Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
η ιταλικη κλιμακα εχει πιο χοντρο σκαγι παντα , η αγγλικη - ισπανικη ελαχιστα πιο ψιλα , η ελληνικη βαζει ότι γουσταρει
Πιο χοντρο στα "ψιλα".8,9,10κλπ.Στα χοντρα το αντιθετο.Υποτιθεται πως ακολουθουμε την ιταλικη.Κι Ο Θεος βοηθος!
 
Ο συγκεκριμενος θεωρω οτι ειναι απο τους σοβαροτερους βιοτεχνες. Την G3000 την εχω δουλεψει καμποσο, οχι παρα πολυ ομως, και νομιζω δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αλλες πυριτιδες. Απλα βγηκε ως οικονομικη προταση σε σχεση με την MB ή αλλες, σε σχεση ποιοτητας και αποδοσης ομως, ειναι μια χαρα.
 
Το θέμα ειναι να μην ειναι επικυνδινο για κανένα οπλο,Πράγμα το οποίο δεν το πιστεύω γιατί ο κατασκευαστής του ειναι έμπειρος και σοβαρός.
Επικινδυνο σε καμια περιπτωση,απλα βλητικα δεν θα παρεις το αναμενομενο αποτελεσμα σε ψιλα σκαγια και ζεστες ημερες.
 
Δεν υπαρχει θεμα αποδοσης στις πυριτιδες οταν στηθουν σωστα και εκμεταλευτουμε τα χαρακτηριστικα τους.Ανεξαρτητα του κοστους των.Οι πιο φθηνες παρουσιαζουν μεγαλυτερες μεταπτωσεις απο lot σε lot.Εκει εχουν θεματακι.
 
Φημολογειται οτι την μεγαλητερη σταθεροτητα απο παρτιδα σε παρτιδα την εχει η SIPE-N
Το επιβεβαιωνω!.well done.
Επι μια 20ετια δεν εχω δει διαφορα.
Ομοιως η jk6 σε πολυ μεγαλο βαθμο,οταν την εβγαζε η bofors.
 
Εκανα σήμερα τις πρώτες δοκιμές σε χαρτί σε δυο πιθανά γεμίσματα. Η απόσταση βολής ήταν 40 βήματα με τσοκ modified και όπλο την FABARM STL VS.
To πρώτο set up : κάλυκας Nobel , πυρίτιδα F2X28 1,50gr, συγκεντρωτήρας cheddite aquila 24 με φελλό , σκάγια 30gr No 8 , κλείσιμο αστέρι 8
photoupload

Δεύτερο set up : PSB1, κάλυκας Νobel , πυρίτιδα 1,70gr, συγκεντρωτήρας gualandi 22mm, σκάγια 32gr No 8, κλείσιμο αστέρι 8
capture screen

Εριξα το δεύτερο set up και σε παραλλαγές 1,70Χ33 και 1,75Χ33 αλλά δεν με ικανοποίησαν καθόλου σκορποσκαγιά μεγάλη το κέντρο της τουφεκιάς είχε εξαφανισθεί εντελώς. Οχι οτι στα δύο που παραθέτω ήταν γεμάτο το κέντρο αλλά τα άλλα ήταν χειρότερο. Δοκίμασα λευκούς κάλυκες αλλά το πλαστικό τους στο κλείσιμο δεν έδινε καλή εικόνα , σαν να τσάκιζε ,και στο ρέλιασμα δεν άφηνε αυτήν την στρωτή αίσθηση .
 
