Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλοριχτα Νικολα!!!
Εφοσον εχεις διαφανους καλυκες....γραφε εσωτερικα πανω στις ταπες τα στοιχεια του φυσιγγιου ωστε
να μην εχεις προβλημα εαν σβησουν τα γραμματα απο τον μαρκαδορο !!! ;)
Μου τα είχε δώσει ένας παλιος ιδιογωμοτης...

Χαρτάκι στο εσωτερικό.......

IMG_20220225_002105.jpg
 
Άρχισα την ιδιογομωση γιατί λυπάμαι τα τραυματισμενα... αν είναι να ψαχνόμαστε κάθε τρις και λίγο και να τρώνε η αλεπούδες να το κόψω καλύτερα και να έχω την συνείδηση μου καθαρή.. στο χαρτί καλή είναι στο θήραμα με απογοήτευσε περισσότερο από όλες...

Δεν της κανεις τα κεφια....και σου βγαζει δοντια....Εαν την ''βρεις''.....θα σου κανει ολα τα κεφια....
Ειναι σαν την ναζιαρα γυναικα....θελει χαδια και γλυκολογα....μην την στριμωχνεις ....δεν της αρεσει
μην φορτωνεις ασχημα με την εννοια της βυσματωσης,....
Μπορω να καταλαβω γιατι δεν την βρισκεις....Δεν ασχολησαι ''ζεστα'' μαζι της....
 
Δεν της κανεις τα κεφια....και σου βγαζει δοντια....Εαν την ''βρεις''.....θα σου κανει ολα τα κεφια....
Ειναι σαν την ναζιαρα γυναικα....θελει χαδια και γλυκολογα....μην την στριμωχνεις ....δεν της αρεσει
μην φορτωνεις ασχημα με την εννοια της βυσματωσης,....
Μπορω να καταλαβω γιατι δεν την βρισκεις....Δεν ασχολησαι ''ζεστα'' μαζι της....
Στα 35-36 δεν θελει στα 34 δεν μπορεί. τι να τις κάνω άλλο και αλλος που μου είχε κάνει 34.5 τα ίδια σκατα ήταν.. και εσύ να μου στείλεις στα 34γρ πιστεύω δεν θα είναι αυτό που ορκιζονται όλοι.. γιατι έστω και λάθος να την κάνω έπρεπε να κάνει δουλειά.
 
Στα 35-36 δεν θελει στα 34 δεν μπορεί. τι να τις κάνω άλλο και αλλος που μου είχε κάνει 34.5 τα ίδια σκατα ήταν.. και εσύ να μου στείλεις στα 34γρ πιστεύω δεν θα είναι αυτό που ορκιζονται όλοι.. γιατι έστω και λάθος να την κάνω έπρεπε να κάνει δουλειά.

ΑΚΟΥ.....Με τα ιδια εργαλεια.....με τα ιδια υλικα.....με ιδιο σεταπ....φτιαγμενο απο μενα και απο σενα...
ιδιο ΔΕΝ θα ειναι !!!
Ξερεις γιατι ???
Εχουμε διαφορετικο ''χερι''.....Και δεν λεω οτι το δικο μου θα ειναι καλυτερο...ΟΧΙ....
Θελω να πω.....Στρωσε τον κωλο σου...και φερε το σεταπ στα μετρα σου φιλε!!!
Ετσι ειναι η ιδιογομωση.....θελει υπομονη και επιμονη.....
ΕΙΝΑΙ δυνατον να μου λες οτι δεν μπορεις να κανεις καλα μια ''τζουρα'' πυριτιδα ?? Θα με μουρλανεις τωρα ???

Γραψε μου...τι σου κανει....??? Τι δεν σου αρεσει ??? Τι προβλημα εχουν τα φυσεκια σου ???
 
ΑΚΟΥ.....Με τα ιδια εργαλεια.....με τα ιδια υλικα.....με ιδιο σεταπ....φτιαγμενο απο μενα και απο σενα...
ιδιο ΔΕΝ θα ειναι !!!
Ξερεις γιατι ???
Εχουμε διαφορετικο ''χερι''.....Και δεν λεω οτι το δικο μου θα ειναι καλυτερο...ΟΧΙ....
Θελω να πω.....Στρωσε τον κωλο σου...και φερε το σεταπ στα μετρα σου φιλε!!!
Ετσι ειναι η ιδιογομωση.....θελει υπομονη και επιμονη.....
ΕΙΝΑΙ δυνατον να μου λες οτι δεν μπορεις να κανεις καλα μια ''τζουρα'' πυριτιδα ?? Θα με μουρλανεις τωρα ???

