Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Είδες γιατί δεν έβαλα όπλα ;
Θα ζητούσαν φωτό από τα χαρτιά και συσφίξεις 🤪
Επίσης πιστοποιητικό από οφθαλμίατρο.
Είμαι σίγουρος.
Τράβα να φορτίσιεις τα κλαπατσιμπανα ρειιι... Θα πας βνο αυριού... Κ τα φσεκια τήρα καλά, μη τφικας γρν με 4αρια σαν τον καρακωστα κισι...
 
Τελευταία συγκριτική.
Πέντε διαφορετικά όπλα, επιτυχημένα μοντέλα (θρύλοι) διαφορετικών εταιριών όλα με ονομαστική σύσφιξη 2* και ένα με σύσφιξη 1*.
#3 στα 36,5m πανομοιότυπα φυσίγγια στην λεπτομέρεια !!! με σκαγάκια μετρημένα ένα ένα στο χέρι.

View attachment 61850

Και μια αποχαιρετιστήρια ...
Remington Nitro Mag 2 3/4" 43gr
Σκάγια θεωρητικά ... δεν κόβω φυσίγγι 🤪

View attachment 61851

Και το ξανα λεω...
Το φυσιγγιο κανει την διαφορα !!!
Η Ρεμι που εκανα τις συγκριτικες δοκιμες με την Α-390 ....Οταν ασχοληθηκο λιγο για να της βγαλω
φυσιγγιο....
Εδωσε στα 40 μετρα με V1,5-394m/s 74% με μαλλινη ταπα...και με V1,5-417m/s με συγκεντρωτηρα
80,5% με 36 γραμμαρια σκαγια και τα 2 φυσιγγια με Ν4 και Ν4,5 σκαγια .

Η Ρεμι που εκανα τις δοκιμες ειχε σταθερο 2* αστρα.
Πυριτιδα δοκιμων....μια της ''σειρας'' που λεω ...ΜΒ36 .
 
Οι καννες που ειναι καλες βλητικα δεν ειναι απαραιτητο να δινουν τρελα ποσοστα συγκεντρωσης, ξεχνατε τον βασικοτερο παραγοντα που ειναι η διατρηση.

Επισης μια καλη καννη δεν χρειαζεται φυσιγγι ιδιογομωσης για να αποδωσει σωστα ουτε χρειαζεται πανακριβο φυσιγγι.

Οταν ειναι καλη μια καννη σου δινει καλες συγκεντρωσεις με πολλα διαφορετικα φυσιγγια αλλα και πολυ καλες διατρησεις.
Επισης εχεις με τα ιδια φυσιγγια πολυ δυνατες μακρινες καταβολες, στα 36 και 40 μετρα πχ η φασσα πεφτει ευκολα, αλλα απο τα 50 και πανω τι γινεται?

Καποιες καννες εχουν οντως πολυ πιο δυνατες τουφεκιες απο αλλες με το ιδιο φυσιγγι, τωρα το πως και το γιατι ειναι αλλη ιστορια, αλλα οντως συμβαινει.

@gvp9000 συνεχισε και με αλλες δοκιμες, γιατι αν αποφασισω να παρω αλλο οπλο μπορει να ειναι και μπενελι για να την κυνηγησω και να δω διαφορες με τη ρεμι, καλα τα χαρτονια για να βλεπουμε συγκεντρωσεις αλλα ο τελικος κριτης ειναι το θηραμα.
 
Οι καννες που ειναι καλες βλητικα δεν ειναι απαραιτητο να δινουν τρελα ποσοστα συγκεντρωσης, ξεχνατε τον βασικοτερο παραγοντα που ειναι η διατρηση.

Επισης μια καλη καννη δεν χρειαζεται φυσιγγι ιδιογομωσης για να αποδωσει σωστα ουτε χρειαζεται πανακριβο φυσιγγι.

Οταν ειναι καλη μια καννη σου δινει καλες συγκεντρωσεις με πολλα διαφορετικα φυσιγγια αλλα και πολυ καλες διατρησεις.
Επισης εχεις με τα ιδια φυσιγγια πολυ δυνατες μακρινες καταβολες, στα 36 και 40 μετρα πχ η φασσα πεφτει ευκολα, αλλα απο τα 50 και πανω τι γινεται?

