Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω αυτό που έχω προσέξει σαν ένας απλος παρατηρητης είναι ότι τα Αμερικανικά κ ιδιαίτερα τα fed και Rem δεν τους "απασχολεί" πως θα τα κλεισουν, γιατί αν τους ενδιέφερε η εν παση περιπτωση αν το θεωρουσαν τόσο σημαντικό δεν θα βλέπαμε ανομοιομορφιες κ μάλιστα σε φυσίγγια που προερχονται από το ίδιο κουτί...
Όλα αυτά μιλώντας κυρίως για 6αρι κλείσιμο, γιατί στο 8αρι είναι καλυτερα τα πραγματα.....

Εχω κ άλλα παραδειγματα από αμερικάνικα κλεισίματα, αλλά βάζω κάποια που έχω προχειρα..

Rem nitro turkey 3" 53γρ,παροτι είναι στα ίδια γρ με το nitro δεν υπάρχει "λακκούβα"....
IMG_20220314_204808.jpg

παλια Federal 43γρ...
IMG_20220314_210020.jpg

Αμερικανικά φυσίγγια.......πιθανον τα καλυτερα εμπορικά φυσίγγια κ με τα πιο "άτσαλα" κλεισίματα, αλλά το δευτερο δεν φαίνεται να επηρέαζει καθόλου το πρωτο...........
 
Last edited:
Και εγώ συμφωνώ με αυτό Τάσο, δίνουν την εντύπωση άτσαλων κλεισιμάτων και δεν έχουν βαθιά ρέλια ...
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η αναγόμωση ριγμένων καλύκων ...
Ναι ίσως....
Άλλα η ουσία είναι πως όλοι μας εντυπωσιαζομαστε με ένα προσεγμένο κλείσιμο σε κάθε εμπορικό φυσίγγι, κ πιθανον κ κάποιοι μερακλήδες ιδιογωμοτες να το επιδιώκουν μέχρι..αηδίας, αλλά αυτό απο μονο του δεν λέει κάτι.............
 
Παρά τον κίνδυνο να με πουν ξερόλα θα πω κάτι για το κλείσιμο αυτού του Remington. Οι έμπειροι όπως Νίκος, Στέλιος, Γιάννης ,Δημήτρης και σίγουρα πολλοί άλλοι πρώτο θα δούνε όπως όλοι την λακκούβα αλλά η προσοχή τους θα καταλήξει στο ρηχό και παχύ ρελι. Σε ένα τέτοιο ρελι ,που ασφαλώς δεν προέκυψε κατά λάθος, για να μην υποχωρήσει με τον καιρό και ανοίξει το κλείσιμο η λακκούβα και η οριακά ελάχιστη συμπίεση των σκαγιων είναι απαραίτητη. Το γιατί όλα αυτά από την πρώτη σε τεχνογνωσία εταιρεία στον κόσμο, θα πρέπει να μας προβληματίζει.

Κανεις δεν σε λεει ξερολα φιλε !!!
Και το εγραψα και πριν....δεν κανουμε διαγωνισμο γνωσεων...Την αποψη μας λεμε!!!
Χωρις να θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο...θα πω την δικη μου γνωμη....
Εχει αλλη ''φιλοσοφια'' ο Αμερικανος...Δλδ....παιρνει την δυναμη που χρειαζονται τα σκαγια απο την
πυριτιδα και το καψουλι....Για να μην εχει ''παρατραγουδα'' στην καυση του....κανονιζει τον κενο χωρο
που εχει με την σκληροτητα του βυσματος και την ισορροπια της δοσολογιας του δλδ ποσοτητα
πυριτιδας και βαρος σκαγιων....Δεν βγαζει την δυναμη απο το ''στριμωγμα'' και το ρελιασμα.
Αλλωστε οι ταχυτητες του ειναι παντα ''χαμηλες'' σε σχεση τα ευρωπαικα φυσιγγια!!!
( Βλεπε... MARY ARM VOLCANO. - V2,5-450m/s )
Εαν ρελιασεις Αμερικανικο φυσιγγιο .....θα χασεις το κλειστρο σου....
Σφαχτε ενα Αμερικανικο....με τα υλικα του βγαλτε ογκομετρια...και θα καταλαβετε τι εννοω !!!
 
