Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κανεις δεν σε λεει ξερολα φιλε !!!
Και το εγραψα και πριν....δεν κανουμε διαγωνισμο γνωσεων...Την αποψη μας λεμε!!!
Χωρις να θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο...θα πω την δικη μου γνωμη....
Εχει αλλη ''φιλοσοφια'' ο Αμερικανος...Δλδ....παιρνει την δυναμη που χρειαζονται τα σκαγια απο την
πυριτιδα και το καψουλι....Για να μην εχει ''παρατραγουδα'' στην καυση του....κανονιζει τον κενο χωρο
που εχει με την σκληροτητα του βυσματος και την ισορροπια της δοσολογιας του δλδ ποσοτητα
πυριτιδας και βαρος σκαγιων....Δεν βγαζει την δυναμη απο το ''στριμωγμα'' και το ρελιασμα.
Αλλωστε οι ταχυτητες του ειναι παντα ''χαμηλες'' σε σχεση τα ευρωπαικα φυσιγγια!!!
( Βλεπε... MARY ARM VOLCANO. - V2,5-450m/s )
Εαν ρελιασεις Αμερικανικο φυσιγγιο .....θα χασεις το κλειστρο σου....
Σφαχτε ενα Αμερικανικο....με τα υλικα του βγαλτε ογκομετρια...και θα καταλαβετε τι εννοω !!!
Νικο η γνωμη σου ειναι ποιημα . To the point που λετε στη Σαμο. Εχεις πιασει οχι μονο τη λεπτομερεια , την αναλογια και την ισορροπια , αλλα τη Φιλοσοφια του φυσιγγιου. Και φυσικα (χωρις να το θες) δινεις και την απλη απαντηση ,στο γιατι δεν φτιαχνονται καλα φυσιγγια στην Ελλαδα
ΥΓ 1. αν ο αμερικανος μπορουσε να στηριξει τα σκαγια με αερα κοπανιστο, ουτε ρελιασμα , αλλα ουτε κλεισιμο δεν θα εκανε
2. σημερα που η γνωση δεν εχει στεγανα , ολοι μπορουν να φτιαξουν ολα. Και οποιος δεν μπορει ο ιδιος , προσλαμβανει καποιον που μπορει. Η τιμη ειναι που καθοριζει τα παντα. The fucking market is always right Η αγορα ειναι η δυναμη και θα το δειτε τωρα στο ποιος θα κερδισει τον πολεμο στην Ουκρανια (μακροχρονια θα χασει αυτος που αποκλειστηκε απο τις αγορες).
3. η tecna ειναι πλεον ακριβη για 14 ευρω /25αδα του percorso. Δεν μπορει να το παει στα 20-25 ευρω (αλλα εκει σου εχει πχ prestige 37 me tecna) . Ετσι αλλαζει πυριτιδα. Στην τιμη παιζονται ολα. Το percorso δεν ηταν φοβερο φυσιγγι . . . γενικως . Ηταν φοβερο φυσιγγι που ειχε 14 ευρω
Λεω τον Οκτ σε κατασκευαστη φυσ που πηγα. Δεν δοκιμασα ποτε το 36αρι σου γιατι μου ειπανε οτι ειναι πολυ δυνατο , κλωτσαει. Γιατι δεν φτιαχνεις ενα να μοιαζει σαν το rotwaill . Βρες μου εσυ που να τα πουλησω με 30ευρω / 25 και γω θα στο εχω ετοιμο μου λεει.
 
