Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Johnny επειδή εγώ τους βοηθώ τους συμμαθητές μου....sarcastic., κοιτά να δεις την κεντρική ιδέα.sarcastic....γιατί με το δάσκαλο αυτόν τα βλέπω σκούρα τα πράγματα....sarcastic.

Θα βγάλουμε τα βισμούθια εκτός ύλης καταρχήν....(θα του το γυρέψουμε δεν εχει!!!).sarcastic.

Τα σκάγια δεν ταξιδεύουν σε ευθεία τροχιά κατά την πτήση τους.
Στην τελική υποτύπωση , κατά μέσο όρο τα σκάγια που βρίσκονται στο πίσω μέρος του φυσιγγιού είναι πιο διασκορπισμένα από αυτά της μέσης και του εμπρός μέρους.
Όσο κλείνει το τσόκ τόσο περισσότερα παραμορφωμένα σκάγια έχουμε στον στόχο.
Όσο πιο χονδρά (μεγαλύτερης διαμέτρου) η / και πιο σκληρά σκάγια χρησιμοποιούμε, τόσο αυξαίνει η πυκνότητα της τουφεκιάς.
Γενικά, τα περισσότερα παραμορφωμένα σκάγια κατανέμονται στην περιφέρεια, ενώ αυτά που παραμένουν πιο σφαιρικά περί το κέντρο.

Υ.Γ
: πιστεύω μ' αυτά να περάσεις... τώρα αν θες αριστείο, τι να κάνω.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς (προφανώς με δουλεύετε) αλλά !!!!!!!

Βρήκα τρόπο να υπολογίζω "Πιθανότητα επαρκούς κατανομής" για κάθε τουφεκιά, για κάθε θήραμα, για κάθε νούμερο σκαγιών !!!!

Παράδειγμα ... έχουμε την εικόνα μιας τουφεκιάς ...
Σε τι διαμέτρου κύκλο αντιστοιχεί ένας λαγός ;;; πχ 23cm
Τι σκάγι θέλετε ;;; 2άρι ... κανένα πρόβλημα ;)
Πόσα σκάγια για άμεση καταβολή 4 ;;; 5 ;;; κανένα πρόβλημα ;) Ας πούμε 4.
Μπορώ να υπολογίσω τις πιθανότητες να πάρει 4 σκάγια αν ο κύκλος πάει πάνω του ...

ps
Τόλη θα βαράω τις φάσσες με το excel τώρα αχαχαχαχα
Τζάκι, παϊδάκια, και πάτημα κουμπιών ...
 
Έτσι θα βγαίνουν τα αποτελέσματα τώρα για θήραμα πχ πέρδικα

Benelli M2 @ 36,5m
Φυσίγγι Jordan Πράσινο # 6 - 36 gr - βύσμα X - πυρίτιδα Χ
Ονομαστικό τσόκ = F
Απόδοση τσοκ = F
Συγκέντρωση = 193/276 = 69,9 %
Λόγος ισοκατανομής = 193/110 = 1,75
Αξιολόγηση ισοκατανομής = Πολύ καλή
Αριθμός κενών 12,5 cm = 3
Αξιολόγηση κενών = Κανονική +
Πιθανότητα χτυπήματος από τουλ. 1 σκάγι = 91,9 %
Μέσος όρος σκαγιών σε κύκλο διαμέτρου 12,5cm = 5,2
Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 3 σκάγια για κάρπωση = 89,1 %

ps
Τα νούμερα είναι τυχαία ...
 
