Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αλεξ κουβεντα κανουμε φιλε δε σου παω κοντρα απλα λεω γτ να μη παρουν κατι το πιο καλο και πιο δυνατο και με πιο λιγα χρηματα δε το καταλαβαινω
Και τι σχεση εχει ας πουμε που εχω ποσους γνωστους που εχουνε 1100 την εκθιαζουν αλλα δε κυνηγανε με αυτη ποτε αλλα με αλλο οπλο δε καταλαβενω τι παιζει εχω μπερδεφτει
Δεν υπαρχει θεμα κοντρας Τολη, εγω ξερεις τουλαχιστον με τι κυνηγαω, το θεμα παντως της δυναμης που γραφω ειναι γεγονος, επισης δεν εχω πει ποτε οτι καποιο οπλο δεν σκοτωνει, δεν παιζει τετοια φαση για κανενα λογο.
 
Δεν λεω το αντιθετο , κατι απο αυτα τα τρια παιζει

Κι ομως ισχυει και να εισαι σιγουρος οτι ολα παιζουν τον ρολλο τους σε μια κανη.

ΟΚ. Κρατα αυτο αυτο που εσυ νομιζεις.....κραταω και εγω αυτο που γνωριζω....και συνεχιζουμε φιλε!!! :)
 
Εγω φιλε αποδηξεις ψαχνω αν οντως υπαρχει οπλο που θα μου δωσει αυτα τα πουλια που δε σηκωνω το οπλο να σε σηγουρος οτι θα το παρω και θα με και μαγγας ουτε για μαρκα σκαω ουτε για γυαλισματα ουτε χρυσα και σκατα ακομη δεν εχω δει απο κοντα κατι δε πιστεβω κατι αν δε το δω αυτοπρωσοπος και μεχρι στιγμης δεν εχω και καπιον που να εχει ειτε ρεμ ειτε γουιν και να τι κυνηγαει ολοι στο σπιτι τα αφηνουν αυτο λεω μια sx2 καθαρισα καποτε και οταν ειπα παμε να ριξουμε καμια τουφεκια ασε μας τωρα ρε μου ειπε και ενω την εκθειαζεινπαει στο γουρουνι με τη μπενελλι πες μου εσυ και για αυτον και για καπιους αλλου γτ δε το περνει και παει με αλλο και καποιοι εδω μεσα το ιδιο κανουν τι να πιστεψω μετα
 
Το καλύτερο ή χειρότερο χρειάζεται άλλη μια βασική πληροφορία για να αξιολογηθεί.
Πόσο καλύτερο ή πόσο χειρότερο.
0.5% ή 20%;
Όπως και η σκληρότητα κατά την κρυογενική κατεργασία ...
Αυξάνεται κατά 0.5% ή 20%;
Εδώ πάντως ούτε στα όπλα ελεύθερων σκοπευτών δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με την κρυογενική επεξεργασία.
Οπότε καταλαβαίνετε την χρησιμότητά της στα λειόκανα.
Δεν υπάρχουν μαγικά μέταλλα για μένα στα λειόκανα, υπάρχουν απλά ελαφρά (τιτάνιο), ανθεκτικά στην οξείδωση και στην θερμική διάβρωση, κάποια λίγο πιο σκληρά και άλλα πιο μαλακά.
Τα χρωμιωμένα δεν χρειάζονται μέταλλα ανθεκτικά στην οξείδωση και στην θερμική διάβρωση. Δεν χρειάζονται δηλαδή ακριβά μέταλλα.
Τα μη χρωμιωμένα χρειάζονται.
Το σκληρό ή μαλακό παίζει ρόλο στην ταλάντωση που για τα λειόκανα είναι αδιάφορη.

Το "καλό" μέταλλο θα κρατήσει περισσότερο σε βάθος χρόνου, δεν έχει καμία σχέση με την βλητική απόδοση.
Η κατεργασία του, ναι έχει, η εσωτερική του γεωμετρία, ίσως. Πόσο % όμως ;
 
Το καλυτερο παντα ολοι το ψαχνουνε και το ζητανε και στη προκειμενη περιπτωση ειναι και πιο φθηνο οποτε γτ δε τα προτιμισανε μηπως δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα ο αλλος παλι εει μια sx3 και τωρα των βλεπω με μπερεττα τυχαιο ? Ο sakanaist
Μπορει να τον δεις του χρονου και με impala φιλε, δεν λεει κατι αυτο, η κουβεντα ηταν οτι καποια οπλα εχουν αρκετα μεγαλυτερη διατρηση απο καποια αλλα και αυτο ειναι γνωστο σε πολλους που ασχολουντε

Τωρα τι οπλο γουσταρει καποιος ειναι προσωπικο θεμα, δεν ξερω ρε Τολη τι κανουν τα ατομα που λες, συγκεκριμενα για την δυναμη της sx3 εκτος απο δυο ατομα που ξερω το ειχε γραψει και ο Αρις Καλαματα που ειχε κανει καποτε δοκιμες στον πινακα.
 
