Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν η βολή είναι πραγματικά οριακή πλεονέκτημα έχει πρώτα η σκόπευση, μετά η πυκνότητα σκαγιών και μετά η διάτρηση.
Οι οριακές βολές δεν υπολογίζονται πρωτίστως με βάση την διάτρηση αλλά με την εικόνα της κατανομής.
Πρώτα πρέπει να βρουν το θήραμα τα σκάγια και μετά να το τρυπήσουν.

Μην θεωρούμε την πυκνότητα σκαγιών δεδομένη σε οριακές βολές.
Αν είναι δεδομένη δεν μιλάμε για οριακές βολές.

Αν οι πυκνότητες είναι παρόμοιες, ... μετά το πλεονέκτημα μεταφέρεται στην διάτρηση.
Στις οριακες βολές παίρνω σαν δεδομένο ότι θα πάρει ένα αντε 2 σκαγια και εκεί πια είναι θέμα καθαρα διατρησης. Αν είναι σκορποχωρι οκ δεν θα πάρει κανένα.
 
Στις οριακες βολές παίρνω σαν δεδομένο ότι θα πάρει ένα αντε 2 σκαγια και εκεί πια είναι θέμα καθαρα διατρησης. Αν είναι σκορποχωρι οκ δεν θα πάρει κανένα.
Ένα άντε δύο....τι όμως ❓άλλο να αρπάξει έναν άσσο, δυάρι κ άλλο ένα τρίο η 4ερο‼️
Τώρα αν ένα όπλο καταφερει μοναδικό πλήγμα από νουμερο 3-4 σκαγι στα 60 μέτρα κ κρατήσει το παπί, χωρίς εξυπακούεται να πλήξει λαιμό η κεφάλι,ενώ κάποιο άλλο όπλο η όλα τα υπόλοιπα του εμποριου χρειάζονται άσσους κ δυάρια για να είναι το ίδιο αποτελεσματικά ...τότε ναι μιλάμε για ΥΠΕΡΟΧΗ‼️
Το ερώτημα....υπάρχει αυτή η υπέροχη σε ένα καταξιωμένο όνομα ,βλέπε perazzi cosmi merkel klp η σε μια v3 rem❓❓❓
 
Δυο δοκιμες ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ.....με σκαγια Ν6 ΝΙΚΕΛ με 5% αντιμονιο
Και παλι με Ν6 ΝΙΚΕΛ...χωρις 5% αντιμονιο !!!
Τα σκαγια μου τα εστειλε ο φιλος ο Λευτερης ( Xkiefteris ) πληροφοριες για τα ΝΙΚΕΛ με 5% αντιμονιο
απο τον ιδιο..!!!!

ΥΓ...Λευτερη....καμια φορα αργω να κανω καποιες δοκιμες.....αλλα ποτε δεν ξεχνω φιλε!!! :)

View attachment 42996View attachment 42997View attachment 42998View attachment 42999
Α390, κύλινδρος, 27μ

Σκληρά
Κέντρο 80 σελίδες
Περιφέρεια 64 σελίδες

Μαλακά
Κέντρο 66 σελίδες
Περιφέρεια 62 σελίδες

Συμπεράσματα ;;;

- Τα μαλακά παραμορφώνονται περισσότερο.
(Τα κεντρικά είναι πάντα τα λιγότερο παραμορφωμένα.)
- Τα περιφερειακά έχουν την ίδια διάτρηση ... άρα περίπου τον ίδιο βαθμό παραμόρφωσης ;;;
 
Εγώ νομίζω ότι η "δυνατή" περιφέρεια είναι ο φερεντζές των όπλων με μικρές συγκεντρώσεις.

Λες και είμαστε όλοι σκοπευταράδες και βαράμε πάντα κέντρο και θέλουμε αυτό το κάτιτις παραπάνω μπας και κανουμε κάνα λαθάκι και φάει το θήραμα σκάγι από την περιφέρεια.

Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι όλοι σκοτώνουμε με την περιφέρεια και απλά θέλουμε το πυκνό κέντρο σε ορισμένες περιπτώσεις για μεγαλύτερο βεληνεκές.

Κάποιος μπαρουτοκαπνισμένος χριστιανός είχε πει ότι η τουφεκιά πρώτα χάνει πυκνότητα και μετά ικανότητα να τρυπάει ;;;
Τον ανατρέψαμε και αυτόν ;;;

Mythbusters γουστάρω ...
Όταν στο παπί είσαι κεντραρισμενος το σπρώχνει η τουφεκιά το νιώθεις το βλέπεις...η περιφέρεια απ' την άλλη είναι σαιλεντ κιλερ ...αρπάζει τα σκάγια ...εσύ νομίζεις ότι το εκλασες,αυτό ότι τη γλύτωσε κ μετά από 49.5 μέτρα το παπί φρενάρει στον αέρα‼️
Νομίζω μαζέψατε κάποιες μεγάλες αλήθειες...