Last edited:
Ναι ίσως....
Άλλα η ουσία είναι πως όλοι μας εντυπωσιαζομαστε με ένα προσεγμένο κλείσιμο σε κάθε εμπορικό φυσίγγι, κ πιθανον κ κάποιοι μερακλήδες ιδιογωμοτες να το επιδιώκουν μέχρι..αηδίας, αλλά αυτό απο μονο του δεν λέει κάτι.............
Ίσως αν το ρέλι δεν είναι βαθύ να παίζει λιγότερο ρόλο το προσεγμένο κλείσιμο.
Δεν ξέρω Τάσο ...
 
Remington Wingmaster HD
==================
Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχει ενδιαφέρον το διαφημιστικό φυλλάδιο της Rem.
Τι ξεχώρισα ...
12gr/cm3 αντί 11,1gr/cm3 του μολυβιού
Πολύ σφαιρικά σκάγια
Έμφαση στο ίδιο βάρος σκαγιού με σκαγιού δηλαδή ομοιομορφία μεγεθών
Μαλακότερα σκάγια από τα HEVI SHOT για να "ακούν" στο τσοκ !!!!!
 

Attachments

Ναι ίσως....
Άλλα η ουσία είναι πως όλοι μας εντυπωσιαζομαστε με ένα προσεγμένο κλείσιμο σε κάθε εμπορικό φυσίγγι, κ πιθανον κ κάποιοι μερακλήδες ιδιογωμοτες να το επιδιώκουν μέχρι..αηδίας, αλλά αυτό απο μονο του δεν λέει κάτι.............
Έτσι . Ένα φιλαράκι μόλις πρωτοάρχισε ρελιάσματα με στροφείο πήρε φόρα καί χόρτασε
όμορφα ρελιασμένα φουρνέλα -μπόμπες ......sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Να πω και γω την γνωμη μου για τα Αμερικανικα....εμφανιστηκαν με buffer και σκληρα σκαγια - δραμια οταν εδω δεν κυκλοφορουσε καν το buffer....βγαινανε και magnum π.χ σε 10βολα οταν εδω ειχαμε τα 9βολα.....επισης...ειχανε αλλαγες....για τα 10βολα θα πω τα remington....ενω ξεκινησανε 8* κλεισιμο, τα εκαναν 6*, μετα αλλαξανε πυριτιδα, μια περιοδο ειχανε πολυ μαλακα δραμια μεσα σε φαση που οταν γδερναμε τα γουρουνια τα εβλεπες να ειναι κομματακια.....επισης σε πολλα ειχανε αφλογιστιες (και οι 3 Αμερικανες), επισης διαρροη του buffer σε σημειο να μην μενει καθολου στο φυσιγγιο! Επισης τα 19βολα τα winchester πριν μια 25ετια μεσα ειχανε για ταπα εναν χαρτοπολτο με couvette επισης χαρτινο δικο τους, μετα πλαστικο couvette και χαρτοπολτο ταπα και πλεον εχουν diana (αυτες δεν ειναι αλλαγες?)! Θυμηθειτε....οταν ψαχναμε φυσιγγι 3" σε σκαγια π.χ. βρισκαμε μονο Αμερικανικα ή Rottweil! Επισης...ποσες φορες εχουμε σφαξει φυσιγγια Αμερικανικα και τα σκαγια ειναι αυγουλωτα? Αλλα φτασαμε σε σημειο να λεμε.....κατι ξερει ο Αμερικανος για να τα εχει ετσι!..Συμφωνω οτι ειναι σχετικα σταθερα φυσιγγια απλα και αυτα ειχανε τις αλλαγες τους και αφησανε ιστορια οταν εδω δεν κυκλοφορουσαν παρομοια φυσιγγια! Πλεον βλεπουμε και τα ευρωπαικα με buffer (nsi) και τα Ελληνικα (βλεπε super kill που σχεδον ολα τα δραμια του εχουν buffer)! Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη δεν τα υποτιμω! Αν σφαζαμε Αμερικανικα στην συχνοτητα που σφαζουμε Ευρωπαικα θα βλεπαμε και αλλα πολλα!
 
