Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτοι οι διαφανοι καλυκες με μαλλινη πολυ μ αρεσουν πανεμορφοι
Είμαι παραδοσιακός εγώ, αλλά με την σωλήνα μου μην ξεχνάς 391. Πείρα κοκοροντουφεκο και μου βγήκε μαυρομπαρουτο και που να βρω φυσίγγια .sarcastic.
 
και σε άλλο φόρουμ ανεβάζανε φωτο, ομορφα φυσίγγια καλά κλεισμένα, τυπωμένα σουξου μουξου μανταλάκια
τι ωραίο φυσίγγι ο ένας, τι όμορφο φυσίγγι ο άλλος, πω πω το ερωτευτηκα ο τρίτος
τους λέω ρε παιδιά για δώστε κατανομές - εικόνες κατανομών
βγάζω βαθμολογία το καλύτερο κανονικό μειον ήτανε
στέλνει ο Κ. κλεισμένο με Lee load all χιλιο μεταχειρισμένος κάλυκας Winch κλείσιμο 2σταδίων χωρίς ρέλιασμα κακασχημο βαθμολογία ΑΡΙΣΤΟ!!!!

.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
τα γουρούνια είναι που θέλουν ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΛΗΤΙΚΑ!!!!
τα μονόβολα και τα δράμια κάνουν όντως "τρομερη ζημια" αλλά πως ο,ε,ο;
τα μεν μονόβολα όταν πανε ευθύβολα
τα δε δράμια συγκεντρωμένα, στρογγυλά και με μεγάλες μένουσες!
εδώ να δεις δράματα....

Άλεξ δεν ξέρω τι επαφές έχεις με γουρουνάδες
αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών που έχω ακούσει να λένε ότι άλλαξαν όπλο γιατι δεν "έκοβε" το προηγούμνο, ή ότι η τάδε κάννη κόβει ή το ταδε όπλο "κόβει" κ.λ.π. είναι γουρουνάδες
το τι κυκλοφορεί μεταξύ των γουρουνάδων για βλητικές αποδόσεις δεν λέγεται
αυτοί που ψάχνονται κυρίως για βλητικές αποδόσεις είναι: γουρουναδες, υδρόβιοι, φασσάδες....... οι άλλοι έπονται
Κ οοοοοοοολοι αν όχι οοοοολοι οι πιο πολλοί....Μπένελι....ούτε ένας με ρεμινγκτον τζι3‼️(πλάκα)
 
@Tolis SBE1
Φίλος, τρελός τσιχλάκιας (αυτός που είχα πει κάποτε ότι άλλαζε 30 φορές το τσοκ στο κυνήγι και μου έσπαγε τα νεύρα) τώρα πλέον δεν το αλλάζει ποτέ.
Κύλινδρος και 9άρια 10άρια μόνιμα για τσίχλα.

Τότε τον κορόιδευα.
Τώρα τον καταλαβαίνω.
Ρε μηπως φαγωθηκε το σπειρωμα αχαχαχαχ????
 
τα γουρούνια είναι που θέλουν ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΛΗΤΙΚΑ!!!!
τα μονόβολα και τα δράμια κάνουν όντως "τρομερη ζημια" αλλά πως ο,ε,ο;
τα μεν μονόβολα όταν πανε ευθύβολα
τα δε δράμια συγκεντρωμένα, στρογγυλά και με μεγάλες μένουσες!
εδώ να δεις δράματα....

Άλεξ δεν ξέρω τι επαφές έχεις με γουρουνάδες
αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών που έχω ακούσει να λένε ότι άλλαξαν όπλο γιατι δεν "έκοβε" το προηγούμνο, ή ότι η τάδε κάννη κόβει ή το ταδε όπλο "κόβει" κ.λ.π. είναι γουρουνάδες
το τι κυκλοφορεί μεταξύ των γουρουνάδων για βλητικές αποδόσεις δεν λέγεται
αυτοί που ψάχνονται κυρίως για βλητικές αποδόσεις είναι: γουρουναδες, υδρόβιοι, φασσάδες....... οι άλλοι έπονται
Το προβλημα των γουρουναδων ειναι οτι δε τα πετυχενουν ριχνει ο αλλος στο μπουτι και φευγει το γουρουνι λεει θα παρω ταδε αμερικανα λεω ναι μετα θα εχουνε τα γουρουνια στο μπουτι την καρδια και τον εγκεφαλο τους ξερω χρονια βαλτε εναν να κανει αυθορμητη βολη σε βαρελι στα 20 μετρα και μετα θα λυθουν ολες οι αποριες σας απο ατομα που δε σκωτωνει το οπλο τους και δε σκωτωνε και καμια μαρκα στη τελεικη
 
