Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η ιμπαλα πως το εκανε ?
Το περίμενα να το γράψει κάποιος αυτό αλλά δεν το χει κάνει μόνο η impala το χει κάνει και η Α5 browning 18.7 και οι δύο.Το θέμα και απαντώ είναι το έκαναν ναι και λειτουργούν ναι τι ντουφεκιες βγάζουν όμως ? Για να δούμε θα ακούσουμε κάνα σχόλιο για τις τρομερές ντουφεκιες τους .Ιδού η απορία .Κάθονται δίπλα σε μια οπτιμα η Ρεμ η γουινστιστερ ή φαμπαρμ έχουν μέτρο σύγκρισης ή στις 10 τουφεκιές θα υπερισχύουν οι άλλες στις 8.Ευλογες απορίες νομίζω ?
 
Το περίμενα να το γράψει κάποιος αυτό αλλά δεν το χει κάνει μόνο η impala το χει κάνει και η Α5 browning 18.7 και οι δύο.Το θέμα και απαντώ είναι το έκαναν ναι και λειτουργούν ναι τι ντουφεκιες βγάζουν όμως ? Για να δούμε θα ακούσουμε κάνα σχόλιο για τις τρομερές ντουφεκιες τους .Ιδού η απορία .Κάθονται δίπλα σε μια οπτιμα η Ρεμ η γουινστιστερ ή φαμπαρμ έχουν μέτρο σύγκρισης ή στις 10 τουφεκιές θα υπερισχύουν οι άλλες στις 8.Ευλογες απορίες νομίζω ?
Ετσι γιαννη και γω ερωτηση το εκανα εχω απορια
 
Το περίμενα να το γράψει κάποιος αυτό αλλά δεν το χει κάνει μόνο η impala το χει κάνει και η Α5 browning 18.7 και οι δύο.Το θέμα και απαντώ είναι το έκαναν ναι και λειτουργούν ναι τι ντουφεκιες βγάζουν όμως ? Για να δούμε θα ακούσουμε κάνα σχόλιο για τις τρομερές ντουφεκιες τους .Ιδού η απορία .Κάθονται δίπλα σε μια οπτιμα η Ρεμ η γουινστιστερ ή φαμπαρμ έχουν μέτρο σύγκρισης ή στις 10 τουφεκιές θα υπερισχύουν οι άλλες στις 8.Ευλογες απορίες νομίζω ?
Αν όπως ακούγεται αδιακρίτως για όλες τις τουρκικές τουφέκια φαρμάκι ...τότε κ η α5 το ίδιο φαρμακερη μιας κ η ιμπάλα της Μπράουν αντεγραψε
 
Αν όπως ακούγεται αδιακρίτως για όλες τις τουρκικές τουφέκια φαρμάκι ...τότε κ η α5 το ίδιο φαρμακερη μιας κ η ιμπάλα της Μπράουν αντεγραψε
Άσε γιατί από το πολύ φαρμάκι από όλες τις καραμπίνες που ακούω μη δηλητηριαστουμε .
 
Παίδες, ο μηχανισμός λειτουργίας αν δεν έχει απώλειες, που μάλλον δεν έχει, γιατί να έχει σχέση με την καλή- κακή τουφεκιά ; Μόνο η κάνη ευθύνεται. Αν όπως διατεινονται οι Τούρκοι οι κανες τους είναι από καλά ( ακριβουτσικα) ατσαλια ,ενώ στα φτηνά οπλα οι ιταλοι το έχουν ρίξει στο τσάμικο, ίσως.
 
Αρα συμφωνουμε οτι εχεις κολλημα, εγω οσους ξερω παντως με 11-87 και 1100 ειναι κομπλε!!
Το οτι εβγαλε ζημια το οπλο σου μετα απο 15 η 20 χρονια δεν μου λεει κατι...ολα μπορουν να βγαλουν ζημιες αν δεν τα προσεχεις.
Η δικη μου εχει ριξει σιγουρα 20000 φυσιγγια μη σου πω 30000 και μονο εκεινο το λαμακι εχω αλλαξει ολα αυτα τα χρονια

