Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλη ειναι.....κρατα την !!! Κοντα ειμαστε.....θα της ''βγαλουμε'' τουφεκια φιλε !!!!!

Εκανα δοκιμες....στα 35,5 γραμμαρια Ν3 = 170 σκαγια στα 36,5 μετρα με 3* αστρα...
Οταν τελειωσεις εσυ θα τις ανεβασω.....για να ΔΕΙΣ οτι τον Αμερικανο τον ''παταμε''......οτι ωρα
γουσταρουμε!!!! ;)
Ανέβασε ότι θες ... Τέλος για σήμερα εγώ ...
 
Καλη ειναι.....κρατα την !!! Κοντα ειμαστε.....θα της ''βγαλουμε'' τουφεκια φιλε !!!!!

Εκανα δοκιμες....στα 35,5 γραμμαρια Ν3 = 170 σκαγια στα 36,5 μετρα με 3* αστρα...
Οταν τελειωσεις εσυ θα τις ανεβασω.....για να ΔΕΙΣ οτι τον Αμερικανο τον ''παταμε''......οτι ωρα
γουσταρουμε!!!! ;)
Νικόλα ανέβασε τη δοκιμή γιατί δεν βλέπω να τελειώνει σήμερα ο Βασίλης.
 
Έλα κάπτεν... Τα σκάγια τα έβγαλα λιγότερα αλλά δεν αλλάζει τίποτα, ίσως να υπήρχαν διπλά που τα μέτρησες εσύ.
Αν θες να χρησιμοποιήσω τα δικά σου νούμερα πες μου ...

View attachment 42835
Ευχαριστώ πολύ!.love.

Στα 25-30 μέτρα με το ίδιο τσόκ θα φράξουν οι τρύπες και θα είναι μια χαρά...πιστεύω!

Υ.Γ: το καλοκαίρι θα στην ξαναστείλω... βελτιωμένη...;).sarcastic.
 
Fire in the hole ... για να φύγουν τα χαρτόνια από το σπίτι.
Remington #6 USA (2.8mm) δηλαδή #5,5 Ιταλικό, μπαγιάτικο (ίσως 20 χρονών).
Η τουφεκιά μου έφυγε λίγο αριστερά ... λίγο όμως, οπότε πρόσθεσα 4 σκάγια τέρμα αριστερά και δεν αλλάζει κάτι σημαντικά.

1. Θα την ήθελα πιο σφιχτή.
2. Εδώ καταλαβαίνουμε την σημασία των 5 τουφεκιών και των μέσων όρων ... είναι καλός ο συνδυασμός τελικά ή όχι ?
3. Καλά κενά
4. Ακόμα και με αυτή την τουφεκιά, με κάνη που ρίχνει στραβά 10cm στα 36,5m, και με ένα σκοπευτικό λάθος κύκλου 50cm έχουμε 98,5% πιθανότητες η πέρδικα να πάρει 1 σκάγι και 80% να πάρει 3 σκάγια.
5. Με 3 άρι τσοκ δεν πας για να ρίχνεις μόνιμα τέτοιες τουφεκιές σε τέτοιες αποστάσεις με εμπορικά (ακόμα και) καλά φυσίγγια.

Rem 6.jpg
 

Attachments

  • Rem 6____.jpg
    Rem 6____.jpg
    104,9 KB · Προβολές: 14
Fire in the hole ... για να φύγουν τα χαρτόνια από το σπίτι.
Remington #6 USA (2.8mm) δηλαδή #5,5 Ιταλικό, μπαγιάτικο (ίσως 20 χρονών).
Η τουφεκιά μου έφυγε λίγο αριστερά ... λίγο όμως, οπότε πρόσθεσα 4 σκάγια τέρμα αριστερά και δεν αλλάζει κάτι σημαντικά.