Έτσι θα βγαίνουν τα αποτελέσματα τώρα για θήραμα πχ πέρδικα

Benelli M2 @ 36,5m
Φυσίγγι Jordan Πράσινο # 6 - 36 gr - βύσμα X - πυρίτιδα Χ
Ονομαστικό τσόκ = F
Απόδοση τσοκ = F
Συγκέντρωση = 193/276 = 69,9 %
Λόγος ισοκατανομής = 193/110 = 1,75
Αξιολόγηση ισοκατανομής = Πολύ καλή
Αριθμός κενών 12,5 cm = 3
Αξιολόγηση κενών = Κανονική +
Πιθανότητα χτυπήματος από τουλ. 1 σκάγι = 91,9 %
Μέσος όρος σκαγιών σε κύκλο διαμέτρου 12,5cm = 5,2
Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 3 σκάγια για κάρπωση = 89,1 %

ps
Τα νούμερα είναι τυχαία ...
Μολις ξεκινήσω το εργοστάσιο μαζί με τον βλητικο σταθμό και τις δοκιμές θα είσαι ο πρώτος που θα προσληφθεί με ποσοστά επί των πωλήσεων των φυσιγγίων
 
Οχι Τολη . Προτιμω το ξερελιασμα να το κανουν τα σκαγια ...και οχι τα πεταλα του βυσματος φιλε!!!
Νομίζω ότι αυτός είναι και ο γενικός κανόνας Νίκο, έτσι δεν είναι;

Έτσι κλείνει σωστά το φυσιγγιο.

Ανάλογα με την ογκομετρία του σετάπ (όγκος πυρίτιδας + σκαγιών + ύψος κάλυκα) φροντίζουμε να έχουμε περίπου 1,5-2 χιλ. τα σκάγια έξω από το ποτηράκι και εντός του κάλυκα, αφήνοντας τον απαραίτητο κενό χώρο για να κλείσουμε ανάλογα με το κλείσιμο(2,3,4,5 στάδια αστέρι / ρέλι(σκέτο!).

Έτσι αλλάζουμε και το ύψος του βύσματος κατά το δοκούν για να έχουμε έχουμε περίπου 1,5-2 χιλ. τα σκάγια έξω από το ποτηράκι, και να δίνουμε την ίδια πίεση στην πυρίτιδα / η την ίδια αντίσταση ξερελιάσματος! Π.χ. δυο φυσίγγια ίδιο βάρος , ίδια γόμωση ,το ένα με σκάγια Νο 3 και το άλλο με σκάγια Νο 7 δεν μπορούν να έχουν το ίδιο ύψος συγκεντρωτήρα! Αλλιώς τα φυσίγγια δεν είναι ίδια...

Ρωτάω
δεν αναλύω...να τσεκάρω και τι ξέρω...;)
 
Νομίζω ότι αυτός είναι και ο γενικός κανόνας Νίκο, έτσι δεν είναι;

Έτσι κλείνει σωστά το φυσιγγιο.

Ανάλογα με την ογκομετρία του σετάπ (όγκος πυρίτιδας + σκαγιών + ύψος κάλυκα) φροντίζουμε να έχουμε περίπου 1,5-2 χιλ. τα σκάγια έξω από το ποτηράκι και εντός του κάλυκα, αφήνοντας τον απαραίτητο κενό χώρο για να κλείσουμε ανάλογα με το κλείσιμο(2,3,4,5 στάδια αστέρι / ρέλι(σκέτο!).

Έτσι αλλάζουμε και το ύψος του βύσματος κατά το δοκούν για να έχουμε έχουμε περίπου 1,5-2 χιλ. τα σκάγια έξω από το ποτηράκι, και να δίνουμε την ίδια πίεση στην πυρίτιδα / η την ίδια αντίσταση ξερελιάσματος! Π.χ. δυο φυσίγγια ίδιο βάρος , ίδια γόμωση ,το ένα με σκάγια Νο 3 και το άλλο με σκάγια Νο 7 δεν μπορούν να έχουν το ίδιο ύψος συγκεντρωτήρα! Αλλιώς τα φυσίγγια δεν είναι ίδια...