1.Sir Gerald Burrard: η κυνηγετική βολή με κανονικές ταχύτητες ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ!

2.Ναι!
παίρνουμε θηράματα με την περιφέρεια αλλα αυτά που χάνουμε η ενώ τα σκοτώνουμε δεν τα βρίσκουμε είναι επίσις τα περισσότερα χτυπημένα με περιφερειακά σκάγια παρά με κεντρικά..

Που καταλήγουμε?

Δοκιμάσαμε το Χ φυσίγγιο με το όπλο μας και μας έδωσε καλή κατανομή και οριακά τον Χ αριθμό σκαγιών για το θήραμα μας έστω στα 35 μέτρα. Μετά τα 40 μέτρα τα πράγματα δυσκολεύουν και καλό θα ήταν αποφεύγουμε να ρίξουμε πιο μακριά από αυτήν την απόσταση...

Τέλος η βελτίωση της σκοπευτικής ικανότητας έχει να μας προσφέρει πολλά περισσότερα από την ενασχόληση μας με την βλητική...

Εγώ προσωπικά που είμαι και λιγάκι όρτσα .sarcastic.( λόγω επαγγέλματος ε;;)) ακολουθώ τον πίνακα αυτόν...(τον έχω ξανανεβάσει... )

Πίνακας 1..jpg

Υ.Γ1: προσθέτω και ένα απόσπασμα από ένα άρθρο του Δέλτα Σίγμα ( πάλι! ) ...

Οι μέγιστες αποστάσεις σκαγίων και βλημάτων.

Έχει αποδειχθεί ότι τα θηράματα που καρπούμεθα, τα πυροβολούμε σε αποστάσεις μέχρι και 30m. Η αναλογία είναι 80% και πλέον και το υπόλοιπο 20% πάνω από αυτές τις αποστάσεις. Πάνω δε από 35m για τα συμβατικά φυσίγγια με κάνη full(*), τα θηράματα που πυροβολούνται, τραυματίζονται, ή πέφτουν πολύ μακριά σε ποσοστό 80%. Στην περίπτωση αυτή δεν κυνηγάμε, απλά τζογάρουμε.

του Δέλτα Σίγμα

Υ.Γ2:
Προσωπικά στον πίνακα που έχω στο σπίτι από κάτω γράφω με μεγαλύτερη κόκκινη γραμματοσειρά για να το βλέπω που και που και να συνετίζομαι ...;)

"Θα πρέπει να εμπεδώσουμε πολύ καλά ότι τα 35 μέτρα είναι μια οριακή απόσταση που μπορούμε να τουφεκίσουμε."

Το έχω κόψει από τον παραπάνω μη φανώ προκλητικός η αιρετικός η οτι άλλο, γιατί δεν είμαι, είναι καθαρά προσωπική επιλογή...
 
Last edited:
Νομίζεις ... !!!

"εδώ και πάνω από έναν αιώνα και μετά από τις έρευνες των Journee, Burrard e.t.c. υπάρχει ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΝΟΝΑΣ όσον αφορά την επιλογή μεγέθους σκαγίων:
Επιλέγουμε πάντα το χοντρότερο σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή!"

Κουίζ ..
Ξεμένω με 2 κουτιά φυσίγγια ένα 6άρι και ένα 3άρι, κάνει κρύο και πάω για κυνήγι και υπολογίζω τις τουφεκιές μου περίπου στα 35μ.
Τα 2 φυσίγγια βάζουν το μεν 6άρι 150 σκάγια, το 3άρι 130 σκάγια στον κυκλο και με παρόμοια κενά και ισοκατανομή.
Το όριο των σκαγιών που χρειαζόμαστε είναι 130.
Δεν ξέρω τι διάτρηση έχουν τα φυσίγγια και αν με προδώσουν ...
Ποιο πρέπει να επιλέξω ???

Το τριάρι ή το εξάρι ?
κάνει κρύο ...το 3αρι!
 
