Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τέτοιο όπλο υπάρχει. Είναι του Alex76. Ας δοκιμάσει όποιος θέλει από εμάς, να βγάλει τις ίδιες συγκεντρώσεις, στα ίδια μέτρα, με φυσίγγια εμπορίου. Που οφείλονται αυτές οι συγκεντρώσεις, δεν ξέρω. Πάντως, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.
Δεν ξέρει να μετράει αποστάσεις κ σκάγια .yelling.
 
Βασίλη αυτά που έγιναν μύθος για τις τουφεκιές τους πριν τα πλαστικά βύσματα είναι αυτά που λέει ο Giannis K. Αργότερα τα Remington 870 στην αμερικη και τα πρωτα benelli αυτά που είχαν κάνες s. Etienne στην ευρωπη κάποιος λόγος θα υπήρχε . Συμφωνώ με σένα πως τα μέταλλα όσο και να διαφέρουν δεν θα δώσουν ( αν οι εσωτερικές διαστάσεις είναι ίδιες), άλλες ταχύτητες, μήπως όμως κάποια μέταλλα δεν παραμορφωνονται όπως άλλα μετά από χρήση, ή επίσης δεν μεταβάλλεται προς το χειρότερο ο συντελεστής τριβής τους, και το πιο σημαντικό κατά την άποψη μου, μήπως η ευθύτητα κάποιων κανων δεν ταλαιπωρεί τα σκάγια και κάνει την διαφορά ;
Λευτέρη είμαι πρόθυμος να δεχθώ τα πάντα αν τα δω.
Ο συντελεστής τριβής παίζει ρόλο αλλά τι γίνεται με τα χρωμιωμένα ;;;;
Θα έπρεπε να βγαζουν πάντα καλύτερες τουφεκιές.
Ή να υποθέσω ότι η μυστηριώδης πατίνα έχει μικρότερο συντελεστή τριβής από το χρώμιο ;
Τι διαφορές στην ταχύτητα στομίου εχουν καταγραφεί μεταξύ πατιναρισμένου και χρωμιωμένου ;

Θα με φάει ο Άρης τώρα με αυτό που είπα ...
 
Άρα ,πάει περίπατο κ το θέσφατο των 52 εκ φονικό μέτωπο της τουφεκας‼️
ΩΠα,ωπα φρενοοοοοο Γιανννννννν'''''

μάλλον άλλο πράγμα κατάλαβες
παλιότερα ο @leo το είχε επισημάνει το φαινόμενο ως ΜΩΚ (μέγιστη ωφέλιμη Κατανομή)
όπως και άλλοι ειδικοί ήτοι: σε έναν κύκλο κατανομής Φ750 με συγκέντρωση πάνω - κάτω 70% ο κύκλος που περιέχει τα απαραίτητα σκάγια για την καταβολή θηράματος είναι περίπου 50-55 εκ., από κει και πέρα έχουμε πιθανούς τραυματισμούς λόγω έλλειψης σκαγίων.
Ένας από τους λόγους που οι Oberfell & Thompson κατέληξαν σε κύκλο 53-54 εκ είναι ΚΑΙ αυτός.

είναι ένας γενικός κανόνας που έχει εξαιρέσεις


υ.γ, δεν σας προφταίνω, να διαβάζω τα μηνυματά σας στην σελ 922 είμαι ακόμα....fff.
 
Πάνω εξήγησα που βοηθάει το κράμα του μετάλλου ...
Να δεχθώ ότι βοηθάει το μέταλλο και στην βελτίωση της τουφεκιάς ;;;; Άντε το δέχομαι και αυτό, βοηθάει πάρα πολύ.
Που είναι οι διαφορές στο χαρτί ;
Δεν το εχει πάρει κανένας χαμπάρι ;

Άρα, αν βοηθάει θα είναι σε τέτοιο σημείο που δεν είναι ορατό σε απλούς θνητούς σαν εμάς.
Οπότε δεν ασχολούμαστε.

Εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για πολύ πιο βασικά στοιχεία (κώνοι, αυλοί), στο μέταλλο θα κολλήσουμε ;;;
Καλημέρα σε όλους ...
τα Baby Breton εχουν κανες απο αλουμινιο. Ας ξεκινησουμε απο κει, να μας πει ενας τη βλητικη διαφορα δυο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικων μεταλλων και μετα να ψυρισουμε τη μαιμου στα ατσαλια
 
Η διάτρηση δεν έχει καμμία σημασία για εμένα.
Κατεβάζεις ένα δυο νούμερα σκάγια και τελείωσες.
Απλά πράγματα.
επιτέλους θα διαφωνήσω σε κάτι με τον Βασίλη .terror.

για μένα η διάτρηση έχει πολύ μεγάλη σημασία

βλητική του τέλους χωρίς έλεγχο διάτρησης = λειψή

βλητική του τέλους χωρίς έλεγχο κατανομής= καφές ντεκαφεινε .cofee.

βλητική του τέλους χωρίς έλεγχο διάτρησης = καφές χωρίς καφε .drunk.