Το να κατεβασεις δυο νουμερα σκαγια δεν λεει τιποτα, γιατι πολυ απλα θα χασεις πολυ σε κατανομη και συγκεντρωση, οταν ο ενας θελει νο6 στα χψ μετρα και εσυ θες νο4 ειναι τεραστια διαφορα!
Φίλε μου Άλεξ συγνωμη που παίρνω το θάρρος να πω και εγώ την άσχημη εμπειρία μου με τις Remington 1187.συμφωνω με τον Βασίλη γιατί άλλαξα δύο όπλα λόγο τον προβλημάτων που έβγαλαν.δεν είναι τυχαίο.και τα δύο είχαν ακριβώς τις ίδιες ζημιές.οσο για τις τουφεκιές δεν είναι και τόσο μεγάλες οι διαφορές.ολα τα όπλα θέλουν καλό φυσίγγι.αυτο είδα με την εμπειρία μου στα τριάντα χρόνια που κυνηγώ με 11 διαφορετικά όπλα που πέρασαν από τα χέρια μου.
 
Παίδες, ο μηχανισμός λειτουργίας αν δεν έχει απώλειες, που μάλλον δεν έχει, γιατί να έχει σχέση με την καλή- κακή τουφεκιά ; Μόνο η κάνη ευθύνεται. Αν όπως διατεινονται οι Τούρκοι οι κανες τους είναι από καλά ( ακριβουτσικα) ατσαλια ,ενώ στα φτηνά οπλα οι ιταλοι το έχουν ρίξει στο τσάμικο, ίσως.
Η σχεση ειναι εμμεση. Η κανη ευθυνεται για την τουφεκια , αλλα ο μηχανισμος ευθυνεται για την κανη
 
Η ιμπαλα πως το εκανε ?
δουλευει 24-64γρ απροβληματιστα ;
και με τι βαρος κλειστρου ;
και αν με το ιδιο βαρος , απο που αλλου αφαιρεθηκε μεταλλο (ή βαρος γενικα ) ;
και τι κανη εβαλε ; τι τουφεκιες βγαζει , ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ των γομωσεων

Γιατι η μπενελι τα μελετησε ολα αυτα, και βρηκε τη χρυση τομη
(χρυση βεβαια σημαινει , μεσοι οροι, αλλα αυτα εχει η ζωη)
 
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ακόμα πως το "καλό" μέταλλο στην κάνη επηρρεάζει την βλητική απόδοση, πέρα των ταλαντώσεων που την βολή με σκάγια πάλι δεν βλέπω πως την επηρρεάζει.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ;;;

Επίσης όταν λέμε γενικά αυξάνει την "βλητική απόδοση" τι εννοούμε.
Τι ακριβώς μετρούμενο αυξάνεται ;
Η ταχύτητα στομίου ;;; Ή το που θα καρφωθούν τα σκάγια μετά από 40 μέτρα.

Υπάρχει σοβαρός αρθογράφος που λέει ότι το κράμα του μετάλλου επηρρεάζει την βλητική και πως ακριβώς ;
Να μας φύγει και αυτός ο καημός.
 
Last edited:
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ακόμα πως το "καλό" μέταλλο στην κάνη επηρρεάζει την βλητική απόδοση, πέρα των ταλαντώσεων που την βολή με σκάγια πάλι δεν βλέπω πως την επηρρεάζει.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ;;;

Επίσης όταν λέμε γενικά αυξάνει την "βλητική απόδοση" τι εννοούμε.
Τι ακριβώς μετρούμενο αυξάνεται ;

Υπάρχει σοβαρός αρθογράφος που λέει ότι το κράμα του μετάλλου επηρρεάζει την βλητική και πως ακριβώς ;
Να μας φύγει και αυτός ο καημός.
οταν η μαγεια του μεταλλου, συναντα την ψυχολογια της γομωσης
 
Κωστή, το μόνο άλλο που μπορώ τωρα να σκεφτώ, αν το κλείστρο δεν ανοίγει πρόωρα, είναι οι κραδασμοι από τον τερματισμό του κλείστρου να μεταδίδονται στην κάνη, οπότε ίσως να επηρεάζει σε ένα βαθμό την τουφεκιά, ειδικά αν η κάνη είναι πολύ ελαφριά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top