Α390, κύλινδρος, 27μ

Σκληρά
Κέντρο 80 σελίδες
Περιφέρεια 64 σελίδες

Μαλακά
Κέντρο 66 σελίδες
Περιφέρεια 62 σελίδες

Συμπεράσματα ;;;

- Τα μαλακά παραμορφώνονται περισσότερο.
(Τα κεντρικά είναι πάντα τα λιγότερο παραμορφωμένα.)
- Τα περιφερειακά έχουν την ίδια διάτρηση ... άρα περίπου τον ίδιο βαθμό παραμόρφωσης ;;;
...μεσημεριανό έφαγες?.sarcastic.

...η μια και καλή το βράδυ?.sarcastic..sarcastic.

Πρόσεχε ε; μη πέσεις με τα μούτρα, μετά δεν θα μπορείς να κοιμηθείς!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ: αστειεύομαι ε; ...:)...φροντίζω για την υγεία σου...να σ' έχουμε μαζί μας!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Α390, κύλινδρος, 27μ

Σκληρά
Κέντρο 80 σελίδες
Περιφέρεια 64 σελίδες

Μαλακά
Κέντρο 66 σελίδες
Περιφέρεια 62 σελίδες

Συμπεράσματα ;;;

- Τα μαλακά παραμορφώνονται περισσότερο.
(Τα κεντρικά είναι πάντα τα λιγότερο παραμορφωμένα.)
- Τα περιφερειακά έχουν την ίδια διάτρηση ... άρα περίπου τον ίδιο βαθμό παραμόρφωσης ;;;

Ναι Βασιλη !!!! Τα περιφερειακα σκαγια ειχαν την ιδια παραμορφωση σε βαθμο που αν δεν τα εβαζα χωριστα
γραφοντας ποια ειναι με 5% αντιμονιο και ποια τα απλα....δεν θα τα ξεχωριζα...
Επισεις και αυτα με 5% αντιμονιο και τα απλα....ειχαν την διπλασια παραμορφωση απο τα κεντρικα
σκαγια.
Τωρα στα κεντρικα σκαγια....τα απλα ειχαν μεγαλυτερη παραμορφωση απο αυτα με το 5% αντιμονιο
αλλα οχι μεγαλη διαφορα....ειλικρινα την περιμενα μεγαλυτερη....
Μην ξεχνας οτι σε ταχυτητες και τα δυο φυσιγγια η διαφορα που ειχαν ηταν αμελητεα!!
V1,5-408m/s με V1,5-409m/s το αλλο !!!

Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση , ηταν η παραμορφωση των περιφεριακων σκαγιων!!!
Αυτα που ηταν στις μεσα σελιδες του βιβλιου....λες και επεσαν πανω σε τοιχο...ηταν ΟΛΑ πιτα....!!!!!
Και τα μεν και τα δε !!!!

ΥΓ. Δουλευω μια πατεντα για την προστασια των σκαγιων απο παραμορφωση....Εαν μου ''κατσει''....
θα γελασει και ο καθε πικραμενος φιλε !!! ;)
 
Ναι Βασιλη !!!! Τα περιφερειακα σκαγια ειχαν την ιδια παραμορφωση σε βαθμο που αν δεν τα εβαζα χωριστα
γραφοντας ποια ειναι με 5% αντιμονιο και ποια τα απλα....δεν θα τα ξεχωριζα...
Επισεις και αυτα με 5% αντιμονιο και τα απλα....ειχαν την διπλασια παραμορφωση απο τα κεντρικα
σκαγια.
Τωρα στα κεντρικα σκαγια....τα απλα ειχαν μεγαλυτερη παραμορφωση απο αυτα με το 5% αντιμονιο
αλλα οχι μεγαλη διαφορα....ειλικρινα την περιμενα μεγαλυτερη....
Μην ξεχνας οτι σε ταχυτητες και τα δυο φυσιγγια η διαφορα που ειχαν ηταν αμελητεα!!
V1,5-408m/s με V1,5-409m/s το αλλο !!!

Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση , ηταν η παραμορφωση των περιφεριακων σκαγιων!!!
Αυτα που ηταν στις μεσα σελιδες του βιβλιου....λες και επεσαν πανω σε τοιχο...ηταν ΟΛΑ πιτα....!!!!!
Και τα μεν και τα δε !!!!

ΥΓ. Δουλευω μια πατεντα για την προστασια των σκαγιων απο παραμορφωση....Εαν μου ''κατσει''....
θα γελασει και ο καθε πικραμενος φιλε !!! ;)
Εγώ Νίκο θα σου προτείνω ένα "πείραμα"...:)

Ρίξε δυο παραπλήσια φυσίγγια ένα 35 γρ Νο 7 απλά με 400 μ/δλ και ένα 28 γρ Νο 7 5% αντιμονίου με 365 μ/δλ...και δες παραμόρφωση...και μέτρα και διάτρηση...

