκαρισμα" για τους γνωστούς και χιλιοειπωμένους λόγους!
το πιο πιθανό είναι να σε αποπροσανατολίσουν....

για το ποσοστό που ρωτάς
με 70% και πάνω συγκέντρωση έχεις πάρα πολύ μεγάλες πιθανότητες να καταβάλεις το θήραμα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/post-652333

η ΣΩΣΤΗ θεωρία ΠΑΝΤΑ επιβεβαιώνεται από την σωστή ΠΡΑΞΗ
Π Α Ν Τ Α !!!

Εμ για "χαλασμένο" (ελατωματικό) φυσίγγι μιλάμε! που μπορεί να είναι και φυσίγγι εμπορικό σαν αυτό που έστειλε στο Μπερμιγχαμ ο Δάσκαλος Νικήτας Κυπρίδημος και δεν έπιανε ούτε 200 μ/δ! δεν σου έχει τύχει; να τουφεκάς και να αναρωτιέσαι αν έχει άμμο ή άχνη ζάχαρη;
Δεν συμφωνουμε αλλα δεν πειραζει, ο καθενας εχει τις αποψεις του και κρινει απο τα αποτελεσματα που εχει
 
Έχει δοκιμάσει κανείς ατσάλινα σκάγια στο χαρτί να μας πει διαφορές με αντίστοιχου αριθμού σκαγιών μολύβδινα, όσον αφορά την ποιότητα κατανομής;

Εχω κανει καποιες δοκιμες με ατσαλινα Λευτερη συγκριτικα στοιχεια δεν εβγαλα...θα βαλω φωτο...και
βγαλτε εσεις τα συμπερασματα σας φιλε!!!
 
Έχει δοκιμάσει κανείς ατσάλινα σκάγια στο χαρτί να μας πει διαφορές με αντίστοιχου αριθμού σκαγιών μολύβδινα, όσον αφορά την ποιότητα κατανομής;

Αυτες εχω λευτερη .....και εκανα και λαθος και εβαλα 2* αστρα...Ευτυχως δεν επαθα ζημια φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-04-19_19-50-43.jpgεικόνα_Viber_2021-04-19_19-52-35.jpgεικόνα_Viber_2021-04-19_19-53-29.jpgεικόνα_Viber_2021-04-19_19-53-57.jpgεικόνα_Viber_2021-04-19_19-54-27.jpg
 
Bασιλη, δεν διάβασες προσεκτικά, δεν συγκρίνω χρονο διελευσης από τους δύο κώνους ( θαλαμης, τσοκ), συγκρίνω χρόνο διέλευσης από κοντό και μακρύ κώνο. Με όλα ίδια έχει μετρηθεί πειραματικό πως από 15 χιλιοστά κώνο θαλαμης σε 30 χιλιοστά, έχουμε αύξηση πιέσεων 20 με 30 bar.Η αύξηση σε αυτό το σημείο των πιέσεων δεν συνεπάγεται απαραίτητα αύξηση ταχύτητας στην έξοδο από την κάνη, ( συνήθως συμβαίνει), γιατί είναι μόνο ένα τμήμα του συνόλου. Κάτι πιο γενικό και αφηρημένο ,στην βλητική όπως σε πάρα πολλές άλλες επιστήμες υπάρχουν πολλά που ακόμη σήμερα τα προσεγγιζουμε μόνο θεωρητικά και άλλα στα οποία μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, δεν τα γνωρίζουμε. Πχ στο σημαντικότερο ερώτημα για το πότε, σε ποιο σημείο και γιατί εμφανίζεται η Pmax, υπάρχουν ποικίλες και αντικρουομενες απόψεις. Είναι τουλάχιστον αστειο ότι ειδήμονες και αυθεντιες της βλητικής, ή δεν έχουν ή εκφράζουν απόψεις που πειραματικά καταριπτονται.
 
Φιλε Μαριε....θα σου απαντησω με μια δοκιμη μου φιλε....για τις αποδοσεις των ντεμι τσοκ...
και κατα ποσον η πραξη συμβαδιζει με την θεωρια!!!
Με 33,5 - γραμμαρια σκαγια Ν6....Και οχι με 36 γραμμαρια φιλε μου!!!!!

View attachment 37449View attachment 37450View attachment 37451

Η τουφεκιά είναι του @ΝίκοςΠ

εικόνα_Viber_2020-10-26_17-03-06.jpg
 
Last edited:
Οτι θεωρεί ο Νίκος ως ζητούμενο κ εγώ μαζί του‼️

Αστα βρε Γιαννη μου....δεν βλεπεις τι εχω παθει ?? Εχω αποδοση με 3* αστρα μαμα για XXF ....Αλλα
ισοκατανομη ΦΤΩΧΗ .....Πρεπει να τα δωσω ''ολα''....για να βγαλω και καλη ισοκατομη....ασχετα εαν η τουφεκια
εχει τα 45μετρα.... :)
 
Έχω πολλά να πω για το παραπάνω αλλά θα αφήσω πρώτα τον ειδικό ...

Το εχω ξανα πει...και το εχω ξανα γραψει....Μια τουφεκια που ειναι για 45 και 50 μετρα....δεν γινεται
να μην εχει ΕΝΤΟΝΑ ΚΕΝΤΡΑ....
Με την πιτα ακοπη....και σκυλο χορτατο....δεν γινεται....αυτο ξερω....

Βαλτε μου μια δοκιμη στα 35 μετρα με ισοκατανομη...και να εχει 65% συγκεντρωση στα 50 μετρα...για
να σας παραδεχτω!!! ;)
 
Βαλτε μου μια δοκιμη στα 35 μετρα με ισοκατανομη...και να εχει 65% συγκεντρωση στα 50 μετρα...για
να σας παραδεχτω!!! ;)
Εγώ ο καημένος που ψάχνω απεγνωσμένα να βρω φυσίγγι με συγκέντρωση 100% ισοκατανομή "Φτωχή" και κενά 18 "Φτωχά" λες να είμαι μαλάκας???? αχαχααχαχαχαχα
Παποφύσιγγο, όταν πετάνε σε χαμηλές τροχιές σαν δορυφόροι !!!
5 τον χρόνο θέλω, και αν ...

Να σου βγει η φάσσα στα 20μ με αυτό το πυρομαχικό να πέσει έτοιμη, μαδημένη, ξαντεριασμένη και καψαλισμένη :)

Μην κολλάς στους όρους.
Θα συζητάμε πολύ ώρα για αυτή την φωτό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top