Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατί όμως αυτό το εξαιρετικό φυσίγγι και πανάκριβο να θεωρείται ότι είναι αδύνατον να φτιαχτεί απο άλλο σε πολύ πιο
φθηνή έκδοση καί νάχει ίδια συμπεριφορά ;
Όλα γίνονται κύριοι ....
Πυρίτιδα TECNA , βύσμα LB6 καί κατάλληλο μαγείρεμα - συνταγή .
Προχθές με 5βαθμους θερμ. έριξα σε στόχο ένα φυσιγγι με τη συνταγή που μου είχες δώσει με
Tekna κ lb6 λίγο αλλαγμενη
Την έκανα στο cx2000 - 1.90 x 36 no6 nickel με Μπάφερ-γραφίτη.
Η παλιά συνταγή στο 1.95 με 688 μου έδινε στους 20 βαθμους 431m/sec με 76αρα κάννη κ ήθελα να πέσω αρκετά σε ταχύτητες.
Το χαρτονι ήταν στερεωμένο σε ένα πλιθινο τοίχο κ με την τουφεκια V1-410
κάπνισε λες κ πήρε φωτιά (40m)
Ο lb6 βρέθηκε 5cm από το χαρτονι.
Στην ίδια αποσταση έχω δοκιμάσει express no6 κ η διαφορά υπέρ του φυσιγγίου ιδιογομωσης ήταν εμφανέστατη σε δύναμη κρούσης κ συγκέντρωση. (οταν βρω χρόνο θα μετρήσω σκάγια κ θα ποστάρω)
Το Ρεμ έχει λιγότερα σκάγια στο νο6 αλλά ακόμα κ αν ήταν 7μισαρι πάλι θα έχανε.
Η πυριτιδα του Ρεμ δεν είναι καλύτερη από την tekna.
Η φιλοσοφία του είναι σκληρά σκάγια προστατευμενα σχεδόν όλα από ένα μεγάλο κυάθιο κ νορμάλ ταχύτητες.
Οι Περδικάδες κ οι λαγαδες δεν υπολογίζουν τα 35 ευρώ κόστος του πακέτου κ αν ήξεραν ότι θα είχαν στο όπλο τους το καλύτερο φυσίγγι θα το προτιμούσαν σχεδόν όλοι.
Στα 3ιντσα αλλάζει το πράγμα, οι Αμερικάνοι υπερεχουν.
 
Προχθές με 5βαθμους θερμ. έριξα σε στόχο ένα φυσιγγι με τη συνταγή που μου είχες δώσει με
Tekna κ lb6 λίγο αλλαγμενη
Την έκανα στο cx2000 - 1.90 x 36 no6 nickel με Μπάφερ-γραφίτη.
Η παλιά συνταγή στο 1.95 με 688 μου έδινε στους 20 βαθμους 431m/sec με 76αρα κάννη κ ήθελα να πέσω αρκετά σε ταχύτητες.
Το χαρτονι ήταν στερεωμένο σε ένα πλιθινο τοίχο κ με την τουφεκια V1-410
κάπνισε λες κ πήρε φωτιά (40m)
Ο lb6 βρέθηκε 5cm από το χαρτονι.
Στην ίδια αποσταση έχω δοκιμάσει express no6 κ η διαφορά υπέρ του φυσιγγίου ιδιογομωσης ήταν εμφανέστατη σε δύναμη κρούσης κ συγκέντρωση. (οταν βρω χρόνο θα μετρήσω σκάγια κ θα ποστάρω)
Το Ρεμ έχει λιγότερα σκάγια στο νο6 αλλά ακόμα κ αν ήταν 7μισαρι πάλι θα έχανε.
Η πυριτιδα του Ρεμ δεν είναι καλύτερη από την tekna.
Η φιλοσοφία του είναι σκληρά σκάγια προστατευμενα σχεδόν όλα από ένα μεγάλο κυάθιο κ νορμάλ ταχύτητες.
Οι Περδικάδες κ οι λαγαδες δεν υπολογίζουν τα 35 ευρώ κόστος του πακέτου κ αν ήξεραν ότι θα είχαν στο όπλο τους το καλύτερο φυσίγγι θα το προτιμούσαν σχεδόν όλοι.
Στα 3ιντσα αλλάζει το πράγμα, οι Αμερικάνοι υπερεχουν.
Στελιο ποια παρτιδα τεκνα εχεις?
 
Στα 3ιντσα αλλάζει το πράγμα, οι Αμερικάνοι υπερεχουν.

Σε τι υπερεχουν Στελιο ???
Εχεις σφαξει τετοιο φυσιγγιο και με τα σκαγια του να κλεισεις δικο σου ??
Εαν οχι....δοκιμασε...
Επισεις βαλε επινικελωμενα + αλευρι στην ιδια δοσολογια....και θα εκπλαγεις ευχαριστα...φιλαρα !!!! :)

ΥΓ. Πολυ ''παραμυθι'' παιζει στην πιατσα με τα Αμερικανικα....Τα χαμηλα bar ειναι απο τις χαμηλες
ταχυτητες που βγαζουν.....και τα αρελιαστα φυσεκια τους...
Οι περισσοτεροι ιδιογομωτες....τον εχουν ''πατησει'' τον Αμερικανο ....για πλακα...!!!!
 