τα γουρούνια είναι που θέλουν ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΛΗΤΙΚΑ!!!!
τα μονόβολα και τα δράμια κάνουν όντως "τρομερη ζημια" αλλά πως ο,ε,ο;
τα μεν μονόβολα όταν πανε ευθύβολα
τα δε δράμια συγκεντρωμένα, στρογγυλά και με μεγάλες μένουσες!
εδώ να δεις δράματα....

Άλεξ δεν ξέρω τι επαφές έχεις με γουρουνάδες
αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών που έχω ακούσει να λένε ότι άλλαξαν όπλο γιατι δεν "έκοβε" το προηγούμνο, ή ότι η τάδε κάννη κόβει ή το ταδε όπλο "κόβει" κ.λ.π. είναι γουρουνάδες
το τι κυκλοφορεί μεταξύ των γουρουνάδων για βλητικές αποδόσεις δεν λέγεται
αυτοί που ψάχνονται κυρίως για βλητικές αποδόσεις είναι: γουρουναδες, υδρόβιοι, φασσάδες....... οι άλλοι έπονται
Εγω παιζω στην τριτη κατηγορια...γουρουνι φετος τουφεκισα ενα 30αρι καθαρο στα 70 μετρημενα μετρα με winchester μαυρο 12βολο γιατι το ειδα κατα τυχη, απο την βιασυνη μου ουτε που σημαδεψα γιατι δεν θα το προλαβαινα.
Αποτελεσμα ηταν να παρω τους γουρουναδες τηλ, ηρθαν και το βρηκαν 200 μετρα μακρυτερα σε ενα κλειστο και το αποτελειωσαν, μου ειπαν ειχε παρει ενα βολι στο πισω ποδι.
Δεν εχω κυνηγησει γουρουνια αλλα υπεθεσα οτι λογω δυναμης πυρομαχικου δεν θα επαιζε και τοσο ρολλο το οπλο ειδικα αν τουφεκας με δραμια κοντα.
Κ οοοοοοοολοι αν όχι οοοοολοι οι πιο πολλοί....Μπένελι....ούτε ένας με ρεμινγκτον τζι3‼️(πλάκα)
Ειναι σπανιο τουφεκι φιλε αυτο, εβγαλε λιγα και εσπασε το καλουπι...διαβαζα προχθες σε φορουμ Αμερικα και ελεγαν οτι κανη δεν βρισκεις για κανενα λογο.
 
τα γουρούνια είναι που θέλουν ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΛΗΤΙΚΑ!!!!
τα μονόβολα και τα δράμια κάνουν όντως "τρομερη ζημια" αλλά πως ο,ε,ο;
τα μεν μονόβολα όταν πανε ευθύβολα
τα δε δράμια συγκεντρωμένα, στρογγυλά και με μεγάλες μένουσες!
εδώ να δεις δράματα....