Η Θεωρία λέει:

ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ, ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΛΙΓΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!

Υ.Γ: ας θεωρήσουμε λοιπόν αρκετή ταχύτητα τα 365 μ/δλ., για θήραμα μεγέθους Πέρδικας, στα 35 μέτρα... ο πίνακας δίνει την ενέργεια που είναι αρκετή...

Πίνακας 2..jpg
 
Νίκο ,δεν ελέγχει κανείς το ποσοστό αντιμονιου στα σκάγια, ότι προκύψει από την ανακύκλωση μολύβδου το κάνουν σκάγια και εδώ και στην Ιταλία, τα μαλακά δηλαδή μπορεί να έχουν από 1% έως 2% . Το ίδιο στα σκληρά, το 5% αν είχαμε την δυνατότητα να το μετρήσουμε νομίζω θα βρίσκαμε 3% με 3,5 % το πολύ.
 
Γιάννη ή οι υπόλοιποι υπάρχει κάνα άλλο όπλο από την Auto5 με πιο σφιχτές τουφεκιές;
Να ψάξω να το βρω.
Μην μετράω τζάμπα ... Λυπηθείτε με ...
ναι υπάρχει
η Silver ΜΟΥ βγάζει πιο σφιχτές τουφεκιές από την Αuto5 ΜΟΥ με τα ίδια τσοκάκια
 
Η ιστορία δεν σκοτώνει.
Ποιο είναι το πιο σφιχτό όπλο που έχεις δει ποτέ στην ζωή σου ;;;;
Η ίδια ερώτηση για όλους.
Pieper παμπάλαιο φουλ, Fabarm ellegi goose gun, ΙΖΗ 27 φουλ 18.2 Σουλ πλάγιο φουλ 18.6 μοσμπεργκ κινητό ουραίο goose gun φουλ, Κρουπ εσσεν χρέπι φουλ 18.3 ή 18.4 και φυσικά το πλάγιο Browning του Διονύση με φτιαγμένο κώνο
και τα αυτογεμή μου όταν τους φοράω το XXFULL deer choke και φυσίγγι διαλεγμένο με χοντρά σκάγια
 
Last edited:
Βασίλη όντως καλά σκάγια για χυτα, το 2,9 ονομαστικό, είναι από 2,8 έως 3,0. Μάλλον είναι σκάγια επιλεγμένα ( κοσκινισμενα), φανταστείτε να είχαμε πρεσαριστα και διπλονικελωμενα, θα ήταν από 2,88 έως 2,92 το πολύ ,τελείως σφαιρικά και πιο σκληρά από τα 6% αντιμονιου.
 
Διαβάζω παραπάνω ,πιστεύεται σοβαρά ότι τα σημερινα κυνηγετικά όπλα και πυρομαχικά έχουν 100% επιτυχία μέχρι τα 35 μέτρα και από κει και πάνω πέφτουν στο 20% και με φουλ τσοκ ή είμαι ο μόνος που το βλέπω εκτός τόπου και χρόνου ?
 
Νομίζεις ... !!!

"εδώ και πάνω από έναν αιώνα και μετά από τις έρευνες των Journee, Burrard e.t.c. υπάρχει ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΝΟΝΑΣ όσον αφορά την επιλογή μεγέθους σκαγίων:
Επιλέγουμε πάντα το χοντρότερο σκάγι που θα μας δώσει την ελάχιστη απαιτούμενη κατανομή!"

Κουίζ ..
Ξεμένω με 2 κουτιά φυσίγγια ένα 6άρι και ένα 3άρι, κάνει κρύο και πάω για κυνήγι και υπολογίζω τις τουφεκιές μου περίπου στα 35μ.
Τα 2 φυσίγγια βάζουν το μεν 6άρι 150 σκάγια, το 3άρι 130 σκάγια στον κυκλο και με παρόμοια κενά και ισοκατανομή.
Το όριο των σκαγιών που χρειαζόμαστε είναι 130.
Δεν ξέρω τι διάτρηση έχουν τα φυσίγγια και αν με προδώσουν ...
Ποιο πρέπει να επιλέξω ???

Το τριάρι ή το εξάρι ?
μ' αρέσει που μου τη λες, βασιζόμενος σε αυτά που γράφω!.very funny.
οριακά (θα θελα να ειχε 140 σκάγια) το τριάρι που έχει και μεγαλύτερη διάτρηση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top