Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νομίζω ότι στα χαμηλά της πρέπει να γεμιζεται σε 67.5 καλυκα. Πχ 1.80x35 με Z2m 18. Αλλιώς δεν κλείνει χωρίς λακούβα λογω ευκολης συμπιεσιμοτητας. Με 3ο που μαγκωνει θα κλείσει άλλα πάμε αλλού.
Ένα Σέταπ που δοκίμασα πέρυσι με ,ΜΒ36 και 12/67 ήταν σε κάλυκα fiocchi με 616 1,80x36 No6 ,με , z2m 18 κλεισμένο στα 56,00 mm ήταν πολύ καλό στον πίνακα από ταχύτητες δεν το μέτρησα αλλά πιστεύω τα 400 m/sec τα έχει.......
 
Ένα Σέταπ που δοκίμασα πέρυσι με ,ΜΒ36 και 12/67 ήταν σε κάλυκα fiocchi με 616 1,80x36 No6 ,με , z2m 18 κλεισμένο στα 56,00 mm ήταν πολύ καλό στον πίνακα από ταχύτητες δεν το μέτρησα αλλά πιστεύω τα 400 m/sec τα έχει.......
Σε πουλιά το ειδες Βαγγέλη?
Σκέφτομαι να φτιάξω το ίδιο σε 35γρ με 7αρια με 2.55+ mm (σχεδόν νο6.5)
 
.shake hands.
Πολύ ωραίες τουφεκιές για κοντινές & μέσες αποστάσεις , με προορισμό την διόρθωση του σκοπευτικού λάθους σε θηράματα που αυτό απαιτήτε !:)
Δεν κάνουμε σκοπευτικά λάθη εμείς ...
Τα φυσίγγια και τα όπλα πάντα φταίνε ...
 
Βασιλη (gvp 9000)!!! Ασε τα ετοιμα και ξεκινα ιδιογωμοση !!! Σημερινες δοκιμες 6 βολο 9,5 χιλ στα 30 μετρα κανονικη γομωση View attachment 42564 View attachment 42565View attachment 42566 με 3* τσοκ
Μπράβο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δημήτρη
Είπαμε ιδιογόμωση σε 5 χρόνια ...
Μέχρι τότε hoghammer και winchester 000.

Όταν θα χάσω το πρώτο μου γουρούνι (δεν θα πέσει δηλαδή επιτόπου) μέχρι 40-45 κιλά, κάτω από 50μ θα σας πω να μου γεμίσετε μερικά πυρηνικά όπλα !!!!!!

Σκίστα φιλάρα ...

ps
Για ρίξε και μια στα 70μ να δούμε ... όποτε μπορείς, με τα ίδια πυρηνικά :)
 
Μπράβο !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δημήτρη
Είπαμε ιδιογόμωση σε 5 χρόνια ...
Μέχρι τότε hoghammer και winchester 000.

Όταν θα χάσω το πρώτο μου γουρούνι (δεν θα πέσει δηλαδή επιτόπου) κάτω από 50μ θα σας πω να μου γεμίσετε μερικά πυρηνικά όπλα !!!!!!

Σκίστα φιλάρα ...

ps
Για ρίξε και μια στα 70μ να δούμε ... όποτε μπορείς, με τα ίδια πυρηνικά :)
...στην επιστράτευση θα πάρουνε πρώτους εσάς ε; οι λοιποί θα πάμε τελευταίοι!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Εγω θα παω πριν με καλεσουν με την μπαικαλα στην πλατη γιατι τα g3 δεν τα εμπιστευομαι ουτε για να παω για τσιχλες .yel..yelling..yelling.
...αφού λιώνουνε ρε συ Δημητρό, το καλοκαίρι στο νησί πάνε 3-3 ανά όπλο στις βολές...ένας ρίχνει και δυο φυσάνε!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...αφού λιώνουνε ρε συ Δημητρό, το καλοκαίρι στο νησί πάνε 3-3 ανά όπλο στις βολές...ένας ρίχνει και δυο φυσάνε!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Αστα να πανε εγω ημουν στη κυπρο φανταρος και σε μια βολη επηδη ειμουν ο καλυτερος του λοχου ο δικας με αφησε να ριξω μια γεμηστηρα ολοκληρη !! 20 αν θυμαμαι καλα ! Οταν σηκωθηκα το επιασα απο την κανη !!!! Με γαμ......σε ειχα μια βδομαδα εγκαυμα ολλη την παλαμη δεν μπορουσα ουτε να τον παιξω :p:p:D:D.yel..yel..yel..yel..yelling..yelling..sarcastic..sarcastic.
 