Όλα σκοτώνουν απλά κάποια καλύτερα είναι τόσο απλά γιατί ανχωνοντσι οι περισσότεροι δε ξέρω.Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα όπλα όλα τα πιστόλια ίδιου διαμετρήματος και μήκους κάνης δεν έχουν την ίδια διάτρηση γιατί να την έχουν τα κυνηγετικά δεν κατάλαβα επειδή δεν είναι ραβδωτα .Κανεται μεγάλο λάθος όσοι πιστεύεται πως όλα τα αυτογεμη επειδή είναι λειοκανα εξαρτάται η βλητική τους δύναμη μόνο από το φυσίγγι .Εάν συνέβαινε αυτό θα είχε σταματήσει η εξέλιξη των κανών τους εδώ και 60 χρόνια .
 
Μπορει να τον δεις του χρονου και με impala φιλε, δεν λεει κατι αυτο, η κουβεντα ηταν οτι καποια οπλα εχουν αρκετα μεγαλυτερη διατρηση απο καποια αλλα και αυτο ειναι γνωστο σε πολλους που ασχολουντε

Τωρα τι οπλο γουσταρει καποιος ειναι προσωπικο θεμα, δεν ξερω ρε Τολη τι κανουν τα ατομα που λες, συγκεκριμενα για την δυναμη της sx3 εκτος απο δυο ατομα που ξερω το ειχε γραψει και ο Αρις Καλαματα που ειχε κανει καποτε δοκιμες στον πινακα.
Και δε πηγε να τη παρει ομως αυτο λεω τι γινετε και ενω τα εχουνε δε τα δουλεβουνε επισεις καπιων ειναι η δουλεια τους φιλε να λενε καπια πραγματα οποτε θα περιμανω να βρω απο κοντα μια
 
Το καλύτερο ή χειρότερο χρειάζεται άλλη μια βασική πληροφορία για να αξιολογηθεί.
Πόσο καλύτερο ή πόσο χειρότερο.
0.5% ή 20%;
Όπως και η σκληρότητα κατά την κρυογενική κατεργασία ...
Αυξάνεται κατά 0.5% ή 20%;
Εδώ πάντως ούτε στα όπλα ελεύθερων σκοπευτών δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με την κρυογενική επεξεργασία.
Οπότε καταλαβαίνετε την χρησιμότητά της στα λειόκανα.
Δεν υπάρχουν μαγικά μέταλλα για μένα στα λειόκανα, υπάρχουν απλά ελαφρά (τιτάνιο), ανθεκτικά στην οξείδωση και στην θερμική διάβρωση, κάποια λίγο πιο σκληρά και άλλα πιο μαλακά.
Τα χρωμιωμένα δεν χρειάζονται μέταλλα ανθεκτικά στην οξείδωση και στην θερμική διάβρωση. Δεν χρειάζονται δηλαδή ακριβά μέταλλα.
Τα μη χρωμιωμένα χρειάζονται.
Το σκληρό ή μαλακό παίζει ρόλο στην ταλάντωση που για τα λειόκανα είναι αδιάφορη.

Το "καλό" μέταλλο θα κρατήσει περισσότερο σε βάθος χρόνου, δεν έχει καμία σχέση με την βλητική απόδοση.
Η κατεργασία του, ναι έχει, η εσωτερική του γεωμετρία, ίσως. Πόσο % όμως ;
Έτσι κ στην τοξοβολία....δεν μπορείς με ένα ισχυρό τόξο να ρίξεις "μαλακό"βέλος ούτε με αδύναμο τόξο σκληρό βέλος...θέλει πάντρεμα‼️
 
Μπορει να τον δεις του χρονου και με impala φιλε, δεν λεει κατι αυτο, η κουβεντα ηταν οτι καποια οπλα εχουν αρκετα μεγαλυτερη διατρηση απο καποια αλλα και αυτο ειναι γνωστο σε πολλους που ασχολουντε

Τωρα τι οπλο γουσταρει καποιος ειναι προσωπικο θεμα, δεν ξερω ρε Τολη τι κανουν τα ατομα που λες, συγκεκριμενα για την δυναμη της sx3 εκτος απο δυο ατομα που ξερω το ειχε γραψει και ο Αρις Καλαματα που ειχε κανει καποτε δοκιμες στον πινακα.
Ναι αλλά κυνηγάει με την m2‼️
 
Βασίλη το πόσο βοηθάει το κάθε τι φίλε δεν νομίζω να το μάθουμε ποτέ αλλά βοηθάει.Τωρα εάν το σύνολο του ποσού βοηθάει το κάθε ένα μπορεί να το καλύψουμε απλά χτίζοντας ένα φυσίγγι ιδιογομωσης για το όπλο μας ναι γίνεται .π.χ.Ο Νίκος.Αλλα αυτό δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την πλειοψηφία αφού δεν είναι ιδιογομωτες.Μετρο σύγκρισης είναι τι αποδίδει το κάθε ένα με τα φυσιγγακια του εμπορίου όχι με τις καταπαραγγελια γόμωσεις γιατί εκεί βγάζεις ντουφέκια και με φυσοκαλαμο.
 
