Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τότε γιατί η μπενελι έκανε κρυογονικη επεξεργασία για να βελτιώσει και να σκληρύνει την κανη της που για μένα βελτιώθηκε η κριο είναι καλύτερη από τις προηγούμενες αφού δεν παίζει ρόλο το μέταλο η δομή του να φτιάχνε μόνο κώνους πολύ ευκολότερο αφού μπορεί να τους φτιάξει και ο οπλουργος της γειτονιάς .Βασίλη άσε τι πιστεύουμε εμείς όλα παίζουν ρόλο τόσο πολύ που κάποια δεν τα ξέρουν και τα ψάχνουν ακόμη και οι ειδικοί .Εγώ αυτό πιστεύω και τυχερός οποίος έχει όπλο και ικανοποιείται από αυτό χωρίς να χρειάζεται να κάνει ιδιογομωση και να ψάχνει κάθε τρεις και λίγο φυσίγγι γιατί δεν το έχει το φυσίγγι όλο το μερίδιο ευθύνης πάντα .
 
Το πως γινεται δεν το ξερω αλλα γινεται, δεν θα μιλησω για το δικο μου οπλο τι δυναμη βγαζει σε σχεση με οποιο αλλο εχουμε κανει δοκιμη αλλα για τις sx3 που ειναι γνωστο οτι βγαζουν τρομερη δυναμη.

Μιλαμε για μαμα οπλα χωρις πειραγματα, ειχε γραψει καποιος φιλος εδω μεσα που σεβομαι πολυ τις γνωσεις του, οτι τα σκαγια χτυπουσαν με τοση δυναμη πανω που νομιζες θα γκρεμισει τον πινακα, το μονο αρνητικο ειναι τα πολυ ανοιχτα τσοκ που εχει και πρεπει να αγορασεις εξτρα.

Αλεξ διευκρινησε μου κατι....Οταν λες οτι sv3 βγαζει τρομερη δυναμη.... σε σχεση με αλλο οπλο τι εννοεις ???
Στο ιδιο φυσιγγιο με κυλινδρο και τα δυο οπλα....η sv3 θα βγαλει μεγαλυτερη ταχυτητα ???
Θα βγαλει περισσοτερα bar και ταχυτητα απο μονη της ???
 
Κρυογονικη επεξεργασία
ίσως Γιάννη ... αυτό είχα στο μυαλό μου ...

2.5 SUMMARY AND CONCLUSIONS
The topic of cryogenic treatments for firearm barrels (regardless of the type) is contentious.
There are several vendors and operators that claim that this treatment is 1) exceedingly useful
to increase barrel life; 2) makes the barrel easier to clean; 3) potentially increases muzzle
velocity; and 4) increases accuracy (as the treatment decreases shot dispersion on a target).
However, a large group of manufacturers, scientists, and operators claims that cryogenic
treatment does not provide any substantial benefit to firearm barrels, but they note that it will
not necessarily harm the barrel and may make machining easier. It may also impart wear and
corrosion resistance.
Although there is ongoing research in the material science and processes behind cryogenic
treatments for a wide range of steels, specific research into cryogenically treating firearm
barrels (specifically sniper barrels) does not appear to be ongoing.
 

Attachments

Αλεξ διευκρινησε μου κατι....Οταν λες οτι sv3 βγαζει τρομερη δυναμη.... σε σχεση με αλλο οπλο τι εννοεις ???
Στο ιδιο φυσιγγιο με κυλινδρο και τα δυο οπλα....η sv3 θα βγαλει μεγαλυτερη ταχυτητα ???
Θα βγαλει περισσοτερα bar και ταχυτητα απο μονη της ???
Δεν ξερω να σου απαντησω...ισως εχει λιγοτερες παραμορφωσεις και κραταει καλυτερες μενουσες...ισως λογω γεωμετριας εχει μεγαλυτερη ταχυτητα η τουφεκια, αλλα βγαζει οντως δυναμη, τωρα το πως δεν το ξερω.
 
