Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με αυτό το όπλο δεν έχω ρίξει ποτέ δεν ξέρω τι θα πει αλλά από ιστορία δεν το φτάνει κανένα
Η ιστορία δεν σκοτώνει.
Ποιο είναι το πιο σφιχτό όπλο που έχεις δει ποτέ στην ζωή σου ;;;;
Η ίδια ερώτηση για όλους.
 
Το απέφευγα μέχρι τώρα γιατί με έχει πρήξει να την ανοίξω να την καθαρίσω.
Θα του την πάρω όμως.
Πάμε μαζί για γουρούνια με αυτόν.

Δεν την ανοίγω όμως. Θέλει λεπτά κατσαβίδια και αν πεταχτεί κάνα ελατήριο θα τρέχω και δεν θα φτάνω αχαχα

Αναμείνατε.
Κλειδωσου στη ντουζιερα κα βαλε ενα μαγνητη στο σιφωνι αιντε ολο δικαιολογιες μου εισαι
 
Αυτό Τόλη μου που λες για γουρούνι έχω ένα φίλο αρωστο κυνήγι με ντραχταρ που κυνηγάει και γουρούνι και λαγό εκτός από μπεκάτσα .Έχει μια μπέρετα γουρικα με 18.3 έχει σκοτώσει μόνος του πάνω γύρω στα 7/8 γουρούνια
τα τελευταία τρία χρόνια και χτες σε μπεκάτσα συνάντησα ένα Κατοστάρι μου λέει σαν μοσχάρι με κοιτούσε από απέναντι αλλά μακριά δεν έχει τουφεκισει κάποιο και να του φύγει όπως βαράει και ένα κάρο μπεκάτσες και μερικούς λαγούς το χρόνο ορτύκια τσίχλες πέρδικες .Απλά κάνει το κάθε κυνήγι σε συγκεκριμένη περίοδο και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά δεν ξανασχολειται με το κάθε θήραμα πάει σε άλλο δεν έχει βάλει ποτέ τσοκ στη Μπερέτα μόνιμα κύλινδρος κυνηγάει μόνος πάντα εκτός και αν πάμε παρέα κάποιες φορές .Πρέπει να πιστεύω ότι η Γιούρκα 18.3 είναι καλύτερη από την οπτιμα 18.6 αν τις βάλω δίπλα δίπλα επειδή την οπτιμα την έχει άλλος φίλος μου θα την πετάξουμε την 18.3 .Παίζει ρόλο και πως και που και σε τι απόσταση και καιρικές συνθήκες ακόμη ντουφεκαει ο κάθε ένας .Ο συγκεκριμένος έχει και την μ2 κομφορντ max 4 με 66 κανη που την έχει αγοράσει για δεύτερο κατόπιν δικής μου προτροπής αυτή την κυνηγάει μόνο για φάσα αλλά χωρίς πάλι σφιχτό τσοκαρισμα αφού κυνηγάει σε επιλεγμένα μέρη και ντουφεκαει κοντά.Επειδη είναι δυνατός κυνηγός και παίρνει θηράματα τον ξέρουν για σκέψου τι μύθος θα μπορούσε να δημιουργηθεί για το όπλο του ταδε ,που ο συγκεκριμένος πίστεψέ με το μόνο που δεν ασχολείστε είναι το όπλο και ούτε ιδιαίτερα με τα φυσίγγια γιατί ρίχνει συνήθως εντός βολής φίλε .Αφού με είχε πάρει τηλ στα μπασιματα και μου λέει πολλά πουλιά φίλε αλλά ήταν ότι πρέπει για σένα που ντουφεκας ψηλά θα κανες κηδεία .
Θελω να πω γιαννη πολλοι λενε δε μου σκωτωνει τα γουρουνια η μπενελλι μου φευγουνε τραυματισμενα και πανε σε αλλες μαρκες με δυευριμενο αυλο αλλα και παλλι στο car ανεβεικανε ο σκοπευτης βαραει με ολα
 
Last edited:
Βασίλη μόνο με μια v3 remi να ρίξεις δεν χρειάζεται πολλά πολλα ,εμπορικά φυσίγγια έχεις ξεκινά από τα 30 μέχρι τα 50 μέτρα αλλά πρέπει να μετρήσεις διάτρηση φίλε δεν σκοτώνουν μόνο οι ομοιομορφίες .Θεωρείται ένα από τα καλύτερα βλητικής λειοκανα έχω ακούσει από στόματα που πολύ ξερεται εδώ μέσα και ασχολούνται και με βελτιώσεις όπλων καθώς ειδικά ένας ότι όπλο βγει το δοκιμάζει .
 