Βασιλη αν δεις τα χογκ ειναι τα μονα απο τα φυσιγγια που μας δειχνεις που ειναι ρελιασμενα τα υποληπα ειναι κλεισμενα οπως κλεινει η lee ας πουμε !!! Χωρις ρελιασμα απο στροφειο !!! Και το παραδοξο ειναι οτι τα εχω ψαξει πολες φορες στο σαιτ της ρεμ, αλλα δεν τα εχω δει ενω για ραυδοτα εχει χογκ χαμερ για λειοκανο δεν τα δειχνει δειχνει μονο τα εξπρες σε δραμια , μαλον φτιαχνονται Ιταλια !!!
 
Να πω και γω την γνωμη μου για τα Αμερικανικα....εμφανιστηκαν με buffer και σκληρα σκαγια - δραμια οταν εδω δεν κυκλοφορουσε καν το buffer....βγαινανε και magnum π.χ σε 10βολα οταν εδω ειχαμε τα 9βολα.....επισης...ειχανε αλλαγες....για τα 10βολα θα πω τα remington....ενω ξεκινησανε 8* κλεισιμο, τα εκαναν 6*, μετα αλλαξανε πυριτιδα, μια περιοδο ειχανε πολυ μαλακα δραμια μεσα σε φαση που οταν γδερναμε τα γουρουνια τα εβλεπες να ειναι κομματακια.....επισης σε πολλα ειχανε αφλογιστιες (και οι 3 Αμερικανες), επισης διαρροη του buffer σε σημειο να μην μενει καθολου στο φυσιγγιο! Επισης τα 19βολα τα winchester πριν μια 25ετια μεσα ειχανε για ταπα εναν χαρτοπολτο με couvette επισης χαρτινο δικο τους, μετα πλαστικο couvette και χαρτοπολτο ταπα και πλεον εχουν diana (αυτες δεν ειναι αλλαγες?)! Θυμηθειτε....οταν ψαχναμε φυσιγγι 3" σε σκαγια π.χ. βρισκαμε μονο Αμερικανικα ή Rottweil! Επισης...ποσες φορες εχουμε σφαξει φυσιγγια Αμερικανικα και τα σκαγια ειναι αυγουλωτα? Αλλα φτασαμε σε σημειο να λεμε.....κατι ξερει ο Αμερικανος για να τα εχει ετσι!..Συμφωνω οτι ειναι σχετικα σταθερα φυσιγγια απλα και αυτα ειχανε τις αλλαγες τους και αφησανε ιστορια οταν εδω δεν κυκλοφορουσαν παρομοια φυσιγγια! Πλεον βλεπουμε και τα ευρωπαικα με buffer (nsi) και τα Ελληνικα (βλεπε super kill που σχεδον ολα τα δραμια του εχουν buffer)! Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη δεν τα υποτιμω! Αν σφαζαμε Αμερικανικα στην συχνοτητα που σφαζουμε Ευρωπαικα θα βλεπαμε και αλλα πολλα!
Αλεξ ειπαμε οτι ειναι απο την αλλη μερια του ατλαντικου γαμει και δερνει και αφου εχουν και 7 ευρω το ενα εεεεε!!! Τοτε ειναι το καλητερο απο ολλα !!!! .yelling..yelling..very funny..very funny.
 