Όλα σκοτώνουν απλά κάποια καλύτερα είναι τόσο απλά γιατί ανχωνοντσι οι περισσότεροι δε ξέρω.Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα όπλα όλα τα πιστόλια ίδιου διαμετρήματος και μήκους κάνης δεν έχουν την ίδια διάτρηση γιατί να την έχουν τα κυνηγετικά δεν κατάλαβα επειδή δεν είναι ραβδωτα .Κανεται μεγάλο λάθος όσοι πιστεύεται πως όλα τα αυτογεμη επειδή είναι λειοκανα εξαρτάται η βλητική τους δύναμη μόνο από το φυσίγγι .Εάν συνέβαινε αυτό θα είχε σταματήσει η εξέλιξη των κανών τους εδώ και 60 χρόνια .

Φιλε Γιαννη , δωσε μου ενα παραδειγμα.....Γραψε μου δυο οπλα με το ιδιο μηκος καννης τον ιδιο αυλο
και με διαφορετικη αποδοση στο ιδιο φυσιγγιο !!!
Εννοω δυναμη και διατρηση.
 
Εδω βλεπουμε διαφορες αναμεσα σε ιδια οπλα
Σωστά, βλέπουμε όμως γιατί υπάρχουν ανοχές στις κατεργασίες.
0,1mm φαρδύτερος ο αυλός, 0,1mm στενότερη η σύσφιξη, να το 1 άστρο συνολική διαφορά ;)
Έχουν βρεθεί διαφορές και 0,2mm οπότε φαντάζεσαι τι γίνεται.
Κάπου το διάβασα το τελευταίο.
 
Δεν εχω κολλημα με μαρκες και αν κατι ειναι καλο και κανει 300€ γτ να μη το παρω και να παρω κατι με 600€ τετια μαλακια δε κουβαλαω παντως προχθες πηρα τη γρια μπρο εριξα σε μια κουρουνα κεραβνοβολιθικε δευτερη τουφεκια δε καταφερα ομως οποτε στη ντουλαπα ξανα
 
Βασίλη το πόσο βοηθάει το κάθε τι φίλε δεν νομίζω να το μάθουμε ποτέ αλλά βοηθάει.
Πάνω εξήγησα που βοηθάει το κράμα του μετάλλου ...
Να δεχθώ ότι βοηθάει το μέταλλο και στην βελτίωση της τουφεκιάς ;;;; Άντε το δέχομαι και αυτό, βοηθάει πάρα πολύ.
Που είναι οι διαφορές στο χαρτί ;
Δεν το εχει πάρει κανένας χαμπάρι ;

Άρα, αν βοηθάει θα είναι σε τέτοιο σημείο που δεν είναι ορατό σε απλούς θνητούς σαν εμάς.
Οπότε δεν ασχολούμαστε.

Εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για πολύ πιο βασικά στοιχεία (κώνοι, αυλοί), στο μέταλλο θα κολλήσουμε ;;;
Καλημέρα σε όλους ...
 
Πάνω εξήγησα που βοηθάει το κράμα του μετάλλου ...
Να δεχθώ ότι βοηθάει το μέταλλο και στην βελτίωση της τουφεκιάς ;;;; Άντε το δέχομαι και αυτό, βοηθάει πάρα πολύ.
Που είναι οι διαφορές στο χαρτί ;
Δεν το εχει πάρει κανένας χαμπάρι ;

Άρα, αν βοηθάει θα είναι σε τέτοιο σημείο που δεν είναι ορατό σε απλούς θνητούς σαν εμάς.
Οπότε δεν ασχολούμαστε.

Εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για πολύ πιο βασικά στοιχεία (κώνοι, αυλοί), στο μέταλλο θα κολλήσουμε ;;;
Καλημέρα σε όλους ...
Αμα σε πάρουν χαμπάρι εσένα τα καρτέλ.... θα σου στείλουν εκτελεστές σαν το σημαδεμένο....άιντε που μας χαλάς το παραμύθι‼️για ένα παραμύθι ζούμε....κ ο Πόντιος Πιλάτος ρώτησε τον Χριστό‼️ τι εστί αλήθεια,χωρίς όμως να αντέξει να την ακούσει...την έκανε με ελαφρά‼️
 
Εχω στο χωριο ενα μαστορα με sx3 απο τις πρωτες αχρωμειωτη ρε δωσε να ριξω ελα να ριξουμε τπτ αυτος οχι και οχι δε σηκωνει και πολυ ζορι εχει δουλειες κυνηγι ενωητε δε παει το πασχα αμα τα τσουξει ρχνει καμια μπαλοθια ελπιζω να καταφερω να του το παρω για λιγο θα παω με τους τενεκεδες μαζι κατακει αχαχαχχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top