Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολυ καλή τουφεκιά. Δεν γλυτώνει με τπτ ο αυτιάς.
Θα φορτώσω ΜΒ36 νομίζω.
Κοίτα ρε να δεις κ δεν την είχα σε υπόληψη
.
...παρομοίως Στέλιο...


…και υπάρχει βέβαιο για όλα και η άλλη όψη του νομίσματος...

Στο βιβλίο του Χαντζιωτη είχε αναφέρει ότι ενώ προτείνεται για βαριές γομώσεις 36-38 και πάνω τούτο δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές δυνατότητες τις πυρίτιδας αυτής...

Τώρα καταλαβαίνω...

Και πιστεύω ότι μπορεί με το κατάλληλο στήσιμο να βγάλει ένα φυσίγγι 33-34 γρ. με χονδρά σκάγια π.χ. Νο 6 , πολύ καλό Περδικοφύσιγγο για δεύτερο, με χαμηλό λάκτισμα , χαμηλές πιέσεις, πολύ καλή συγκέντρωση και κατανομή....στο 12αρι...

Δεν ξέρω αν ανέβασε ο Λευτέρης πίνακα με την ΜΒ Χ 36 με τις βλητικές δόκιμες....να δεις που σίγουρα θα έχει, τέτοιες γομώσεις , να μη σου πω και πιο ελαφριές...
 
Δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας Νικολα !!!
Πολυ φοβαμαι οτι δεν γνωριζετε τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες της ιδιογομωσης....αυτο που εγραψε ο
Γιωργος ποιο πανω !!!
Δεν γινεται ρε φιλε ''ελαφρα τη καρδια''....να μου βγαζεις τις πυριτιδες αχρηστες....

Ακομα και στο κυνηγι κανεις λαθη....Δεν γινεται να ριχνεις στην μπεκατσα στα 30 μετρα με ΤΕΤΟΙΟ
φυσιγγιο διασπορας....
Αυτα τα φυσιγγια εχουν δεν εχουν τα 25 μετρα.....Στα 30 μετρα ριχνεις στην μπεκατσα με αλλο στησιμο.
ΠΧ με μισοταπα....που εχει και κραταει περισσοτερα μετρα!!!

Κυνηγας μπεκατσα....μουρλενεσαι οταν χανεις τραυματισμενα πουλια ( το καταλαβαινω ... ) Ειναι
δυνατον ομως να μην γνωριζεις βασικα στοιχια για το κυνηγι της ???

Εσυ οντως θα με μουρλανεις....Μην μου θυμωσεις γι'αυτα που σου λεω....ΦΙΛΙΚΑ στα ''χωνω'' γιατι
καποια πραγματα πρεπει να τα μαθεις!!

Τωρα τι πω για το δικο μου φυσιγγιο....
Οπου και ακομα στα 25 μετρα να την βρουν τα σκαγια την μπεκατσα.....δεν εχει καμια τυχη...
Στα 15 μετρα τρυπαει κοντρα πλακε 8,5 χιλιοστα...

View attachment 43265View attachment 43266View attachment 43267View attachment 43268

Με Ν9 σκαγια.....Σκεψου τι κανει το Ν8 !!!!

Το έκανα όπως μου είπες αλλά τα ίδια γιατί; ;
 
Καντο 1,55 χ34 , το σημαντικο ειναι να ενωσουν τα ποδαρακια του θωδη, τωρα αν μετα το ρελιασμα ειναι 57 χιλ μην το ριξεις !!!! Κοψτο και παρε πιο ψυλο διασπορεα αν ειναι μεχρι 59 χιλ το φυσιγγι ριξτο

Έκανα με Dianna ελοικα 1.60χ34 δυνατό αλλά είναι και από την ήλιο καμένη μεριά μάλλον
 
Όταν σου είχα γράψει για διηπειρωτικούς πυραύλους...εννοούσα ότι δεν είναι η καλήτερη επιλογή η τέκνα για διασποράς.
Η τέκνα στα 36 γρ. είναι στα χαμηλότερα γραμμάρια που μπορεί να γεμίσει, επίσης σε ένα κυνήγι που ρίχνεις πολύ συχνά με αστάθεια είναι καλήτερα να μήν γεμίζεις με πολλά σκάγια,τρως άδικα κλοτσιά.
Στα 36 γρ.πόσα 9αράκια έχει το φυσίγγιο,θές τόσα πολλά ?μήπως 3.000 σκάγια φτάνουν?
Δεν θέλω 3.000 σκαγια τα 35-36 που ριχνω μπεκάτσα 8 περδικα 7 τα θέλω φορτωμένα και για όταν πετάγεται και ο λαγος να τον κρατάω.
Τα 9αρια ειναι για τσίχλες θεωρώ εγω.
 