Γραψε μου...τι σου κανει....??? Τι δεν σου αρεσει ??? Τι προβλημα εχουν τα φυσεκια σου ???
Λοιπόν..
Σ4 1.55χ34 η 34.5
1.60χ34 η 34.5 η 35γρ
1.65χ35γρ με ντιάνα με μαλλινη με μαλλινη και ελοικα με ντιάνα και μαλλινη ελοικα
Η σε 65 η 67 καλυκα με καψουλια 616 η 2000 η 686 τι με 5 τι 6 τι 7 κενο όλες οι μπεκάτσες ζωντανές με 8αρι η 8.5 σκάγι τι της φταίει άραγε..και δικά σου σετ απ δοκίμασα.
 
Παιχνίδια με - Θήραμα πέρδικα (=κύκλος 12,5cm)
Φυσίγγι 34γρ #6
Συνολικά σκάγια φυσιγγίου 298

Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 2,5 %
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 23,8 % !!!


Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 96,2 % !!!
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 78,6 %

Και το "καλυτερότερο" !!!
Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 60 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 60 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμπέρασμα: Οι σφιχτές κατανομές θέλουν και επιδέξια χέρια.
 
Last edited:
Παιχνίδια με αριθμούς
Φυσίγγι 34γρ #6
Συνολικά σκάγια φυσιγγίου 298

Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 2,5 %
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 23,8 % !!!


Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 96,2 % !!!
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 78,6 %
Για καντα σε 7 και 8
 
Παιχνίδια με αριθμούς 2 - Θήραμα τσίχλα (=κύκλος 6,7cm)
Φυσίγγι 32γρ #8
Συνολικά σκάγια φυσιγγίου 453

Σκάγια στον κύκλο 370 - 81,7% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 0,4 %
Σκάγια στον κύκλο 260 - 57,4% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 3,3 % !!!

Σκάγια στον κύκλο 370 - 81,7% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 54,7% !!!
Σκάγια στον κύκλο 260 - 57,4% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 34,5 %

Σκάγια στον κύκλο 370 - 81,7% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 17,1% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σκάγια στον κύκλο 260 - 57,4% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 18,1% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμπέρασμα: Οι σφιχτές κατανομές θέλουν και επιδέξια χέρια.
Μετά τα περίπου 35cm σκοπευτικό σφάλμα (για τα παραπάνω φυσίγγια) κάνουν περισσότερο κακό από καλό.
 
Last edited:
Παιχνίδια με αριθμούς 2
Φυσίγγι 32γρ #8
Συνολικά σκάγια φυσιγγίου 453

Σκάγια στον κύκλο 370 - 81,7% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 10 %
Σκάγια στον κύκλο 260 - 57,4% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 42,8 % !!!

Σκάγια στον κύκλο 370 - 81,7% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 99,7% !!!
Σκάγια στον κύκλο 260 - 57,4% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 97,5 %

Σκάγια στον κύκλο 370 - 81,7% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 86,9% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σκάγια στον κύκλο 260 - 57,4% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 88,1% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμπέρασμα: Οι σφιχτές κατανομές θέλουν και επιδέξια χέρια.
Μετά τα περίπου 35cm σκοπευτικό σφάλμα (για τα παραπάνω φυσίγγια) κάνουν περισσότερο κακό από καλό.
Με 4τσοκ και 5 ασχολούμαι το 3 για καμιά πάπια και αν
 
Παιχνίδια με αριθμούς 3 (το τελευταίο) - Θήραμα λαγός (=κύκλος 23cm)
Φυσίγγι 36γρ #4
Συνολικά σκάγια φυσιγγίου 208

Σκάγια στον κύκλο 180 - 86.5% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 11.8 %
Σκάγια στον κύκλο 90 - 43.3% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 76.9 % !!!

Σκάγια στον κύκλο 180 - 86.5% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 100% !!!
Σκάγια στον κύκλο 90 - 43.3% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 99 %

Σκάγια στον κύκλο 180 - 86.5% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 97.0% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σκάγια στον κύκλο 90 - 43.3% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 96.2% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμπέρασμα: Οι σφιχτές κατανομές θέλουν και επιδέξια χέρια.
Μετά τα περίπου 35cm σκοπευτικό σφάλμα (οι σφιχτές κατανομές) κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.
Μήπως στραβά αρμενίζουμε ?


