Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εμενα αυτό φυσικα....!!!

Υ.Γ.
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΠΩ.
Τα "φτωχα" ποσοστα που παιρνω στα χαρτονια καποιες φορες της ταξης του 70 ως 77% μου τεριαζουν απολυτα στα κυνηγια μου...γενικα καρτερι, περπατητο.
Φτωχά αυτά❓σιγά μην ζητιανευουν κιόλας😆
 
Ο κύριος Joe Hunter πάλι (Ο Νίκος της Αμερικής)
https://www.shotgunworld.com/threads/upland-ammo.550734/#post-4745753
Τα φυσίγγια αυτά κυκλοφορούν στην Ελλάδα, γι αυτό βάζω την δοκιμή, ένα ενδιαφέρει και τον φίλο μου τον Αντρέα @vazelos .
To νούμερο είναι 5άρι αμερικάνικο, μολύβδινα σκάγια.
======================
Όπλο: 12-gauge Browning Citori με κάνες 28" (71cm) Invector-plus χρησιμοποιώντας Briley τσοκ IC, MOD και FULL
Σκάγια: Μέσοι όροι από 5 φυσίγγια
Ποσοστά συγκεντρώσεων: Μέσοι όροι από 5 φυσίγγια

12 GA 2 3/4" FEDERAL GAME-SHOK HEAVY FIELD LOAD
1 ¼ oz #5 lead (224 pellets) @ 1220 fps
30 YARDS – IC / pattern 173 (77%)
40 YARDS – Mod / pattern 145 (65%)
50 YARDS – Full / pattern 109 (49%)

12 GA 2 3/4" FEDERAL PREMIUM UPLAND HIGH-VELOCITY LOAD (@vazelos)
1 ¼ oz #5 lead (216 pellets) @ 1400 fps
30 YARDS – IC / pattern 152 (70%)
40 YARDS – Mod / pattern 126 (58%)
50 YARDS – Full / pattern 84 (39%)

12 GA 2 3/4" WINCHESTER SUPER PHEASANT LOAD
1 3/8 oz #5 lead (234 pellets) @ 1300 fps
30 YARDS – IC / pattern 186 (79%)
40 YARDS – Mod / pattern 149 (64%)
50 YARDS – Full / pattern 113 (48%)
 
Ο κύριος Joe Hunter πάλι (Ο Νίκος της Αμερικής)
https://www.shotgunworld.com/threads/upland-ammo.550734/#post-4745753
Τα φυσίγγια αυτά κυκλοφορούν στην Ελλάδα, γι αυτό βάζω την δοκιμή, ένα ενδιαφέρει και τον φίλο μου τον Αντρέα @vazelos .
To νούμερο είναι 5άρι αμερικάνικο, μολύβδινα σκάγια.
======================
Όπλο: 12-gauge Browning Citori με κάνες 28" (71cm) Invector-plus χρησιμοποιώντας Briley τσοκ IC, MOD και FULL
Σκάγια: Μέσοι όροι από 5 φυσίγγια
Ποσοστά συγκεντρώσεων: Μέσοι όροι από 5 φυσίγγια

12 GA 2 3/4" FEDERAL GAME-SHOK HEAVY FIELD LOAD
1 ¼ oz #5 lead (224 pellets) @ 1220 fps
30 YARDS – IC / pattern 173 (77%)
40 YARDS – Mod / pattern 145 (65%)
50 YARDS – Full / pattern 109 (49%)

12 GA 2 3/4" FEDERAL PREMIUM UPLAND HIGH-VELOCITY LOAD (@vazelos)
1 ¼ oz #5 lead (216 pellets) @ 1400 fps
30 YARDS – IC / pattern 152 (70%)
40 YARDS – Mod / pattern 126 (58%)
50 YARDS – Full / pattern 84 (39%)

12 GA 2 3/4" WINCHESTER SUPER PHEASANT LOAD
1 3/8 oz #5 lead (234 pellets) @ 1300 fps
30 YARDS – IC / pattern 186 (79%)
40 YARDS – Mod / pattern 149 (64%)
50 YARDS – Full / pattern 113 (48%)
Μόλις δει τα ποσοστά ο Νίκος,θα φας μπλοκ‼️😆😆😆😆
 
