Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οχι Τεο, παιζω με τις βυσματωσεις !! Να δω ποια θα μου δωσει πανω απο τα 470 , ειναι η δοσολογια που δινει η μαξαμ για τα 32 γρ, ατσαλινα


Προσεχε βρε Μητσαρα....εαν βγαλεις μεγαλη ταχυτητα....θα γινει επικινδυνο το φυσιγγιο!!!!.yelling.
.hair.
 
Μια απο τις δοκιμες με SSB- σε ατσαλι !!!
Με νορμαλ δοσολογια της ΜΑΧΑΜ...

View attachment 41904View attachment 41905View attachment 41906View attachment 41907

Εδωσε μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτην που δινει η ΜΑΧΑΜ....Μηπως εγινε επικινδυνο ?????:p
Καλημέρα Νίκο!:)

Η ταχύτητα της MAXAM νομίζω δεν είναι απόλυτη , προφανώς είναι μέσος όρος κάποιων φυσιγγίων που ρίχτηκαν σε κάποιες συνθήκες (θερμοκρασίας / ατμ. πίεσης / υγρασίας). Ξέρουμε οτι συνήθως είναι 20 C & υγρασία 60%. Δεν ξέρουμε σε τι συνθήκες έκανε τις δοκιμές η MAXAM επειδή τα φυσίγγια είναι για ειδική χρήση...
Όπως και να έχει 5-10 m/s απόκλιση από φυσιγγιο σε φυσιγγιο θα είχαν περίπου... ~ 480 μ/δλ... έστω στην χείριστη των περιπτώσεων να ανέβηκες 50-100 bar με τα + 10 που έβγαλες εσύ , πάμε στα 850-900 bar.Εφοσον θα βληθούν από όπλο magnum δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα...

Υ.Γ1: ...θεωρητικά ολα αυτά!
Υ.Γ2: νομίζω το όριο C.I.P είναι 1050 bar για τα magnum φυσίγγια.
Υ.Γ3: πολύ ωραία τουφεκιά!.shake hands.
Υ.Γ4: Από τα λίγα που γνωρίζω σαν γενικό και οχι απόλυτο κανόνα θα μπορούσαμε να πούμε ότι για κάθε 10C διαφορά στο φυσίγγιο θα έχουμε μια διαφορά της τάξης των 70-80bar και μια διαφορά στην ταχύτητα στα 7-8m/s. Οπότε με προχείρους λογαριασμούς από τoυς 17 C που το έριξες αν βγάζει 900 bar , στους 2 C θα βγάζει 790 bar & 477 μ/δλ...θεωρητικά πάλι ολα αυτά...;)
 
Last edited:
Καλημέρα Νίκο!:)

Η ταχύτητα της MAXAM νομίζω δεν είναι απόλυτη , προφανώς είναι μέσος όρος κάποιων φυσιγγίων που ρίχτηκαν σε κάποιες συνθήκες (θερμοκρασίας / ατμ. πίεσης / υγρασίας). Ξέρουμε οτι συνήθως είναι 20 C & υγρασία 60%. Δεν ξέρουμε σε τι συνθήκες έκανε τις δοκιμές η MAXAM επειδή τα φυσίγγια είναι για ειδική χρήση...
Όπως και να έχει 5-10 m/s απόκλιση από φυσιγγιο σε φυσιγγιο θα είχαν περίπου... ~ 480 μ/δλ... έστω στην χείριστη των περιπτώσεων να ανέβηκες 50-100 bar με τα + 10 που έβγαλες εσύ , πάμε στα 850-900 bar.Εφοσον θα βληθούν από όπλο magnum δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα...

Υ.Γ1: ...θεωρητικά ολα αυτά!
Υ.Γ2: νομίζω το όριο C.I.P είναι 1050 bar για τα magnum φυσίγγια.
Υ.Γ3: πολύ ωραία τουφεκιά!.shake hands.
Υ.Γ4: Από τα λίγα που γνωρίζω σαν γενικό και οχι απόλυτο κανόνα θα μπορούσαμε να πούμε ότι για κάθε 10C διαφορά στο φυσίγγιο θα έχουμε μια διαφορά της τάξης των 70-80bar και μια διαφορά στην ταχύτητα στα 7-8m/s. Οπότε με προχείρους λογαριασμούς από τoυς 17 C που το έριξες αν βγάζει 900 bar , στους 2 C θα βγάζει 790 bar & 477 μ/δλ...θεωρητικά πάλι ολα αυτά...;)

Σωστα και λογικα τα λες Καπτεν....
Και στα μολυβδινα σκαγια το ιδιο γινεται.....
Δεν μπορει ενα φυσιγγιο με δοσολογια της εταιρειας απο απο 650 bar να παει στα +1050 και να γινει
επικινδυνο επειδη εβγαλε 30μ/δ μεγαλυτερη ταχυτητα....Αυτα τα λενε οσοι δεν ξερουν απο ιδιογομωση..