1. Θα την ήθελα πιο σφιχτή.
2. Εδώ καταλαβαίνουμε την σημασία των 5 τουφεκιών και των μέσων όρων ... είναι καλός ο συνδυασμός τελικά ή όχι ?
3. Καλά κενά
4. Ακόμα και με αυτή την τουφεκιά, με κάνη που ρίχνει στραβά 10cm στα 36,5m, και με ένα σκοπευτικό λάθος κύκλου 50cm έχουμε 98,5% πιθανότητες η πέρδικα να πάρει 1 σκάγι και 80% να πάρει 3 σκάγια.
5. Με 3 άρι τσοκ δεν πας για να ρίχνεις μόνιμα τέτοιες τουφεκιές σε τέτοιες αποστάσεις με εμπορικά (ακόμα και) καλά φυσίγγια.

View attachment 42854
Μια χαρά είναι‼️
επιμένω για 3 άστρα‼️
Εγώ σε κάτι δοκιμές έπρεπε να έχω κ την Νικολούλη μαζί να ψάχνουμε που στο Ντικ πήγαν τα σκάγια‼️(8/10 τσιοοοκ)
 
1645463990111.png

Από την παραπάνω εικόνα ...
Τα μπλε σημαίνουν αυτό που έγραψα πριν "με κάνη που ρίχνει στραβά 10cm στα 36,5m, και με ένα σκοπευτικό λάθος κύκλου 50cm"
Τα πράσινα σημαίνουν "με κάνη που ρίχνει στραβά 10cm στα 36,5m, και με μηδενικό σκοπευτικό λάθος"

Και τα κόκκινα σημαίνουν ότι
1. Για 80% πιθανότητα να πάρει το πουλί τα μέγιστα σκάγια που έχουμε ορίσει (3 σκάγια) θα πρέπει να σκοπεύσω τόσο καλά ώστε να βάλω το πουλί σε έναν κύκλο διαμέτρου 36,8cm !!!! Αν η κατανομή ήταν πιο αραιή η διάμετρος του κύκλου θα μίκρυνε, αν ήταν πιο πυκνή θα μεγάλωνε.

2. Το 75% των συνολικών σκαγιών του φυσιγγίου βρίσκεται σε έναν κύκλο διαμέτρου 110,6cm.
ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ Ο ΚΥΚΛΟΣ 36,8cm ΕΙΝΑΙ Ο ΑΜΕΣΑ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ (3 πλήγματα με 80% πιθανότητα) ...
 
View attachment 42857

Από την παραπάνω εικόνα ...
Τα μπλε σημαίνουν αυτό που έγραψα πριν "με κάνη που ρίχνει στραβά 10cm στα 36,5m, και με ένα σκοπευτικό λάθος κύκλου 50cm"
Τα πράσινα σημαίνουν "με κάνη που ρίχνει στραβά 10cm στα 36,5m, και με μηδενικό σκοπευτικό λάθος"

Και τα κόκκινα σημαίνουν ότι
1. Για 80% πιθανότητα να πάρει το πουλί τα μέγιστα σκάγια που έχουμε ορίσει (3 σκάγια) θα πρέπει να σκοπεύσω τόσο καλά ώστε να βάλω το πουλί σε έναν κύκλο διαμέτρου 36,8cm !!!! Αν η κατανομή ήταν πιο αραιή η διάμετρος του κύκλου θα μίκρυνε, αν ήταν πιο πυκνή θα μεγάλωνε.

2. Το 75% των συνολικών σκαγιών του φυσιγγίου βρίσκεται σε έναν κύκλο διαμέτρου 110,6cm.
ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ Ο ΚΥΚΛΟΣ 36,8cm ΕΙΝΑΙ Ο ΑΜΕΣΑ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ (3 πλήγματα με 80% πιθανότητα) ...
Άρα ,πάει περίπατο κ το θέσφατο των 52 εκ φονικό μέτωπο της τουφεκας‼️
 
Από τότε που με θυμάμαι ως κυνηγό αυτό ήξερα‼️πως το ήξερα δε θυμάμαι
Δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοιο πράγμα ... (όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι)
Ακούστε να δείτε τι γίνεται ...

