Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασιλη.....την ποιοτητα σκαγιων του Αμερικανου δεν την εχουμε.....μας εχουν στην ''πεινα''....
Οποτε καταφευγουμε σε λυσεις οπως το αλευρι....φιλε !!!!

ΥΓ. Δεν ειχα επινικελωμενα....εαν ειχα δεν θα εβαζα αλευρι !!
ΥΓ.2. Ας βαλει πλαστικο μπαφερ...και ας ερθει κοντα εαν μπορει....
Έχουμε ποιότητα Νίκο σκαγιων και πολύ καλή το έχω ξαναγράψει παλιότερα και εγώ δε γράφω στη τύχη ,αλλά επειδή είμαστε Έλληνες αγαπημένοι τα καλά τα εξάγουμε σιγά να μη το δώσουμε στην ενχωρια αγορά εδώ πουλάμε τα διαλογής όπως τις κρητικές ντομάτες τις Α ποιότητα εκτός κάτι ξενοδοχεία τις τρώνε οι ξένοι εσύ πληρώνεις Α και τρως β διαλογής και αν θέλουν να κρατήσουν τιμή προτιμούν να τις πετάξουν στα σκουπίδια για να δείξουν ελειψη παρά να τις αγοράσεις φθηνότερα αυτή είναι η πανέμορφη χώρα μας Αστο να πα να γαμηθει βραδιάτικα να μην αρχίσω και γράψω κιαλά και πάω για διαγραφή από το φόρουμ.
 
Έχουμε ποιότητα Νίκο σκαγιων και πολύ καλή το έχω ξαναγράψει παλιότερα και εγώ δε γράφω στη τύχη ,αλλά επειδή είμαστε Έλληνες αγαπημένοι τα καλά τα εξάγουμε σιγά να μη το δώσουμε στην ενχωρια αγορά εδώ πουλάμε τα διαλογής όπως τις κρητικές ντομάτες τις Α ποιότητα εκτός κάτι ξενοδοχεία τις τρώνε οι ξένοι εσύ πληρώνεις Α και τρως β διαλογής και αν θέλουν να κρατήσουν τιμή προτιμούν να τις πετάξουν στα σκουπίδια για να δείξουν ελειψη παρά να τις αγοράσεις φθηνότερα αυτή είναι η πανέμορφη χώρα μας Αστο να πα να γαμηθει βραδιάτικα να μην αρχίσω και γράψω κιαλά και πάω για διαγραφή από το φόρουμ.

Tα ξερω αυτα Γιαννη μου !!!! Το αποτελεσμα ειναι να μας εχουν στην ''πεινα''.....εννοω οτι ειναι για πεταμα
μας το σερβιρουν φιλε !!!!
 
Έχουμε ποιότητα Νίκο σκαγιων και πολύ καλή το έχω ξαναγράψει παλιότερα και εγώ δε γράφω στη τύχη ,αλλά επειδή είμαστε Έλληνες αγαπημένοι τα καλά τα εξάγουμε σιγά να μη το δώσουμε στην ενχωρια αγορά εδώ πουλάμε τα διαλογής όπως τις κρητικές ντομάτες τις Α ποιότητα εκτός κάτι ξενοδοχεία τις τρώνε οι ξένοι εσύ πληρώνεις Α και τρως β διαλογής και αν θέλουν να κρατήσουν τιμή προτιμούν να τις πετάξουν στα σκουπίδια για να δείξουν ελειψη παρά να τις αγοράσεις φθηνότερα αυτή είναι η πανέμορφη χώρα μας Αστο να πα να γαμηθει βραδιάτικα να μην αρχίσω και γράψω κιαλά και πάω για διαγραφή από το φόρουμ.
Tα ξερω αυτα Γιαννη μου !!!! Το αποτελεσμα ειναι να μας εχουν στην ''πεινα''.....εννοω οτι ειναι για πεταμα
μας το σερβιρουν φιλε !!!!
Είναι που λένε ... "Η φαφούτα τρώει φρούτα, και για μας... ούτε γιαρμάς".sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Κάποιοι λένε ότι με μολύβια (γραφής) διαφορετικής σκληρότητας φυσικά ... βρίσκεις σκληρότητα σκαγιών ή κραμάτων μολύβδου γενικά.

Όποιος θέλει το δοκιμάζει και μας λέει ...

Και η σκληρότητα σε Brinell για κάθε κράμα ... νομίζω το είχα ξαναποστάρει ...
Τα πάνω είναι τα απλά σκάγια και τα κάτω τα πάνσκληρα ...
Δεν ξέρω όμως αν χρησιμοποιείται υλικό με σκληρότητα μεγαλύτερη του Linotype για βόλια ...

