Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν έκανα τις ίδιες δοκιμές με την 1187 περιμένατε τραγικές διαφορές αχαχα
Αν με την 1187 έπαιρνα 10% παραπάνω σε μια τουφεκιά αυτό θα έδειχνε κάτι ;;;
Κάνη δηλητήριο ;;;; αχαχα
10% είναι η στάνταρ απόκλιση σε συγκέντρωση από ΚΑΛΟ φυσίγγι σε φυσίγγι.
Τίποτα δεν θα εδειχνε για εμένα.


ps
Ελπίζω να κατάλαβαν μερικοί ότι δεν έχω κολλήματα με τα όπλα



Κι ομως φιλε @gvp9000 εχεις κολληματα με τα οπλα, βασικα με τα remington εχεις επειδη ετυχε να σου βγαλει ζημια...αν δεν ειχες κολλημα δεν θα σχολιαζες σε διαφορα θεματα με την πρωτη ευκαιρια τα Rem...

Διαβαζα καποιους με 11-87 και 1100 στο Αμερικα που δεν ειχαν αλλαξει ουτε το oring στα 150000 φυσιγγια...η 1100 g3 στην ουσια ειναι μια βελτιωμενη 11-87.

Ωραιες οι τουφεκιες της Μ2 αλλα το χαρτι δεν σου δινει διατρηση για να μπορεσεις να συγκρινεις αποδοση και καταβολες θηραματων...και ευτυχως καποια πραγματα ειναι γεγονος και οχι μυθος!!!
 
Κι ομως φιλε @gvp9000 εχεις κολληματα με τα οπλα, βασικα με τα remington εχεις επειδη ετυχε να σου βγαλει ζημια...αν δεν ειχες κολλημα δεν θα σχολιαζες σε διαφορα θεματα με την πρωτη ευκαιρια τα Rem...
Σωστός ... Έχω αρνητικό κόλλημα μόνο με τα Rem !!!!
Και δεν έβγαλε μόνο το δικό μου.
Έβγαλαν ΟΛΑ τα Rem 1100 1187 που έχω δει.
Και έχω δει αρκετά.
Κάτι δείχνει αυτό.
Για τα συγκεκριμένα μοντέλα πάντα μιλάω.
Διαβαζα καποιους με 11-87 και 1100 στο Αμερικα που δεν ειχαν αλλαξει ουτε το oring στα 150000 φυσιγγια...η 1100 g3 στην ουσια ειναι μια βελτιωμενη 11-87.
Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις. Βρες οπλουργό που εμπιστεύεσαι και ρώτα. Μαθαίνεις πολλά πράγματα που δεν λέγονται δημόσια.
Ωραιες οι τουφεκιες της Μ2 αλλα το χαρτι δεν σου δινει διατρηση για να μπορεσεις να συγκρινεις αποδοση και καταβολες θηραματων...και ευτυχως καποια πραγματα ειναι γεγονος και οχι μυθος!!!
Η διάτρηση δεν έχει καμμία σημασία για εμένα.
Κατεβάζεις ένα δυο νούμερα σκάγια και τελείωσες.
Απλά πράγματα.
 
Το ρίχνω από μέσα Σεπτέμβρη (πρωινά) μέχρι τέλη Νοεμβρίου χωρίς πολύ κρύο αλλά με νοτιαδες κ είναι πολύ αποδοτικό σε Πέρδικα.
Σε μπεκάτσα με κρύο τελευταία τουφεκια πολύ καλό.
Ανάκρουση με τα δικά μου όπλα έχει αυξημένη. Στην έναρξη ειναι ενοχλητικό αλλά σκοτωνει.
Τώρα μερικοί θα απορούν με τα γραμμάρια αλλά είμαι των βαρειων γομώσεων κ ειδικά σε καλά θηραματα.
Το 38αρι σκοτώνει καλά κ με ανοικτά τσοκαρισματα.
Σε ευχαριστώ Στέλιο. Στη φασσα θέλω να το δοκιμάσω για κάποιες μέρες που στάζουν όλα (90-100% υγρασια)που το b&p mb long range δεν πολυτραβαει. Επίσης μήπως έχεις δοκιμάσει το gorilla 36 ή 38semi??
 