Όλα τα παραπάνω (ποσοστά κτλ) βασίζονται σε μια εργασία του Compton ( https://discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/1382490/1/396689.pdf )
Το πιο πιθανό είναι ότι σε αυτή "πάτησε" ο Jones και έστησε το shotgun insight ( http://www.shotgun-insight.com/ )
Δεν παίζει τίποτα πια στο site αυτό, μόνο με internet explorer και Java 5 θα δείτε το πρόγραμμα που έχει στήσει.

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι οι κατανομές που παράγονται από τα φυσίγγια είναι κανονικές (normal distribution).
Είναι πάντα άραγε ?????????????????
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι !!!!!
Τουφεκιές λουκουμά, τραβηγμένες οριζόντια κατακόρυφα, ατσούμπαλες κτλ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ !!!!!
Δείτε εδώ http://www.shotgun-insight.com/ShotgunInsight_OnePageSummary.html από το "Shotgun Patterns - 2nd order effects" και κάτω.

Δεν θα καθήσουμε να τσακωθούμε τώρα για το αν έχει δίκιο ή άδικο ο Jones ή ο Compton, βασικά χεστήκαμε ... η βασική ερώτηση είναι μια ...
Υπάρχει άλλη μέθοδος (πιο ακριβής) η οποία να δίνει πληροφορίες για την κατανομή ενός φυσιγγίου και να μπορείς να εξάγεις 2-3 χρήσιμα συμπεράσματα από αυτή ???????
Αν υπάρχει πείτε την, αν όχι κολλήσαμε με αυτή ... Το μη χείρον βέλτιστον.
Εγώ νομίζω δουλεύει ικανοποιητικά ...
 
Last edited:
Δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοιο πράγμα ... (όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι)
Ακούστε να δείτε τι γίνεται ...

Όλα τα παραπάνω (ποσοστά κτλ) βασίζονται σε μια εργασία του Compton ( https://discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/1382490/1/396689.pdf )
Το πιο πιθανό είναι ότι σε αυτή "πάτησε" ο Jones και έστησε το shotgun insight ( http://www.shotgun-insight.com/ )
Δεν παίζει τίποτα πια στο site αυτό, μόνο με internet explorer και Java 5 θα δείτε το πρόγραμμα που έχει στήσει.

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι οι κατανομές που παράγονται από τα φυσίγγια πρέπει να είναι κανονικές (normal distribution).
Είναι πάντα άραγε ?????????????????
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι !!!!!
Τουφεκιές λουκουμά, τραβηγμένες οριζόντια κατακόρυφα, ατσούμπαλες κτλ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ !!!!!
Δείτε εδώ http://www.shotgun-insight.com/ShotgunInsight_OnePageSummary.html από το "Shotgun Patterns - 2nd order effects" και κάτω.

Δεν θα καθήσουμε να τσακωθούμε τώρα για το αν έχει δίκιο ή άδικο ο Jones ή ο Compton, βασικά χεστήκαμε ... η βασική ερώτηση είναι μια ...
Υπάρχει άλλη μέθοδος (πιο ακριβής) η οποία να δίνει πληροφορίες για την κατανομή ενός φυσιγγίου και να μπορείς να εξάγεις 2-3 χρήσιμα συμπεράσματα από αυτή ???????
Αν υπάρχει πείτε την, αν όχι κολλήσαμε με αυτή ... Το μη χείρον βέλτιστον.
Εγώ νομίζω δουλεύει ικανοποιητικά ...
Μια χαρά δουλεύει ,άιντε κ το κάψαμε το λίγο που είχαμε‼️
 
Το Β&Ρ Long range (τρομάρα του) και το RC4 τα δωρίζω για γάμους και πανηγύρια ...

Και αυτα και τα υπολοιπα.....και τα Αμερικανικα.....ΟΛΑ σου φωναζουν ....και σου λενε....ΞΕΚΙΝΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ!!! ;)

Ας εχει ο Αμερικανος υλικα....Και ας μην μας δινουν τα ''προχωρημενα'' βυσματα τους οι Ευρωπαιοι...
Εμεις θα τους ''παταμε'' γιατι εχουμε μερακι φιλε....και οτι κανουμε το κανουμε για πάρτη μας φιλε!!!
Παρε ενα ΔΕΙΓΜΑ !!!