Στο τέλος θα με κάνετε να αμφισβητήσω τα χειροπιαστά πράγματα που βλέπω μόνος μου και να πιστέψω τα διαγράμματα.
Τα διαγράμματα είναι ένας μπούσουλας ... δεν περιγράφουν όλες τις τουφεκιές, αλλά ούτε όλες οι τουφεκιές ακολουθούν δικούς τους κανόνες.
Συμφωνείτε ότι από τα 5* στα 4* η διαφορά συγκέντρωσης είναι τεράστια;
Ναι
Από τα 4* στα 3* μικρότερη;
Ναι
Από τα 3* στα 2* ανεπαίσθητη
Ναι
και από τα 2* στο 1* ακόμα και αντίστροφη κάποιες φορές;
Ναι
Ο όρος μέγιστη ωφέλιμη κατανομή (ΜΩΚ) σας λέει κάτι; ίσως μόνο ο @Prowler® να έχει δώσει σημασία...
Την έχω υπολογίσει και με νούμερα ... Compton, Jones.
Μας ενδιαφέρει η αποδοτικότητα στο κυνήγι ή μόνο τα ποσοστά στα χαρτόνια;
Φυσικά η αποδοτικότητα στο κυνήγι η οποία κρίνεται
1. Από την αποδοτικότητα στα χαρτόνια (ποιότητα κατανομής (κενά, ισοκατανομή) και συγκέντρωση (σκάγια στον κύκλο))
2. Διάτρηση (μένουσες, μέγεθος σκαγιού).
3. Σκοπευτική ικανότητα.
 
Θα σας πω μια ωραία δοκιμή για να μη βασανίζεται πολύ το μυαλό σας .Παίρνεις το φυσίγγι βάζεις το 3* και ρίχνεις δύο ντουφεκιες στα 36 μέτρα κοιτάς αν η τουφεκιά έχει κενό που να περνάει από μέσα το θήραμα που την προορίζεις εννοείται αν δε περνάει κυνηγά άφοβα με ότι τσοκ θες και κανείς και την ίδια δοκιμή με 0 βαθμους για να δεις αν τραβάει το φυσίγγι στο κρύο αυτό βέβαια το καταλαβαίνεις αν έχεις εμπειρία από την πυρίτιδα και το ποσοστό που έχει.Αφηνω έξω την υγρασία άλλο κεφάλαιο
 
Last edited:
Θα σας πω μια ωραία δοκιμή για να μη βασανίζεται πολύ το μυαλό σας .Παίρνεις το φυσίγγι βάζεις το 3* και ρίχνεις δύο ντουφεκιες στα 36 μέτρα κοιτάς αν η του δεξιά έχει κενό που να περνάει από μέσα το θήραμα που την προορίζεις εννοείται αν δε περνάει κυνηγά άφοβα με ότι τσοκ θες και κανείς και την ίδια δοκιμή με 0βαθμους για να δεις αν τραβάει το φυσίγγι στο κρύο αυτό βέβαια το καταλαβαίνεις αν έχεις εμπειρία από την πυρίτιδα και το ποσοστό που έχει.Αφηνω έξω την υγρασία άλλο κεφάλαιο
Αυτά τα έκαναν οι παππούδες μας Γιάννη το 1960.
Τα έκανα και εγώ και δεν είναι λάθος ... δεν μας προχωράνε όμως μπροστά.

Το 2022 γίνονται οι παρακάτω υπολογισμοί.
Συμφωνούν (αυτό είναι επιβεβαιωμένο !!!) με ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΒΑΛΛΙΣΤΙΚΗΣ ΛΕΙΟΚΑΝΩΝ τα οποία χρησιμοποιούν κορυφαίες εταιρίες όπως η APEX και άλλες και μάντεψε ... κανένα από αυτά τα προγράμματα δεν διαφέρει τραγικά από το άλλο.

