Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αρα σκωτωνει πιο ευκολα οταν δεν εισαι κεντρο οπως ισχιριστηκε η μπερεττα στο 18.6 10% πιο ανοιχτη ωφελιμη τουφεκια
Εεεεεεετσι‼️ κ εγώ όλα τα παπιά με την περιφέρεια,τα τσουβαλιαζω‼️brow gold hunter‼️όνομα όχι μλκς‼️
 
Άλλη ερώτηση.
Ποια η μέγιστη διαφορά συγκεντρώσεων που έχετε βρει ανάμεσα σε 2 διαφορετικά όπλα με τα ίδια φυσίγγια την ίδια στιγμή με τα ίδια ονομαστικά τσοκ.

Πόσα φυσίγγια ρίξατε επαναλαμβανόμενα, ποιά ήταν τα όπλα και ποιά τα φυσίγγια.
Ποια τα ποσοστά περίπου σε απόλυτες τιμές (πχ φυσίγγι 1, όπλο Α, τσοκ mod, ποσοστό 50%, όπλο Β, τσοκ mod, ποσοστό 70%).
Πάει. Δεν βλέπω να την βγάζω καθαρή. Έχειςβαλθεί να μας κάνει το μυαλό αυγολέμονο.
 
Κοιτούσα πόσο έξυπνο είναι το cosmi σαν αυτογεμες .Τρία διαφορετικά ελατήρια ανάλογα με τα γρ που ρίχνεις .Κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι τα αδράνειας αν ήθελαν να έχουν καλές επιδόσεις με όλες τις γομωσεις φτιάχνοντας κανη με μεγαλύτερο η μικρότερο αυλό και κώνο κτλ .Αλλά δίνοντας και διαφορετικά ελατήρια κλείστρου και επανάτασης για να κρατούν σταθερα καλή τη συμπεριφορά και τη βλητικη του όπλου σε όλες τις γομωσεις.Μπορει να μην ισχύει στη πράξη αλλά μου έχει περάσει από το μυαλό γιατί παλιότερα έχοντας αλλάξει ένα ελατήριο επανάτασης το είχα κάνει εξωεργοστασιακο είχα φτιάξει 3 και σκληρότερα λίγο και είχε μειωθεί η ανάκρουση σε αδράνειας όπλο .
 
Κοιτούσα πόσο έξυπνο είναι το cosmi σαν αυτογεμες .Τρία διαφορετικά ελατήρια ανάλογα με τα γρ που ρίχνεις .Κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι τα αδράνειας αν ήθελαν να έχουν καλές επιδόσεις με όλες τις γομωσεις φτιάχνοντας κανη με μεγαλύτερο η μικρότερο αυλό και κώνο κτλ .Αλλά δίνοντας και διαφορετικά ελατήρια κλείστρου και επανάτασης για να κρατούν σταθερα καλή τη συμπεριφορά και τη βλητικη του όπλου σε όλες τις γομωσεις.Μπορει να μην ισχύει στη πράξη αλλά μου έχει περάσει από το μυαλό γιατί παλιότερα έχοντας αλλάξει ένα ελατήριο επανάτασης το είχα κάνει εξωεργοστασιακο είχα φτιάξει 3 και σκληρότερα λίγο και είχε μειωθεί η ανάκρουση σε αδράνειας όπλο .
Αυτό το όπλο είναι σαν μια Μπένελι να πήδηξε ένα δίκανο Μπερέτα κ αφού το γκαστρωσε γεννήθηκε η κοσμι‼️
 
Αυτό το όπλο είναι σαν μια Μπένελι να πήδηξε ένα δίκανο Μπερέτα κ αφού το γκαστρωσε γεννήθηκε η κοσμι‼️
Να ξέρεις συμβαίνει και στα σκυλιά αν το μπασταρδο βγει καλό δεν το φτάνουν ούτε τρία καθαρόαιμα.
 
Εεεεεεετσι‼️ κ εγώ όλα τα παπιά με την περιφέρεια,τα τσουβαλιαζω‼️brow gold hunter‼️όνομα όχι μλκς‼️
Εγώ νομίζω ότι η "δυνατή" περιφέρεια είναι ο φερεντζές των όπλων με μικρές συγκεντρώσεις.

Λες και είμαστε όλοι σκοπευταράδες και βαράμε πάντα κέντρο και θέλουμε αυτό το κάτιτις παραπάνω μπας και κανουμε κάνα λαθάκι και φάει το θήραμα σκάγι από την περιφέρεια.

Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι όλοι σκοτώνουμε με την περιφέρεια και απλά θέλουμε το πυκνό κέντρο σε ορισμένες περιπτώσεις για μεγαλύτερο βεληνεκές.

Κάποιος μπαρουτοκαπνισμένος χριστιανός είχε πει ότι η τουφεκιά πρώτα χάνει πυκνότητα και μετά ικανότητα να τρυπάει ;;;
Τον ανατρέψαμε και αυτόν ;;;

Mythbusters γουστάρω ...
 
Εγώ νομίζω ότι η "δυνατή" περιφέρεια είναι ο φερεντζές των όπλων με μικρές συγκεντρώσεις.

Λες και είμαστε όλοι σκοπευταράδες και βαράμε πάντα κέντρο και θέλουμε αυτό το κάτιτις παραπάνω μπας και κανουμε κάνα λαθάκι και φάει το θήραμα σκάγι από την περιφέρεια.

Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι όλοι σκοτώνουμε με την περιφέρεια και απλά θέλουμε το πυκνό κέντρο σε ορισμένες περιπτώσεις για μεγαλύτερο βεληνεκές.

Κάποιος μπαρουτοκαπνισμένος χριστιανός είχε πει ότι η τουφεκιά πρώτα χάνει πυκνότητα και μετά ικανότητα να σκοτώνει ;;;
Τον ανατρέψαμε και αυτόν ;;;

Mythbusters γουστάρω ...
Όταν στο παπί είσαι κεντραρισμενος το σπρώχνει η τουφεκιά το νιώθεις το βλέπεις...η περιφέρεια απ' την άλλη είναι σαιλεντ κιλερ ...αρπάζει τα σκάγια ...εσύ νομίζεις ότι το εκλασες,αυτό ότι τη γλύτωσε κ μετά από 49.5 μέτρα το παπί φρενάρει στον αέρα‼️
 
Άλλη ερώτηση.
Ποια η μέγιστη διαφορά συγκεντρώσεων που έχετε βρει ανάμεσα σε 2 διαφορετικά όπλα με τα ίδια φυσίγγια την ίδια στιγμή με τα ίδια ονομαστικά τσοκ.

Πόσα φυσίγγια ρίξατε επαναλαμβανόμενα, ποιά ήταν τα όπλα και ποιά τα φυσίγγια.
Ποια τα ποσοστά περίπου σε απόλυτες τιμές (πχ φυσίγγι 1, όπλο Α, τσοκ mod, ποσοστό 50%, όπλο Β, τσοκ mod, ποσοστό 70%).
Βαριά 10-12% σε συγκέντρωση και 20-25 σελίδες διατριση στον καταλογο
 
Αυτό το όπλο είναι σαν μια Μπένελι να πήδηξε ένα δίκανο Μπερέτα κ αφού το γκαστρωσε γεννήθηκε η κοσμι‼️
Κοίταξε να δεις μπλέξιμο για την ιστορία και μόνο στα αρχεία της ιστορίας της η cosmi είναι καταγεγραμμένη αλλά όχι επισήμως για πώληση με το μηχανισμό ελατηρίου που έχει πριν την browning .Που έχουν τον ίδιο μηχανισμό λειτουργίας .Ποιος έγινε πρώτα το αυγό ή η κότα .Αλλά επίσημα κυκλοφόρησε για πώληση μετά τη browning..Είναι κάτι σαν τη μπερναντελι με τη μπενελι στην αδράνεια το πρώτο αδρανιακο ήταν ένα κακάσχημο μπερναντελι το σουλουπωσε και πήρε την ιδέα και χτίστηκε η μπενελι βελτιώνοντας το βέβαια.
 
Αυτές οι 25 σελίδες όμως σε μια οριακή βολή μπορεί να είναι η γραμμή μεταξύ επιτυχίας και αποτυχίας
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η πιο αραιή τουφεκιά με το ίδιο φυσίγγι είχε μεγαλύτερη διάτρηση στο κέντρο και στην περιφέρεια ?
 
επιτέλους θα διαφωνήσω σε κάτι με τον Βασίλη
Νομίζεις ... !!!

"εδώ και πάνω από έναν αιώνα και μετά από τις έρευνες των Journee, Burrard e.t.c. υπάρχει ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΝΟΝΑΣ όσον αφορά την επιλογή μεγέθους σκαγίων:
Επιλέγουμε πάντα το χοντρότερο σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή!"

Κουίζ ..
Ξεμένω με 2 κουτιά φυσίγγια ένα 6άρι και ένα 3άρι, κάνει κρύο και πάω για κυνήγι και υπολογίζω τις τουφεκιές μου περίπου στα 35μ.
Τα 2 φυσίγγια βάζουν το μεν 6άρι 150 σκάγια, το 3άρι 130 σκάγια στον κυκλο και με παρόμοια κενά και ισοκατανομή.
Το όριο των σκαγιών που χρειαζόμαστε είναι 130.
Δεν ξέρω τι διάτρηση έχουν τα φυσίγγια και αν με προδώσουν ...
Ποιο πρέπει να επιλέξω ???

Το τριάρι ή το εξάρι ?
 
Last edited:
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η πιο αραιή τουφεκιά με το ίδιο φυσίγγι είχε μεγαλύτερη διάτρηση στο κέντρο και στην περιφέρεια ?
Δεν εξεταζω ποιος από τα 2 είχε την παραπάνω διατριση αλλά όποιο την είχε έχει πλεονέκτημα σε μια οριακή βολή
 
Δεν εξεταζω ποιος από τα 2 είχε την παραπάνω διατριση αλλά όποιο την είχε έχει πλεονέκτημα σε μια οριακή βολή
Αν η βολή είναι πραγματικά οριακή πλεονέκτημα έχει πρώτα η σκόπευση, μετά η πυκνότητα σκαγιών και μετά η διάτρηση.
Οι οριακές βολές δεν υπολογίζονται πρωτίστως με βάση την διάτρηση αλλά με την εικόνα της κατανομής.
Πρώτα πρέπει να βρουν το θήραμα τα σκάγια και μετά να το τρυπήσουν.

Μην θεωρούμε την πυκνότητα σκαγιών δεδομένη σε οριακές βολές.
Αν είναι δεδομένη δεν μιλάμε για οριακές βολές.

Αν οι πυκνότητες είναι παρόμοιες και χαμηλές, ... μετά το πλεονέκτημα μεταφέρεται στην διάτρηση.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top