εικόνα_Viber_2022-02-21_13-34-24-161.jpgεικόνα_Viber_2022-02-21_13-34-31-839.jpgεικόνα_Viber_2022-02-21_13-34-37-561.jpg
:)
 
Και αυτα και τα υπολοιπα.....και τα Αμερικανικα.....ΟΛΑ σου φωναζουν ....και σου λενε....ΞΕΚΙΝΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ!!! ;)

Ας εχει ο Αμερικανος υλικα....Και ας μην μας δινουν τα ''προχωρημενα'' βυσματα τους οι Ευρωπαιοι...
Εμεις θα τους ''παταμε'' γιατι εχουμε μερακι φιλε....και οτι κανουμε το κανουμε για πάρτη μας φιλε!!!
Παρε ενα ΔΕΙΓΜΑ !!!


View attachment 42860View attachment 42861View attachment 42863
:)
Η κατανομή θέλει δουλειά Νίκο‼️
 
Η κατανομή θέλει δουλειά Νίκο‼️

Για τα 36,5 ναι Γιαννη μου.....θελει φτιαξιμο !!!
Εαν δεις την ιδια τουφεκια στα 40 μετρα με το ιδιο στοκ ( δεν λεω 45 μετρα γιατι τα σκαγια ειναι λιγα )
θα μου πεις ΑΣΤΗΝ οπως ειναι Νικο !!!! ;)
 
Και αυτα και τα υπολοιπα.....και τα Αμερικανικα.....ΟΛΑ σου φωναζουν ....και σου λενε....ΞΕΚΙΝΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ!!! ;)

Ας εχει ο Αμερικανος υλικα....Και ας μην μας δινουν τα ''προχωρημενα'' βυσματα τους οι Ευρωπαιοι...
Εμεις θα τους ''παταμε'' γιατι εχουμε μερακι φιλε....και οτι κανουμε το κανουμε για πάρτη μας φιλε!!!
Παρε ενα ΔΕΙΓΜΑ !!!


View attachment 42860View attachment 42861View attachment 42863
:)
Αλευρωμένο ή όχι ;
Πολύ καλή Νικ ...
 
Αλευρωμένο ή όχι ;
Πολύ καλή Νικ ...

Βασιλη.....την ποιοτητα σκαγιων του Αμερικανου δεν την εχουμε.....μας εχουν στην ''πεινα''....
Οποτε καταφευγουμε σε λυσεις οπως το αλευρι....φιλε !!!!

ΥΓ. Δεν ειχα επινικελωμενα....εαν ειχα δεν θα εβαζα αλευρι !!
ΥΓ.2. Ας βαλει πλαστικο μπαφερ...και ας ερθει κοντα εαν μπορει....
 
Βασιλη.....την ποιοτητα σκαγιων του Αμερικανου δεν την εχουμε.....μας εχουν στην ''πεινα''....
Οποτε καταφευγουμε σε λυσεις οπως το αλευρι....φιλε !!!!

ΥΓ. Δεν ειχα επινικελωμενα....εαν ειχα δεν θα εβαζα αλευρι !!
ΥΓ.2. Ας βαλει πλαστικο μπαφερ...και ας ερθει κοντα εαν μπορει....
Κάποιοι λένε ότι με μολύβια (γραφής) διαφορετικής σκληρότητας φυσικά ... βρίσκεις σκληρότητα σκαγιών ή κραμάτων μολύβδου γενικά.

Όποιος θέλει το δοκιμάζει και μας λέει ...

Και η σκληρότητα σε Brinell για κάθε κράμα ... νομίζω το είχα ξαναποστάρει ...
Τα πάνω είναι τα απλά σκάγια και τα κάτω τα πάνσκληρα ...
Δεν ξέρω όμως αν χρησιμοποιείται υλικό με σκληρότητα μεγαλύτερη του Linotype για βόλια ...

Lead hardness pencil testing trick.jpg

1645478154252.png
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top