View attachment 42887

View attachment 42891
Έπρεπε να έχει κ το βαρος
 
Με τι πυρίτιδα γεμίζονται τα παραπανω ;
Αν δεν τα φτύνει χαμηλά και με το full έχουν απόδοση full τότε κάτι λένε.
Θα πας κι θα πάρς super caccia nobel sport 38gr. Ν.πεντι‼️
P.s το όπλο σου είναι πολύ πάνω από ντισεντ σε ότι αφορά διάλεγμα φυσιγγίων‼️
 
RC4 35gr #6
Τελικά καλό ... με ξεγέλασε η αραιότης :)
Λίιιιγο πιο σφιχτό να ήταν.
Ήταν δυνατό πάντως και ο καιρός ζεστός.
Κοιτάξτε ισοκατανομή και κενά !!!
Κανονική + και στα 2.

View attachment 42913
Έπρεπε να φουλαρεις το τσοκ‼️θα είχαμε την σωστή εικόνα για αυτή την απόσταση‼️
 
Να γράψω δυο λόγια, την προσωπική μου γνώμηγια το καθένα μιας κ τα έχω δοκιμάσει όλα εκτός το golden σε κυνήγι πέρδικας με διαφορα όπλα με σφικτά τσοκαρισματα full κ 2 άστρα.


Ρεμ μετάνιωσα όσες φορές το αγόρασα.
Καμία σχέση η τιμή του με την ποιότητα κ την απόδοση του.

RC 35 μέτριο με πολλά ζωντανά πουλια. Καλύτερο το 34αρι της rc.

Mb καλή συγκέντρωση με σφικτά τσοκαρισματα αλλά κ αυτό δεν σκοτώνει όπως θα ήθελα.
Με πούλησε με υγρασία.

Lambro μπλε καλό σε κανονικές αποστάσεις με υγρασιες κτλπ αλλά πολύ μέτριο σε μακρυνες βολές.

Percorso 36 πολύ καλό σε όλους τους καιρούς με καλά σκοτωματα σε κανονικές προς μακρυνες αποστάσεις.

Biturbo 36 το καλύτερο 36αρι που εχω χρησιμοποιήσει. Πολύ καλά σκοτωματα σε όλες τις αποστάσεις- καιρούς. Καλύτερα σκοτωματα από το percorso σε μακρυνες βολές.
Πιστεύω το καλύτερο εμπορικό 36αρι.

Υ. Γ. Γιάννη το super caccia ήταν το βασικό μου μέχρι πριν λίγα χρόνια που το άλλαξαν. Τελευταία το 38αρι biturbo έχει καλύτερα σκοτωματα.
 
RC4 35gr #6
Τελικά καλό ... με ξεγέλασε η αραιότης :)
Λίιιιγο πιο σφιχτό να ήταν.
Ήταν δυνατό πάντως και ο καιρός ζεστός.
Κοιτάξτε ισοκατανομή και κενά !!!
Κανονική + και στα 2.

View attachment 42913
Καλημέρα Βασίλη!:)

Προσωπικά πιστεύω οτι είναι μια πολύ ωραία κυνηγετική τουφεκιά!

Νομίζω οτι σ' αυτήν τη ροζέτα η Πέρδικα θα πάρει τουλάχιστον δυο σκάγια! Είναι 6αρια ...και θα πέσει!;)
 
Το Β&Ρ Long range (τρομάρα του) και το RC4 τα δωρίζω για γάμους και πανηγύρια ...
Για το rc4 συμφωνώ και εγώ αλλά το b&p mb long range δεν σου έδωσε ικανοποιητική συγκέντρωση στα 35-40 μέτρα??? Το έριξες με άλλο όπλο εκτός της benelli?
 
Να γράψω δυο λόγια, την προσωπική μου γνώμηγια το καθένα μιας κ τα έχω δοκιμάσει όλα εκτός το golden σε κυνήγι πέρδικας με διαφορα όπλα με σφικτά τσοκαρισματα full κ 2 άστρα.


Ρεμ μετάνιωσα όσες φορές το αγόρασα.
Καμία σχέση η τιμή του με την ποιότητα κ την απόδοση του.

RC 35 μέτριο με πολλά ζωντανά πουλια. Καλύτερο το 34αρι της rc.

Mb καλή συγκέντρωση με σφικτά τσοκαρισματα αλλά κ αυτό δεν σκοτώνει όπως θα ήθελα.
Με πούλησε με υγρασία.

Lambro μπλε καλό σε κανονικές αποστάσεις με υγρασιες κτλπ αλλά πολύ μέτριο σε μακρυνες βολές.

Percorso 36 πολύ καλό σε όλους τους καιρούς με καλά σκοτωματα σε κανονικές προς μακρυνες αποστάσεις.