Ρωτάω
δεν αναλύω...να τσεκάρω και τι ξέρω...;)

Σωστα τα λες καπτεν . Αλλα και σε δοκιμες που εκανα παλαιοτερα σε 5διακο κλεισιμο δεν προσεξα
καποια ιδιαιτερη διαφορα οταν το ξερελιασμα εγινε απο τα πεταλα του βυσματος.
Ο γενικος κανονας ..ναι ειναι αυτος που εγραψες,,,τα σκαγια ξερελιαζουν...και οχι τα πεταλα του βυσματος.
Αυτον ακολουθω....αν και στο 5διακο την αντισταση και την πιεση που χρειαζεται η πυριτιδα για να
καει σωστα την παιρνει απο τα 13-14 χιλιοστα που ξερελιαζει και οχι απο το πατημα του βυσματος.

Ωστοσο αυριο θα κλεισω 4 φυσιγγια...τα δυο θα κανουν το ξερελιασμα τα πεταλα και αλλα δυο τα
σκαγια.....γιατι ο κουλουρας παντα φωναζει και λεει ....φρεσκα κουλουρια.....;)
 
Έτσι θα βγαίνουν τα αποτελέσματα τώρα για θήραμα πχ πέρδικα

Benelli M2 @ 36,5m
Φυσίγγι Jordan Πράσινο # 6 - 36 gr - βύσμα X - πυρίτιδα Χ
Ονομαστικό τσόκ = F
Απόδοση τσοκ = F
Συγκέντρωση = 193/276 = 69,9 %
Λόγος ισοκατανομής = 193/110 = 1,75
Αξιολόγηση ισοκατανομής = Πολύ καλή
Αριθμός κενών 12,5 cm = 3
Αξιολόγηση κενών = Κανονική +
Πιθανότητα χτυπήματος από τουλ. 1 σκάγι = 91,9 %
Μέσος όρος σκαγιών σε κύκλο διαμέτρου 12,5cm = 5,2
Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 3 σκάγια για κάρπωση = 89,1 %

ps
Τα νούμερα είναι τυχαία ...
Αυτό μάλιστα!.love.

Υ.Γ: άκου εκεί σε δουλεύομε, ειδικά εγώ και ο Jhonny που είμαστε και ... Γιάννηδες!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Μα ποιος είναι πια, αυτός ο Μπενέλις, ρε παιδιά;.think.

Από το H.L μόνο ,... βουλευτής θα ΄χε βγει!!!
Ειναι αυτος που τον ευχαριστουν αυτοι που δεν ειναι κεντροφοκαο και τους εφτιαξε αυτο το υπεροχω οπλο.my man..sarcastic..sarcastic.
 
Ειναι αυτος που τον ευχαριστουν αυτοι που δεν ειναι κεντροφοκαο και τους εφτιαξε αυτο το υπεροχω οπλο.my man..sarcastic..sarcastic.
Τριαντάφυλλε Καλησπέρα!

Χωρίς πλάκα, δεν ξερω από Μπενέλι, αστειευόμουν, το έβαλα μετάφραση από τα Ισπανικά(αυτό κατάλαβα!) και βγήκε = centro foca o = κέντρο σφραγίδων η ...

Τι εννοείς όμως?
 
Τριαντάφυλλε Καλησπέρα!

Χωρίς πλάκα, δεν ξερω από Μπενέλι, αστειευόμουν, το έβαλα μετάφραση από τα Ισπανικά(αυτό κατάλαβα!) και βγήκε = centro foca o = κέντρο σφραγίδων η ...

Τι εννοείς όμως?
Καπτεν εισαι αλεπου και γατα και δεν πυστευω οτι δεν ξερεις. αν δεν ξερεις θα σου πο οτι ειναι αυτος που εβγαλε τι οεο ?? μα φυσικα της σκοποσκαγιαστρες..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Χωρίς πλάκα, δεν ξερω από Μπενέλι, αστειευόμουν, το έβαλα μετάφραση από τα Ισπανικά(αυτό κατάλαβα!) και βγήκε = centro foca o = κέντρο σφραγίδων η Τι εννοείς όμως?
Εννοεί ότι είναι όπλα "του περίπου", για αόμματους ή για έχοντες πάρκινσον ή που πέρασαν πρόσφατα εγκεφαλικό.
Ενίοτε σκοτώνουν καλά όταν τα πιάσει κωλόφαρδος στα χέρια του ;)

