Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η δοκιμή είναι παλιότερη Ιούνιος του 21 με 25+ βαθμούς κελσιου
View attachment 40239
36γρ νο5 με benelli 76 full k ταχύτητα 415m/sec.
Η καλύτερη τουφέκια που έχω πάρει από την 76αρα κάννη της benelli.
Στο χαρτί δεν φαίνεται να έχει καλή ισοκατανομή όμως με όλα τα όπλα που έχω σκοτώνει πολύ καλά.
41 μετρα
 
Τι κανη μπενελι έχεις δώσε μου χαρακτηριστικά
Είναι αγορασμένη λίγο μετά το 2000, εχει το δαχτυλίδι που εφαρμόζει καλύτερα στη βάση (οι παλιότερες δεν το είχαν)
Είναι 76 cm full, δεν θυμάμαι αν είναι 18.3 η 18.4, νομίζω την είχα παραγγείλει 18.3
Το απόγευμα θα τη δω κ θα σου πω.
 
Θα ήθελα αν μπορεί ο Βασίλης να βγάλει ποσοστά, ισοκατανομή κτλπ έτσι από περιέργεια.
Εγω εχω σταματήσει να βγάζω ποσοστά κ κυνηγάω την ταχυτητα πχ να έχω γύρω στα390- 400μετρα για νορμάλ φυσιγγια κ όχι πάνω από 415 με διβασικες κ χοντρά σκάγια στα 36 γρ.
Για πολύ πολυ σπάνιες συνθήκες έχω κ μερικά με 440+μετρα στα 34 γραμμάρια.
 
Ετ
Η δοκιμή είναι παλιότερη Ιούνιος του 21 με 25+ βαθμούς κελσιου
View attachment 40239
36γρ νο5 με benelli 76 full k ταχύτητα 415m/sec.
Η καλύτερη τουφέκια που έχω πάρει από την 76αρα κάννη της benelli.
Στο χαρτί δεν φαίνεται να έχει καλή ισοκατανομή όμως με όλα τα όπλα που έχω σκοτώνει πολύ καλά.
Σαν το παιχνίδι...ενώστε τις τελείες είναι‼️αλλά για 41 μέτρα...περνάει ‼️
 
Το κέντρο σκοτώνει μακριά φίλε κ μονο αυτό
Η σφιχτή τουφεκια είναι αυτη που δίνει τα μακρινά πουλιά δεν θα διαφωνήσω.
Απλα αν ξέρεις ότι θα ρίξεις οριακές βολές με #3 στα 45 πραγματικά μέτρα δεν νομίζω ένας πράσινος να θέλει 6-7 σκάγια για να πέσει.
Στα παραπάνω μέτρα που γράφουν κάποιοι φίλοι 55+ δεν έχω άποψη.
 
Η σφιχτή τουφεκια είναι αυτη που δίνει τα μακρινά πουλιά δεν θα διαφωνήσω.
Απλα αν ξέρεις ότι θα ρίξεις οριακές βολές με #3 στα 45 πραγματικά μέτρα δεν νομίζω ένας πράσινος να θέλει 6-7 σκάγια για να πέσει.
Στα παραπάνω μέτρα που γράφουν κάποιοι φίλοι 55+ δεν έχω άποψη.
Πολλά τα λεφτά Άρη!...ουπς, συγνώμη!.sarcastic.

Πολλά τα μέτρα Βαγγέλη!.sarcastic.

Υ.Γ:
αστειεύομαι ε; μη με κυνηγήσουν οι υπόλοιποι!.pray to God.
 
Η σφιχτή τουφεκια είναι αυτη που δίνει τα μακρινά πουλιά δεν θα διαφωνήσω.
Απλα αν ξέρεις ότι θα ρίξεις οριακές βολές με #3 στα 45 πραγματικά μέτρα δεν νομίζω ένας πράσινος να θέλει 6-7 σκάγια για να πέσει.
Στα παραπάνω μέτρα που γράφουν κάποιοι φίλοι 55+ δεν έχω άποψη.
Ένα σωστό σκληρο 3αρι τον περνάει διαμπερές τον πράσινο στα 50 μετρα.
Ακαριαιο σκότωμα με 1 και μοναδικό 3αρι έχω δει πολλές φορές.
Απο νο 4,3,2,1 αλλάζουν πολύ τα πράγματα.
Αρκεί να έχουν την ταχυτητα που πρέπει
 
Ένα σωστό σκληρο 3αρι τον περνάει διαμπερές τον πράσινο στα 50 μετρα.
Ακαριαιο σκότωμα με 1 και μοναδικό 3αρι έχω δει πολλές φορές.
Απο νο 4,3,2,1 αλλάζουν πολύ τα πράγματα.
Αρκεί να έχουν την ταχυτητα που πρέπει
Άρα ένα φυσίγγι ν3 38-40 γρ την χρειάζεται την πυκνή τουφεκιά στα 45-50μετρα ή θέλει μια κατανομή 45%-50% σε έναν κύκλο 76cm ????
 
Άρα ένα φυσίγγι ν3 38-40 γρ την χρειάζεται την πυκνή τουφεκιά στα 45-50μετρα ή θέλει μια κατανομή 45%-50% σε έναν κύκλο 76cm ????
Θεωρητικά...

Θέλει 80 σκάγια κατ' ελάχιστο στον κύκλο των 75 εκατοστών, για παπί(Duck) για να πάρει 4 (τέσσερα) σκάγια.

Με 38 γρ.= 182 σκάγια Νο 3 , 80/1,82=44% στην απόσταση βολής...

Συμφ. με την μέθοδο ΟBERFELL & THOMSON, αν έχει όχι περισσότερα από 6-7 κενά και λόγο ισοκατανομής περίπου 2(δηλ. από 40 σκάγια ομοιόμορφα κατανεμημένα στους κύκλους των 50 & 75 εκατοστών) θεωρείται ΚΑΛΗ(NORMAL) και έχεις καλές πιθανότητες...

Υ.Γ: Aυτά θεωρητικά μόνο, για περί διάτρησης, πυκνών κέντρων κτλ. , από τα παιδιά που ασχολούνται... εγώ παντελώς άσχετος με το παπί!.sarcastic.
 
Last edited:
Ένα σωστό σκληρο 3αρι τον περνάει διαμπερές τον πράσινο στα 50 μετρα.
Ακαριαιο σκότωμα με 1 και μοναδικό 3αρι έχω δει πολλές φορές.
Απο νο 4,3,2,1 αλλάζουν πολύ τα πράγματα.
Αρκεί να έχουν την ταχυτητα που πρέπει
Κάποτε...
Είχε αναφερθεί στις αμερικανικές ειδήσεις ,πράσινος....να πετάει έχοντας ένα διαμπερές βέλος μέσα του‼️
ένα τριάρι χλωμό‼️τρία τέσσερα κ ανάλογα τον καιρό‼️
 
Γιάννη για πάπια μιλάω φίλε, όχι για κάνα πλιθο.sarcastic.Αν το 3αρι το πάρει βολικά την έβαλες τσουκάλι.
Μωρέ κ με εφταρια κ οχταρια την παίρνεις στα 20 κ 25 μετρα ,απλά ,ένα μεμονωμένο σκαγι δεν επιφέρει το σοκ ....στα 45 κ 50 μέτρα το τριάρι δεν νομίζω να κάνει διαμπερές ...δεν ξέρω κιόλας επιφυλάσσομαι...το ότι θα πέσει θα πέσει ,στο ένα χιλιόμετρο θα είναι στα 2 εκει Ντεντ Ορ Αλαιβ‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top