Κλεισίματα
Μην εξετάζουμε με την ίδια λογική σκάγια και δραμια, ξέρουν τι κάνουν, αλλά ας πιάσουμε μόνο τα σκάγια.
τα Αμερικανικά κ ιδιαίτερα τα fed και Rem δεν τους "απασχολεί" πως θα τα κλεισουν
Τάσο νομίζω ακριβώς το αντίθετο, ( όπως η φράση επιμελημενα ατημέλητο), το κλείσιμο η Remington το έχει μελετήσει όσο κανείς και κλείνει τα φυσίγγια της οσα είναι με σκάγια με τέτοιο τρόπο ώστε το κλείσιμο να παρουσιάζει την χαμηλότερη δυνατή αντίσταση ξέρελιασματος. Ήταν η πρώτη που όταν παρουσίασε ο Paci την σύγχρονη εκδοχή ενός παλιού κλεισίματος ,ενδιαφέρθηκε να το υιοθετήσει αλλά λόγω δυσκολίας στην βιομηχανική τυποποίηση δεν το προχώρησε.
Δεν βγαζει την δυναμη απο το ''στριμωγμα'' και το ρελιασμα
Ακριβώς αυτό.
Θεωρώ ότι οι στατικές πιέσεις είναι δεδομένες για κάθε πυρίτιδα. (είναι άραγε ;;; )
Αν και δηλώνεις αδαής, έπιασες την άκρη του νήματος ,τίποτε δεν είναι δεδομένο, είναι ένα δυναμικό σύστημα που η κάθε παρέμβαση οδηγεί σε διαφορετικό αποτέλεσμα.
Πλεον βλεπουμε και τα ευρωπαικα με buffer (nsi) και τα Ελληνικα (
Αλεξ, σε αυτόν τον τομέα όλοι ακολουθούν τον πρωτοπόρο, με την διαφορά πως άλλες φορές ακολουθούν ακριβώς τον ίδιο δρόμο και άλλες φορές αντιγράφουν μόνο αυτό που τους συμφέρει και όχι αυτό που έχει καλύτερο αποτέλεσμα και στο τέλος καταλήγουν αλλού.
Βασιλη αν δεις τα χογκ ειναι τα μονα απο τα φυσιγγια που μας δειχνεις που ειναι ρελιασμενα τα υποληπα ειναι κλεισμενα οπως κλεινει η lee
Ναι γιατί στα δραμια έχουν άλλη λογική.
στην Αμερική τουφεκάνε σε μικρές αποστάσεις πάνω από τα ομοιώματα.
Το κάνουν και αυτό, αλλά στην γη της μαγκνουμιτιδας περισσότερο από εμάς έψαχναν και ψάχνουν την βολή πέρα από τα όρια. Στα υδρόβια μία μέθοδος εκεί είναι το κυνήγι με ομοιώματα, μια άλλη εξίσου δημοφιλής είναι το pass shooting, και εκεί δεν περιοριζονται στο 12/89 ,εκεί είναι οι πρώτοι στην διάδοση και χρήση διαμετρηματων όπως το 10/89 , 8/ 100 και 4/100.
To CIP M στην δεύτερη φωτό με προβληματίζει λιγάκι ...
Ιταλικό προϊόν.
 
