Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ Νίκο θα σου προτείνω ένα "πείραμα"...:)

Ρίξε δυο παραπλήσια φυσίγγια ένα 35 γρ Νο 7 απλά με 400 μ/δλ και ένα 28 γρ Νο 7 5% αντιμονίου με 365 μ/δλ...και δες παραμόρφωση...και μέτρα και διάτρηση...

Η Θεωρία λέει:

ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ, ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΛΙΓΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!

Υ.Γ: ας θεωρήσουμε λοιπόν αρκετή ταχύτητα τα 365 μ/δλ., για θήραμα μεγέθους Πέρδικας, στα 35 μέτρα... ο πίνακας δίνει την ενέργεια που είναι αρκετή...

View attachment 43027

Καλημερα καπεν μου !!!! Εχω κανει αρκετες δοκιμες διατρησης.....μετρωντας παντα και την ταχυτητα,,,,
Το συμπερασμα που εβγαλα .....Σκαγια με 5% αντιμονιο ανεξαρτητα νουμερου....εχουν περισσοτερα
μετρα απο αυτα με 2% αντιμονιο με την ιδια ταχυτητα.
Τα σκαγια με 5% αντιμονιο για μικρα θηραματα ( τσιχλα ) δικοπο μαχαιρι εαν εχουν πανω 380μ/δ.
Ειναι μονο για μακρινες βολες.....εαν ξεπερασουν τα 400μ/δ .....γάματα....μονο πουπουλα και διαμπερη
τραυματα....και να τρεχεις να πιασεις ζωντανα ειδικοτερα εχουν παρει 1-2 σκαγια.
Εαν εισαι σε αποσταση τετοια ωστε να εχουν 4 σκαγια επανω τους....ξερενονται!!!
Στα χοντρα νουμερα απο Ν6 και κατω....Ν5-4-3-2. Με 400μ/δ δεν γλυτωνει τιποτα μεχρι και τα 50
μετρα που εχω δει απο την διατρηση τους....Με 5% αντιμονιο η επινικελωμενα εχεις πολυ καλυτερη διατρηση ενα 40% μεγαλυτερη απο αυτα με 2% αντιμονιο....ΠΟΛΥ καλα για λαγο και στην φασσα σε οριακες βολες....
Μην υποτιμας τα σκαγια με 2% αντιμονιο ( χοντρα ) κανουν και αυτα ζημια λογω της μεγαλυτερης
παραμορφωσης επανω στο θηραμα....
Οποιος πει οτι τον ''κρεμασε'' η διατρηση μεχρι τα 45 μετρα σε φυσιγγιο με 400μ/δ....δεν τον κρεμασε
η διατρηση.....απλα αστοχησε...
Τα φυσιγγια με 5% αντιμονιο και 420-430μ/δ δικοπο μαχαιρι....ακομα και στην φασσα.... Στο λαγο
ομως ΜΑΥΡΟΣ ΧΑΡΟΣ...
Παντα παιζει ρολο η αποσταση που ριχνουμε....και ο υπολογισμος της αποστασης που εχει το θηραμα!!!
ΟΙ περισσοτεροι κυνηγοι δεν εχουν ιδεα ποσα ειναι τα 50 πραγματικα μετρα....και για αυτους τις
περισσοτερες αν οχι ΟΛΕΣ τις φορες την ευθυνη την εχει το φυσιγγιο!!!
Μου θυμιζουν καποιους νεαρους που ερχονταν στο περασμα....η σμιγαμε σε περπατητο....και το ''επαιζαν''
τουφεκοι με κυλινδρο.....και οταν τους εβαλα τα 3* επανω στα οπλα τους.....ηταν σαν να τους εκλεισα τα
ματια !!! Δεν σταυρωναν θηραμα !!! :D

ΥΓ. Ολες οι μετρησεις ταχυτητων στο V.1,5- καπτεν μου !!!!:)
 
Krupp Essen λες κανένα Rigarmi σαν το δικό μου που οι κάνες του έγραφαν Krupp Essen ?
Στην εποχή του έβγαζε τις πιο σφιχτές τουφεκιές του χωριού ...