Ωστοσο....περιμενω την απαντηση απο την ΜΑΧΑΜ....και εδω θα ειμαστε φιλε μου !!!
 
Προσεχε βρε Μητσαρα....εαν βγαλεις μεγαλη ταχυτητα....θα γινει επικινδυνο το φυσιγγιο!!!!.yelling.
.hair.
τι να πω βρε Νικο αφου ετσι λενε οι ειδικοι,.sarcastic..sarcastic.παντος το ιδιο σετ απ εχει διαφορες 20-25 μ/δ με διαφορετικα βυσματα !! οι δοκιμες θα περιμενουν γιατι εξω ριχνει καρεκλες και δυο ωρες που εψαχνα για μπεκατσες γαμ....ικα μουσκεψε και το μεδουλι απο τα κοκκαλα μου !!!!
 
Νίκο, πέρα από την πλάκα, στα ατσάλινα με τέτοια ταχύτητα το 2* μπορεί να συμπεριφερθει σαν έξτρα φουλ και από την πολύ σύσφιξη να ανοίξει η τουφεκια. Η δική σου έχει πολύ καλή κατανομή αλλά όχι ανάλογη συγκέντρωση. Αυτή η πολύ μεγάλη σύσφιξη νομίζω μείωσε την συγκέντρωση και δημιούργησε μακριά άτρακτο που ξεγελασε τον χρονογραφο. Οι εταιρείες έχουν πάντα πολύ αισιόδοξες ταχύτητες στα σαιτ τους, και λογικά έπρεπε να έχει η τουφεκια σου χαμηλότερη ταχύτητα, νομίζω αν ρίξεις με βελτιωμένο κύλινδρο το ίδιο φυσιγγι θα έχει ίδια ή καλύτερη συγκέντρωση και πιο ακριβή μέτρηση ταχύτητας.
 
Οι εταιρείες έχουν πάντα πολύ αισιόδοξες ταχύτητες στα σαιτ τους, και λογικά έπρεπε να έχει η τουφεκια σου χαμηλότερη ταχύτητα,
Λευτερη η συγγεκριμενη δοση και εγω που την εχω φτιαξει στα δραμια τα "δινει" τα 470 συγγεκριμενα δινει απο 471με 474 μ/δ μ.ο σε τουλαχιστον 10 φυσιγγια που εχω ριξει ,τωρα του Νικου μπορει να ειναι το στροφειο,μπορει να του εδειξε λιγο παραπανω ο ταχογραφος μπορει και ολλα μαζι !!
 
Οι απλοί ταχογράφοι ξέρουμε αν ανιχνεύουν μεμονωμένο σκάγι (το πρώτο) ή διεγείρονται από συγκεκριμένη πυκνότητα σκαγιών;
Επίσης ανιχνεύουν κυκλικό τομέα ή απλά την κατακόρυφη πάνω από τον αισθητήρα ;;;
 
Νίκο, πέρα από την πλάκα, στα ατσάλινα με τέτοια ταχύτητα το 2* μπορεί να συμπεριφερθει σαν έξτρα φουλ και από την πολύ σύσφιξη να ανοίξει η τουφεκια. Η δική σου έχει πολύ καλή κατανομή αλλά όχι ανάλογη συγκέντρωση. Αυτή η πολύ μεγάλη σύσφιξη νομίζω μείωσε την συγκέντρωση και δημιούργησε μακριά άτρακτο που ξεγελασε τον χρονογραφο. Οι εταιρείες έχουν πάντα πολύ αισιόδοξες ταχύτητες στα σαιτ τους, και λογικά έπρεπε να έχει η τουφεκια σου χαμηλότερη ταχύτητα, νομίζω αν ρίξεις με βελτιωμένο κύλινδρο το ίδιο φυσιγγι θα έχει ίδια ή καλύτερη συγκέντρωση και πιο ακριβή μέτρηση ταχύτητας.

Λευτερη μου ....Exεις κανει δοκιμες με καποιο εμπορικο φυσιγγιο με ατσαλινα σκαγια ???
Δεν θα πω για τις δικες μου δοκιμες....αλλα ενα εμπορικο που δοκιμασα με κυλινδρο και 4*αστρα μαμα τσοκ
στα 30 μονο μετρα...τα αποτελεσματα ηταν για κλαματα φιλε !!! Ουτε ενα 60% δεν επιασε...!!!
Τωρα οσον αφορα τις ταχυτητες....Στο ιδιο σεταπ και τσοκ οι αποκλισεις ηταν αμελητεες δλδ V1,5-391-393 -394μ/δ.