Μπορεί να είναι όλα αυτά λάθος ? Ίσως ... πολύ δύσκολο όμως.
Υπάρχουν εξαιρέσεις ? Φυσικά, ... εξαιρέσεις όμως.
Περιγράφουν την απόδοση στο πεδίο ? Όχι, την περιγράφουν κατά το 1/3, τα άλλα 2/3 τα έχω γράψει προηγούμενα.
Τα χρησιμοποιώ κάθε φορά ? Όχι.
Γιατί έκατσα και τα έφτιαξα ? Γιατί μπορούσα και βασικά από βλητική διαστροφή όπως λέει και ο @Prowler® 🤣

1668585136462.png

1668585657599.png
 
Last edited:
Τα διαγράμματα έπαψα να τα ασπάζομαι εδώ και πολύ καιρό. Η τελευταία έρευνα για τσοκ που παραδέχτηκα ήταν του Gil Ash, που βρήκε συμπεράσματα που συμφωνούν με τα δικά μου.
Και οι παραπάνω υπολογισμοί συμφωνούν με τον Gil Ash (αν μιλάς γιατί προτείνει Mod) !!!!
Άρα πάλι συμφωνούμε.
 
Εμενα αυτό φυσικα....!!!

Υ.Γ.
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΠΩ.
Τα "φτωχα" ποσοστα που παιρνω στα χαρτονια καποιες φορες της ταξης του 70 ως 77% μου τεριαζουν απολυτα στα κυνηγια μου...γενικα καρτερι, περπατητο.
Φτωχό είναι το 77% ?
Μικρά θηράματα => μεγάλη συγκέντρωση.
Μεγάλα θηράματα => μικρή συγκέντρωση.

και δεν είναι η συγκέντρωση αυτή που κάνει "την δουλειά" ... είναι αυτό που είπε ο @leo για τον Gil Ash και την ωφέλιμη διάμετρο τουφεκιάς με τα τσοκ που περιέχουν το Μ.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-829#post-664841
 
Ο καθε ενας μας .....εχει τα δικα του κριτηρια.....απο πανω απ'ολα τα δικα του θελω και αυτο που
του ταιριαζει περισσοτερο στον τροπο που κυνηγαει....ολα δεκτα και τιποτα ''κατακριτεο''....

Εγω παλι εχω τα δικα μου θελω....και λεω...φυσιγγιο που με 4* αστρα βγαζει στα 25 μετρα 92%
συγκεντρωση
μεχρι τα 35 μετρα δυσκολα θα γλυτωσει θηραμα με ιδιο τσοκ .
Και οταν το ιδιο φυσιγγιο με 3* αστρα στα 35 μετρα σου δινει ενα 80% συγκεντρωση τα 40 μετρα
τα εχεις....αρκει να μην εισαι ''κουλος''......απλα πραγματα....και παντα για το θηραμα που προοριζεται
το φυσιγγιο...Εννοω αναλογα το Νο σκαγιων .

εικόνα_Viber_2021-03-19_07-07-21.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-19_07-08-13.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-19_07-08-38.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-19_07-09-08.jpg

Αυτο κανω....και με αυτο σκεπτικο κλεινω τα φυσιγγια μου....Χωρις να θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο για
ολους....παρα μονο για μενα .
 
Ο καθε ενας μας .....εχει τα δικα του κριτηρια.....απο πανω απ'ολα τα δικα του θελω και αυτο που
του ταιριαζει περισσοτερο στον τροπο που κυνηγαει....ολα δεκτα και τιποτα ''κατακριτεο''....

Εγω παλι εχω τα δικα μου θελω....και λεω...φυσιγγιο που με 4* αστρα βγαζει στα 25 μετρα 92%
συγκεντρωση
μεχρι τα 35 μετρα δυσκολα θα γλυτωσει θηραμα με ιδιο τσοκ .
Και οταν το ιδιο φυσιγγιο με 3* αστρα στα 35 μετρα σου δινει ενα 80% συγκεντρωση τα 40 μετρα
τα εχεις....αρκει να μην εισαι ''κουλος''......απλα πραγματα....και παντα για το θηραμα που προοριζεται
το φυσιγγιο...Εννοω αναλογα το Νο σκαγιων .

