Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Ετσι την κάνω όλα αυτά σε ρέλι με φελο μαλλινη ντιάνα και ελοικα η και χωρίς ελοικα..
Το θέμα είναι δεν προλαβαίνω φέτος να τα δοκιμάσω επανω στο θήραμα..

Οτι κλεισιμο και να κανεις.....Εαν η πυριτιδα εχει τραβηξει υγρασια....ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ....Ριξε σε στοχο εαν
εχεις καταλοιπα με το σεταπ και 688 καψουλι....Βαλτην στην ακρη....δεν δουλευει !!!
 
Οκ... Απλα δεν εχω εμπειρια με μαλλινες για να σε βοηθησω τι μπορει να φταει, δεν ξερω πως συμπεριφερεται αυτος ο συνδοιασμος...
Η καλύτερη από όλες αυτές το εχω ξανά γράψει μου έκατσε η ΜΒ36 αλλα μου άφηνε ακαυτη πυρίτιδα σε 67αρι κάλυκα.. θα ειναι η πρώτη επιλογή στην περδικα.. και πριν την ιδιογομωση τα φυσίγγια που μου άρεσαν ήταν MB36 tricolor MB36 Λονγκ ρεϊτζ f2 classic 34
Γενικά B&P είχα καταλήξει.
 
Οτι κλεισιμο και να κανεις.....Εαν η πυριτιδα εχει τραβηξει υγρασια....ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ....Ριξε σε στοχο εαν
εχεις καταλοιπα με το σεταπ και 688 καψουλι....Βαλτην στην ακρη....δεν δουλευει !!!
Παει για ρέμα χαχαχαχαχ ετσι και αλλιώς..
Θα την δω σε κοράκια... το έχω απορία.
 
Έτσι ναι Μάριε. Συμφωνούμε. Άλλη κουβέντα όμως, η κάνη δεν παίζει κανένα ρόλο, ( νεροσωλήνας) και άλλη κουβέντα, αυτή που λες τώρα, ότι δηλαδή, δεν παίζει τον βασικό ρόλο.
Μα δεν λέω ΕΓΩ άλλη κουβέντα!!!!!!!
σας μετέφερα απόψεις άλλων!!!!!!!!!!!!!!!!!

αν πίστευα πως δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο θα έκανα τροποποιήσεις στις κάννες μου;
 
Έτσι ναι Μάριε. Συμφωνούμε. Άλλη κουβέντα όμως, η κάνη δεν παίζει κανένα ρόλο, ( νεροσωλήνας) και άλλη κουβέντα, αυτή που λες τώρα, ότι δηλαδή, δεν παίζει τον βασικό ρόλο.
Βασίλη, οι αμερικάνοι τουφέκισαν 2000 ζωντανές πάπιες για να βγάλουν συμπέρασμα ποιό από 3 μεγέθη και σύστασης σκάγια είναι πιο θανατηφόρο στις πάπιες σε διάφορες αποστάσεις (πείραμα στις φάρμες Nilo).
Δεν είναι το μοναδικό πείραμα που έκαναν με ζωντανά θηράματα.
Θα μπορούσαν πολύ πιο εύκολα να κάνουν μια δημοσκόπηση σε έμπειρους κυνηγούς.
Δεν το έκαναν όμως ... γιατί ;
Αν ρωτήσεις εμάς να μας πει η καθένας ποιό νούμερο σκάγι σκοτώνει καλύτερα τις πάπιες σε διάφορες αποστάσεις, δεν θα βγάλεις ακρη ποτέ.
Θέλω να πω ότι σχεδόν πάντα το τι πιστεύει ο καθένας μας και πρώτος εγώ, δεν έχει σημασία.
Σημασία έχουν τα σωστά σχεδιασμένα πειράματα φίλε.
Και αυτά δεν γίνονται από εμάς.

Το τι βλέπει ο καθένας μας με τα "σκοτώματα", μικρή σημασία έχει για τους υπόλοιπους.

Εγώ πχ έχω ένα όπλο που "δεν σκοτώνει καλά" αλλά δεν μου είναι πρόβλημα να διαθέσω αυτή την στιγμή 2000€ για να πάρω ένα που σκοτώνει καλύτερα.

