Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ολα τα φυσιγγια ( κατα την γνωμη μου ) δοκιμαζονται με μαμα τσοκ....Αυτο ειναι το σωστο για μενα...
Ούτε αυτό είναι σωστό θαρρώ.
Η πραγματική σύγκριση ανάμεσα σε κάννες γίνεται όταν δοκιμάζουμε φυσίγγια με κύλινδρο. Σε ότι αποστάσεις θες.
 
Ούτε αυτό είναι σωστό θαρρώ.
Η πραγματική σύγκριση ανάμεσα σε κάννες γίνεται όταν δοκιμάζουμε φυσίγγια με κύλινδρο. Σε ότι αποστάσεις θες.

ΟΚ....Μαμα Παντα ομως....
Εννοω ουτε φτιαγμενους κωνους....
 
Last edited:
Οκ το αφηνω γιατι θα πρεπει να γραφω σεντονια...ενα τελευταιο θα πω που το λες κι εσυ παντα, με ενα μονο φυσιγγι δεν βγαζεις συμπερασμα...κι ομως βγηκε συμπερασμα...
Καλη συνεχεια!
Τα σεντόνια πειραϊκής πατραϊκής❓❓❓.my man.κουλααααρε αλεκοοοοοο....με καλή διάθεση κ προαίρεση γράφουμε‼️‼️‼️
 
Ούτε αυτό είναι σωστό θαρρώ.
Η πραγματική σύγκριση ανάμεσα σε κάννες γίνεται όταν δοκιμάζουμε φυσίγγια με κύλινδρο. Σε ότι αποστάσεις θες.
Έτσι συγκρίνεις 2 σχέτες κάνες, ... βασικά αυλούς και κώνους.
Κάθε αυλός όμως μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά ανάλογα τα τσοκ.

Η δοκιμή στήνεται ανάλογα τι θες να δείς.
Δεν έχει τόσο νόημα αυτή η δοκιμή παρά μόνο για το παραπάνω.

Στην ουσία από καμιά δοκιμή δεν βγάζεις γενικό συμπέρασμα για πολλούς λόγους.
- Όλες οι κάνες έχουν μικροδιαφορές
- Κάποιες είναι προβληματικές από την
μάνα τους
- Ότι συμπέρασμα βγάλεις θα είναι για αυτές τις κάνες και μόνο
- Πρέπει να μετρηθούν αυλοί και συσφίξεις για να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα
- Πρέπει να δοκιμαστούν πολλά φυσίγγια από το κάθε είδος (τουλάχιστον 5) και πάρα πολλά είδη φυσιγγίων και γομώσεων. Δεν υπάρχει κάνη χωνευτήρι. Μύθοι υπάρχουν πολλοί αλλά υπάρχουν και δεδομένα.

Η λογική λέει.
Για να απορρίψεις κάτι γενικώς αποδεκτό, αρκεί να βρεις ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ που δεν ισχύει.

Άρα χρειάζεσαι πολλές κάνες, πολλά τσοκ, πολλά φυσίγγια, πολύ χρόνο και πολύ χρήμα και πάλι το συμπέρασμα δεν είναι σίγουρο.
Οπότε και στον επόμενο αιώνα θα μαλώνουμε για τα ίδια πράγματα.

Αν κάναμε και παρουσιάζαμε όλοι σωστές δοκιμές θα βγάζαμε πιο ασφαλή συμπεράσματα πιο γρήγορα.
 
Στο κυνηγι φαίνονται όλα κ είναι αλήθεια ότι οι κάννες μπενελλι υστερούν λίγο.
Με τα κατάλληλα φυσιγγια πάνε μια χαρά.
Δοκίμασα benelli 76εκ 3" 18.4 αυλο full τσοκ στα 40μετρα με διαφορα φυσιγγια κ μου δίνει συγκεντρώσεις ίσες με beretta HP 71 εκ 2 άστρα τσοκ.
Το ίδιο κ με κάννη benelli 71 εκ Full με 18.3 αυλο.
Με ψάξιμο σε φυσιγγια κάπως λύνεται.
 
