Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Από εμένα μην περιμένετε να το ξανακάνω. Για να είμαι ειλικρινής, αισθάνομαι ότι ήταν χάσιμο χρόνου.
Για εμας,εμένα προσωπικά,ήταν πολύτιμες.Εχω μια σειρά από δοκιμές που έχουν δρομολογηθεί να γίνουν,και θα χρειαστω λίγο απ'το χρόνο σου,τουλάχιστον σε φιλοσοφικό επίπεδο.Κερναω και μπύρα 🍺...
 
Όταν βλέπουμε ότι η κάνη αποδίδει πιο κλειστά από το ονομαστικό τσοκ,σημαίνει ότι η τουφεκιά που βγάζει είναι ΠΟΙΟΤΙΚΗ.
Η ροζέτα ισομοιρασμενη,χωροταξικά και σε μεγάλο ποσοστό ισοδύναμη(κεντρο-περιφερεια)
Αν ο Λεωνίδας είχε ρίξει σε μεταλλικό πίνακα,θα βλέπαμε ότι τα σκάγια θα είχαν παρόμοια αποτύπωση σε όλο το εύρος της τουφεκιας.
Εντονότερα κέντρα βγάζουν ΟΛΕΣ οι τουφεκιές!
Αυτό που ψάχνουμε είναι η ομοιομορφία ΚΑΙ στην περιφέρεια!
Όποιος κατέχει τέτοια κάνη,να την προσέχει!

Το ic (μαμά παρακαλώ)της optima,είναι αααλλο φρούτο!
Συγκεκριμένα το ic!

Όταν είχα κάνει τη μ@λ@κια και είχα κόψει την μαμά κάνη της γριάς,τοποθετήθηκαν εξωτερικά quick chokes της Breda.
Όλα απέδιδαν ωραιότατα,ιδιαίτερα το "4αρι",εκτός του 1*.
Για κλάματα,εντελώς!
Δούλεψε πριόνι κι από 1mm,πήγε στο 0,8...
Η μέρα με τη νυχτα!!
 
Για να συμφωνήσει κάποιος στο θέμα όπλων φυσιγγίων Υπάρχουν κάποια στάνταρ.
1) Να ρίχνουμε σωστά και κεντραρισμένη ντουφεκιά.
2) Να ξέρουμε τον αυλό του όπλου μας και την πραγματική σύσφιξη που έχει το κάθε τσοκ που χρησιμοποιούμε.
3) Να ρίξουμε εμπορικά φυσίγγια ίδιας παρτίδας.
4) Και να πιστέψουμε ότι η κάθε μια κανη είναι μοναδικη ταιριάζει με κάποιο τσοκ περισσότερο και θα αποδώσει καλύτερα με αυτό με οποιοδήποτε πυρομαχικο .Εδώ πρέπει να έχουμε υπόψιν μια συγκεκριμένη γκάμα γρ και νουμερων σκαγιων όχι με τα πάντα αυτό δε γίνεται..
5)Αποδεδειγμένα τα τελευταία χρόνια έχει δείξει ότι ο κώνος συναρμογής της κάνης παίζει μεγάλο ρόλο στην κατανομή με ότι αυτό συνεπάγεται,γι'αυτό και όλες σχεδόν οι εταιρίες έχουν μπει στη διαδικασία επιμυκηνσης του και δεν είναι ούτε κοροϊδία ούτε παραμύθι.
6)Η αχρωμιωτες κανες είτε λόγο διαφορετικού μετάλου είτε δε ξέρω τι, έχουν μια διαφορετική διαχείριση και βγάζουν ποιοτικότερη ντουφεκιά,που για να την φτάσουν οι μεγάλοι άλλοι κατασκευαστές έχουν μπει σε διαδικασία επεξεργασίας μετάλλων (κριογονική) ,είτε μεθόδους διαφορετικής δημιουργίας της κάνης ,ακόμη κάποιοι και σε τσοκ ιδίου μετάλου με την κάνη.
Τα 3 πρώτα όταν ρίχνουμε σε σταθερό στόχο τα έχουμε ,από κει και έπειτα χρειάζεται εμπειρία με διαφορετικά όπλα και πολλές ντουφεκιες σε όλων των ειδών τα θηράματα και αποστάσεις καθώς και την αντίληψη για να καταλάβεις πως σκοτώνει το κάθε όπλο που κρατάς .Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις πως σκοτώνει δεν μπορείς να αντιληφθείς τις διαφορες γιατί το 80% από τις ντουφεκιες θα τις ρίξεις σε κανονικές αποστάσεις ,(που και εκεί το βλέπεις ) και όλα τα όπλα θα ρίξουν το θήραμα στις δύσκολες συνθήκες και στις ντουφεκιες των 40/50+ μέτρων που πέφτουν θηράματα ασχέτως τι πιστεύει ο κάθε ένας πως θα το ρίξουν με παραγγελίες χτισμένα φυσίγγια και 100 δοκιμες σε χαρτόνια ?
Τώρα το +5%/10%/20% είναι κάτι που δεν μπορείς να το πεις γιατί μπορεί σε να φυσίγγι να είναι 5% και σε ένα άλλο 20% το διατάυτα είναι ότι είναι + και δεν χρειάζεται το κάτι ακόμη για να φτάσει το άλλο που θεωρούμε ίδιο . Όλοι κατά βάθος θέλουν όπλο να σκοτώνει μακριά γιατί έτσι είναι ο άνθρωπος πάντα θέλει το παραπάνω απλά οι περισσότεροι αρκούνται με την αξιοπιστία και την όσο γίνεται λιγότερη ενασχόληση με το οπλο(καθάρισμα )ίσως και λόγο ρυθμών συνχρονης ζωής.
Τα υπόλοιπα είναι πράσινα δαμάσκηνα και φίλες ελιές που έλεγε κάποιος.
 