Βρείτε το μου, πείτε μου πόσο καλύτερα θα σκοτώνει και το αγοράζω αμέσως.
Δεν πρόκειται να βγει άκρη.
Έχω ακούσει v3, maxus, sx, g3, benelli με γαλλική κάνη, auto5, 1100, 1187, a304, a390 και πολλά άλλα ... ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν άκουσα τούρκικο αλλά αν ρωτήσεις κατόχους και αυτοί διατείνονται ότι σκοτώνουν τέλεια ...
Όταν καταλήξουμε σε ένα με αποδείξεις την επόμενη ημέρα αυτό θα αγοράσω.
Μέχρι τότε θα μείνω με αυτό που σκοτώνει αποδεδειγμένα ίδια στο χαρτί με το δεύτερό μου όπλο (1187) ή αν θες λιγότερο καλά (δεν θα τα χαλάσουμε εκεί) και βγάζει πιο ανοιχτές κατανομές με μικρότερη διάτρηση από όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, διότι δεν μπορώ να διαθέτω χρήματα βάση του τι πιστεύει ο ένας και ο άλλος.
Βάλε στα παραπάνω ότι κάθε κάνη είναι διαφορετική, ακόμα και σε όπλα που παράχθηκαν με 1 ώρα διαφορά, εεεε εκεί είναι μαλ@κία να πετάξω 2000€ στην τύχη.

Αν είστε τυχεροί και έχετε βρει όπλο με διαμάντι κάνη, μην το πουλήσετε ποτέ.
 
Το 2019 λεω να την δοκιμάσω στην περδικα με 1.60χ34.5 με 7αρι και 4 τσοκ φερμαρε το σκυλί πετάγεται στο αλπικό μια μπεκάτσα έπεσε ξερει αλλα έτρεχε αίμα από το στόμα και έτσι εφαγε πάγκο.Και ασχολήθηκα φέτος μόνο μπεκάτσα και με απογοήτευσε πλήρως.
Ρε Νικο το αιμα απο το στομα ειναι ενδηξη καλου φυσιγγιου θα μας τρελανεις στο τελος !!
 
Ρε Νικο το αιμα απο το στομα ειναι ενδηξη καλου φυσιγγιου θα μας τρελανεις στο τελος !!
Αυτή ήταν με 7αρι... και όλες οι άλλες ζωντανές με αίμα.. ίσως είχα καταλάβει λάθος όταν βλέπεις αίμα και ζωντανές δεν είναι καλό.
 
Βασίλη, οι αμερικάνοι τουφέκισαν 2000 ζωντανές πάπιες για να βγάλουν συμπέρασμα ποιό από 3 μεγέθη και σύστασης σκάγια είναι πιο θανατηφόρο στις πάπιες σε διάφορες αποστάσεις (πείραμα στις φάρμες Nilo).
Δεν είναι το μοναδικό πείραμα που έκαναν με ζωντανά θηράματα.
Θα μπορούσαν πολύ πιο εύκολα να κάνουν μια δημοσκόπηση σε έμπειρους κυνηγούς.
Δεν το έκαναν όμως ... γιατί ;
Αν ρωτήσεις εμάς να μας πει η καθένας ποιό νούμερο σκάγι σκοτώνει καλύτερα τις πάπιες σε διάφορες αποστάσεις, δεν θα βγάλεις ακρη ποτέ.
Θέλω να πω ότι σχεδόν πάντα το τι πιστεύει ο καθένας μας και πρώτος εγώ, δεν έχει σημασία.
Σημασία έχουν τα σωστά σχεδιασμένα πειράματα φίλε.
Και αυτά δεν γίνονται από εμάς.

Το τι βλέπει ο καθένας μας με τα "σκοτώματα", μικρή σημασία έχει για τους υπόλοιπους.

Εγώ πχ έχω ένα όπλο που "δεν σκοτώνει καλά" αλλά δεν μου είναι πρόβλημα να διαθέσω αυτή την στιγμή 2000€ για να πάρω ένα που σκοτώνει καλύτερα.

Βρείτε το μου, πείτε μου πόσο καλύτερα θα σκοτώνει και το αγοράζω αμέσως.
Δεν πρόκειται να βγει άκρη.
Έχω ακούσει v3, maxus, sx, g3, benelli με γαλλική κάνη, auto5, 1100, 1187, a304, a390 και πολλά άλλα ... ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν άκουσα τούρκικο αλλά αν ρωτήσεις κατόχους και αυτοί διατείνονται ότι σκοτώνουν τέλεια ...
Όταν καταλήξουμε σε ένα με αποδείξεις την επόμενη ημέρα αυτό θα αγοράσω.
Μέχρι τότε θα μείνω με αυτό που σκοτώνει αποδεδειγμένα ίδια στο χαρτί με το δεύτερό μου όπλο (1187) ή αν θες λιγότερο καλά (δεν θα τα χαλάσουμε εκεί) και βγάζει πιο ανοιχτές κατανομές με μικρότερη διάτρηση από όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, διότι δεν μπορώ να διαθέτω χρήματα βάση του τι πιστεύει ο ένας και ο άλλος.
Βάλε στα παραπάνω ότι κάθε κάνη είναι διαφορετική, ακόμα και σε όπλα που παράχθηκαν με 1 ώρα διαφορά, εεεε εκεί είναι μαλ@κία να πετάξω 2000€ στην τύχη.