Νικο η γνωμη σου ειναι ποιημα . To the point που λετε στη Σαμο. Εχεις πιασει οχι μονο τη λεπτομερεια , την αναλογια και την ισορροπια , αλλα τη Φιλοσοφια του φυσιγγιου. Και φυσικα (χωρις να το θες) δινεις και την απλη απαντηση ,στο γιατι δεν φτιαχνονται καλα φυσιγγια στην Ελλαδα
ΥΓ 1. αν ο αμερικανος μπορουσε να στηριξει τα σκαγια με αερα κοπανιστο, ουτε ρελιασμα , αλλα ουτε κλεισιμο δεν θα εκανε
2. σημερα που η γνωση δεν εχει στεγανα , ολοι μπορουν να φτιαξουν ολα. Και οποιος δεν μπορει ο ιδιος , προσλαμβανει καποιον που μπορει. Η τιμη ειναι που καθοριζει τα παντα. The fucking market is always right Η αγορα ειναι η δυναμη και θα το δειτε τωρα στο ποιος θα κερδισει τον πολεμο στην Ουκρανια (μακροχρονια θα χασει αυτος που αποκλειστηκε απο τις αγορες).
3. η tecna ειναι πλεον ακριβη για 14 ευρω /25αδα του percorso. Δεν μπορει να το παει στα 20-25 ευρω (αλλα εκει σου εχει πχ prestige 37 me tecna) . Ετσι αλλαζει πυριτιδα. Στην τιμη παιζονται ολα. Το percorso δεν ηταν φοβερο φυσιγγι . . . γενικως . Ηταν φοβερο φυσιγγι που ειχε 14 ευρω
Λεω τον Οκτ σε κατασκευαστη φυσ που πηγα. Δεν δοκιμασα ποτε το 36αρι σου γιατι μου ειπανε οτι ειναι πολυ δυνατο , κλωτσαει. Γιατι δεν φτιαχνεις ενα να μοιαζει σαν το rotwaill . Βρες μου εσυ που να τα πουλησω με 30ευρω / 25 και γω θα στο εχω ετοιμο μου λεει.
Κ γιατί ο Νίκος φτιάχνει φυσιγγαρες❓❓❓❓❓μη μου πεις ότι του βγαίνει κάνα 25€...τα 25‼️
 
Όλα σωστά, αλλά κοίτα τι φυσίγγια πρότεινε ο Βάγγος χθες και εγώ τα φωτογράφιζα μήπως ποτέ τα χρειαστώ για παπί ή φάσσα.
View attachment 44421
Αν μπεις στο site της NSI σε πιάνει το κεφάλι σου από τα διαφορετικά φυσίγγια.
Να θυμηθώ ότι έψαχνα φέτος τα 10βολα της NSI που έγραφαν NOBEL στον κάλυκα και δεν είχαν αστεράκι ?
Να εμπιστευτούμε τα percorso του χρόνου με την Α0 ή να περιμένουμε να τα δοκιμάσουν άλλοι beta testers πρώτα ?
Ακόμα και να κάνανε αλλαγές οι Αμερικάνοι δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να λέει ότι φέτος τα Rem ή τα Win ή τα Fed δεν σκοτώνουν και την άλλη χρονιά να σκοτώνουν (τουλάχιστον παλιότερα).
Νομίζω Άλεξ εκεί είναι η ουσία και μιλάω για σκάγια όχι δράμια.
Επίσης για κάποιον που δεν έχει τον εξοπλισμό να γεμίζει.
Μακάρι τα Lambro να ήταν έτσι όπως τα ήθελα αλλά δεν ήταν.
Το που είναι κατασκευασμένο το φυσίγγι δεν ενδιαφέρει κανέναν.
Ασφάλεια, σταθερότητα και απόδοση ενδιαφέρουν.

Δράμια βιοτεχνών ακούω ότι έχουμε πολύ αποτελεσματικά αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι.
Να ρίξω ή να μην ρίξω ένα τέτοιο φυσίγγι που το έχει χτυπήσει ο ήλιος κάνα δίωρο το Σεπτέμβριο με 35ο εξωτερική θερμοκρασία και η πυρίτιδα έχει φτάσει στους 50ο ?
Ιδού η απλή απορία μου.

Έχω ρίξει και φυσίγγια που βούιζε μισή ώρα το αυτί μου μετά ... δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία :)
Καλημερα! Βασιλη ...τα φυσιγγια που "δεν σκοτωνουν" ειναι και αυτα μεγαλη συζητηση! Απο αυτα που δεν σκοτωνουν ας τα ριξουμε σε σταθερο στοχο με full στα 36μ με τεστ διατρησης ενα cd για τα ψιλα σκαγια και ενα τενεκε για τα χοντρα και μετα λεμε αν σκοτωνουν ή οχι! Επισης εαν εχεις ριξει το μαυρο winchester 3" το 12βολο σε ζεστο καιρο δεν θα το ξαναριξεις....θα πεις...ας ερθει χειμωνας! Τα θεωρω καλα φυσιγγια τα Αμερικανικα, δεν ειπα το αντιθετο! Ταπεινη μου αποψη αυτα!
 