...για μένα αυτό είναι το all round της Πέρδικας, κοντά-μακρυά, το πλησιέστερο προς το αγγλικό εξάρι που είναι 2,6 ακριβώς!!!
Γιάννη και για μένα το ιδανικό νούμερο για πέρδικα το αμερικανικό 7αρι ,2,54 χιλιοστά ,δεύτερο το αγγλικό 6αρι 2,59 Το ιταλικό 2,7 θέλει πολλά γραμμάρια για να έχει τα σκάγια που χρειάζονται.
 
Γιάννη και για μένα το ιδανικό νούμερο για πέρδικα το αμερικανικό 7αρι ,2,54 χιλιοστά ,δεύτερο το αγγλικό 6αρι 2,59 Το ιταλικό 2,7 θέλει πολλά γραμμάρια για να έχει τα σκάγια που χρειάζονται.
Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - Κουτί.jpg

...αυτό που έσφαξα και μέτρησα έγραφε Νο 6 σκάγια Λαυριου...
τα μέτρησα ενδελεχώς και παίζανε 2,55-2,60 χιλ., τέλεια σφαιρικά, και γυαλισμένα!
 
Σε πουλιά το ειδες Βαγγέλη?
Σκέφτομαι να φτιάξω το ίδιο σε 35γρ με 7αρια με 2.55+ mm (σχεδόν νο6.5)
Στέλιο καλησπέρα. Δεν το δοκίμασα σε πουλιά αλλά δε νομίζω ένα φυσίγγιο με τόσο καλή αποτύπωση στον πίνακα να πάει άσχημα στο κυνήγι....... Εγώ θα σου έλεγα να το φτιάξεις έτσι όπως είναι..... Είναι ,κατά τη γνώμη μου πάντα, περισσότερο σωστό βάρος γόμωσης τα 36-37-38 γραμμάρια σκάγια για τη mb36...
 
στη στρωματοποιηση ειμαι αρχαριος ακομα !! αλλα ενα 8 βολο 12/0 με 490 μ/δ το εχω καταφερει!!

Μητσαρα οταν καβατζαρεις και το V1,5-500m/s τοτε θα καταλαβεις οτι δεν εχουν ''νοημα'' οι τοσο
μεγαλες ταχυτητες στα βολια!!!
Ολα τα βολια απο το 10/0 +++ σκοτωνουν με V1,5-450m/s.....αρκει να τα στειλεις στο γουρουνι.
Μεγαλες ταχυτητες στα μονοβολα θελουμε....
Αυτο εχω διαπιστωσει εγω φιλε !!!

εικόνα_Viber_2021-10-27_17-56-00-901.jpgεικόνα_Viber_2021-10-27_18-00-08-707.jpgεικόνα_Viber_2021-10-27_18-00-14-042.jpg
 
Ένα Σέταπ που δοκίμασα πέρυσι με ,ΜΒ36 και 12/67 ήταν σε κάλυκα fiocchi με 616 1,80x36 No6 ,με , z2m 18 κλεισμένο στα 56,00 mm ήταν πολύ καλό στον πίνακα από ταχύτητες δεν το μέτρησα αλλά πιστεύω τα 400 m/sec τα έχει.......

Βαγγελα μου ....Αλλο ενα 1,80Χ36......και αλλο το 1,90Χ34 ιδιο καλυκα !!!
Ο Κωστής το φορτωσε σαν επιβεβαιωση του ''ονοματος του''.....κοντρα δοση ......φιλε !!!! :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top