Αν είστε τυχεροί και έχετε βρει όπλο με διαμάντι κάνη, μην το πουλήσετε ποτέ.
Bill δεν διαφωνούμε πουθενά. Συμφωνώ με αυτά που έγραψες παραπάνω. Πρέπει όμως να κάνουμε και κουβέντα φίλε, έστω και αν λέμε και καμιά ανακρίβεια μέσα - μέσα. Εσύ πάει, το έκλεισες το θέμα, τώρα, με αυτά που έγραψες.:)
 
Bill δεν διαφωνούμε πουθενά. Συμφωνώ με αυτά που έγραψες παραπάνω. Πρέπει όμως να κάνουμε και κουβέντα φίλε, έστω και αν λέμε και καμιά ανακρίβεια μέσα - μέσα. Εσύ πάει, το έκλεισες το θέμα, τώρα, με αυτά που έγραψες.:)
Εμ έτσι είναι φίλε.
Μερικοί ψάχνουν συγκεκριμένες κάνες όχι απλά οποιαδήποτε κάνη από συγκεκριμένο μοντέλο όπλων.
Μαλάκες είναι ;

Αυτή η μπουρούχα μας έλαχε τώρα, τι να κάνουμε ;;; αχαχαχα
Να σκορπάμε χιλιάρικα δεξιά και αριστερά ;;;
Θα ζήσουμε και έτσι ...

Δεν.sex hard. είμαστε σύμφωνοι τουλάχιστον με τις επιταγές και με το πνεύμα της εποχής μας και του προέδρου μας, ... οικολογία, αειφόρο κυνήγι και βιοποικιλότητα ...
.my man.

https://www.dkose.gr/perivallon/erg...organoseis-aeiforo-kynigi-kai-viopoikilotita/
.sarcastic.
 
Last edited:
Εμ έτσι είναι φίλε.
Μερικοί ψάχνουν συγκεκριμένες κάνες όχι απλά οποιαδήποτε κάνη από συγκεκριμένο μοντέλο όπλων.
Μαλάκες είναι ;

Αυτή η μπουρούχα μας έλαχε τώρα, τι να κάνουμε ;;; αχαχαχα

Δεν.sex hard. είμαστε σύμφωνοι τουλάχιστον με το πνεύμα της εποχής και του προέδρου μας, ... οικολογία, αειφόρο κυνήγι και βιοποικιλότητα ...
.my man.

https://www.dkose.gr/perivallon/erg...organoseis-aeiforo-kynigi-kai-viopoikilotita/
.sarcastic.
Βρε, να είμαστε καλά, να έχουμε θήραμα να γουστάρουμε και δεν πάνε στο καλό, τα όπλα και οι κάνες. Ο καθένας με ότι όπλο γουστάρει και θεωρεί καλύτερο, με αυτό θα πορευτεί. Είπαμε, όλα τα υπόλοιπα, είναι για να γίνεται κουβέντα.
 
Εμ έτσι είναι φίλε.
Μερικοί ψάχνουν συγκεκριμένες κάνες όχι απλά οποιαδήποτε κάνη από συγκεκριμένο μοντέλο όπλων.
Μαλάκες είναι ;

Αυτή η μπουρούχα μας έλαχε τώρα, τι να κάνουμε ;;; αχαχαχα
Να σκορπάμε χιλιάρικα δεξιά και αριστερά ;;;
Θα ζήσουμε και έτσι ...

Δεν.sex hard. είμαστε σύμφωνοι τουλάχιστον με τις επιταγές και με το πνεύμα της εποχής μας και του προέδρου μας, ... οικολογία, αειφόρο κυνήγι και βιοποικιλότητα ...
.my man.

https://www.dkose.gr/perivallon/erg...organoseis-aeiforo-kynigi-kai-viopoikilotita/
.sarcastic.
Με τα γουρουνια που κυνηγας δεν θες και κατι ιδιαιτερο βλητικα...τα δραμια και τα μονοβολα κανουν τρομερη ζημια ακομα και με σφεντονα να τα ριξεις, :)
Αφου την εχεις καταβρει με την Μ2 κατσε οπως εισαι
 
Ας αφήσουμε τις φιλοσοφίες και ας δούμε τα πάχη των φτερών των βυσμάτων.
Τελικά δεν έκανα λάθος τα Rem XLR έχουν το μικρότερο πάχος.