Αλεξ ειπαμε οτι ειναι απο την αλλη μερια του ατλαντικου γαμει και δερνει και αφου εχουν και 7 ευρω το ενα εεεεε!!! Τοτε ειναι το καλητερο απο ολλα !!!! .yelling..yelling..very funny..very funny.
Και τα γραφω εγω που εχω πληρωσει πολλα Αμερικανικα φυσιγγια σε δοκιμες υπο διαφορες συνθηκες κλπ....θα ειχα παρει πεντασταδιακη μηχανη....! Και ακομα εχω καμια 10αρια 5αδες απο Αμερικανικα! Ταπεινη μου αποψη...ενα νικελ φυσιγγι (σκαγια -δραμια) με buffer / αλευρι ειναι ποιοτικοτατο και αποτελεσματικοτατο για τριχωτα!
 
Δεν βγαζει την δυναμη απο το ''στριμωγμα'' και το ρελιασμα.
Νίκο αυτό δεν μου "ακούγεται" σωστό ...
Θεωρώ ότι οι στατικές πιέσεις είναι δεδομένες για κάθε πυρίτιδα. (είναι άραγε ;;; )
Τα καψούλια επίσης.
Το να παίξεις λίγο με αυτά είναι λογικό αλλά να πιέσεις πολύ περισσότερο για να βγάλεις ταχύτητες θεωρώ ότι είναι λάθος.
Αν κάνω λάθος με διορθώνεις.

Επίσης "λογικό" ακούγεται ότι στην Αμερική τουφεκάνε σε μικρές αποστάσεις πάνω από τα ομοιώματα.
Αποδεικνύεται όμως ότι τα φυσίγγια αυτά είναι φονικά και μακρυά.
Κανένας δεν αγοράζει φυσίγγια που δεν σκοτώνουν με 25€ το κουτί ... και για να πουλάνε σκοτώνουν.
Και εδώ κολλάνε οι μένουσες ...
Βάλε και λίγο τα μεγαλύτερα μεγέθη σκαγιών στο Αμέρικα και τα πιο σκληρά σκάγια ... ορίστε το θανατερό φυσίγγι.

Συγκεντρωτήρας απαράλλαχτος από την δεκαετία του 1970, πυρίτιδα κορυφή x800 όπως λέει ο Λευτέρης (τώρα την έχουν αλλάξει), να πως ένα ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ φυσίγγι γίνεται ΘΡΥΛΟΣ.

Μπορεί ένας ιδιογομωτής να βάλει ένα πιο "καλό" ?
Φυσικά ... και πολύ καλύτερο μπορεί να βγάλει ... το έχεις αποδείξει.
Μπορεί να βγάζει το ίδιο για 40 συνεχόμενα χρόνια ?
Εδώ φαίνεται να αρχίζουν τα δύσκολα.

Επειδή τα έχω κυνηγήσει πολύ τα φυσίγγια αυτά ξέρω τι κάνουν ... δεν είναι κορυφή αλλά από την άλλη δεν χαρίζουν.
Και με ξέρεις ... φυσίγγι που δουλεύει δεν το αλλάζω.
Αν ξεκίνησα φέτος τις δοκιμές τις ξεκίνησα γιατί πρώτον πήρα καινούργιο όπλο, δεύτερον δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω σε πολλά θηράματα πλην γουρουνιών και τρίτον θέλω να βρω πιο φθηνό φυσίγγι. ;)
Βρήκα τα percorso, θα τα αλλάξουν και αυτά του χρόνου ... είδες τι γκαντέμης είμαι ;;;;
 
Βασιλη αν δεις τα χογκ ειναι τα μονα απο τα φυσιγγια που μας δειχνεις που ειναι ρελιασμενα τα υποληπα ειναι κλεισμενα οπως κλεινει η lee ας πουμε !!! Χωρις ρελιασμα απο στροφειο !!! Και το παραδοξο ειναι οτι τα εχω ψαξει πολες φορες στο σαιτ της ρεμ, αλλα δεν τα εχω δει ενω για ραυδοτα εχει χογκ χαμερ για λειοκανο δεν τα δειχνει δειχνει μονο τα εξπρες σε δραμια , μαλον φτιαχνονται Ιταλια !!!
Ούτε εγώ τα έχω βρει στο site της Rem.
Θεώρησα ότι τα είχαν και τα σταμάτησαν ... αλλά γράφουν "made in USA"
Θα πέσει https://archive.org/web/ :)

