Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
;):):):)
Μόνο και μόνο αυτό το χρυσό δαχτυλίδι με τρελάνει ... Χαχαχα
Αλλά πέρα από το αισθητικό , όσες δοκιμές εχω κάνει μου αρέσει η όμορφη τακτοποίηση και ισοκατανομή της τουφεκιέας στον κύκλο . Μ αρέσει περισσότερο από το να εχω σφιχτό το κέντρο
ακριβώς το ίδιο αρέσει και σε μένα,και όσο κι αν φαίνεται εγωϊστικό αυτό που θα πώ,δεν έχει αλλαξει τίποτα σε 8 όπλα που περάσαν από τα χέρια μου όπως και 10-12 browning winchester, όπλα φίλων.well done.
 
Κοίτα τι ωραία που "ακούνε" τα bior στα τσοκ. Εγώ πάντως δεν βλέπω έντονα κέντρα των σκαγιών που περιέχονται στην μισόταπα. Τα θεωρώ πολύ καλή επιλογή για έναρξη και με το συγκεκριμένο όπλο και τσοκ, θα τα πρότεινα σε δίκαννο με 4* και 3*. Ένα μισόταπο μέχρι τα 31γρ (να έχει και λίγα σκαγιάκια παραπάνω) το θεωρώ εξαιρετική επιλογή.
 
Κοίτα τι ωραία που "ακούνε" τα bior στα τσοκ. Εγώ πάντως δεν βλέπω έντονα κέντρα των σκαγιών που περιέχονται στην μισόταπα. Τα θεωρώ πολύ καλή επιλογή για έναρξη και με το συγκεκριμένο όπλο και τσοκ, θα τα πρότεινα σε δίκαννο με 4* και 3*. Ένα μισόταπο μέχρι τα 31γρ (να έχει και λίγα σκαγιάκια παραπάνω) το θεωρώ εξαιρετική επιλογή.
όντως Γιώργο δουλεύει μια χαρα στα τσόκ .. το επόμενο μισόταπο που θα δοκιμάσω (για κυνήγι) ειναι τα mezzo 30 . νομίζω θα ειναι αυτο που θέλω
 
όντως Γιώργο δουλεύει μια χαρα στα τσόκ .. το επόμενο μισόταπο που θα δοκιμάσω (για κυνήγι) ειναι τα mezzo 30 . νομίζω θα ειναι αυτο που θέλω
Πολύ καλό Χρήστο,Η περσινή μου έκπληξη στο περπατητο,
Και μηδαμινό λάκτισμα.
 
Ο Randy δοκιμάζει μερικά οικονομικά φυσίγγια από διάφορες εταιρείες, ανάμεσα σε αυτά και τα καινούργια BROWNING που είχα σκοπό να δοκιμάσω αλλά μετά από αυτό το άρθρο δεν μου φαίνεται.


Who Makes the Better Target and Dove Shotshells? Part One
http://www.randywakeman.com/WhoMakestheBetterTargetandDoveShellsPartOne.htm
 
Κολλημένα σκάγια ε..
Αυτό δεν το έχω ξαναδεί ποτε,ούτε κ το έχω ακούσει η διαβάσει κάπου..
Να ήταν τυχαίο γεγονός η όλο το βαρέλι με τα σκάγια να ήταν ετσι.fff.
Δεν γνωρίζω Τάσο, αλλά από ότι βλέπω κραζουμε τους δικούς μας για μια αλλαγή κάλυκα ή πυρίτιδας αλλά και οι ξακουστες εταιρείες κάνουν τις πατατιες τούς και μάλιστα σε φυσιγγι που δεν κυκλοφορεί πολύ καιρό και έπρεπε να είναι κάπως ποιο περιποιημενο για να αντέξει τον ανταγωνισμό.
 
O Thomas αναφερει στο βιβλιο του οτι η διαφορα στα 46μ μεταξυ ενος φυσσιγκιου με 457μ/δ με ενα με 380μ/δ ειναι 7%,το σχημα του σκαγιου ειναι γνωστο στη βλητικη οτι χανει πολυ στις μενουσες,αυτο ειναι ενα ενδιαφερων πειραμα για το μελλων,παντως εως σημερα οσα πειραματα εκανα απο τα λεγομενα του,πουθενα δεν επεσε εξω.
Τα "όπλα και φυσίγγια"εκδοθηκαν το 1975 αν θυμαμε καλα,και τα γραπτά του συγγραφεα δεν αμφισβητήθηκαν απο όσους ασχολούνται με την βλητικη ακόμα κ στις μέρες μας,τόσα χρόνια μετά.
Τα πειραματα που έκανες κ βγήκαν σωστά αφορούσαν θέματα βλητικης? Γιατί αν η βλητικη του 2016 συμφωνεί με την βλητικη του 1975 τότε μάλλον κάποια πράγματα δεν έχουν αλλάξει πολυ ( όπως μπορεί να φανταζομαστε) αλλά παραμένουν στασιμα όσο κ αν εξελίχθηκαν τα όπλα κ τα πυρομαχικά....
 
Τα "όπλα και φυσίγγια"εκδοθηκαν το 1975 αν θυμαμε καλα,και τα γραπτά του συγγραφεα δεν αμφισβητήθηκαν απο όσους ασχολούνται με την βλητικη ακόμα κ στις μέρες μας,τόσα χρόνια μετά.
Τα πειραματα που έκανες κ βγήκαν σωστά αφορούσαν θέματα βλητικης? Γιατί αν η βλητικη του 2016 συμφωνεί με την βλητικη του 1975 τότε μάλλον κάποια πράγματα δεν έχουν αλλάξει πολυ ( όπως μπορεί να φανταζομαστε) αλλά παραμένουν στασιμα όσο κ αν εξελίχθηκαν τα όπλα κ τα πυρομαχικά....
Τι δικα μου πειραματα αφορουν ισχυρησμους που ακουω και διαβαζω,πολλοι λανθασμενα πιστευουν οτι ο Τομας αυτα που εγραψε αφορουν τη μαλλινη ταπα,διοτι δεν ανοιξαν το βιβλιο του ποτε,η γιατι πιστευουν οτι η προοδος του κοσμου ειναι σε μια ταχυτητα,και με τα κριτιρια της τοτε Ελλαδος εκριναν και το υπολοιπο κοσμο,αρα και την κυνηγετικη τεχνολογια.Στον Καναδα στα τελη του 60" εβλεπαν στη τηλεοραση 100 καναλια ειχαν ψηφιακο τηλεφονο,και επαιζαν ηλεκτρονικα,για να σου δωσω μια εικονα,και φυσικα δεν κυνηγουσαν με μαλλινες ταπες.Τα πειραματα του Τομας δεν αφορουν μονο παραδοσιακους μεθοδους...μεχρι τσοκ φρενων εχει....
 
Μυρο τελικα ο δρακος σου αρεσει σαν τουφεκια ???? δαγκωνει τελικα όπως ειχε γραψει ενας πολύ καλος φιλος η ειναι για τα πανηγυρια ??
Δημήτρη είναι η χειρότερη τουφεκιά απ όλες μαζί με την μαληνη. Πολύ σκληρός ο drakon, το χειμώνα θα τον ξανά δωκιμασω με mb 36...ο z2m μου δουλεύει καλά! Αλλά θέλω να δοκιμάσω το θωδη και τον gualadi να δω την διαφορά με τον z2m.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top