Λέτε να κάνω καμιά δοκιμή με αυτό σε χοντρά ?
18,4-17,4 F
18,4-17,2 XF

Έχω να το τουφεκίσω 34 χρόνια ...
Του έχουμε φτιάξει και τα κλειδιά να μην κουνάνε ... περφέτι

View attachment 43043
περίπου τέτοιο
Pintosi & Guerini ή Libro Daff;ini ΠΡΕΠΕΙ να ήτανε
είχαμε κάνει ένα ψιλο-τεστ ανάμεσα σε 4-5 όπλα της παρέας πριν το 1991' ήτανε μάλλον 1988;
 
δεν σας προλαβαίνω...
πιάσατε την υπερδιάτρηση λόγω σκληρών κ.λ.π.
λοιπόν,
προσωπικά την ψάχνω την υπερδιάτρηση
ειδικά για μακρυνες βολές
αν έχω υπερδιάτρηση στα30 μ, θα έχω επαρκή διάτρηση για άλλα 10-15μ
αν έχω κανονική διάτρηση στα 30μ θα έχω υποδιάτρηση αν όχι στα 35 στα 40 μ σίγουρα
τα θηράματα καρπώνονται από σκάγια που τρυπάνε και πλήτουν ζωτικά όργανα
στις κοντινές αποστάσεις αν πάρει 4 σκάγια ξερένεται οπως λέει κι ο Νίκος
κι επειδή είναι κοντινή απόσταση η κατανομή θα είναι πυκνή και 3-4 σκάγια τουλάχιστον θα τα πάρει στο 95% των περιπτωσεων
αν πάρει 1-2 σκάγια θα είναι επειδή το βρήκε η περιφέρεια
εμ σ' αυτή την περίπτωση και μαλακά σκάγια να έχει πάλι παπαλα

μαλακά σκάγια μόνο σε ορτύκι - μπεκάτσα (κι όχι πάντα) και πουθενά αλλού
 
Καλημερα καπεν μου !!!!
Στα χοντρα νουμερα απο Νο 6 και κατω....Ν5-4-3-2. Με 400μ/δ δεν γλυτωνει τιποτα μεχρι και τα 50
μετρα που εχω δει απο την διατρηση τους....Με 5% αντιμονιο η επινικελωμενα εχεις πολυ καλυτερη διατρηση ενα 40% μεγαλυτερη απο αυτα με 2% αντιμονιο....ΠΟΛΥ καλα για λαγο και στην φασσα σε οριακες βολες....
Καλημέρα Νίκο!:)

Τα νίκελ δεν τα ξέρα, αυτά που πήρα από τον Κένταυρο κάνανε δουλειά, το έχω ξαναπεί ,τα δυο κουνέλια που τουφέκισα, το ταίρι μου που ήταν παρών, έκανε το σταυρό του...27 γρ. Νο 6 νικελ S4 n και ρέλι κιόλας με 2 άστρα... απόσταση δεν μέτρησα...

Η ταμπέλα το έδινε 385 μ/δλ στα 2,5 μέτρα...δεν το μέτρησα...

Τα θηράματα αίματα δεν είχανε, και βρήκα σκάγια ελάχιστα παραμορφωμένα, στην άλλη μεριά από την πύλη εσόδου, σταματημένα κάτω από την γούνα...
 
Οι παλιοί κυνηγοί έλεγαν, ότι δεν πυροβολούσαν ένα πουλί που πετάει, αν δεν έβλεπαν καθαρά τα χρώματα, το ράμφος ή τα πόδια του...

Μια καλή "μέθοδος" για να τουφεκάς πτερωτά στο μέγεθος Πέρδικας σε αποστάσεις περίπου οχι άνω των 35 μέτρων...

Υ.Γ: Προσωπικά από τα 20 ως τα 30 μέτρα έχω διαπιστώσει οτι στην Πέρδικα την έχεις καθαρή αυτήν την εικόνα...και στο χρώμα δεν λαθεύεις...το μάτι αισθάνεται...:),... να σου πω οτι δεν έχω τουφεκίσει πιο μακριά, ίσως πολύ πιο μακριά, ψέματα θα σου πω, γιατί στη βιάση του κυνήγιού...;)
ΟΙ περισσοτεροι κυνηγοι δεν εχουν ιδεα ποσα ειναι τα 50 πραγματικα μετρα....:)
Έχω ένα laser και μερικές φορές όταν βγάζω βόλτα τον σκύλο παίζω με τις αποστάσεις.
Κάντε το εξής πείραμα για να δείτε ότι ποτέ δεν υπολογίζουμε αποστάσεις όταν τουφεκάμε. Κοιτάξτε γρήγορα ένα σημείο και πείτε έναν αριθμό μέτρων όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
Θα κάνετε μεγάλο σφάλμα.
Αν έχετε 2 δευτερόλεπτα να υπολογίσετε, θα κάνετε μικρότερο.
Όλα αυτά σε μέτρα που είστε εξοικειωμένοι.
Αν μακρύνετε θα λέτε αρλούμπες.

Κάντε το ίδιο με καλώδια της Δεη σε κενό φόντο.
Μετά μετρήστε τον στύλο. Τραγικά σφάλματα.

Αυτά έχω δει εγώ.
 