to pm40 με παγους και σε ψηλωμενα πουλια.
Το είχα αγοράσει.... μια φορά μόνο ,το αγόρασα σε ν.6 κ μέσα είχε πενταρια.hair.ηταν όμως σκάγια...για βιτρίνα‼️‼️‼️γυαλιστερά κ ολοστρόγγυλα‼️‼️‼️καμία σχέση με του caccia (μαύρα)στον πίνακα δε αξιόλογο‼️στο 1*1 δεν γλιτωνε ούτε τσιχλα....απορώ που δεν το ξαναπηρα‼️ίσως επειδή έχω κόλλημα με το σούπερ....από εποχής μαγιονκι‼️η επειδή ρίχνω κ το 42 σεμι‼️
 
Το είχα αγοράσει.... μια φορά μόνο ,το αγόρασα σε ν.6 κ μέσα είχε πενταρια.hair.ηταν όμως σκάγια...για βιτρίνα‼️‼️‼️γυαλιστερά κ ολοστρόγγυλα‼️‼️‼️καμία σχέση με του caccia (μαύρα)στον πίνακα δε αξιόλογο‼️στο 1*1 δεν γλιτωνε ούτε τσιχλα....απορώ που δεν το ξαναπηρα‼️ίσως επειδή έχω κόλλημα με το σούπερ....από εποχής μαγιονκι‼️η επειδή ρίχνω κ το 42 σεμι‼️
Σε έξοδα θα με βάλετε πάλι ...
Να δω που θα ρίξω το πυρομαχικό που εχω μαζέψει ...
 
Νίκο αυτό δεν μου "ακούγεται" σωστό ...
Θεωρώ ότι οι στατικές πιέσεις είναι δεδομένες για κάθε πυρίτιδα. (είναι άραγε ;;; )
Τα καψούλια επίσης.
Το να παίξεις λίγο με αυτά είναι λογικό αλλά να πιέσεις πολύ περισσότερο για να βγάλεις ταχύτητες θεωρώ ότι είναι λάθος.
Αν κάνω λάθος με διορθώνεις.


Καλημερα Βασιλη μου !!!
Στατικη πιεση με το χερι δεν υπαρχει.... Την στατικη πιεση που χρειαζεται η πυριτιδα για να καει σωστα
την παιρνει απο το βαρος των σκαγιων....και απο το κλεισιμο του φυσιγγιου.
Αυτη η στατικη πιεση δεν ειναι ποτε στανταρ...εννοω δεν ειναι ιδια σε ολες τις πυριτιδες και ολες τις
δοσολογιες....
Δεν τις ξερω τις Αμερικανικες πυριτιδες....δεν τις δουλευω.... θα σου πω για τις Ευρωπαικες που
δουλεουμε !!!
Ποση νομιζεις οτι ειναι αυτη η στατικη πιεση σε κιλα ??
Σε κιλα ειναι πολυ μικρη... ουτε 3 κιλα....εχουμε ομως εκτος την στατικη πιεση και την αντισταση
ξερελιασματος . Δλδ...Στατικη πιεση+ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ξερελιασματος δινουν την σωστη καυση....εφοσον
και τα ΔΥΟ ειναι σωστα υπολογισμενα....αναλογα με την πυριτιδα που εχεις!!!

Το παιχνιδι παιζετε στην σταθεροτητα της πυριτιδας και στα ιδια υλικα με τον ιδιο τροπο κλεισιματος.
Δεν εχει και τα ποιο ΣΤΑΘΕΡΑ φυσιγγια ο Αμερικανος.... ουτε σε σκαγια ουτε σε βολια....( εγραψε μερικα
παραδειγματα ο Αλεξ - Berben )....απλα τα εχουμε ''θεοποιησει''....γιατι μαλακιζονται οι Ελληνες κατασκευαστες !!