Με 4τσοκ και 5 ασχολούμαι το 3 για καμιά πάπια και αν
κάτσε να βρω και εγώ τα 4* και 5* ... ;)
 
Παιχνίδια με - Θήραμα πέρδικα (=κύκλος 12,5cm)
Φυσίγγι 34γρ #6
Συνολικά σκάγια φυσιγγίου 298

Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 2,5 %
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 50cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 23,8 % !!!


Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 96,2 % !!!
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 25cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 78,6 %

Και το "καλυτερότερο" !!!
Σκάγια στον κύκλο 250 - 84% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 60 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σκάγια στον κύκλο 150 - 50% συγκέντρωση
Λάθος σκόπευσης 35cm - Πιθανότητα άμεσης καταβολής (3 πλήγματα) = 60 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμπέρασμα: Οι σφιχτές κατανομές θέλουν και επιδέξια χέρια.
Πολυ σωστη αναλυση! Δεν ξερω πως το καταφερες αλλα μεσα εισαι.
 
Λοιπόν..
Σ4 1.55χ34 η 34.5
1.60χ34 η 34.5 η 35γρ
1.65χ35γρ με ντιάνα με μαλλινη με μαλλινη και ελοικα με ντιάνα και μαλλινη ελοικα
Η σε 65 η 67 καλυκα με καψουλια 616 η 2000 η 686 τι με 5 τι 6 τι 7 κενο όλες οι μπεκάτσες ζωντανές με 8αρι η 8.5 σκάγι τι της φταίει άραγε..και δικά σου σετ απ δοκίμασα.
Νικόλα νομίζω αν σε όλα κατέβεις στο 1,50 με 686 ,θα αλλάξουν πολύ προς το καλύτερο..
 
Πολυ σωστη αναλυση! Δεν ξερω πως το καταφερες αλλα μεσα εισαι.
Τα 25, 35, 50 cm είναι εντός κύκλου, στα όρια του κύκλου και εκτός κύκλου.
Τι περίμενες να έβγαζε το πρόγραμα δηλαδή ;
Ότι το υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι βάζει περισσότερα σκάγια στο θήραμα από το αραιό όταν τουφεκάς (μετρημένα) μισό μέτρο λάθος ;;;

Βάζει όσο πλησιάζεις το κέντρο.
 
Last edited:
Πάντως μια λαϊκή παροιμία, λέει: "Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει".
Βασίλη έτσι σκέφτηκα κι εγώ.
Όπως έτσι σκέφτηκα όταν ο αείμνηστος Βλαχόπουλος μου είπε να μην ασχοληθώ με την ιδιογόμωση, πλην όμως ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ότι, ότι μου είπε ήσαν πέρα για πέρα ΑΛΗΘΙΝΑ!

Τώρα για τις κάννες, Στόκας, Κυπρίδημος, Ράντυ, Γουινστον, δρ Τζοουνς κ.α. που έχουν ρίξει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΒΟΛΕΣ σε πίνακες έχουν πάνω - κάτω την ίδια άποψη, αλλά εμείς επιμένουμε να παραμυθιαζόμαστε από τον μπάρμπα Θύμιο και τον κυρ Γιάννη που "διαπίστωσαν" ότι η τάδε κάννη "κόβει" καλύτερα απ' όλες....... ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ..........

αυτά στα λέει η αφεντομουτσουνάρα μου, που έχει "πειράξει" 6 κάννες σε 2 όπλα (κώνοι - αυλοί -τσοκ) κι έχει άλλες 5 κάννες αχρωμίωτες σε 3όπλα
* στα δίκαννα οι κάννες μετριούνται ως 2 και όχι ως μια "διπλή"
 
Πολυ σωστη αναλυση! Δεν ξερω πως το καταφερες αλλα μεσα εισαι.
Άλεξ φιλάρα μου, οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια, αρκεί να γίνει σωστός υπολογισμός
Κι ο Βασίλης τους αριθμούς τους παίζει στα δάχτυλα δεν τον φτάνουμε όλοι οι υπόλοιποι μαζί.....
 