Χωρίς να θέλω να μπλέξω τη κατάσταση δεν είναι οι κανες μπενελι ίσως είναι το σύστημα αδράνειας που δεν μπορεί να αποδώσει όπως τα συστήματα αερίων και ελατηρίου και θέλει λίγο ψάξιμο και βελτίωση η κανη ,ίσως στενό αυλό το πολύ 18.3 και 18.2 ακόμη και μεγαλύτερο από τον κλασικό κώνο των 2/2.5 εκ .Πιστεύω ότι κάπου εκεί βρίσκεται η αλήθεια Γι'αυτό και η μπενελι από μόνη της δεν αναιβαζει τον αυλό πάνω από 18.4 μονο κατά παραγγελία .Ίσως η αδρανεια κάτι χάνει δεν ξέρω αν θα αποδειχθεί η εάν μπορεί να αποδειχθεί αλλά όσο περνάνε τα χρόνια εκεί καταλήγω με τις λιγοστές γνώσεις αλλά πολλές εμπειρίες που έχω.Αυτο την κάνει και να διαλέγει τάπες περισσότερο από άλλα όπλα αυτό το έχω διαπιστώσει δεν περιμένω επαλήθευση από κανέναν.
 
Σε ευχαριστώ Στέλιο. Στη φασσα θέλω να το δοκιμάσω για κάποιες μέρες που στάζουν όλα (90-100% υγρασια)που το b&p mb long range δεν πολυτραβαει. Επίσης μήπως έχεις δοκιμάσει το gorilla 36 ή 38semi??
Δεν τα έχω δοκιμάσει. Φίλος που ρίχνει τα 36αρια λέει ότι είναι καλά κ συγκεντρωμενα
 
Έτσι συγκρίνεις 2 σχέτες κάνες, ... βασικά αυλούς και κώνους.
Κάθε αυλός όμως μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά ανάλογα τα τσοκ.

Η δοκιμή στήνεται ανάλογα τι θες να δείς.
Δεν έχει τόσο νόημα αυτή η δοκιμή παρά μόνο για το παραπάνω.

Στην ουσία από καμιά δοκιμή δεν βγάζεις γενικό συμπέρασμα για πολλούς λόγους.
- Όλες οι κάνες έχουν μικροδιαφορές
- Κάποιες είναι προβληματικές από την
μάνα τους
- Ότι συμπέρασμα βγάλεις θα είναι για αυτές τις κάνες και μόνο
- Πρέπει να μετρηθούν αυλοί και συσφίξεις για να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα
- Πρέπει να δοκιμαστούν πολλά φυσίγγια από το κάθε είδος (τουλάχιστον 5) και πάρα πολλά είδη φυσιγγίων και γομώσεων. Δεν υπάρχει κάνη χωνευτήρι. Μύθοι υπάρχουν πολλοί αλλά υπάρχουν και δεδομένα.

Η λογική λέει.
Για να απορρίψεις κάτι γενικώς αποδεκτό, αρκεί να βρεις ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ που δεν ισχύει.

Άρα χρειάζεσαι πολλές κάνες, πολλά τσοκ, πολλά φυσίγγια, πολύ χρόνο και πολύ χρήμα και πάλι το συμπέρασμα δεν είναι σίγουρο.
Οπότε και στον επόμενο αιώνα θα μαλώνουμε για τα ίδια πράγματα.

Αν κάναμε και παρουσιάζαμε όλοι σωστές δοκιμές θα βγάζαμε πιο ασφαλή συμπεράσματα πιο γρήγορα.
Τους λοιπουν τα οργανα μετρησης βλεπεις και αυτους εδω δεν εχουν τα μαγαζια οι ερασιτεχνες θα εχουνε οποτε παω πασω τοσα βηματα και οκ
 
Δεν τα έχω δοκιμάσει. Φίλος που ρίχνει τα 36αρια λέει ότι είναι καλά κ συγκεντρωμενα

Στελιο....μια φιλικη συμβουλη !!!!
Ασε τι λεει ο φιλος σου.....Να λες αυτα που εχεις δοκιμασει ΕΣΥ....και εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα...
Αλλιως....απο τα γαμωσταυριδια που θα τρως....δεν θα σε σωνουν τα Ντεπον φιλαρα μου !!!
 
Στελιο....μια φιλικη συμβουλη !!!!
Ασε τι λεει ο φιλος σου.....Να λες αυτα που εχεις δοκιμασει ΕΣΥ....και εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα...
Αλλιως....απο τα γαμωσταυριδια που θα τρως....δεν θα σε σωνουν τα Ντεπον φιλαρα μου !!!
Σωστότατος. Αυτά δεν τα έχω ρίξει κ δεν έχω προσωπική γνώμη.
Όπως κ για τα biturbo που έγραψα παραπάνω καλά λόγια έχω ακούσει αρκετούς να λένε τα χειρότερα όμως αυτοί τα χρησιμοποίησαν με κοντές κάννες κ ανοιχτά τσοκαρισματα.
Για αποτελέσματα σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις με ζωηρά φυσιγγια δεν πας με ανοιχτά τσοκ.
Αυτό μόνο με ιδιογομωση κ πατέντες μπορούμε να το πετύχουμε.
 