Σταθερο φυσιγγιο για μενα....ειναι αυτο που αποκλισεις που εχει σε ταχυτητες εναι με αποκλιση τα 5μ/δ
και 1-2 % σε συγκεντρωση....
Εαν υπαρχουν τετοια Αμερικανικα....να μου πεις ποια ειναι....να τα παρω να τα μετρησω...

Να σου πω επισεις οτι τετοια φυσιγγια ιδιογομωσης υπαρχουν... :cool:

ΥΓ, Παρε την ζυγαρια ζαχαροπλαστικης που εχει η γυναικα σου.....Βαλε το δαχτυλο σου επανω και θα δεις
με ποση λιγη πιεση θα παει στα 2-3 κιλα....Το λεω για να καταλαβεις την στατικη πιεση ....

ΥΓ.2 Δεν ειναι ΤΥΧΑΙΟ που το πεντασταδιακο κλεισιμο βγαζει φυσιγγια ΚΑΡΜΠΟΝ....
Το πετυχαινει γιατι ΠΑΝΤΑ ξερελιαζει τα ΙΔΙΑ χιλιοστα πλαστικου......Και ασε τους Αμερικανους
να τα εχουν αρελιαστα....ψαχνοντας να βρουν την αποδοση των 5σταδιακων φυσιγγιων φιλε μου !!! :)
 
Last edited:
Μπορούν και οι δικοί μας να φτιάξουν αξιόλογο φυσίγγι χοντρό και ψιλό και ας το πουλούσαν και 10 και 12€ αλλά να ήταν όπως πρέπει.Αλλα τους έχει φάει η ποικιλομαλακια 10 διαφορετικά φυσίγγια που είναι τα περισσότερα για τους γάμους Αντίς για 3/4 το πολύ ουσιώδη και δυνατά .Εγώ αν κατασκεύαζα 5 με 6 φυσίγγια θα έφτιαχνα και όλα με διβασικές και θα τελείωνε αυτή η ιστορία
 
Μπορούν και οι δικοί μας να φτιάξουν αξιόλογο φυσίγγι χοντρό και ψιλό και ας το πουλούσαν και 10 και 12€ αλλά να ήταν όπως πρέπει.Αλλα τους έχει φάει η ποικιλομαλακια 10 διαφορετικά φυσίγγια που είναι τα περισσότερα για τους γάμους Αντίς για 3/4 το πολύ ουσιώδη και δυνατά .Εγώ αν κατασκεύαζα 5 με 6 φυσίγγια θα έφτιαχνα και όλα με διβασικές και θα τελείωνε αυτή η ιστορία
Με αυτή την απορία ,θα αφήσουμε τον μάταιο τούτο κόσμο‼️
 
Νίκο αυτό δεν μου "ακούγεται" σωστό ...
Θεωρώ ότι οι στατικές πιέσεις είναι δεδομένες για κάθε πυρίτιδα. (είναι άραγε ;;; )
Τα καψούλια επίσης.
Το να παίξεις λίγο με αυτά είναι λογικό αλλά να πιέσεις πολύ περισσότερο για να βγάλεις ταχύτητες θεωρώ ότι είναι λάθος.
Αν κάνω λάθος με διορθώνεις.


Καλημερα Βασιλη μου !!!
Στατικη πιεση με το χερι δεν υπαρχει.... Την στατικη πιεση που χρειαζεται η πυριτιδα για να καει σωστα
την παιρνει απο το βαρος των σκαγιων....και απο το κλεισιμο του φυσιγγιου.
Αυτη η στατικη πιεση δεν ειναι ποτε στανταρ...εννοω δεν ειναι ιδια σε ολες τις πυριτιδες και ολες τις
δοσολογιες....
Δεν τις ξερω τις Αμερικανικες πυριτιδες....δεν τις δουλευω.... θα σου πω για τις Ευρωπαικες που
δουλεουμε !!!
Ποση νομιζεις οτι ειναι αυτη η στατικη πιεση σε κιλα ??
Σε κιλα ειναι πολυ μικρη... ουτε 3 κιλα....εχουμε ομως εκτος την στατικη πιεση και την αντισταση
ξερελιασματος . Δλδ...Στατικη πιεση+ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ξερελιασματος δινουν την σωστη καυση....εφοσον
και τα ΔΥΟ ειναι σωστα υπολογισμενα....αναλογα με την πυριτιδα που εχεις!!!