Άλεξ δεν ξέρω τι επαφές έχεις με γουρουνάδες
αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών που έχω ακούσει να λένε ότι άλλαξαν όπλο γιατι δεν "έκοβε" το προηγούμνο, ή ότι η τάδε κάννη κόβει ή το ταδε όπλο "κόβει" κ.λ.π. είναι γουρουνάδες
το τι κυκλοφορεί μεταξύ των γουρουνάδων για βλητικές αποδόσεις δεν λέγεται
αυτοί που ψάχνονται κυρίως για βλητικές αποδόσεις είναι: γουρουναδες, υδρόβιοι, φασσάδες....... οι άλλοι έπονται
Άλλο να ψαχτεις για να έχεις συγκεντρωμένη ντουφέκια με δράμια και άλλο δεν σκοτώνουν τα δράμια τα περισσότερα γουρούνια τα ντουφεκανε μέχρι 60 μετ' και αν μάλλον δεν τα πετυχαίνουν τα δράμια όχι τα πετυχαίνουν και δε τα σκοτώνουν και φταίει η κανη που δε ρίχνει θανατηφόρα δράμια .Η διαφορά γουρούνι με πτηνό είναι πολύ μεγάλη γιατί το γουρούνι το ντουφεκας εντός δραστικού βεληνεκούς του όπλου και του φυσιγγιου σου ενώ το πουλί πολλές φορές εκτός δραστικού και πλησιάζοντας το ωφέλιμο .Στο γουρούνι θες συγκέντρωση και σκόπευση δεν λείπει η δύναμη στις αποστάσεις που ντουφεκας .
 
Εγω παιζω στην τριτη κατηγορια...γουρουνι φετος τουφεκισα ενα 30αρι καθαρο στα 70 μετρημενα μετρα με winchester μαυρο 12βολο γιατι το ειδα κατα τυχη, απο την βιασυνη μου ουτε που σημαδεψα γιατι δεν θα το προλαβαινα.
Αποτελεσμα ηταν να παρω τους γουρουναδες τηλ, ηρθαν και το βρηκαν 200 μετρα μακρυτερα σε ενα κλειστο και το αποτελειωσαν, μου ειπαν ειχε παρει ενα βολι στο πισω ποδι.
Δεν εχω κυνηγησει γουρουνια αλλα υπεθεσα οτι λογω δυναμης πυρομαχικου δεν θα επαιζε και τοσο ρολλο το οπλο ειδικα αν τουφεκας με δραμια κοντα.

Ειναι σπανιο τουφεκι φιλε αυτο, εβγαλε λιγα και εσπασε το καλουπι...διαβαζα προχθες σε φορουμ Αμερικα και ελεγαν οτι κανη δεν βρισκεις για κανενα λογο.
Αλεξ το γουρουνι και να μη το πετυχενες θα καθοτανε παλι καπου εκει κοντα δε χαραζουν γραμη και τρεχουν ειδηκα μερα
 
Κ οοοοοοοολοι αν όχι οοοοολοι οι πιο πολλοί....Μπένελι....ούτε ένας με ρεμινγκτον τζι3‼️(πλάκα)
πλακα - πλακα μπενέλλι
και όχι λίγοι παλιο 1100 και Αυτο5
το 90% αυτά έχει

Γιαννη με βλέπουν κατι παλιοι γουρουναδες με την σιλβερ, τι ειναι αυτό; με ρωτάν
λεω μπραουν
για δωσε
το παιρνουν το κοιτανε
ρε σιγουρα μπραουν είναι; αυτό πολύ ελαφρύ είναι...
έχουν μείνει ακόμα στην Αυτο5 .very funny.
 
Αλεξ το γουρουνι και να μη το πετυχενες θα καθοτανε παλι καπου εκει κοντα δε χαραζουν γραμη και τρεχουν ειδηκα μερα
Δεν εχω ιδεα Τολη, δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο θηραμα και ουτε σκοπευω, οτι μου ειπε η παρεα λεω κι εγω.
Ασε με με τα παλιοκαπρια...απο μακρια κι αγαπημενοι!
 
Άλλο να ψαχτεις για να έχεις συγκεντρωμένη ντουφέκια με δράμια και άλλο δεν σκοτώνουν τα δράμια τα περισσότερα γουρούνια τα ντουφεκανε μέχρι 60 μετ' και αν μάλλον δεν τα πετυχαίνουν τα δράμια όχι τα πετυχαίνουν και δε τα σκοτώνουν και φταίει η κανη που δε ρίχνει θανατηφόρα δράμια .Η διαφορά γουρούνι με πτηνό είναι πολύ μεγάλη γιατί το γουρούνι το ντουφεκας εντός δραστικού βεληνεκούς του όπλου και του φυσιγγιου σου ενώ το πουλί πολλές φορές εκτός δραστικού και πλησιάζοντας το ωφέλιμο .Στο γουρούνι θες συγκέντρωση και σκόπευση δεν λείπει η δύναμη στις αποστάσεις που ντουφεκας .
φίλε Γιάννη πως φαίνεται ότι δεν κυνηγάς γρουν'..........
ή έχεις υπόψη σου μόνο αυτούς που τα κυνηγάνε σε πουρνάρι.......
 