Τους λοιπουν τα οργανα μετρησης βλεπεις και αυτους εδω δεν εχουν τα μαγαζια οι ερασιτεχνες θα εχουνε οποτε παω πασω τοσα βηματα και οκ
Θα πάω σε κανένα μεγάλο οπλοπωλείο και θα τους πω ότι θέλω όπλο με αυλό 18.552mm ακριβώς, μετρημένο με διακριβωμένο όργανο, κώνο με γωνία 8,375 μοίρες ακριβώς και θέλω πραγματική δοκιμή σε πίνακα πριν την αγορά.
Τι λες να μου πουν ;;;; Αχαχαχ
Βλέπω να με πετάνε σαν σακί στο πεζοδρόμιο.
Φίλε, ρίχνω πολύ γέλιο με τους πωλητές.
Η καλύτερή μου είναι όταν πετυχαίνω πελάτη που ενδιαφέρεται για όπλο.
Μιλάμε για μαλακίες ολκής τώρα.

Θυμάμαι είχαμε πάει με έναν φίλο παλιά σε οπλοπωλείο και περιεργαζόταν ενα τόξο.
Λέει στον καταστηματάρχη.
- Μπάμπη βαράει μακρυά αυτό ;
- Εξαρτάται, ... Πόσο θες ;;;;
- 200 μέτρα.
- ΒΑΡΑΕΙ

αχαχααχαχαχα

Δηλαδή τι να πιστέψεις μετά ;;;;
 
Χωρίς να θέλω να μπλέξω τη κατάσταση δεν είναι οι κανες μπενελι ίσως είναι το σύστημα αδράνειας που δεν μπορεί να αποδώσει όπως τα συστήματα αερίων και ελατηρίου και θέλει λίγο ψάξιμο και βελτίωση η κανη ,ίσως στενό αυλό το πολύ 18.3 και 18.2 ακόμη και μεγαλύτερο από τον κλασικό κώνο των 2/2.5 εκ .Πιστεύω ότι κάπου εκεί βρίσκεται η αλήθεια Γι'αυτό και η μπενελι από μόνη της δεν αναιβαζει τον αυλό πάνω από 18.4 μονο κατά παραγγελία .Ίσως η αδρανεια κάτι χάνει δεν ξέρω αν θα αποδειχθεί η εάν μπορεί να αποδειχθεί αλλά όσο περνάνε τα χρόνια εκεί καταλήγω με τις λιγοστές γνώσεις αλλά πολλές εμπειρίες που έχω.Αυτο την κάνει και να διαλέγει τάπες περισσότερο από άλλα όπλα αυτό το έχω διαπιστώσει δεν περιμένω επαλήθευση από κανέναν.
Γιάννη εχω και γω χρονια αυτους τους προβληματισμους, αλλα ελλειψη αποδειξεων δεν μπορουμε να πουμε πολλα. Καθε συζητηση πανω σε αυτο το θεμα ποδοσφαιροποιηται. Νομιζω οτι οσοι εχουν ή ειχαν ταυτοχρονα και τα δυο συστηματα , εχουν ενα λογο παραπανω να μας πουν
Δεδομενα για Μπεενελι
- δεν ανοιγει τους αυλους.
- εφτασε το βαρος του κλειστρου στα 500 γρ για να ριχνει και κατω απο 30 γρ.
- με λιγα γρ , μερικες φορες, δεν ριχνει αν δεν ακουμπαει ωμο. (μην τσιμπατε με τα βιντεο, υπαρχουν τεχνικες να αντισταθεις στο κρατημα , το κλασμα δευτ της τουφεκιας , και το οπλο να το αντιληφθει σαν να ακουμπαει σε σταθερο ωμο-συνηθως φτανει να σφιξεις μυς σε πηχη και καρπο χεριων )
Καταληγω οτι εκτος αυτων ολων , μαλλον χρειαζεται και εχει και ειδικη διαμορφωση κανης
Οι παλιες Μπενελι (εχω 123 saint ettiene ) ειχαν φτιαχτει να δουλευουν με πανω απο 30-32 γρ (μαλλον) και αντιστοιχα υποθετω ηταν και η κανη προσαρμοσμενη. Το παντρεμα ηταν ιδανικο , για αυτο και η φημη. Αργοτερα η Μπενελι αλλαξε τη διαμορφωση των κανων , ωστε να δουλευει η αδρανεια σε 24-64 γρ. Οπως καταλαβαινουμε τετοιες κανες ειναι "μεσοι οροι" και οπου τον πιασουμε να τον εχουμε ευχαριστημενο τον καταναλωτη.
Το προβλημα επεκταθηκε σε ολο το φασμα των οπλων και συστηματων . (να τα κανει το δικο μου ΟΛΑ και αγορασε το)
Αποτελεσμα ΚΑθΕ μα ΚΑΘΕ οπλο σημερα να εχει ομαδα δυσαρεστημενων . (βλεπε μαλλινοταπα με 18,8 αυλο κλπ)
Λοιπον αυτη η συζητηση πρεπει να γινει , στο στενο φασμα θηραματος -τροπου κυνηγιου κλπ , τι οπλο -φυσιγγι θελω. Αν καταληγαμε θα μας ακολουθουσε σφαιρα η βιομηχανια. (καλα.... οχι εμας εδω, αλλα μεγαλες αγορες οπως Αμερικα)
 