Καποιες καννες εχουν οντως πολυ πιο δυνατες τουφεκιες απο αλλες με το ιδιο φυσιγγι, τωρα το πως και το γιατι ειναι αλλη ιστορια, αλλα οντως συμβαινει.

@gvp9000 συνεχισε και με αλλες δοκιμες, γιατι αν αποφασισω να παρω αλλο οπλο μπορει να ειναι και μπενελι για να την κυνηγησω και να δω διαφορες με τη ρεμι, καλα τα χαρτονια για να βλεπουμε συγκεντρωσεις αλλα ο τελικος κριτης ειναι το θηραμα.
Εσύ ρε μπουρμπουνα,(σκαθάρι)έχεις βρει τη μόνη ρεμινγκτον, που σύμφωνα με τα όσα καταθέτεις έχει κάνη φαρμάκι‼️Αν πάρεις άλλο ,οι άλλοι θα παρν τα βνα 😆
 
Εσύ ρε μπουρμπουνα,(σκαθάρι)έχεις βρει τη μόνη ρεμινγκτον, που σύμφωνα με τα όσα καταθέτεις έχει κάνη φαρμάκι‼️Αν πάρεις άλλο ,οι άλλοι θα παρν τα βνα 😆

Οτι και να λεμε....Οτι δοκιμες και να ανεβαζουμε....Οσα παραδειγματα και φερνουμε....Ο καθε ενας μας
εχει τα δικα του θελω και τα δικα του πιστευω...Και καλα κανουν....
Και εγω τα δικα μου....Γιανναρε...Δεν πιστευω σε τιποτα αλλο εκτος απο τον Θεο.
Οπως επισεις..
Φυσιγγιο .
Ποιοτητα σκαγιων .
Συσφιξη τσοκ.
Σκοπευση .
:) :cool:
 
Η μονάδα μέτρησης του μήκους είναι το μέτρο. Όχι η δρασκελιά :)
Βάλε ότι έχεις ... Καλή κακή ...
👍
Η δρασκελια μου είναι 1 μέτρο και είναι 2019 η φωτογραφία....
Εκει που ρίχνω πλέον είναι μετρημένο και έχω φτιάξει και σπαγκο με κομπια μετρημένο 15μετρα 30μ 35μ
 
Η δρασκελια μου είναι 1 μέτρο και είναι 2019 η φωτογραφία....
Εκει που ρίχνω πλέον είναι μετρημένο και έχω φτιάξει και σπαγκο με κομπια μετρημένο 15μετρα 30μ 35μ
1 μέτρο δρασκελια❓‼️τι είσαι ,σασκουατς❓😆
 
Εσύ ρε μπουρμπουνα,(σκαθάρι)έχεις βρει τη μόνη ρεμινγκτον, που σύμφωνα με τα όσα καταθέτεις έχει κάνη φαρμάκι‼️Αν πάρεις άλλο ,οι άλλοι θα παρν τα βνα 😆
Ε καλα οχι και φαρμακι...βιτριολι ναι.
Μη με χτυπας καριολη θα σου ριξω βιτριολι...που λεει και η ατακα...😝😝😝😝
 
Γιατί τόσο μικρό ποσοστό❓❓❓❓❓τα πουστεψαν κ αυτά❓
*το πιο χαμηλό ποσοστό, με τσοκ 8/10 ήταν 87% με 7.62/10 92%‼️
Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες ότι με 8/10 ήταν 87% και με 7.62/10 ήταν 92%.
Έριξα με τα 2* μαμά αλλά πάλι στραβά .hair.

Remington Nitro Mag 43gr No4_1.jpg

nm43.jpg

Remington Nitro Mag 43gr No4.jpg

Ίσως να μην θέλει τόσο κλειστό τσοκ ο Μήτρος [Gemini full (1,07mm)]
Πολύ ψαγμένο σε βρίσκω με τα Μητρομάνιουμ πατρίδα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top