Σωστός ... Έχω αρνητικό κόλλημα μόνο με τα Rem !!!!
Και δεν έβγαλε μόνο το δικό μου.
Έβγαλαν ΟΛΑ τα Rem 1100 1187 που έχω δει.
Και έχω δει αρκετά.
Κάτι δείχνει αυτό.
Για τα συγκεκριμένα μοντέλα πάντα μιλάω.

Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις. Βρες οπλουργό που εμπιστεύεσαι και ρώτα. Μαθαίνεις πολλά πράγματα που δεν λέγονται δημόσια.

Η διάτρηση δεν έχει καμμία σημασία για εμένα.
Κατεβάζεις ένα δυο νούμερα σκάγια και τελείωσες.
Απλά πράγματα.
Αρα συμφωνουμε οτι εχεις κολλημα, εγω οσους ξερω παντως με 11-87 και 1100 ειναι κομπλε!!
Το οτι εβγαλε ζημια το οπλο σου μετα απο 15 η 20 χρονια δεν μου λεει κατι...ολα μπορουν να βγαλουν ζημιες αν δεν τα προσεχεις.
Η δικη μου εχει ριξει σιγουρα 20000 φυσιγγια μη σου πω 30000 και μονο εκεινο το λαμακι εχω αλλαξει ολα αυτα τα χρονια

Το να κατεβασεις δυο νουμερα σκαγια δεν λεει τιποτα, γιατι πολυ απλα θα χασεις πολυ σε κατανομη και συγκεντρωση, οταν ο ενας θελει νο6 στα χψ μετρα και εσυ θες νο4 ειναι τεραστια διαφορα!
 
Σε ευχαριστώ Στέλιο. Στη φασσα θέλω να το δοκιμάσω για κάποιες μέρες που στάζουν όλα (90-100% υγρασια)που το b&p mb long range δεν πολυτραβαει. Επίσης μήπως έχεις δοκιμάσει το gorilla 36 ή 38semi??
To γκοριλα σεμι είναι γαμάτο αν τα σκάγια είναι τα αναγραφομενα
 
Αρα συμφωνουμε οτι εχεις κολλημα, εγω οσους ξερω παντως με 11-87 και 1100 ειναι κομπλε!!
Το οτι εβγαλε ζημια το οπλο σου μετα απο 15 η 20 χρονια δεν μου λεει κατι...ολα μπορουν να βγαλουν ζημιες αν δεν τα προσεχεις.
Η δικη μου εχει ριξει σιγουρα 20000 φυσιγγια μη σου πω 30000 και μονο εκεινο το λαμακι εχω αλλαξει ολα αυτα τα χρονια

Το να κατεβασεις δυο νουμερα σκαγια δεν λεει τιποτα, γιατι πολυ απλα θα χασεις πολυ σε κατανομη και συγκεντρωση, οταν ο ενας θελει νο6 στα χψ μετρα και εσυ θες νο4 ειναι τεραστια διαφορα!
Σπαζν ρε ούλα τα ρεμ αιντι ικτος του θκος απ' έχ ανάδρουμου ηρμη‼️
 
Σε ευχαριστώ Στέλιο. Στη φασσα θέλω να το δοκιμάσω για κάποιες μέρες που στάζουν όλα (90-100% υγρασια)που το b&p mb long range δεν πολυτραβαει. Επίσης μήπως έχεις δοκιμάσει το gorilla 36 ή 38semi??
Το 36 biturbo είναι καλύτερο από το 38 αρι.
 
ps
Ελπίζω να κατάλαβαν μερικοί ότι δεν έχω κολλήματα με τα όπλα.
...τώρα θα νομίζεις οτι τσίμπησα! αλλα δεν....sarcastic.