Το παιχνιδι παιζετε στην σταθεροτητα της πυριτιδας και στα ιδια υλικα με τον ιδιο τροπο κλεισιματος.
Δεν εχει και τα ποιο ΣΤΑΘΕΡΑ φυσιγγια ο Αμερικανος.... ουτε σε σκαγια ουτε σε βολια....( εγραψε μερικα
παραδειγματα ο Αλεξ - Berben )....απλα τα εχουμε ''θεοποιησει''....γιατι μαλακιζονται οι Ελληνες κατασκευαστες !!

Σταθερο φυσιγγιο για μενα....ειναι αυτο που αποκλισεις που εχει σε ταχυτητες εναι με αποκλιση τα 5μ/δ
και 1-2 % σε συγκεντρωση....
Εαν υπαρχουν τετοια Αμερικανικα....να μου πεις ποια ειναι....να τα παρω να τα μετρησω...

Να σου πω επισεις οτι τετοια φυσιγγια ιδιογομωσης υπαρχουν... :cool:

ΥΓ, Παρε την ζυγαρια ζαχαροπλαστικης που εχει η γυναικα σου.....Βαλε το δαχτυλο σου επανω και θα δεις
με ποση λιγη πιεση θα παει στα 2-3 κιλα....Το λεω για να καταλαβεις την στατικη πιεση ....

ΥΓ.2 Δεν ειναι ΤΥΧΑΙΟ που το πεντασταδιακο κλεισιμο βγαζει φυσιγγια ΚΑΡΜΠΟΝ....
Το πετυχαινει γιατι ΠΑΝΤΑ ξερελιαζει τα ΙΔΙΑ χιλιοστα πλαστικου......Και ασε τους Αμερικανους
να τα εχουν αρελιαστα....ψαχνοντας να βρουν την αποδοση των 5σταδιακων φυσιγγιων φιλε μου !!! :)
Νίκο σε πιστεύω.
Το κακό είναι ότι κάποιοι αγοράζουμε φυσίγγια και δεν γεμίζουμε.
Μόνο που λες ΕΣΥ ότι το πεντασταδιακό δουλεύει το δέχομαι.
Δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι τα αμερικάνικα είναι καλύτερα.
Απλά θεωρώ ότι έχουν λιγότερες πιθανότητες να σε κρεμάσουν αγοράζοντας ένα καινούργιο κουτί.
Μιλάμε πάντα για σκάγια μιας και οι Αμερικάνοι χέστηκαν για τα γουρούνια.

Οι Έλληνες κατασκευαστές για εμένα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες.
Σε μικρούς βιοτέχνες που παραγγέλνουν υλικά και γεμίζουν 5-6 συνταγές και στους μεγάλους που έχουν πλήρη επίγνωση του τι αγοράζουν, τι γεμίζουν και τι πουλάνε.

Να σου πω τι πιστεύω για τους μεγάλους ;
Τα φυσίγγια που φτιάχνουν, ούτε στο χαρτί τα δοκιμάζουν, ούτε αλλαγές κάνουν ούτε κάποια στάνταρντ έχουν σε συγκέντρωση, μένουσες κτλ, ... απλά τους ενδιαφέρει η πιστοποίηση cip.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
 
Τα φυσίγγια που φτιάχνουν, ούτε στο χαρτί τα δοκιμάζουν, ούτε αλλαγές κάνουν ούτε κάποια στάνταρντ έχουν σε συγκέντρωση, μένουσες κτλ, ... απλά τους ενδιαφέρει η πιστοποίηση cip.
την ταχυτητα και της πιεσεις δοκιμαζουν να ειναι σε λογικα πλαισια στο κανονακι ,τιποτα αλλο.[και οχι ολοι ετσι ,αλλη δεν κανουν ουτε αυτα.]
 
