Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Krupp Essen λες κανένα Rigarmi σαν το δικό μου που οι κάνες του έγραφαν Krupp Essen ?
Στην εποχή του έβγαζε τις πιο σφιχτές τουφεκιές του χωριού ...

Λέτε να κάνω καμιά δοκιμή με αυτό σε χοντρά ?
18,4-17,4 F
18,4-17,2 XF

Έχω να το τουφεκίσω 34 χρόνια ...
Του έχουμε φτιάξει και τα κλειδιά να μην κουνάνε ... περφέτι

View attachment 43043
Μα καλα ακομα δεν εκανες?
 
Δεν εννοουσα αυτο Βασιλη, απλα πως μπορεσες και το υπολογισες...
Γι αυτο ακριβως τον λογο με το Κικς μπορεις πολυ ευκολα να χασεις καποια πουλια σε νορμαλ αποστασεις και να παρεις καποια πολυ μακρινα.
Βασικά από μια εργασία του compton και τσέκαρα τα αποτελέσματα με το πρόγραμμα του Jones (shotgun insight) με τουλάχιστον 50 διαφορετικούς συνδυασμούς.
Επίσης το τσέκαρα και με μερικά αποτελέσματα του προγράμματος ballistics for windows που βρήκα τυχαία στο internet του lowry, βλητικού της winchester.
Συμφωνούν πολύ καλά με όλα.

Οι υπολογισμοί είναι σχετικά πολύπλοκοι.
 
Last edited:
Λοιπόν..
Σ4 1.55χ34 η 34.5
1.60χ34 η 34.5 η 35γρ
1.65χ35γρ με ντιάνα με μαλλινη με μαλλινη και ελοικα με ντιάνα και μαλλινη ελοικα
Η σε 65 η 67 καλυκα με καψουλια 616 η 2000 η 686 τι με 5 τι 6 τι 7 κενο όλες οι μπεκάτσες ζωντανές με 8αρι η 8.5 σκάγι τι της φταίει άραγε..και δικά σου σετ απ δοκίμασα.
Νικολα, αν μια πυριτιδα δεν σου ταιριαζει, παρα τη, αυτη ειναι η δικη μου αποψη... Οχι γιατι δεν θα την βρεις αν την ψαξεις, αλλα γιατι υπαρχουν τοσες αλλες που θα τις βρεις ευκολοτερα... Εμενα ας πουμε η sipe δεν μου αρεσει, η S4 μου αρεσει ενα κλικ περισσοτερο γιατι ειναι πιο οργιαρα αλλα και παλι δεν θα τις ξαναγοραζα... Με την S4 λοιπον, στα τελευταια γραμμαρια που ειχα, εφτιαξα ενα φυσιγγι εξαιρετικο... Κ συμπτωματικα αυτο το φυσιγγι ηταν κ διασπορας που γενικα δεν τα γουσταρω καθολου κ δεν τα χρησιμοποιω κιολας... Πιο πολυ για δοκιμη το εφτιαξα κ λιγοτερο για χρηση αλλά το ερωτευτηκα απο την πρωτη τουφεκια...
Αυτο ειναι το S4 686-1,6-34- θωδη διασπορας 22-57,4 σε 7αρια και 6αρια το γεμισα εγω...
Εχω παρει απο μπεκατσες , φασσες και παπια με αυτο σε ολες τις συνθηκες, τα πουλια ξερα παντα και με μεγαλα ποσοστα ευστοχιας ακομα και σε δυσκολες τουφεκιες με 3 διαφορετικα οπλα...
Δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει η αν σε ενδιαφερουν μονο οι μαλλινες ταπες, αλλα αν δεν το εχεις κανει , φτιαξε 3-4 φυσιγγια να τα ριξεις...
Τουλαχιστον για την δικη μου παρτιδα S4 ηταν εξαιρετικο και ειναι κ ο λογος που σκεφτομαι να ξαναπαρω...
 
Έχω ένα laser και μερικές φορές όταν βγάζω βόλτα τον σκύλο παίζω με τις αποστάσεις.
Κάντε το εξής πείραμα για να δείτε ότι ποτέ δεν υπολογίζουμε αποστάσεις όταν τουφεκάμε. Κοιτάξτε γρήγορα ένα σημείο και πείτε έναν αριθμό μέτρων όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
Θα κάνετε μεγάλο σφάλμα.
Αν έχετε 2 δευτερόλεπτα να υπολογίσετε, θα κάνετε μικρότερο.
Όλα αυτά σε μέτρα που είστε εξοικειωμένοι.
Αν μακρύνετε θα λέτε αρλούμπες.

Κάντε το ίδιο με καλώδια της Δεη σε κενό φόντο.
Μετά μετρήστε τον στύλο. Τραγικά σφάλματα.