...γιατί δεν έβαλες γελάκια που έγραψα για τα μπενέλια?....sarcastic..sarcastic.εσύ δε μου τα μάθες? τα ξέρα εγώ? ε?.sarcastic..sarcastic.

...καλά , μη βάζεις τίποτα... εγώ άμα τα κονομήσω θα σου στείλω ένα 16αρι η 20αρι να πηγαίνεις στις τσίχλες να ξεμουδιάζεις....να χτυπάς και τίποτα "στο φτερό", γιατί με τα γουρούνια και τη βλητική....sarcastic..sarcastic..sarcastic.


Υ.Γ ...κανά καλό ε; μη στραβοτουφεκαει!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Η διάτρηση δεν έχει καμμία σημασία για εμένα.
Κατεβάζεις ένα δυο νούμερα σκάγια και τελείωσες.
Απλά πράγματα.
@Alex76
Και για να μην νομίζεις ότι λέω πράγματα στην τύχη ή από αίσθηση πες μου εσύ.

Η πέρδικα και οτιδήποτε άλλο πιο μεγάλο από αυτή χρειάζεται περίπου 130 σκάγια στον κύκλο για 4 πλήγματα.

Σε απόσταση 36.5μ και με τσοκ 3* πήρα τον παρακάτω πίνακα με νούμερα ιταλικά.
Ερώτηση πρώτη. Χρειάζομαι full ;;; ... Όχι.

Επίσης γιατί να ρίξω RC4 #6 και MB long range #6 αν δεν σκοτώνουν και να μην βάλω ένα τριάρι XLR που βάζει 20 σκάγια λιγότερα, αλλά τα ηθικά απαιτούμενα και θα την στείλει την πέρδικα για βρούβες, ακόμα και ένα να την πάρει όχι τα 4 με τα οποία έχει υπολογιστεί ο αριθμός 130 ;;;
Η διάτρηση είναι για να λέμε φίλε και για να "μαλώνουμε".

Αν σου υπολογίσω με τι ταχύτητα το τριάρι ιταλικό τρυπάει το ίδιο με το εξάρι θα πάθεις πλάκα.
3 νούμερα παρακάτω ...

Ή στην τελική βάζω ένα percorso και full και ησυχάζω ... ή δεν χτυπάω τίποτα ;)

Αυτός είναι ο τελικός πίνακας δοκιμών μου.

Untitled 1-2.jpg
 
Last edited:
Φίλε να μην σου τύχει ευχομαι
Ειναι αυτο που λεει, καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα...αυτο εχει γινει με τις Remington, καποια ατομα κυνηγανε με 1100 30 και 40 χρονια αλλα ειναι μαλλον η εξαιρεση στον κανονα...

Δεν χαλαω αλλο το συγκεκριμενο θεμα γιατι βγηκαμε πολυ εκτος...οποιος δεν γουσταρει τα Ρεμ δεν τα αγοραζει, πολυ απλα πραγματα.

Το να κακολογει καποιος και να κατηγορει τα συγκεκριμενα οπλα ειναι απλα κομπλεξ και μικροπρεπεια, εκτος του οτι επικρατει μεγαλη υπερβολη στο σπασιματων των συγκεκριμενων οπλων!
 
Εγώ μια χαρά τη βλέπω την μ2‼️

Εαν δεν δουμε τι δινει με τα ιδια φυσιγγια και ενα αλλο οπλο....δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα.
Παντα στα ιδια μετρα με το ΙΔΙΟ τσοκ....και ΟΧΙ εξτρα !!!
Πολλοι κανουν τον ''μαγκα'' με εξτρα τσοκ.....και το χειροτερο δεν εχουμε ΠΟΤΕ σωστη εικονα
και σωστα συμπερασματα....
Δεν ειναι δικαιολογια ριχνω με αυτο που κυνηγαω.....
Ολα τα φυσιγγια ( κατα την γνωμη μου ) δοκιμαζονται με μαμα τσοκ....Αυτο ειναι το σωστο για μενα...
Τα εξτρα τσοκ....δινουν καλυτερα αποτελεσματα....Αλλωστε αυτη ειναι η ''δουλεια'' τους....να κανουν τα
φολα φυσιγγια εμποριου καλυτερα!!!
Και παραλληλα να παραμυθιαζοντε οι κυνηγοι.....
Θα εγραφα πολλα περισσοτερα....το κοβω εδω...για να μην γινω ''κακός''....