Καλημέρα Νίκο!:)

Τα νίκελ δεν τα ξέρα, αυτά που πήρα από τον Κένταυρο κάνανε δουλειά, το έχω ξαναπεί ,τα δυο κουνέλια που τουφέκισα, το ταίρι μου που ήταν παρών, έκανε το σταυρό του...27 γρ. Νο 6 νικελ S4 n και ρέλι κιόλας με 2 άστρα... απόσταση δεν μέτρησα...

Η ταμπέλα το έδινε 385 μ/δλ στα 2,5 μέτρα...δεν το μέτρησα...

Τα θηράματα αίματα δεν είχανε, και βρήκα σκάγια ελάχιστα παραμορφωμένα, στην άλλη μεριά από την πύλη εσόδου, σταματημένα κάτω από την γούνα...

Καπτεν , ΟΛΑ τα ''προβληματα'' ξεκινου μετα τα 40 μετρα....Και στην σκοπευση και στα φυσιγγια...
Μεχρι τα 35 - 40 μετρα.....μονο η αστοχια ευθυνεται εαν χασεις θηραμα....

ΥΓ, Εκτος και εχεις και κυνηγας με Benelli !!!! .yelling.
 
κάποτε είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χέλμη για κάννες και απόδοση κ.λ.π.
και μου λέει: "δεν θα σου πω εγώ τι πιστεύω θα σου πω τι πιστεύει ο Στόκας που έχει δοκιμάσει χιλιάδες φυσίγγια: η κάννη είναι απλά ένας σωλήνας όλη την δουλειά την κάνει το φυσίγγι"
δεν σας κρύβω ότι τότε ΔΕΝ τον πίστεψα
 
κάποτε είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χέλμη για κάννες και απόδοση κ.λ.π.
και μου λέει: "δεν θα σου πω εγώ τι πιστεύω θα σου πω τι πιστεύει ο Στόκας που έχει δοκιμάσει χιλιάδες φυσίγγια: η κάννη είναι απλά ένας σωλήνας όλη την δουλειά την κάνει το φυσίγγι"
δεν σας κρύβω ότι τότε ΔΕΝ τον πίστεψα
Πάντως μια λαϊκή παροιμία, λέει: "Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει".
 
laptop and keyboard
Έτοιμες οι ποιο διάσημες πυρίτιδες για δοκιμή πια θα αντικαταστήσει την ΣΟΚΟΛ στα αλπικα για Περδικα σε 34-35-36 γραμμάρια με Ν.7 Ν.7½

Καλοριχτα Νικολα!!!
Εφοσον εχεις διαφανους καλυκες....γραφε εσωτερικα πανω στις ταπες τα στοιχεια του φυσιγγιου ωστε
να μην εχεις προβλημα εαν σβησουν τα γραμματα απο τον μαρκαδορο !!! ;)
 
Κύριε Νίκο τη πρέπει να προσέχουμε με τα χαρτονακια για να μην ανεβάζουν bar ;

Ποτε σε συνδιασμο με κερωμενη μαλλινη ταπα .....ακομα χειροτερα εαν η μαλλινη δεν ειναι ΣΩΣΤΑ
κερωμενη!!!
Εχω κοψει με αυτον τον συνδιασμο καλυκα στην μεση....σαν αγγουρι....και εφτασε σαν μονοβολο
στον στοχο...Τριανταφυλλε!!! :confused:
 
Μια δεν την πατάμε μια πάραπαταμε..αν δεν κάτσει καλα θα την ρίξω σε ένα ρεμα με νερό...

Βρε συνονοματε.....δεν ειναι ετσι....η θα γεμιζεις ....η θα βηχεις....
Καθε πυριτιδα εχει τα χουγια της....δεν παει με τα γουστα σου....εσυ πας με τα γουστα της!!
Και μην το''δεις'' στραβα τωρα αυτο που λεω....Για το καλο σου το λεω...
Αυτο θελω να το γνωριζεις φιλε !!!
 
Βρε συνονοματε.....δεν ειναι ετσι....η θα γεμιζεις ....η θα βηχεις....
Καθε πυριτιδα εχει τα χουγια της....δεν παει με τα γουστα σου....εσυ πας με τα γουστα της!!
Και μην το''δεις'' στραβα τωρα αυτο που λεω....Για το καλο σου το λεω...
Αυτο θελω να το γνωριζεις φιλε !!!
Άρχισα την ιδιογομωση γιατί λυπάμαι τα τραυματισμενα... αν είναι να ψαχνόμαστε κάθε τρις και λίγο και να τρώνε η αλεπούδες να το κόψω καλύτερα και να έχω την συνείδηση μου καθαρή.. στο χαρτί καλή είναι στο θήραμα με απογοήτευσε περισσότερο από όλες...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top