Νίκο όταν ήμουν μικρός τα express δεν είχαν το ίδιο βύσμα.
Το αμορτισέρ είχε ορθογώνια ανοίγματα όχι σαν αυτά που έχει τώρα.
Έψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα φωτό.
Τα θυμάται κανένας ή κάνω τόσο λάθος ;;;
Κάπου έχω κ εγώ μερικά με λίγο διαφορετικό βύσμα. Όταν τα βρω θα ποστάρω
 

Στα παλιά φυσίγγια είχα βάλει μια φωτογραφία από περιοδικό κυνηγετικα νέα 1962 ίδιος ήταν... και σε βιβλίο της λουμαν 1976 τον ίδιο έχει
Άσε την ονομασία ... Το βύσμα βρες.
Κατά 99,9% δεν κάνω λάθος.
 
φίλε Γιάννη πως φαίνεται ότι δεν κυνηγάς γρουν'..........
ή έχεις υπόψη σου μόνο αυτούς που τα κυνηγάνε σε πουρνάρι.......
Δε κυνηγάω φίλε αλλά όσους έχω ακούσει με δράμια εκεί έχω ακούσει ότι τα σκοτώνουν σε αυτές τις αποστάσεις και στη χώρα μας που έχουμε ανοιχτούς τόπους για να βλέπεις και να τουφεκας γουρούνια στα 100 μέτρα δεν ξέρω τέτοιους τόπους και την έχω μισογυρισει .
 
Δε κυνηγάω φίλε αλλά όσους έχω ακούσει με δράμια εκεί έχω ακούσει ότι τα σκοτώνουν σε αυτές τις αποστάσεις και στη χώρα μας που έχουμε ανοιχτούς τόπους για να βλέπεις και να τουφεκας γουρούνια στα 100 μέτρα δεν ξέρω τέτοιους τόπους και την έχω μισογυρισει .
Τα περισοτερα σκωτονοντε στα 15 μετρα στο υπογραφω εγω αν οχι πιο κοντα τα περασματα ειναι στανταρ περεπει να κατσεις πολυ αλλου για να σου βγουν λαθος αλλα υπαρχει και το απεναντι ρεμα να ξερεις γιαννη και σε καπια μεροι υπαρχουν και ανοιχτα σειμεια και ριχνουμε και μακρυα για το λογο του οτι τραυματισμενο γουρουνι το βρησκουν τα σκυλια παρακατω ετσι κι αλιως
 
Αυτα τα χαρτονακια.....θελουν προσοχη.....Ανεβαζουν bar για πλακα καπτεν !!!
Βλέπω Νίκο πολλά Αγγλικά φυσίγγια σκοπευτικά αλλα και κυνηγετικά να χρησιμοποιούν τέτοιο χαρτάκι αλλα με ντιάνα κατά κόρον και αστεροειδές κλείσιμο...

Από θεμα σφράγισης αέριων σε Ιταλικά σαιτ, έχει αναφερθεί οτι τα RVL ικανού πάχους(4-5 χιλιοστά) σφραγίζουν πολύ καλά και μπορούν να χρησιμοποιηθούν αντί του couvette, με εξίσου καλά αποτελέσματα...

Όμως είτε χαρτονάκι χοντρό είτε couvette σε συνδυασμό με μάλλινη γνήσια , υπάρχει μια λογική παραδοχή οτι αυξάνουν τις πιέσεις...

Προσωπικά ως καλός μαθητής του ΜΑΣΤΡΟ ΜΙΧΑΛΗ, ακολουθώ την προτροπή του οτι για την γνήσια μάλλινη ένα καλής ποιότητας βελανιδόχαρτο 1,5-2,5 χιλ. το πολύ φτάνει...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top