Τωρα τι θα δωσει το ιδιο σεταπ με 4* και 3* αστρα θα το δουμε αυριο που θα τα δοκιμασω...ωστε να εχουμε
δωστα συμπερασματα φιλε !!!
 
Οι απλοί ταχογράφοι ξέρουμε αν ανιχνεύουν μεμονωμένο σκάγι (το πρώτο) ή διεγείρονται από συγκεκριμένη πυκνότητα σκαγιών;
Επίσης ανιχνεύουν κυκλικό τομέα ή απλά την κατακόρυφη πάνω από τον αισθητήρα ;;;
Βασιλη αφου κανουν και για αεροβολο και για τοξο ,και για οτιδηποτε πεταξεις απο μεσα μαλον πιανουν οτιδηποτε περασει απο μεσα ! Ειτε αυτο ειναι ενα σκαι ειτε ολοκληρη η γομοση ,και ανιχνευουν μια περιοχη σαν βενταλια κατακοριφη πανω απο τα "ματια"
 
Βασιλη αφου κανουν και για αεροβολο και για τοξο ,και για οτιδηποτε πεταξεις απο μεσα μαλον πιανουν οτιδηποτε περασει απο μεσα ! Ειτε αυτο ειναι ενα σκαι ειτε ολοκληρη η γομοση ,και ανιχνευουν μια περιοχη σαν βενταλια κατακοριφη πανω απο τα "ματια"
Ακριβος
 
View attachment 41870View attachment 41876
Ετοιμα τα πυραυλακια για δοκιμη αυριο 8 βολο 11/0 σε μαγκνουμ καλυκα , τα "εχω" με 470μ/δ ψαχνω να τα 500 αρισω !!o_Oo_O.pray to God..pray to God.
Τελικα οι δοκιμες γινανε με 4 διαφορετικα βυσματα μεγαλες διαφορες δεν ειχαν ,τα 3 απο τα 4 κυμανθηκαν απο 465με 475 μ.ο απο 3 φυσιγγια το καθε σετ απ ενω στο 4ο ειχα και πτωση στα 450 μ/δ θελει ανεβασμα στη δοση οπως ειπε ο Τεο αλλα μετα ξεφευγει το πραγμα θα παμε κοντα στα 3 γρ μπαρουτι το οποιο το φοβαμαι ,οστοσο εριξα και ενα αλλο ασχετο σετ απ το οποιο εχει προοπτηκες θα το μελετησω και θα επανελθω
 
Λευτερη μου ....Exεις κανει δοκιμες με καποιο εμπορικο φυσιγγιο με ατσαλινα σκαγια ???
Δεν θα πω για τις δικες μου δοκιμες....αλλα ενα εμπορικο που δοκιμασα με κυλινδρο και 4*αστρα μαμα τσοκ
στα 30 μονο μετρα...τα αποτελεσματα ηταν για κλαματα φιλε !!! Ουτε ενα 60% δεν επιασε...!!!
Τωρα οσον αφορα τις ταχυτητες....Στο ιδιο σεταπ και τσοκ οι αποκλισεις ηταν αμελητεες δλδ V1,5-391-393 -394μ/δ.

Τωρα τι θα δωσει το ιδιο σεταπ με 4* και 3* αστρα θα το δουμε αυριο που θα τα δοκιμασω...ωστε να εχουμε
δωστα συμπερασματα φιλε !!!
Όχι Νίκο ποτέ. Από αυτά που λένε όσοι τα δουλεύουν.
 
Εκανα λιγες δοκιμες με την CSB5 για τον καλο μου φιλο Αλεξ.....και ολους τους αλλους αλλους φιλους
και συναδελφους βεβαια.....Απλα αναφερω το ονομα του Αλεξ ( Berben ) γιατι αυτος με παρακινησε...

Ολες οι δοκιμες σε καλυκα ΜΑΧΑΜ -Τ2 - και Ν8,5 σκαγια 180 σκαγια στα 10 γραμμαρια..

Δωστε λιγη σημασια τον Κ.Α.Χ. και το υψος ρελιασματος.... και στις ταχυτητες σε σχεση με την δοσολογια !!

Τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια !!!


εικόνα_Viber_2022-02-10_17-38-50-259.jpgεικόνα_Viber_2022-02-10_17-38-59-922.jpgεικόνα_Viber_2022-02-10_17-39-08-456.jpgεικόνα_Viber_2022-02-10_17-39-22-773.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top