Δεν ξέρω αν ανέβασε ο Λευτέρης πίνακα με την ΜΒ Χ 36 με τις βλητικές δόκιμες....να δεις που σίγουρα θα έχει, τέτοιες γομώσεις , να μη σου πω και πιο ελαφριές.
Την ανέβασα την mbx36, αυτό που έγραψες Γιάννη είναι μεγάλο κεφάλαιο στην ιδιογομωση, δηλαδή να μπορέσεις να γεμίσεις πολύ χαμηλότερο βάρος από αυτό που συστήνει ο κατασκευαστής. Νομίζω πως είναι και ο λόγος που στρέφονται στο γέμισμα πολλοί από εμάς, να φτιάξουμε φυσίγγια που να ξεπερνάνε κατά πολύ τα εμπορικά. Ενώ αυτό είναι σχετικά εύκολο στα διασποράς, όπου η αυξημένη πίεση συνήθως βοηθάει, στα φυσίγγια για πολύ μακρινές και συγκεντρωτικες τουφεκιές θέλει μεγάλη προσπάθεια. Αν πετύχεις να κάνεις μια πυριτιδα να καεί με πολύ λιγότερα γραμμάρια από τα κανονικά της, λογικά θα έχεις και χαμηλές πιέσεις και ψηλές ταχύτητες, αλλά πάντα ΑΝ ΤΟ ΠΕΤΎΧΕΙΣ.
 
Την ανέβασα την mbx36, αυτό που έγραψες Γιάννη είναι μεγάλο κεφάλαιο στην ιδιογομωση, δηλαδή να μπορέσεις να γεμίσεις πολύ χαμηλότερο βάρος από αυτό που συστήνει ο κατασκευαστής. Νομίζω πως είναι και ο λόγος που στρέφονται στο γέμισμα πολλοί από εμάς, να φτιάξουμε φυσίγγια που να ξεπερνάνε κατά πολύ τα εμπορικά. Ενώ αυτό είναι σχετικά εύκολο στα διασποράς, όπου η αυξημένη πίεση συνήθως βοηθάει, στα φυσίγγια για πολύ μακρινές και συγκεντρωτικες τουφεκιές θέλει μεγάλη προσπάθεια. Αν πετύχεις να κάνεις μια πυριτιδα να καεί με πολύ λιγότερα γραμμάρια από τα κανονικά της, λογικά θα έχεις και χαμηλές πιέσεις και ψηλές ταχύτητες, αλλά πάντα ΑΝ ΤΟ ΠΕΤΎΧΕΙΣ.
....φθάνει να έχεις ένα μπουσουλά ...κάτι...;)

π.χ. αν δεν ανέβαζες την ΜΒ Χ 36 πως θα έβλεπα οτι καίγεται και στα 27 γρ. στο 16αρι με 500 bar και 400 μ/δλ+ όταν η ΜΒ Χ 32 είναι στα ίδια γραμμάρια 385 μ/δλ και 600+ πιέσεις...

αλλιώς πως? ...μπορώ μόνο με την παραδοχή οτι είναι μικρότερο διαμέτρημα και του πάνε οι προοδευτικότερες πυρίτιδες?...και χωρίς βλητικό σταθμό?

Y.Γ: Να είσαι καλά και πάλι!!!:).shake hands.
 
Την ανέβασα την mbx36, αυτό που έγραψες Γιάννη είναι μεγάλο κεφάλαιο στην ιδιογομωση, δηλαδή να μπορέσεις να γεμίσεις πολύ χαμηλότερο βάρος από αυτό που συστήνει ο κατασκευαστής. Νομίζω πως είναι και ο λόγος που στρέφονται στο γέμισμα πολλοί από εμάς, να φτιάξουμε φυσίγγια που να ξεπερνάνε κατά πολύ τα εμπορικά. Ενώ αυτό είναι σχετικά εύκολο στα διασποράς, όπου η αυξημένη πίεση συνήθως βοηθάει, στα φυσίγγια για πολύ μακρινές και συγκεντρωτικες τουφεκιές θέλει μεγάλη προσπάθεια. Αν πετύχεις να κάνεις μια πυριτιδα να καεί με πολύ λιγότερα γραμμάρια από τα κανονικά της, λογικά θα έχεις και χαμηλές πιέσεις και ψηλές ταχύτητες, αλλά πάντα ΑΝ ΤΟ ΠΕΤΎΧΕΙΣ.
Αυτό δεν είναι που λένε κόντρα δόση;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top