Τα βρίσκω και εξωτερικό αλλά σε πολύ λίγα sites. πχ
https://www.impactguns.com/Shotgun-...5-000-Buckshot-5-Rd-Box-047700519609-PHHBS12/
https://firearms-arizona.com/shop/remington-hog-hammer-12-gauge-2-75-000-buckshot-5-rd-box/
https://www.lg-outdoors.com/Product/Details/5735532

To CIP M στην δεύτερη φωτό με προβληματίζει λιγάκι ...

Untitled 1.jpg
Untitled 2.jpgUntitled 3.jpg
 
Να πω και γω την γνωμη μου για τα Αμερικανικα....εμφανιστηκαν με buffer και σκληρα σκαγια - δραμια οταν εδω δεν κυκλοφορουσε καν το buffer....βγαινανε και magnum π.χ σε 10βολα οταν εδω ειχαμε τα 9βολα.....επισης...ειχανε αλλαγες....για τα 10βολα θα πω τα remington....ενω ξεκινησανε 8* κλεισιμο, τα εκαναν 6*, μετα αλλαξανε πυριτιδα, μια περιοδο ειχανε πολυ μαλακα δραμια μεσα σε φαση που οταν γδερναμε τα γουρουνια τα εβλεπες να ειναι κομματακια.....επισης σε πολλα ειχανε αφλογιστιες (και οι 3 Αμερικανες), επισης διαρροη του buffer σε σημειο να μην μενει καθολου στο φυσιγγιο! Επισης τα 19βολα τα winchester πριν μια 25ετια μεσα ειχανε για ταπα εναν χαρτοπολτο με couvette επισης χαρτινο δικο τους, μετα πλαστικο couvette και χαρτοπολτο ταπα και πλεον εχουν diana (αυτες δεν ειναι αλλαγες?)! Θυμηθειτε....οταν ψαχναμε φυσιγγι 3" σε σκαγια π.χ. βρισκαμε μονο Αμερικανικα ή Rottweil! Επισης...ποσες φορες εχουμε σφαξει φυσιγγια Αμερικανικα και τα σκαγια ειναι αυγουλωτα? Αλλα φτασαμε σε σημειο να λεμε.....κατι ξερει ο Αμερικανος για να τα εχει ετσι!..Συμφωνω οτι ειναι σχετικα σταθερα φυσιγγια απλα και αυτα ειχανε τις αλλαγες τους και αφησανε ιστορια οταν εδω δεν κυκλοφορουσαν παρομοια φυσιγγια! Πλεον βλεπουμε και τα ευρωπαικα με buffer (nsi) και τα Ελληνικα (βλεπε super kill που σχεδον ολα τα δραμια του εχουν buffer)! Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη δεν τα υποτιμω! Αν σφαζαμε Αμερικανικα στην συχνοτητα που σφαζουμε Ευρωπαικα θα βλεπαμε και αλλα πολλα!
Όλα σωστά, αλλά κοίτα τι φυσίγγια πρότεινε ο Βάγγος χθες και εγώ τα φωτογράφιζα μήπως ποτέ τα χρειαστώ για παπί ή φάσσα.
1647298190362.png
Αν μπεις στο site της NSI σε πιάνει το κεφάλι σου από τα διαφορετικά φυσίγγια.
Να θυμηθώ ότι έψαχνα φέτος τα 10βολα της NSI που έγραφαν NOBEL στον κάλυκα και δεν είχαν αστεράκι ?
Να εμπιστευτούμε τα percorso του χρόνου με την Α0 ή να περιμένουμε να τα δοκιμάσουν άλλοι beta testers πρώτα ?
Ακόμα και να κάνανε αλλαγές οι Αμερικάνοι δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει ότι φέτος τα Rem ή τα Win ή τα Fed δεν σκοτώνουν και την άλλη χρονιά να σκοτώνουν (τουλάχιστον παλιότερα).
Νομίζω Άλεξ εκεί είναι η ουσία και μιλάω για σκάγια όχι δράμια.
Επίσης για κάποιον που δεν έχει τον εξοπλισμό να γεμίζει.
Μακάρι τα Lambro να ήταν έτσι όπως τα ήθελα αλλά δεν ήταν.
Το που είναι κατασκευασμένο το φυσίγγι δεν ενδιαφέρει κανέναν.
Ασφάλεια, σταθερότητα και απόδοση ενδιαφέρουν.