Κεντροφοκαο = Κεντρο-τουφεκάω αχαααχ
 
Καπτεν εισαι αλεπου και γατα και δεν πυστευω οτι δεν ξερεις. αν δεν ξερεις θα σου πο οτι ειναι αυτος που εβγαλε τι οεο ?? μα φυσικα της σκοποσκαγιαστρες..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Εννοεί ότι είναι όπλα "του περίπου", για αόμματους ή για έχοντες πάρκινσον ή που πέρασαν πρόσφατα εγκεφαλικό.
Ενίοτε σκοτώνουν καλά όταν τα πιάσει κωλόφαρδος στα χέρια του ;)

Κεντροφοκαο = Κεντρο-τουφεκάω αχαααχ
Καλά! μ' αυτά που μου λέτε με ...Μπενέλι με βλέπω!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ: τυχερός ενίοτε είμαι ... αλλα όχι και κωλόφαρδος!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Και που λέτε πάω για πέρδικες με percorso #6 και LM καλοκαίρι.
Σηκώνεται μια πέρδικα και την τουφεκάω στα 36,5μ.
Μια πολύ αραιή τουφεκιά με το LM και την νεροσωλήνα (μάλλον την έπιασαν τα ψυχολογικά της)

M2_Percorso_No6_Gemini_LM1.jpg

Νέα αποτελέσματα
Benelli M2 @ 36,5m
Φυσίγγι Percorso # 6 - 36 gr - βύσμα X - πυρίτιδα Tecna
Ονομαστικό τσόκ = LM
Απόδοση τσοκ = Skeet
Συγκέντρωση = 139/315 = 44,1 %
Λόγος ισοκατανομής = 139/78 = 1,78
Αξιολόγηση ισοκατανομής = Φτωχή
Αριθμός κενών 12,5 cm = 7
Αξιολόγηση κενών = Κανονική -
Πιθανότητα χτυπήματος από τουλ. 1 σκάγι = 81,1 %

Μέσος όρος σκαγιών σε κύκλο διαμέτρου 12,5cm = 3,8
Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 3 σκάγια για κάρπωση = 73,1 % όταν η πέρδικα είναι κάπου μέσα στον κύκλο
Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 4 σκάγια για κάρπωση = 52,7 % όταν η πέρδικα είναι κάπου μέσα στον κύκλο


Αν τα σκάγια στον κύκλο δεν ήταν 140 αλλά 160 τότε Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 4 σκάγια για κάρπωση = 62,3 %
Αν τα σκάγια στον κύκλο ήταν 180 τότε Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 4 σκάγια για κάρπωση = 72,1 %
Αν τα σκάγια στον κύκλο ήταν 200 τότε Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 4 σκάγια για κάρπωση = 78,7 %
Αν τα σκάγια στον κύκλο ήταν 250 τότε Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 4 σκάγια για κάρπωση = 90,7 %
Αν τα σκάγια στον κύκλο ήταν 300 (από τα 315) τότε Πιθανότητα επαρκούς κατανομής 4 σκάγια για κάρπωση = 96,0 %

Τόλη είσαι κωλόφ@ρδος ρεεεε

ps
Το φυσίγγι ρίχτηκε καλοκαίρι ... τον χειμώνα λέτε να τα πάει καλύτερα ;;
 
Ξέρω 3 άτομα που λένε ότι έκαναν μάγκνουμ τη θαλάμη.μια 302 μια 123 κ μια Μπρέντα.
Γουρουναδες κ οι 3.δεκα χρόνια ρίχνουν μάγκνουμ.μου είπαν κάποτε ότι τα είχαν στείλει Θεσσαλονίκη σε οπλουργο κ τούς τα έκανε.
Φέτος με φώναξε αυτός με την 302 γιατί έχει 2 χρόνια που του κάνει εμπλοκή.το είδα κ διαπίστωσα ότι το κλείστρο δεν κινείται ευθεία (παίζει) και έχει τζογους στα αυλάκια.50 φυσίγγια το χρόνο ρίχνει.....
Και ο άλλος με την 123 έχει θέμα με εμπλοκές τελευταία.
Και το βρίσκεις πχ αυτό το όπλο σε αγγελία σε σούπερ τιμή. " Φίλε έχει ρίξει πολλά φυσίγγια;" "Όχι το πολύ πενήντα το χρόνο" Ευκαιρία. Που να φανταστεί κανείς τι έχει κάνει το άτομο.
 