Αυτά έχω δει εγώ.
Τωρα μη μας το χαλας ρε φιλε 60+ βαραμε φευγα απο δω με ατσαλι κιωλας
 
Βασικά από μια εργασία του compton και τσέκαρα τα αποτελέσματα με το πρόγραμμα του Jones (shotgun insight) με τουλάχιστον 50 διαφορετικούς συνδιασμούς.
Επίσης το τσέκαρα και με μερικά αποτελέσματα του προγράμματος ballistics for windows που βρήκα τυχαία στο internet του lowry, βλητικού της winchester.
Συμφωνούν πολύ καλά με όλα.

Οι υπολογισμοί είναι σχετικά πολύπλοκοι.
Αστο...ζαλιστηκα...Μαθ Φυσικη Χημεια ηταν κινεζικα για την αφεντια μου στο σχολειο.
 
Δεν εννοουσα αυτο Βασιλη, απλα πως μπορεσες και το υπολογισες...
Γι αυτο ακριβως τον λογο με το Κικς μπορεις πολυ ευκολα να χασεις καποια πουλια σε νορμαλ αποστασεις και να παρεις καποια πολυ μακρινα.

Δεν διαφωνησα ποτε σ'αυτο, τοσα προγραμματα μας εχει φτιαξει.

Σ'αυτο ομως θα διαφωνησω Μαριε μ'αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης
θα στο πω αλλιώς Άλεξ
μάπα φυσίγγι σε ότι κάννη και να το βάλεις μάπα τουφεκιά θα βγάλει
αστέρι φυσίγγι σε ότι κάννη και να το βάλεις καλή τουφεκιά θα βγάλει ίσως με κάποια κάννη να σκοτώνει πιο μακρυά από τις άλλες
ο συνδυασμός φυσιγγίου -τσοκ ορίζει ΒΑΣΙΚΑ την απόδοση του όπλου όλα τα άλλα έπονται....

και τα λέω εγω που έχω σκάσει ένα σωρό παράδες για βελτιώσεις και πειραγματα στις κάννες....
 
κάποτε είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χέλμη για κάννες και απόδοση κ.λ.π.
και μου λέει: "δεν θα σου πω εγώ τι πιστεύω θα σου πω τι πιστεύει ο Στόκας που έχει δοκιμάσει χιλιάδες φυσίγγια: η κάννη είναι απλά ένας σωλήνας όλη την δουλειά την κάνει το φυσίγγι"
δεν σας κρύβω ότι τότε ΔΕΝ τον πίστεψα
Φυσιγγια με βραβεια εχω δει καννες οχι οπλα που βοηθανε να παρεις ενα δυο δισκους στο συνολο τους οχι απ την κανη εχω δει και ολα αυτα απο το χορο τουβπυλινου δισκου οπου η επαναληψη ει αι δεδομενη
 
Νικολα, αν μια πυριτιδα δεν σου ταιριαζει, παρα τη, αυτη ειναι η δικη μου αποψη... Οχι γιατι δεν θα την βρεις αν την ψαξεις, αλλα γιατι υπαρχουν τοσες αλλες που θα τις βρεις ευκολοτερα... Εμενα ας πουμε η sipe δεν μου αρεσει, η S4 μου αρεσει ενα κλικ περισσοτερο γιατι ειναι πιο οργιαρα αλλα και παλι δεν θα τις ξαναγοραζα... Με την S4 λοιπον, στα τελευταια γραμμαρια που ειχα, εφτιαξα ενα φυσιγγι εξαιρετικο... Κ συμπτωματικα αυτο το φυσιγγι ηταν κ διασπορας που γενικα δεν τα γουσταρω καθολου κ δεν τα χρησιμοποιω κιολας... Πιο πολυ για δοκιμη το εφτιαξα κ λιγοτερο για χρηση αλλά το ερωτευτηκα απο την πρωτη τουφεκια...
Αυτο ειναι το S4 686-1,6-34- θωδη διασπορας 22-57,4 σε 7αρια και 6αρια το γεμισα εγω...
Εχω παρει απο μπεκατσες , φασσες και παπια με αυτο σε ολες τις συνθηκες, τα πουλια ξερα παντα και με μεγαλα ποσοστα ευστοχιας ακομα και σε δυσκολες τουφεκιες με 3 διαφορετικα οπλα...
Δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει η αν σε ενδιαφερουν μονο οι μαλλινες ταπες, αλλα αν δεν το εχεις κανει , φτιαξε 3-4 φυσιγγια να τα ριξεις...
Τουλαχιστον για την δικη μου παρτιδα S4 ηταν εξαιρετικο και ειναι κ ο λογος που σκεφτομαι να ξαναπαρω...