Δεν μετράει αλλά...:)

Κοκοροτούφεκο, Piper bayard xfull chock cal. 16 , πλάγιο, 1908, 78 πόντοι κάννες...(16,6 αυλός- 0,2 στενότερος από το κατώτερο όριο που είναι 16,8 για το διαμέτρημα)...

Υ.Γ: o ιδιοκτήτης δεν ζει, αλλα λένε οτι ήταν από τα καλύτερα τουφέκια της Δωδεκανήσου, και οτι χτυπούσε παπιά μ' αυτο με 30 γρ. ιδιογόμωση SIPE...
 
Δεν μετράει αλλά...:)

Κοκοροτούφεκο, Piper bayard xfull chock cal. 16 , πλάγιο, 1908, 78 πόντοι κάννες...(16,6 αυλός- 0,2 στενότερος από το κατώτερο όριο που είναι 16,8 για το διαμέτρημα)...

Υ.Γ: o ιδιοκτήτης δεν ζει, αλλα λένε οτι ήταν από τα καλύτερα τουφέκια της Δωδεκανήσου, και οτι χτυπούσε παπιά μ' αυτο με 30 γρ. ιδιογόμωση SIPE...
Η σιπε φτεει .very funny. .hunter.
 
Πηραμε και μπερεττα 18.6 ε και τπτ το παραπανω !!! Λεφτα για πειραματα δεν εχω αν τα δω με τα ματια μου καλος τα πουλαω και περνω το καλυτερο ενωειτε αυτο ψαχνω να βρω το παραπανω αλλα και αξιοπιστο εαν παω σε ρεμι σηγουρα θα ειναι 870 εχθες ειδα μια γουιν 1300 τι λεει ρε απο τουφεκια φαμπαρμ μου λεει το παλικαρι ειναι ντουφεκος και εχει και βιοτεχνια φυσιγγιων
 
Τωρα βαση λογηκης δεν αποκλειουμε τους πολλους που λενε πολλα και πιστεβουμε τον ενα δε γινετε αυτο ρε παιδια ετσι!
.shake hands. συμφωνώ, υπό προϋποθέσεις!

π.χ.
καμιά φορά ενθουσιαζόμαστε , παρασυρόμαστε, ...αναγνωρισμένης αξίας το όπλο, τεχνικά χαρακτηριστικά άψογα, δοκιμασμένο από πολλούς...

....αλλα δεν κάνει για τα κυνήγια μας, τα θηράματα, τον τρόπο που τουφεκάμε, ακόμα και τα πυρομαχικά που θέλουμε να δουλέψουμε...και πολλά άλλα...πάρα πολλά...

Τα αποτελέσματα πενιχρά η έστω οχι τα αναμενόμενα...αλλα στην πραγματικότητα δεν φταίει το τουφέκι...λάθος επιλογή...;)...νομίζω...
 
Τέτοια λες και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Αχαχαχα
Καθήστε να παρω και την Αuto 5 Βέλγικη και να ρίξω τα ίδια φυσίγγια με αυτά που έχω ήδη δοκιμάσει να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτή.

Γ@μώ τα μέταλλα, γ@μώ τις τουφεκιές, ... για να δούμε ...

View attachment 42987
Πάρε μπισκοτακια τα έχεις. Το τσαγακι θα το κεράσει η γριά .cofee.
 