View attachment 60270
View attachment 60271

View attachment 60272
View attachment 60273

Αυτο κανω....και με αυτο σκεπτικο κλεινω τα φυσιγγια μου....Χωρις να θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο για
ολους....παρα μονο για μενα .
Κρίμα που δεν είμαστε ολοι τούφεκοι....
 
Κρίμα που δεν είμαστε ολοι τούφεκοι....


Και ποιος σου ειπε οτι εγω ειμαι ''τουφεκος'' ???
Ακριβως επειδη δεν ειμαι....φτιαχνω ''συγκεντρωτικα'' φυσιγγια ( με την δικη μου εννοια )...δουλευω
4* αστρα....και απο την μια....οταν εχει θηραματα κατι κανω ....και την αλλη φτιαχνει και η ψυχολογια μου!!!!
 
Θειο Νικο είσαι αυστηρος με τα φυσιγγια σου... πολυ παραπανω εχουν απο 40 μετρα έχουν με αυτες τις συγκεντρώσεις.....

Παω στα σιγουρα Ανδρεα μου....Οσο μπορω δλδ....Το πεταλωμα εχει ασχημο αντικτυπο στην ψυχολογια
και οπως ειπα και πριν δεν ειμαι και σκοπευταρας φιλε !!!
 
Αυτά τα έκαναν οι παππούδες μας Γιάννη το 1960.
Τα έκανα και εγώ και δεν είναι λάθος ... δεν μας προχωράνε όμως μπροστά.
Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες αλλά είναι ένας γρήγορος ασφαλέστατος τρόπος να ξέρεις τι σου γίνεται και θα σου πω επειδή και όπως κάποιοι άλλος πολύ άλλος λιγότερο γέμιζα για μερικά χρόνια και έχω πειραματιστεί ανάλογα με πολλά δεν κερδίζεις και τρομερά πράγματα στην πράξη από τις υπεραναλυσεις κερδίζεις μόνο γνώσεις ,που για όποιον δεν γεμίζει μόνος είναι αχρειαστες κιόλας ,για τους περισσότερους που δε γεμίζουν χρειάζεται το απλό τεστακι που ανέφερα ένα καλό τσοκ και μια κανη ικανή να τα πετύχει αυτά πιο εύκολα από κάποια άλλη και να έχεις βλητική σταθερότητα τόση όση να μην επηρεαζει την γόμωση αυτή ας την επηρεάζουν μόνο οι συνθήκες διότι δεν μπορείς να αγοράσεις 15 κουτιά διαφορετικά φυσίγγια για να δεις τι γίνεται .Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι σκοπεύεις σωστά όχι στο γάμο του Καραγκιόζη τις πιο πολλές φορές.
 
Ο καθε ενας μας .....εχει τα δικα του κριτηρια.....απο πανω απ'ολα τα δικα του θελω και αυτο που
του ταιριαζει περισσοτερο στον τροπο που κυνηγαει....ολα δεκτα και τιποτα ''κατακριτεο''....

Εγω παλι εχω τα δικα μου θελω....και λεω...φυσιγγιο που με 4* αστρα βγαζει στα 25 μετρα 92%
συγκεντρωση
μεχρι τα 35 μετρα δυσκολα θα γλυτωσει θηραμα με ιδιο τσοκ .
Και οταν το ιδιο φυσιγγιο με 3* αστρα στα 35 μετρα σου δινει ενα 80% συγκεντρωση τα 40 μετρα
τα εχεις....αρκει να μην εισαι ''κουλος''......απλα πραγματα....και παντα για το θηραμα που προοριζεται
το φυσιγγιο...Εννοω αναλογα το Νο σκαγιων .

View attachment 60270
View attachment 60271

View attachment 60272
View attachment 60273

Αυτο κανω....και με αυτο σκεπτικο κλεινω τα φυσιγγια μου....Χωρις να θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο για
ολους....παρα μονο για μενα .
Ένα μεγάλο μπράβο στον κύριο Νικο για το συγκεκριμένο σεταπ.
Σε διήμερο κυνήγι τον Οκτώβρη μου έδωσε φασσες, τουφεκιες έως 25 μέτρα.
Τσοκ skeet kicks, δεν το έχω δουλέψει με άλλο τσοκ.
Δε βρήκα ζωντανό πουλί κανένα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top