Δεν ξερω να σου απαντησω...ισως εχει λιγοτερες παραμορφωσεις και κραταει καλυτερες μενουσες...ισως λογω γεωμετριας εχει μεγαλυτερη ταχυτητα η τουφεκια, αλλα βγαζει οντως δυναμη, τωρα το πως δεν το ξερω.
Δεν υπάρχουν μυστικά ούτε θολά σημεία Άλεξ στην εξωτερική βλητική.
Τα σκάγια έχουν μεγαλύτερη τελική ταχύτητα αν έχουν μεγαλύτερη αρχική ή είναι λιγότερο παραμορφωμένα ή αποσπάζονται πιο αργά από την σούδα ή συνδυασμοί των παραπάνω.
Αυτά τα 3 παίζουν μόνο.
 
Δεν ξερω να σου απαντησω...ισως εχει λιγοτερες παραμορφωσεις και κραταει καλυτερες μενουσες...ισως λογω γεωμετριας εχει μεγαλυτερη ταχυτητα η τουφεκια, αλλα βγαζει οντως δυναμη, τωρα το πως δεν το ξερω.

Δεν ισχυει αυτο λες φιλε!!!! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη δυναμη....
Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο που λες !!!
Ιδιο φυσιγγιο ιδιο μεγεθος καννης....η δυναμη ειναι παντα ιδια..
Μην μου αρχισεις με κωνους και αυλους...
 
Δεν υπάρχουν μυστικά ούτε θολά σημεία Άλεξ στην εξωτερική βλητική.
Τα σκάγια έχουν μεγαλύτερη τελική ταχύτητα αν έχουν μεγαλύτερη αρχική ή είναι λιγότερο παραμορφωμένα ή αποσπάζονται πιο αργά από την σούδα ή συνδυασμοί των παραπάνω.
Αυτά τα 3 παίζουν μόνο.
Δεν λεω το αντιθετο , κατι απο αυτα τα τρια παιζει
Δεν ισχυει αυτο λες φιλε!!!! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη δυναμη....
Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο που λες !!!
Ιδιο φυσιγγιο ιδιο μεγεθος καννης....η δυναμη ειναι παντα ιδια..
Μην μου αρχισεις με κωνους και αυλους...
Κι ομως ισχυει και να εισαι σιγουρος οτι ολα παιζουν τον ρολλο τους σε μια κανη.
 
Δε ξερουν αυτοι και ξερει ο ενας που θελει τρεις σεζον να χτυπισει τα ιδια με αυτους που βαρανε σε μια μερα ωραια λογηκα αυτος ξερει καλυτερα παντα ενωειτε !!! Παραδειγμα τα παιδια απ την καστορια στις φασσες
 
Εγω βλεπω κατι παλικαρια που βαρανε εκατομβες θυραματων και ανεβαζανε και φοτο πολλες εδω οποτε δε χωραει αμφιβολια για την ικανοτητα τους κατι παλιο μπενελλι προσφορας πηγανε και αγορασανε
Τι σχεση εχει αυτο με το αν καποια οπλα ριχνουν πιο δυνατα απο καποια αλλα, τα παιδια απ την Καστορια μαγκια τους που κανουν τρελα νουμερα γιατι εχουν φουλ πουλια και καιγονται στις τουφεκιες.
Επειδη εχουν μπενελι κανουν τα νουμερα? Και μονοκανα να ειχαν αυτοι παλι τρελα νουμερα θα εκαναν.
 
Τι σχεση εχει αυτο με το αν καποια οπλα ριχνουν πιο δυνατα απο καποια αλλα, τα παιδια απ την Καστορια μαγκια τους που κανουν τρελα νουμερα γιατι εχουν φουλ πουλια και καιγονται στις τουφεκιες.
Επειδη εχουν μπενελι κανουν τα νουμερα? Και μονοκανα να ειχαν αυτοι παλι τρελα νουμερα θα εκαναν.
Το καλυτερο παντα ολοι το ψαχνουνε και το ζητανε και στη προκειμενη περιπτωση ειναι και πιο φθηνο οποτε γτ δε τα προτιμισανε μηπως δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα ο αλλος παλι εει μια sx3 και τωρα των βλεπω με μπερεττα τυχαιο ? Ο sakanaist
 
Η αγορά ενός όπλου γίνεται με διαφορετικά κριτήρια από τον καθένα. Είναι κάτι προσωπικό, υποκειμενικό. Ειδάλλως, όλοι μας, θα είχαμε το ίδιο όπλο. Αυτό που θα θεωρούνταν "αντικειμενικά" το καλύτερο. Δεν συμβαίνει όμως αυτό. Τώρα εμείς ψάχνουμε σώνει και καλά, να βγάλουμε τον πρωταθλητή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top