Η ιστορία δεν σκοτώνει.
Ποιο είναι το πιο σφιχτό όπλο που έχεις δει ποτέ στην ζωή σου ;;;;
Η ίδια ερώτηση για όλους.
Ένα πράγμα που λυπάμαι πραγματικά τους νέους κυνηγούς είναι το ότι δεν κυνήγησαν με τέτοια παλιά καλά όπλα κ έτσι δεν έχουν μέτρο σύγκρισης για το τι είναι καλό ή όχι.
Οταν δε τους ακούω να εκθειαζουν κάτι καινούρια τενεκεδια εκεί να δείτε γέλιο που πέφτει...
Φυσικα δεν φταίνε οι νέοι, αυτά είναι της μόδας σήμερα κ αυτά αγοράζουν.
Browning auto 5 αγορασμένη στην Αμερική με κάννη φουλ τσοκ κ αυλο 18.4.
Το συγκεκριμένο το στήσαμε με benelli k beretta full τσοκ κ έδωσε τη διπλή συγκέντρωση με 34γρ στα 15 κ 25 μέτρα που δοκιμάσαμε.
Δυστυχώς είχε κάποια στίγματα εσωτερικά στην κάννη, την έστειλα Παπατσαρουχα για γυάλισμα κ φάγαμε πολύ μέταλλο.
Από τότε δεν την ξανακυνηγησα.
2 πράγματα που πιστεύω για την απόδοση αυτής της κάννης είναι το σκληρό μέταλλο ή ήταν extra full choke(δεν την είχα μετρήσει) αλλά ήταν λίγο πιο στενή από τα άλλα όπλα με Full.
Σύντομα θα τη φωτογραφίσω κ θα ποστάρω.
Η ιστορία σίγουρα δεν σκοτώνει όμως σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω αυτό το πραγματικό οπλο με τους τενεκεδες που έχω στον οπλοβαστο μου.
 
Πηραμε και μπερεττα 18.6 ε και τπτ το παραπανω !!! Λεφτα για πειραματα δεν εχω αν τα δω με τα ματια μου καλος τα πουλαω και περνω το καλυτερο ενωειτε αυτο ψαχνω να βρω το παραπανω αλλα και αξιοπιστο εαν παω σε ρεμι σηγουρα θα ειναι 870 εχθες ειδα μια γουιν 1300 τι λεει ρε απο τουφεκια φαμπαρμ μου λεει το παλικαρι ειναι ντουφεκος και εχει και βιοτεχνια φυσιγγιων
Τολη η beretta με 18.6 κ 2 άστρα τσοκ μου δίνει ίδια συγκέντρωση στο χαρτί με benelli 76cm full τσοκ κ χτυπάει λίγο καλύτερα με φυσιγγια αρκετών κατασκευαστων μέχρι 36γρ σε κανονικές θερμοκρασίες.
 
Θελω να πω γιαννη πολλοι λενε δε μου σκωτωνει τα γουρουνια η μπενελλι μου φευγουνε τραυματισμενα και πανε σε αλλες μαρκες με δυευριμενο αυλο αλλα και παλλι στο car ανεβεικανε ο σκοπευτης βαραει με ολα
Δεν υπάρχει φιλαράκι δεν σκοτώνει το όπλο οποίος το λέει του προτείνω καλαμάκι με ζυμάρι όχι με ζωντανό δόλωμα γιατί ούτε με το ζωντανό θα πιάνει ψάρια.Αλλο αν σκοτώνει και άλλο πως σκοτώνει .Π.χ Δοκιμάζουν παλαιότερα γνωστοί μου ένας εκ των οποίων οπλουργος 3 9αρια μπιστολια ρίχνοντας με το ίδιο πυρομαχικο σε ένα κομμάτι μάρμαρο το ένα από τα τρία έκανε τρύπα στο μάρμαρο ενώ τα άλλα δύο όχι απλά έσπαγε .Και τα τρία θα σε σκοτώσουν απλά αυτό που έκανε την τρύπα θα σε σκοτώσει πολύ μακρύτερα τόσο απλό πιο απλό δε γίνεται.Το ίδιο κάνουν και κάποιες κανες μπορεί να χάσουν στην ομοιομορφία αλλά μπορούν στα ίδια μέτρα να ρίξουν και 30σελιδες διαφορά σε διάτρηση σε τηλεφωνικό κατάλογο αυτός που ρίχνει μακριά με αυτές που χάνουν σε διάτρηση απλά αντί για θήραμα θα τρώει ομοιομορφία.
 
Αν δητε τουφεκιες στα 30γρ με μαλινο παλιο βαικαλ κορορατο με φουλ και εξτρα φουλ με 17;6 και 17,8 αυλους τη κανει σε μεγαλες αποστασης,ολα τα οπλα που εχετε θα τα κανετε πασαλους για ντοματες .big smile.
Γιάννη τελευταία δοκιμάζω μαλλοταπα με ρελι κ βλέπω καλύτερες κατανομές κ πιο εύκολα σκοτωματα σε κανονικές προς μακρυνες αποστάσεις με χαμηλές πιεσεις.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top