Άλεξ φιλάρα μου, οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια, αρκεί να γίνει σωστός υπολογισμός
Κι ο Βασίλης τους αριθμούς τους παίζει στα δάχτυλα δεν τον φτάνουμε όλοι οι υπόλοιποι μαζί.....
Ναι ρε ο καριολης‼️‼️‼️‼️αφήνει τα μυθια‼️Ααααααξιο τέκνο της Καρδίτσας‼️‼️‼️‼️
 
Λοιπόν..
Σ4 1.55χ34 η 34.5
1.60χ34 η 34.5 η 35γρ
1.65χ35γρ με ντιάνα με μαλλινη με μαλλινη και ελοικα με ντιάνα και μαλλινη ελοικα
Η σε 65 η 67 καλυκα με καψουλια 616 η 2000 η 686 τι με 5 τι 6 τι 7 κενο όλες οι μπεκάτσες ζωντανές με 8αρι η 8.5 σκάγι τι της φταίει άραγε..και δικά σου σετ απ δοκίμασα.

Καλημερα Νικολα!!! Τα σεταπ ειναι αρκετα και εκτος απο λιγο φορτωμα σε ενα δεν βλεπω κατι αλλο.
Δοκιμασε το εξης. Στο 1,55χ34 βαλε 688 καψουλι....εαν εχεις καταλοιπα στην καννη σου....η ζωντανα
πουλια.....Κανε την μπαρουτι στρακα - στρουκες....εχει τραβηξει υγρασια και ειναι αχρηστη!!!
 
Λοιπόν..
Σ4 1.55χ34 η 34.5
1.60χ34 η 34.5 η 35γρ
1.65χ35γρ με ντιάνα με μαλλινη με μαλλινη και ελοικα με ντιάνα και μαλλινη ελοικα
Η σε 65 η 67 καλυκα με καψουλια 616 η 2000 η 686 τι με 5 τι 6 τι 7 κενο όλες οι μπεκάτσες ζωντανές με 8αρι η 8.5 σκάγι τι της φταίει άραγε..και δικά σου σετ απ δοκίμασα.
Είσαι ψηλά κ με ανοιχτό τσοκ σκορπίζεις πολυ.
 
Τα 25, 35, 50 cm είναι εντός κύκλου, στα όρια του κύκλου και εκτός κύκλου.
Τι περίμενες να έβγαζε το πρόγραμα δηλαδή ;
Ότι το υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι βάζει περισσότερα σκάγια στο θήραμα από το αραιό όταν τουφεκάς (μετρημένα) μισό μέτρο λάθος ;;;

Βάζει όσο πλησιάζεις το κέντρο.
Δεν εννοουσα αυτο Βασιλη, απλα πως μπορεσες και το υπολογισες...
Γι αυτο ακριβως τον λογο με το Κικς μπορεις πολυ ευκολα να χασεις καποια πουλια σε νορμαλ αποστασεις και να παρεις καποια πολυ μακρινα.
Άλεξ φιλάρα μου, οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια, αρκεί να γίνει σωστός υπολογισμός
Κι ο Βασίλης τους αριθμούς τους παίζει στα δάχτυλα δεν τον φτάνουμε όλοι οι υπόλοιποι μαζί.....
Δεν διαφωνησα ποτε σ'αυτο, τοσα προγραμματα μας εχει φτιαξει.
Βασίλη έτσι σκέφτηκα κι εγώ.
Όπως έτσι σκέφτηκα όταν ο αείμνηστος Βλαχόπουλος μου είπε να μην ασχοληθώ με την ιδιογόμωση, πλην όμως ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ότι, ότι μου είπε ήσαν πέρα για πέρα ΑΛΗΘΙΝΑ!

Τώρα για τις κάννες, Στόκας, Κυπρίδημος, Ράντυ, Γουινστον, δρ Τζοουνς κ.α. που έχουν ρίξει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΒΟΛΕΣ σε πίνακες έχουν πάνω - κάτω την ίδια άποψη, αλλά εμείς επιμένουμε να παραμυθιαζόμαστε από τον μπάρμπα Θύμιο και τον κυρ Γιάννη που "διαπίστωσαν" ότι η τάδε κάννη "κόβει" καλύτερα απ' όλες....... ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ..........

αυτά στα λέει η αφεντομουτσουνάρα μου, που έχει "πειράξει" 6 κάννες σε 2 όπλα (κώνοι - αυλοί -τσοκ) κι έχει άλλες 5 κάννες αχρωμίωτες σε 3όπλα
* στα δίκαννα οι κάννες μετριούνται ως 2 και όχι ως μια "διπλή"
Σ'αυτο ομως θα διαφωνησω Μαριε μ'αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top