Γιάννη εχω και γω χρονια αυτους τους προβληματισμους, αλλα ελλειψη αποδειξεων δεν μπορουμε να πουμε πολλα. Καθε συζητηση πανω σε αυτο το θεμα ποδοσφαιροποιηται. Νομιζω οτι οσοι εχουν ή ειχαν ταυτοχρονα και τα δυο συστηματα , εχουν ενα λογο παραπανω να μας πουν
Δεδομενα για Μπεενελι
- δεν ανοιγει τους αυλους.
- εφτασε το βαρος του κλειστρου στα 500 γρ για να ριχνει και κατω απο 30 γρ.
- με λιγα γρ , μερικες φορες, δεν ριχνει αν δεν ακουμπαει ωμο. (μην τσιμπατε με τα βιντεο, υπαρχουν τεχνικες να αντισταθεις στο κρατημα , το κλασμα δευτ της τουφεκιας , και το οπλο να το αντιληφθει σαν να ακουμπαει σε σταθερο ωμο-συνηθως φτανει να σφιξεις μυς σε πηχη και καρπο χεριων )
Καταληγω οτι εκτος αυτων ολων , μαλλον χρειαζεται και εχει και ειδικη διαμορφωση κανης
Οι παλιες Μπενελι (εχω 123 saint ettiene ) ειχαν φτιαχτει να δουλευουν με πανω απο 30-32 γρ (μαλλον) και αντιστοιχα υποθετω ηταν και η κανη προσαρμοσμενη. Το παντρεμα ηταν ιδανικο , για αυτο και η φημη. Αργοτερα η Μπενελι αλλαξε τη διαμορφωση των κανων , ωστε να δουλευει η αδρανεια σε 24-64 γρ. Οπως καταλαβαινουμε τετοιες κανες ειναι "μεσοι οροι" και οπου τον πιασουμε να τον εχουμε ευχαριστημενο τον καταναλωτη.
Το προβλημα επεκταθηκε σε ολο το φασμα των οπλων και συστηματων . (να τα κανει το δικο μου ΟΛΑ και αγορασε το)
Αποτελεσμα ΚΑθΕ μα ΚΑΘΕ οπλο σημερα να εχει ομαδα δυσαρεστημενων . (βλεπε μαλλινοταπα με 18,8 αυλο κλπ)
Λοιπον αυτη η συζητηση πρεπει να γινει , στο στενο φασμα θηραματος -τροπου κυνηγιου κλπ , τι οπλο -φυσιγγι θελω. Αν καταληγαμε θα μας ακολουθουσε σφαιρα η βιομηχανια. (καλα.... οχι εμας εδω, αλλα μεγαλες αγορες οπως Αμερικα)
Αλατιερα η μαλλινοταπα σε 18.8 αρκεί να έχει πλαστικό(κουβερ❓)....αναμεσα....κάτι 36αρια Γκόλντεν της Νόμπελ ....σύρμα‼️
 
Πάω και ζητάω 10 κουτιά φυσίγγια για sporting. Με αρχίζει, έχουμε αυτά που είναι έτσι και σπάνε καλύτερα τα δισκάκια, τα άλλα που είναι γιουβέτσι αλλά καλά και αυτά, άλλα συγκεντρωτικά, άλλα με έτσι σκάγια , άλλα με αλλιώς κτλ κτλ

Καλά του λέω, τύλιξέ μου 10 από τα πιο φθηνά ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top