Με προφύλασσε....η τιμή τους‼️

Την τιμη τους την εχουν παει στα υψη οι εισαγωγεις.....και η ξενομανια που εχουμε...
Αυτος ο μυθος ...οτι τα Αμερικανικα ειναι οτι καλυτερο.....πρεπει να τελειωσει...
Ας λαβουν τα μετρα τους οι Ελληνες κατασκευαστες φυσιγγιων...Μπορουν να βγαλουν καλυτερα
φυσιγγια !!!!!!
 
Βρε μην τρελένεστε ... Απλά αυτό χρησιμοποιούσα στον λαγό, στα παπιά και στις φάσες και ήμουν ευχαριστημένος.

Το έχω πει ξανά ... δεν είναι το σούπερ ντούπερ αλλά εγώ το θεωρώ φονικό και σταθερό. Μπορεί να κάνω λάθος.

Σίγουρα όμως δεν κάνω λάθος με τις .sex hard. αλλαγές υλικών και τα ανεβοκατεβάσματα στην απόδοση των ιταλικών.
 
Με τα αμερικάνικα αγοράζεις εξάρι, είναι εξάρι ... ΤΕΛΟΣ !!!!
Αν κάνω λάθος πείτε μου ...
Αν βρεις ίδια ποιότητα σκαγια όλα γίνονται , εκεί πιστεύω είναι η διαφορά.



Το να δώσεις μια α ταχύτητα στα σκαγια σε συνδυασμό με συγκέντρωση γίνεται.
Για τα συμβατικά φυσίγγια τουλάχιστον, καλής ποιότητας σκληρά σκάγια (4-5% έστω αντιμονίου)...από το επίπεδο του Η.L αν κρίνω , o μέσος ιδιογομωτής φτιάχνει καλά φυσίγγια για το όπλο του, που του πάνε καλύτερα από τα εμπορικά....οι καλοί και πολύ καλοί...Παπάδες & Αρχιμανδρίτες!

Υ.Γ....ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ;)( ....θεός σχωρέστον μ' άρεσε πολύ!)

46. Eρώτηση: Ποιο είναι το μέγιστο βεληνεκές ενός λειόκανου κυνηγετικού όπλου;
Aπάντηση: Eίναι αντιστρόφως ανάλογο, με το πλήθος των επιτυχιών τις οποίες προσδοκούμε να έχουμε με αυτό το ντουφέκι. Δηλαδή, αν φιλοδοξούμε να έχουμε 100% επιτυχίες, το βεληνεκές του σιδερικού μας, περιορίζεται σε πολύ μικρές αποστάσεις. Από εκεί και κάτω, το βεληνεκές μεγαλώνει, ανάλογα με τις εκπτώσεις που κάνουμε στις προσδοκίες μας ως προς την επιτυχία. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πυρομαχικά. Π.χ. μέχρι τα 20 μέτρα όλα τα φουσέκια, όταν καλοσημαδεύουμε, σκοτώνουν....
 
Η παλιά συνταγή στο 1.95 με 688 μου έδινε στους 20 βαθμους 431m/sec με 76αρα κάννη κ ήθελα να πέσω αρκετά σε ταχύτητες.
Στέλιο, η παλιά συνταγή, ήταν και αυτή με lb6; Ρωτάω, γιατί έχω διαβάσει εδώ μέσα, ότι το στενό τσοκ, ουσιαστικά, ακυρώνει τον lb6.
 
Στέλιο, η παλιά συνταγή, ήταν και αυτή με lb6; Ρωτάω, γιατί έχω διαβάσει εδώ μέσα, ότι το στενό τσοκ, ουσιαστικά, ακυρώνει τον lb6.
Με LB6 34χιλ + 4 κοψίματα 5χιλ στα 1.95 κ 688 με φελλο 10χιλ. Πολύ δυνατή.
Ο lb6 ακυρωνει κατά κάποιο τρόπο τα τσοκαρισματα.
Σε μερικες καννες ο lb6 πάει καλύτερα με ανοιχτά τσοκ κ σε μερικες άλλες με σφικτά.
Δεν έχω δοκιμάσει εκτενώς κ δεν έχω βγάλει σίγουρο συμπέρασμα γιατί κ πως.
Το καλύτερο στήσιμο είναι με φελλο μέσα στον lb6. Ότι άλλο δεν έχει σταθερά αποτελέσματα.
 
Με LB6 34χιλ + 4 κοψίματα 5χιλ στα 1.95 κ 688 με φελλο 10χιλ. Πολύ δυνατή.
Ο lb6 ακυρωνει κατά κάποιο τρόπο τα τσοκαρισματα.
Σε μερικες καννες ο lb6 πάει καλύτερα με ανοιχτά τσοκ κ σε μερικες άλλες με σφικτά.
Δεν έχω δοκιμάσει εκτενώς κ δεν έχω βγάλει σίγουρο συμπέρασμα γιατί κ πως.
Το καλύτερο στήσιμο είναι με φελλο μέσα στον lb6. Ότι άλλο δεν έχει σταθερά αποτελέσματα.
Στέλιο, έχω την εντύπωση ότι ο lb6 είναι μεγαλύτερος σε μήκος. Τον κόβεις στα 34 χιλ. και αν ναι, με τι εργαλείο;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top