Ετσι την κάνω όλα αυτά σε ρέλι με φελο μαλλινη ντιάνα και ελοικα η και χωρίς ελοικα..
Το θέμα είναι δεν προλαβαίνω φέτος να τα δοκιμάσω επανω στο θήραμα..
 
Μα καλα ακομα δεν εκανες?
Ξέρεις πόσα πράγματα πρέπει να μετακινήσω για να το βγάλω από εκεί που είναι χωμένο ;;;
Άσε το καθάρισμα μετά.
Ένα θα σου πω ... Όταν έριχνα με αυτό τσίχλες σε κοντινές - μεσαίες αποστάσεις πάτωνα από επιτυχίες.
Όταν πήρε ο πατέρας μου την Α303 full σταθερό τσοκ, επίσης πάτος.
Μόλις πήρα την 1187 και κούμπωσα το mod οι επιτυχίες εκτοξεύτηκαν.
Γι αυτό έκανα τους υπολογισμούς στραβοτουφεκίσματος χθες.
Όχι ότι δεν το ήξερα, απλά ήθελα να δω ποσοστά.
Σε γρήγορες τουφεκιές πολύ σπάνια τουφεκάμε κέντρο (εγώ τουλάχιστον).
 
θα στο πω αλλιώς Άλεξ
μάπα φυσίγγι σε ότι κάννη και να το βάλεις μάπα τουφεκιά θα βγάλει
αστέρι φυσίγγι σε ότι κάννη και να το βάλεις καλή τουφεκιά θα βγάλει ίσως με κάποια κάννη να σκοτώνει πιο μακρυά από τις άλλες
ο συνδυασμός φυσιγγίου -τσοκ ορίζει ΒΑΣΙΚΑ την απόδοση του όπλου όλα τα άλλα έπονται....

και τα λέω εγω που έχω σκάσει ένα σωρό παράδες για βελτιώσεις και πειραγματα στις κάννες....
Έτσι ναι Μάριε. Συμφωνούμε. Άλλη κουβέντα όμως, η κάνη δεν παίζει κανένα ρόλο, ( νεροσωλήνας) και άλλη κουβέντα, αυτή που λες τώρα, ότι δηλαδή, δεν παίζει τον βασικό ρόλο.
 
Είσαι ψηλά κ με ανοιχτό τσοκ σκορπίζεις πολυ.
Το 2019 λεω να την δοκιμάσω στην περδικα με 1.60χ34.5 με 7αρι και 4 τσοκ φερμαρε το σκυλί πετάγεται στο αλπικό μια μπεκάτσα έπεσε ξερει αλλα έτρεχε αίμα από το στόμα και έτσι εφαγε πάγκο.Και ασχολήθηκα φέτος μόνο μπεκάτσα και με απογοήτευσε πλήρως.
 

Ετσι την κάνω όλα αυτά σε ρέλι με φελο μαλλινη ντιάνα και ελοικα η και χωρίς ελοικα..
Το θέμα είναι δεν προλαβαίνω φέτος να τα δοκιμάσω επανω στο θήραμα..
Αυτό που κάνεις δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σού έγραψα εγώ... Εγώ μιλάω για αστεροειδες κλείσιμο...
 
@Tolis SBE1
Φίλος, τρελός τσιχλάκιας (αυτός που είχα πει κάποτε ότι άλλαζε 30 φορές το τσοκ στο κυνήγι και μου έσπαγε τα νεύρα) τώρα πλέον δεν το αλλάζει ποτέ.
Κύλινδρος και 9άρια 10άρια μόνιμα για τσίχλα.

Τότε τον κορόιδευα.
Τώρα τον καταλαβαίνω.
 
Αυτό που κάνεις δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σού έγραψα εγώ... Εγώ μιλάω για αστεροειδες κλείσιμο...
Στο 1.60 δεν την έχω γεμίσει ποτέ λόγω ότι τη βάζω σε 67αρη
Τι αίσθηση δίνει αυτή η τουφεκιά Άρη?
Με ποια τσοκ τη χρησιμοποιήσες?
 
Στο 1.60 δεν την έχω γεμίσει ποτέ λόγω ότι τη βάζω σε 67αρη
Τι αίσθηση δίνει αυτή η τουφεκιά Άρη?
Με ποια τσοκ τη χρησιμοποιήσες?
Eγω γενικα δεν μπορω το αποτομο και εντονο κλώτσημα στα φυσιγγια... Αυτη η τουφεκια δεν με προβληματισε καθολου στην αισθηση της ανακρουσης... Με 4 και 3 αστρα κυριως την ριχνω, δεν δινει καμια τρελη διασπορα, αλλα ειναι σκουπα, αν το θυμηθω το βραδυ που θα παω σπιτι θα σου βαλω καμια τουφεκια σε πινακα, νομιζω εχω κρατησει πριν 2-3 χρονια που την πρωτοδοκιμασα....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top