Αυτό ακριβώς!!
ΜΑ ΑΚΡΙΒΏΣ!
Εμένα μου αρέσει να σου πω την αλήθεια, δεν θέλω να συμφωνούμε θα γινόταν βαρετό
Και γουστάρω και τα λογικά,και τα μαθηματικά,και τα υπερφυσικά,και τα εμπειρικά,και τα σοβαρά και τον χαβαλέ
Ότι γράφεται με καλή διάθεση και πρόθεση καλό είναι
Αρκεί να μην ξεφεύγουμε και παρεξηγούμαστε
Στην τελική όποιος θέλει υιοθετεί όποια άποψη νομίζει αυτός ότι είναι σωστή, αν αποδειχτεί σωστή όλα καλά, αν αποδειχτεί λάθος πληρώνει και το τίμημα......
 
Από εμένα μην περιμένετε να το ξανακάνω. Για να είμαι ειλικρινής, αισθάνομαι ότι ήταν χάσιμο χρόνου.
Χάσιμο χρόνου δεν είναι γιατί απέδειξες τα λεγόμενα σου .Ότι η ντουφέκια δεν είναι μόνο φυσίγγι.
 
Εμένα μου αρέσει να σου πω την αλήθεια, δεν θέλω να συμφωνούμε θα γινόταν βαρετό
Και γουστάρω και τα λογικά,και τα μαθηματικά,και τα υπερφυσικά,και τα εμπειρικά,και τα σοβαρά και τον χαβαλέ
Ότι γράφεται με καλή διάθεση και πρόθεση καλό είναι
Αρκεί να μην ξεφεύγουμε και παρεξηγούμαστε
Στην τελική όποιος θέλει υιοθετεί όποια άποψη νομίζει αυτός ότι είναι σωστή, αν αποδειχτεί σωστή όλα καλά, αν αποδειχτεί λάθος πληρώνει και το τίμημα......
Συμφωνω απολυτως...
 