Κύριοι θα το πω και θα το ξαναπώ. Δεν είμαι κατά των δοκιμών των θεωριών και των πινάκων και των γραφιματων. Πρακτικά τι γίνεται; Από αυτά που γράφεται δοκιμάζεται κάτι στο κυνήγι;
Κατ'αρχήν για να έχει βάση η συζήτηση πρέπει νάχεις βασικές γνώσεις ιδιογόμωσης .
Αν τις έχεις τότε να προχωρήσουμε στις απαντήσεις .
Καί τα καλύτερα φυσίγγια της αγοράς NSI,B&P, RC ,REMINGTON etc μπήκαν παραγωγή αφού πέρασαν μια διαδικασία
αξιολόγησης βλητικών αποτελεσμάτων ( V1,V2.5 V10 ,impact force etc etc )πινάκων και γραφημάτων στο ανάλογο λογισμικό
βλητικής απόδοσης .
 
Κύριοι θα το πω και θα το ξαναπώ. Δεν είμαι κατά των δοκιμών των θεωριών και των πινάκων και των γραφιματων. Πρακτικά τι γίνεται; Από αυτά που γράφεται δοκιμάζεται κάτι στο κυνήγι;
Δημήτρη αν βάλεις ένα χαρτόνι ένα επί ένα και τουφεκισεις πχ στα 36 μέτρα με ένα 8 Βόλο και δεις ένα δύο βόλια πάνω στο χαρτί επαναλαμβανόμενα, θα το εμπιστευτείς το φυσίγγι στο κυνήγι; Υπόψην δεν κάνω δοκιμές σχεδόν ποτέ αλλά ο πίνακας δεν λέει ψέματα πιστεύω.
 
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς (προφανώς με δουλεύετε) αλλά !!!!!!!

Βρήκα τρόπο να υπολογίζω "Πιθανότητα επαρκούς κατανομής" για κάθε τουφεκιά, για κάθε θήραμα, για κάθε νούμερο σκαγιών !!!!

Παράδειγμα ... έχουμε την εικόνα μιας τουφεκιάς ...
Σε τι διαμέτρου κύκλο αντιστοιχεί ένας λαγός ;;; πχ 23cm
Τι σκάγι θέλετε ;;; 2άρι ... κανένα πρόβλημα ;)
Πόσα σκάγια για άμεση καταβολή 4 ;;; 5 ;;; κανένα πρόβλημα ;) Ας πούμε 4.
Μπορώ να υπολογίσω τις πιθανότητες να πάρει 4 σκάγια αν ο κύκλος πάει πάνω του ...

ps
Τόλη θα βαράω τις φάσσες με το excel τώρα αχαχαχαχα
Τζάκι, παϊδάκια, και πάτημα κουμπιών ...
Ρε δεν κάνεις κάνα σκηνικό ...μπας κι πιδικλωσουμε του τζουοκερ❓Λουοτου,κινου❓❓❓❓
 
Δημήτρη αν βάλεις ένα χαρτόνι ένα επί ένα και τουφεκισεις πχ στα 36 μέτρα με ένα 8 Βόλο και δεις ένα δύο βόλια πάνω στο χαρτί επαναλαμβανόμενα, θα το εμπιστευτείς το φυσίγγι στο κυνήγι; Υπόψην δεν κάνω δοκιμές σχεδόν ποτέ αλλά ο πίνακας δεν λέει ψέματα πιστεύω.
αμα δεν τσεκαρεις και διατρηση μονος του ο πινακας δεν λεει τιποτα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top