εντάξει μωρε τα παραλέω μη βαράτεεεεε .pray to God.
 
Αρα συμφωνουμε οτι εχεις κολλημα, εγω οσους ξερω παντως με 11-87 και 1100 ειναι κομπλε!!
Το οτι εβγαλε ζημια το οπλο σου μετα απο 15 η 20 χρονια δεν μου λεει κατι...ολα μπορουν να βγαλουν ζημιες αν δεν τα προσεχεις.
Κι εγω οσους ξερω παντως με 11-87 και 1100 ειναι κομπλε!! κομπλε πελάτες οπλοεπισκευστών!!!!
Βρε ΜΙΑ ρεμ να μην έχει βγάλει ζημιά έστω ΜΙΑ!!!!!!

peng
 
επιτέλους θα διαφωνήσω σε κάτι με τον Βασίλη .terror.

για μένα η διάτρηση έχει πολύ μεγάλη σημασία

βλητική του τέλους χωρίς έλεγχο διάτρησης = λειψή

βλητική του τέλους χωρίς έλεγχο κατανομής= καφές ντεκαφεινε .cofee.

βλητική του τέλους χωρίς έλεγχο διάτρησης = καφές χωρίς καφε .drunk.


εντάξει μωρε τα παραλέω μη βαράτεεεεε .pray to God.
Σου έχω βάλει 2 απουσίες.

Δεν διαφωνούμε για την διάτρηση.
Θα καταλάβεις τι εννοούσα.
 
Το να κακολογει καποιος και να κατηγορει τα συγκεκριμενα οπλα ειναι απλα κομπλεξ και μικροπρεπεια, εκτος του οτι επικρατει μεγαλη υπερβολη στο σπασιματων των συγκεκριμενων οπλων!
έλα βρε Άλεξ μην αρπάζεσαι!
δεν παίζει θέμα θέμα αντιπάθειας......love.
 
Ο Γιάννης εστίασε σωστά. Δεν πιστεύω πως μικρές διαφορές στην ΑΡΧΙΚΉ ταχύτητα κάνουν την διαφορά. Έχουμε υπερτιμημένη την αρχική ταχύτητα, ενώ τώρα γνωρίζουμε χάρη στις μετρήσεις v10 ή v20,πως είναι πολύ εύκολο μία γόμωση με 400μ/ δ στο στόμιο να έχει ν10 χαμηλότερη από μια με ίδιο βάρος και μέγεθος σκαγιων με αρχική 380μ/ δ. Κλασικό παράδειγμα μία γόμωση με διασπορέα και η ίδια με lb6 . Αντίθετα μικρές διαφορές στις μένουσες ταχύτητες, όπως ν20 έχουν μετρησιμη διαφορά στην διάτρηση. Πάντα με ίδια σκάγια, με ίδια παραμόρφωση, γιατί αν μία κάνη ενώ βγάζει ίδια αρχική με μια άλλη με το ίδιο φυσίγγι ,αλλά παραμορφώνει τα σκάγια περισσότερο ,τότε αυτή με την μικρότερη παραμόρφωση έχει το πλεονέκτημα.
 
Τέτοιο όπλο υπάρχει. Είναι του Alex76. Ας δοκιμάσει όποιος θέλει από εμάς, να βγάλει τις ίδιες συγκεντρώσεις, στα ίδια μέτρα, με φυσίγγια εμπορίου. Που οφείλονται αυτές οι συγκεντρώσεις, δεν ξέρω. Πάντως, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.
Εγω δεν εβγαλα ψευτη τον αλεξ ουτε εχω καλυτερο οπως και του ειπα μη το δωσει κανονι το αποκαλω απλα θελω να δω πεντε εξι πραγματα ιδιοχειρος οπως και αυτος θελει να δει καποια αλλα οπλα οπως πχ το 725 καθε ενας βλεπει αλλα με τα ματια και τα θελω του φιλε μου και τι να τα κανω τα δυνατα οπλα που τα εχει καπιος εγω να αγορασω θελω ενα να μου δωσει κατι καλυτερο αχαχαχαχ
 
Εγω δεν εβγαλα ψευτη τον αλεξ ουτε εχω καλυτερο οπως και του ειπα μη το δωσει κανονι το αποκαλω απλα θελω να δω πεντε εξι πραγματα ιδιοχειρος οπως και αυτος θελει να δει καποια αλλα οπλα οπως πχ το 725 καθε ενας βλεπει αλλα με τα ματια και τα θελω του φιλε μου και τι να τα κανω τα δυνατα οπλα που τα εχει καπιος εγω να αγορασω θελω ενα να μου δωσει κατι καλυτερο αχαχαχαχ
Τόλη, το ξέρεις ότι δεν εννοούσα ότι έβγαλες κανένα από εδώ ψεύτη. Αυτό που έγραψα, είχε σαν σκοπό, να μας θυμίσει, ότι τα περί κάποιων ξεχωριστών όπλων ή κανών, είναι πραγματικότητα και όχι μόνο στα λόγια. Το πως και γιατί συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω να το εξηγήσω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top