Με την σειρά Rem XLR, Percorso και Golden.
Ίσως δεν παίζει κανέναν βλητικό ρόλο και απλά οι Αμερικάνοι επειδή έχουν πιο χοντρό πλαστικό στον κάλυκα φτιάχνουν πιο λεπτά βύσματα για να "χωρέσουν" περισσότερα σκάγια.

IMG_20220225_115243.jpgIMG_20220225_115300.jpgIMG_20220225_115349.jpg
 
Ας αφήσουμε τις φιλοσοφίες και ας δούμε τα πάχη των φτερών των βυσμάτων.
Τελικά δεν έκανα λάθος τα Rem XLR έχουν το μικρότερο πάχος.

Με την σειρά Rem XLR, Percorso και Golden.
Ίσως δεν παίζει κανέναν βλητικό ρόλο και απλά οι Αμερικάνοι επειδή έχουν πιο χοντρό πλαστικό στον κάλυκα φτιάχνουν πιο λεπτά βύσματα για να "χωρέσουν" περισσότερα σκάγια.

View attachment 43130View attachment 43131View attachment 43132
Απο το 1962 ρεμινκτον αν θυμάμαι καλά ο παουερ πιστον δεν τον έχει αλλάξει εδω και 60 χρόνια ίδια ποιότητα.. οχι σαν τις άλλες που μετά από 2 χρόνια τα κάνει σερπατινες τα φυσίγγια.
 
Απο το 1962 ρεμινκτον αν θυμάμαι καλά ο παουερ πιστον δεν τον έχει αλλάξει εδω και 60 χρόνια ίδια ποιότητα.. οχι σαν τις άλλες που μετά από 2 χρόνια τα κάνει σερπατινες τα φυσίγγια.
Νίκο όταν ήμουν μικρός τα express δεν είχαν το ίδιο βύσμα.
Το αμορτισέρ είχε ορθογώνια ανοίγματα όχι σαν αυτά που έχει τώρα.
Έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα φωτό.
Τα θυμάται κανένας ή κάνω τόσο λάθος ;;;
 
Νίκο όταν ήμουν μικρός τα express δεν είχαν το ίδιο βύσμα.
Το αμορτισέρ είχε ορθογώνια ανοίγματα όχι σαν αυτά που έχει τώρα.
Έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα φωτό.
Τα θυμάται κανένας ή κάνω τόσο λάθος ;;

Στα παλιά φυσίγγια είχα βάλει μια φωτογραφία από περιοδικό κυνηγετικα νέα 1962 ίδιος ήταν... και σε βιβλίο της λουμαν 1976 τον ίδιο έχει
 
laptop and keyboard
Έτοιμες οι ποιο διάσημες πυρίτιδες για δοκιμή πια θα αντικαταστήσει την ΣΟΚΟΛ στα αλπικα για Περδικα σε 34-35-36 γραμμάρια με Ν.7 Ν.7½
Αυτοι οι διαφανοι καλυκες με μαλλινη πολυ μ αρεσουν πανεμορφοι
 
Με τα γουρουνια που κυνηγας δεν θες και κατι ιδιαιτερο βλητικα...τα δραμια και τα μονοβολα κανουν τρομερη ζημια ακομα και με σφεντονα να τα ριξεις, :)
Αφου την εχεις καταβρει με την Μ2 κατσε οπως εισαι
τα γουρούνια είναι που θέλουν ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΛΗΤΙΚΑ!!!!
τα μονόβολα και τα δράμια κάνουν όντως "τρομερη ζημια" αλλά πως ο,ε,ο;
τα μεν μονόβολα όταν πανε ευθύβολα
τα δε δράμια συγκεντρωμένα, στρογγυλά και με μεγάλες μένουσες!
εδώ να δεις δράματα....

Άλεξ δεν ξέρω τι επαφές έχεις με γουρουνάδες
αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών που έχω ακούσει να λένε ότι άλλαξαν όπλο γιατι δεν "έκοβε" το προηγούμνο, ή ότι η τάδε κάννη κόβει ή το ταδε όπλο "κόβει" κ.λ.π. είναι γουρουνάδες
το τι κυκλοφορεί μεταξύ των γουρουνάδων για βλητικές αποδόσεις δεν λέγεται
αυτοί που ψάχνονται κυρίως για βλητικές αποδόσεις είναι: γουρουναδες, υδρόβιοι, φασσάδες....... οι άλλοι έπονται
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top