Καλη αρχη Βαγγελη, το δευτερο δεν ειναι ασχημο, στο πρωτο εγω θα ξαναδοκιμαζα με 1,45χ29... ;)
θα γίνει και αυτό , έχω την αίσθηση ότι είχα πατήσει πολύ τους συγκεντρωτήρες στο ρέλιασμα , ειδικά τον gualandi που είναι και ποιο μαλακός .....
Σε αυτήν την απόσταση να βάλω ποιο κλειστό τσοκ;
 
Κοιτα τα 40 βηματα δικα μου ειναι καπου 36 μετρα, οποτε ας πουμε οτι εισαι σε αυτη την αποσταση κ εσυ... Εγω θεωρω πως στα 35 μετρα, ενα καλο φυσιγγι με ενα Demi τσοκ πρεπει να αποδιδει ετσι ωστε να μας δινει σιγουρα το θηραμα στην τσαντα... Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη βεβαια, αλλοι μπορει να δοκιμαζουν κ με πιο σφιχτα τσοκ σε αυτη την αποσταση, εγω το σκεφτομαι βαση ρεαλιστικων συνθηκων.
Μην πατας πολυ τους συγκεντρωτηρες... Χιλιες φορες να ανεβασεις λιγο ακομα την πυριτιδα κ να τους πατησεις λιγοτερο, παρα το υπερβολικο πατημα... Ειδικα ο Guallandi θελει λιγο πατημα για να αποδωσει ωραια...
 
Εκανα σήμερα τις πρώτες δοκιμές σε χαρτί σε δυο πιθανά γεμίσματα. Η απόσταση βολής ήταν 40 βήματα με τσοκ modified και όπλο την FABARM STL VS.
To πρώτο set up : κάλυκας Nobel , πυρίτιδα F2X28 1,50gr, συγκεντρωτήρας cheddite aquila 24 με φελλό , σκάγια 30gr No 8 , κλείσιμο αστέρι 8
photoupload

Δεύτερο set up : PSB1, κάλυκας Νobel , πυρίτιδα 1,70gr, συγκεντρωτήρας gualandi 22mm, σκάγια 32gr No 8, κλείσιμο αστέρι 8
capture screen

Εριξα το δεύτερο set up και σε παραλλαγές 1,70Χ33 και 1,75Χ33 αλλά δεν με ικανοποίησαν καθόλου σκορποσκαγιά μεγάλη το κέντρο της τουφεκιάς είχε εξαφανισθεί εντελώς. Οχι οτι στα δύο που παραθέτω ήταν γεμάτο το κέντρο αλλά τα άλλα ήταν χειρότερο. Δοκίμασα λευκούς κάλυκες αλλά το πλαστικό τους στο κλείσιμο δεν έδινε καλή εικόνα , σαν να τσάκιζε ,και στο ρέλιασμα δεν άφηνε αυτήν την στρωτή αίσθηση .
κλεισε τσοκ φιλε , η ισπανιδα ταιριαζει στο οπλο σου
 
έκανα κάποιες δοκιμές στην Μαλακάσα με τα B&P F2 Classic 34gr Νο6 για καμιά φάσα και τα Α1 SPECIALE 28 Lambro Νο 5 για καμία βρομιάρα καρακάξα !
Περισσότερο ήθελα να δώ πώς δουλεύει το FOUL midas (σχεδόν 2*) που δεν είχα ρίξει μέχρι τώρα

browning b525 αυλός 18,7 *ΑΠΟΚΛΙΣΗ (-mm)
18,27 -0,43 midas M
17,91 -0,79 midas full
(σχεδόν 2*)

фотохостинг бесплатно
залить картинку на форум
хостинг фото

** κοιτώντας σήμερα τις φώτο παρατήρησα οτι μετά την αλλαγή που έκανα στο πιτσ ψηλοτουφεκάω λίγο (35μέτρα) αλλα σχεδόν κέντρο.... ίσος το παράκανα !! το καλό ειναι οτι έχω αφήσει περιθώριο για διόρθωση


.
 
Last edited:
Δεν το λες ασχημο το 5αρακι στα 28 ειδικα αν σφιξεις λιγο κ τσοκ...
Μμμμμ.. δεν έχω ποιο σφιχτό midas απο Full Αρη .. το Extra-Full βαίνει κοντα στο -1,05 αλλα δεν το πήρα γιατι θα είχε πολύ περιορισμένη χρίση
εγώ λίγο ανοιχτό βλέπω το Μ που πλησιάζει βέβαια με -043 το LM !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top