Biturbo 36 το καλύτερο 36αρι που εχω χρησιμοποιήσει. Πολύ καλά σκοτωματα σε όλες τις αποστάσεις- καιρούς. Καλύτερα σκοτωματα από το percorso σε μακρυνες βολές.
Πιστεύω το καλύτερο εμπορικό 36αρι.

Υ. Γ. Γιάννη το super caccia ήταν το βασικό μου μέχρι πριν λίγα χρόνια που το άλλαξαν. Τελευταία το 38αρι biturbo έχει καλύτερα σκοτωματα.
Συμφωνώ σε όλα Στέλιο. Το biturbo 38 σε υγρασιες και κρύα ανταπεξερχεται όπως πρέπει κοντά/μακριά με καθαρά σκότωματα? Από ανάκρουση τι λέει?
 
Συμφωνώ σε όλα Στέλιο. Το biturbo 38 σε υγρασιες και κρύα ανταπεξερχεται όπως πρέπει κοντά/μακριά με καθαρά σκότωματα? Από ανάκρουση τι λέει?
Το ρίχνω από μέσα Σεπτέμβρη (πρωινά) μέχρι τέλη Νοεμβρίου χωρίς πολύ κρύο αλλά με νοτιαδες κ είναι πολύ αποδοτικό σε Πέρδικα.
Σε μπεκάτσα με κρύο τελευταία τουφεκια πολύ καλό.
Ανάκρουση με τα δικά μου όπλα έχει αυξημένη. Στην έναρξη ειναι ενοχλητικό αλλά σκοτωνει.
Τώρα μερικοί θα απορούν με τα γραμμάρια αλλά είμαι των βαρειων γομώσεων κ ειδικά σε καλά θηραματα.
Το 38αρι σκοτώνει καλά κ με ανοικτά τσοκαρισματα.
 
Και η τελευταία παίδες για φέτος.
MB long range 36gr #6

Το RC4 θεωρητικά είναι "καλύτερο".

Μην ξεχνάμε ποτέ.
1. Τα φυσίγγια δοκιμάζονται στις συνθήκες (ειδικά θερμοκρασία) κυνηγίου.
2. Χρησιμοποιείστε μεγάλα χαρτόνια.
3. Όλα τα φυσίγγια με οποιοδήποτε τσοκ έχουν έναν "φονικό" κύκλο στο κέντρο και όσο απομακρυνόμαστε το φυσίγγι γίνεται λιγότερο φονικό.
4. Ο συνδιασμός τσοκ, κάνη & φυσίγγι καλό είναι να "ακούει" στο τσοκάρισμα.
Αν πχ η παρακάτω κατανομή είχε 80% με 3* ναι μεν θα ήταν πιο long range αλλά τι να το κάνω το long range όταν το θήραμα και ο τόπος δεν το χρειάζεται ;
Δεν είμαι τσοκομανής να αλλάζω τσοκ συνέχεια.
Κανονικά θα έπρεπε να ρίξω με το LM αλλά προτίμησα το 3* σαν πιο στάνταρ.
Full βάζω μόνο σε παπιά οπότε όλη η δουλειά μου θα πήγαινε χαμένη αλλά ναι θα είχα πιο σφιχτές κατανομές που στην πραγματικότητα δεν θα τις χρησιμοποιούσα ποτέ.
Αν έκανα τις ίδιες δοκιμές με την 1187 περιμένατε τραγικές διαφορές αχαχα
Αν με την 1187 έπαιρνα 10% παραπάνω σε μια τουφεκιά αυτό θα έδειχνε κάτι ;;;
Κάνη δηλητήριο ;;;; αχαχα
10% είναι η στάνταρ απόκλιση σε συγκέντρωση από ΚΑΛΟ φυσίγγι σε φυσίγγι.
Τίποτα δεν θα εδειχνε για εμένα.
Νομίζετε ότι οι συγκεντρώσεις που αναγράφω είναι οι πραγματικές ;;;;
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ αν το νούμερο σκαγιών είναι το σωστό.
Θα κόψω μερικά φυσίγγια, έτσι για την πλάκα ...
Νομίζετε ότι το αναγραφόμενο τσοκ συμπίπτει με το πραγματικό, χωρίς να ξέρουμε αυλούς ;;;

Το ξαναγράφω για το εμπεδώνουν οι νέοι.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε άπειρα θηράματα η μεγαλύτερη αύξηση της κάρπωσης θα προέλθει από την σκόπευση, μετά από τον συνδυασμό φυσίγγι, τσοκ και τελευταία (και καταϊδρωμένη) έρχεται η κάνη με τους αυλούς της και τους κώνους της.

Και του χρόνου με υγεία ....

ps
Ελπίζω να κατάλαβαν μερικοί ότι δεν έχω κολλήματα με τα όπλα.
Τούρκικο πάντως δεν θα έπαιρνα ούτε με την τριπλάσια συγκέντρωση .sarcastic.

BP long range.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top