Ίσως παίδες να έχω μπερδευτεί με τόσα διαφορετικά Ιταλικά και ευρωπαϊκά που κυκλοφορούν.
Το θέμα είναι ότι κάθε χρόνο όλοι ψάχνονται ...
Αν κάποιος έχει βρει ένα σταθερό για πολλά χρόνια ας μας το πει να το δοκιμάσουμε.
 
Ίσως παίδες να έχω μπερδευτεί με τόσα διαφορετικά Ιταλικά και ευρωπαϊκά που κυκλοφορούν.
Το θέμα είναι ότι κάθε χρόνο όλοι ψάχνονται ...
Αν κάποιος έχει βρει ένα σταθερό για πολλά χρόνια ας μας το πει να το δοκιμάσουμε.
Το 38 γραμ. Super caccia είναι ένα decent....φυσιγγακι‼️
 
Ίσως παίδες να έχω μπερδευτεί με τόσα διαφορετικά Ιταλικά και ευρωπαϊκά που κυκλοφορούν.
Το θέμα είναι ότι κάθε χρόνο όλοι ψάχνονται ...
Αν κάποιος έχει βρει ένα σταθερό για πολλά χρόνια ας μας το πει να το δοκιμάσουμε.
απο 34 γρ και πανω ολα σταθερα ειναι,ποιο εριξες σε θηραμα σε αυτα τα γραμμαρια και σε προβληματισε?[για μενα το λαθος τσοκ ,και το λαθος νουμερο σκαγιων στης αποστασεις ειναι το πιο συνηθισμενο λαθος που γινεται απο τους περισοτερους ]
 
Το μόνο που ξέρω κ έχω δει είναι ότι ο Αμερικανός δεν θέλει να ασκει πιεση στην πυριτιδα κ κατ επέκταση στον συγκεντρωτηρα.....

Επειδή δεν ξέρω με τα καινουργια rem express τι γίνεται θα παω αρκετά χρόνια πισω στο 2002 που έχω κάποια στοιχεία....

Τοτε αυτο το φυσιγγι είχε τα εξής χαρακτηριστικά, καψουλι μεσης ισχυος 209,πυριτιδα hi skor 800x 1,72γρ, συγκεντρωτηρας power piston, σκάγια 35,5γρ και κλείσιμο 58,5mm...
Τα αποτελέσματα του βλητικου σταθμου έδωσαν
V1 402 m/s, V10 341 m/s, μεσο όρο πιεσης 691 bar χωρίς η ανάκρουση του να είναι σκληρή κ ανάλογη αυτων των πιεσεων...

Kαι εδώ είναι η δοσολογίες της πυρίτιδας με την οποία είχε γεμιστει...


IMG_20220315_124802.jpg

Έτσι για την ιστορία......
Τώρα, αν αυτό το φυσιγγι κλεινοταν πιο χαμηλά κλπ δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα έδινε, παντως δυσκολευομαι να πιστεψω ότι θα υπήρχε θέμα ασφάλειας...
 
Last edited:
Πριν δύο χρόνια ρώτησα την ιταλική τράπεζα δοκιμών πως μπορώ να μετρήσω φυσίγγια, και από περιέργεια ρώτησα αν κάποιος από Ελλάδα έχει ζητήσει περιοδική πιστοποίηση από αυτούς. Μου είπαν όχι. Το γράφω γιατί ο αισθητήρας σε ένα κανονάκι μπορεί να απορυθμιστει ακόμη και από ένα τρελό φυσίγγι, η αξιοπιστία του μετά είναι παρόμοια με τον ώμο μας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top