Δράμια βιοτεχνών ακούω ότι έχουμε πολύ αποτελεσματικά αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι.
Να ρίξω ή να μην ρίξω ένα τέτοιο φυσίγγι που το έχει χτυπήσει ο ήλιος κάνα δίωρο το Σεπτέμβριο με 35ο εξωτερική θερμοκρασία και η πυρίτιδα έχει φτάσει στους 50ο ?
Ιδού η απλή απορία μου.

Έχω ρίξει και φυσίγγια που βούιζε μισή ώρα το αυτί μου μετά ... δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία :)
 
Last edited:
Όλα σωστά, αλλά κοίτα τι φυσίγγια πρότεινε ο Βάγγος χθες και εγώ τα φωτογράφιζα μήπως ποτέ τα χρειαστώ για παπί ή φάσσα.
View attachment 44421
Αν μπεις στο site της NSI σε πιάνει το κεφάλι σου από τα διαφορετικά φυσίγγια.
Να θυμηθώ ότι έψαχνα φέτος τα 10βολα της NSI που έγραφαν NOBEL στον κάλυκα και δεν είχαν αστεράκι ?
Να εμπιστευτούμε τα percorso του χρόνου με την Α0 ή να περιμένουμε να τα δοκιμάσουν άλλοι beta testers πρώτα ?
Ακόμα και να κάνανε αλλαγές οι Αμερικάνοι δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει ότι φέτος τα Rem ή τα Win ή τα Fed δεν σκοτώνουν και την άλλη χρονιά να σκοτώνουν (τουλάχιστον παλιότερα).
Νομίζω Άλεξ εκεί είναι η ουσία και μιλάω για σκάγια όχι δράμια.
Επίσης για κάποιον που δεν έχει τον εξοπλισμό να γεμίζει.
Μακάρι τα Lambro να ήταν έτσι όπως τα ήθελα αλλά δεν ήταν.
Το που είναι κατασκευασμένο το φυσίγγι δεν ενδιαφέρει κανέναν.
Ασφάλεια, σταθερότητα και απόδοση ενδιαφέρουν.

Δράμια βιοτεχνών ακούω ότι έχουμε πολύ αποτελεσματικά αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι.
Να ρίξω ή να μην ρίξω ένα τέτοιο φυσίγγι που το έχει χτυπήσει ο ήλιος κάνα δίωρο το Σεπτέμβριο με 35ο εξωτερική θερμοκρασία και η πυρίτιδα έχει φτάσει στους 50ο ?
Ιδού η απλή απορία μου.

Έχω ρίξει και φυσίγγια που βούιζε μισή ώρα το αυτί μου μετά ... δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία :)
.very funny..very funny..very funny..sarcastic..sarcastic..sarcastic.εγω εχω ριξει φυσιγγια, δικα μου παντα!!! που εκτος απο τα σφραγισματα που μου εφυγαν, βουλωνανε και βουιζανε τα αυτια μου για κανα δυο μερες !!!!!!.yelling..yelling..yelling..yelling..yelling.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top