ΥΓ. Αλεξ ( 76 ) δεν το λεω για σενα.....γενικα μιλαω φιλε !!!
ΥΓ. 2. Τωρα οι καννες της μπενελι.....και για μενα δεν ειναι οτι καλυτερο... και της 1100 ομως δεν
παει πισω....Τα ειδαμε τα ''καλουδια'' της.....
 
@Alex76
Και για να μην νομίζεις ότι λέω πράγματα στην τύχη ή από αίσθηση πες μου εσύ.

Η πέρδικα και οτιδήποτε άλλο πιο μεγάλο από αυτή χρειάζεται περίπου 130 σκάγια στον κύκλο για 4 πλήγματα.

Σε απόσταση 36.5μ και με τσοκ 3* πήρα τον παρακάτω πίνακα με νούμερα ιταλικά.
Ερώτηση πρώτη. Χρειάζομαι full ;;; ... Όχι.

Επίσης γιατί να ρίξω RC4 #6 και MB long range #6 αν δεν σκοτώνουν και να μην βάλω ένα τριάρι XLR που βάζει 20 σκάγια λιγότερα, αλλά τα ηθικά απαιτούμενα και θα την στείλει την πέρδικα για βρούβες, ακόμα και ένα να την πάρει όχι τα 4 με τα οποία έχει υπολογιστεί ο αριθμός 130 ;;;
Η διάτρηση είναι για να λέμε φίλε και για να "μαλώνουμε".

Αν σου υπολογίσω με τι ταχύτητα το τριάρι ιταλικό τρυπάει το ίδιο με το εξάρι θα πάθεις πλάκα.
3 νούμερα παρακάτω ...

Ή στην τελική βάζω ένα percorso και full και ησυχάζω ... ή δεν χτυπάω τίποτα ;)

Αυτός είναι ο τελικός πίνακας δοκιμών μου.

View attachment 42921
Οκ μπορεις να τουφεκας τις φασσες με νο3 στα 50 μετρα κι εγω με νο6, θα δουμε ποιος θα εχει περισσοτερες καταβολες.
Στα 36 μετρα και νο9 να ριξω θα γινει σουρωτηρι η περδικα, δεν χρειςζομαι ουτε νο6 ουτε νο3
 
Ωραία είναι αυτά Βασίλη αλλά νομίζω περισσότερο μπλέκεσαι παρά βγάζεις άκρη γιατί το πουλί δεν είναι στόχος και λίγο να σου φύγει η ντουφέκια πάνε για βρουβες ολα κτλ .Η δοκιμή είναι μια για μένα βάζω στα 35 ριχν μια ντουφέκια με μοντ αν μου αρέσει τέλος αν δεν μου αρέσει τέλος για το φυσίγγι 36.5/40/50/27 μέτρα για ποιο λόγο άμα μπλέξω με αυτές τις αποστάσεις και τις εναλλαγές τσοκ θα πρέπει να κάνω δοκιμές όλο το κουτί με το κάθε τσοκ ξεκινώντας από τα 15 μέχρι τα 45 για να κερδίσω τι?Η άλλη και μοναδική δοκιμή που έκανα ήταν στα διασποράς στα 8 μέτρα και στα 12 Αν το μοντ Παεί καλά στα 35 σφίγγεις ανοίγεις και καθαρίζεις με τα κοντινά και τα μακρινά.Η ισοκατανομή είναι πολύ καλή και για συζήτηση αλλά τις πολύ μακρινές καταβολές δεν τις κάνει η ισοκατανομή τις δίνει μεμονωμένη συστάδα σκαγιων .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top