Δεν μιλάμε για "πάνω από 70%", για 65-70% μιλάμε, τα οποία είναι διαχειρίσιμα πιστεύω.
Διαχειρίσιμα είναι όλα τα ποσοστά σε μεγάλες αποστάσεις αλλά και ψιλοαδιάφορα όταν μιλάμε για διαφορές αποστάσεων των 3μ με 10μ με διαφορές ποσοστών από 10% μέχρι 30% ... σε μεσαίες, μικρές δεν είναι.
Επίσης τα ποσοστά δεν σκοτώνουν ... τα σκάγια στον πίνακα σκοτώνουν.
Μπορείς να φτάσεις στον απαιτούμενο αριθμό χρησιμοποιώντας μεγαλύτερη γόμωση.
Και φυσικά αυτό που μετράει πάντα είναι η διάτρηση.

Ποια κάνη και ποιο φυσίγγι είναι αυτό που θα "νικήσει" αν ο άλλος έχει 10m πλεονέκτημα ?
Καμία και κανένα απολύτως ... στην πραγματικότητα για πραγματικά 10m διαφορών μιλάμε για διαφορές συγκέντρωσης της τάξης του 50% με το 80%.
Αυτοί που βαράνε στα 80m δεν βαράνε γιατί ρίχνουν με υπερόπλα και υπερσυγκεντρώσεις (στα 80m), βαράνε γιατί στέλνουν τα σκάγια εκεί που πρέπει.
Και τα σκάγια τρυπάνε.
Από εκεί και πέρα αφήνουν την στατιστική να δουλέψει.
Νομίζω ότι είχες συμφωνήσει ότι σε πολύ μεγάλες αποστάσεις οι κατανομές τείνουν να γίνουν ίδιες.
Έχει αποδειχθεί ότι η "σιγουριά" που δίνουν τα ανοικτά τσοκ είναι πλασματική.
Ποιος το απέδειξε ?
Εγώ λέω "κάλλιο να περισσέψει η συγκέντρωση παρά να λείψει". Τα ίδια λέω και για την προσκόπευση.
Είσαι καλός σκοπευτής και ίσως λάτρης των μακρινών βολών.
Εγώ δεν είμαι καλός σκοπευτής και θα ρίξω μακρυά ή πολύ μακρυά όταν δεν έχω άλλη επιλογή ή με πιάσει αμόκ.
Την μισή μου κυνηγετική ζωή κυνηγούσα με αυτή την λογική και την πλήρωσα ακριβά.
Για την προσκόπευση συμφωνώ.
Ο Gil Ash απέδειξε την ανωτερότητα του modified, το οποίο διατηρεί μία φονική κατανομή περισσότερο από κάθε άλλο τσοκ. Το full, αν θυμάσαι, έδινε μία πολύ μικρή υπέροχη μόνο στα 45 μέτρα και μετά από αυτά ήταν αδιάφορο.
Πολύ σωστά !!! αλλά δεν είδα το mod του να ρίχνει full.
Ούτε μιλάει για ονομαστικά τσοκ ... μιλάει για πραγματικές αποδόσεις !!!
Τους είδες τους πολύχρωμους κύκλους που είχε ?
Και τα δικά μου πινακάκια το ίδιο δείχνουν για την δραστική διάμετρο.
Ταυτίζονται με τα ευρήματα του Gil Ash.

Κι εγώ χρησιμοποιώ IC αλλά με συμπεριφορά στενότερου τσοκ. Εάν μιλάμε για απόδοση 50%, η οποία είναι και η ονομαστική του, τότε θα πρέπει η κατανομή του να είναι "αλατιερα" για να το εμπιστευτώ, οπότε δύσκολα.
Το ic (γενικά) δεν είναι για χοντρά ούτε για τα 40m ... σε μια λογική απόσταση με ψιλά θα κάνει την δουλειά χωρίς καν να δεις την αλατιέρα.
Οτιδήποτε που στα 35 μέτρα δεν βγάζει τουλάχιστον 60%, εμένα με αγχώνει. Τα μεσαία θηράματα είναι ανθεκτικά και πρέπει να φάνε αρκετά σκάγια για να πέσουν ξερά.
Αρκετά ψιλά ή λιγότερα χοντρά.
Η επιλογή του σκαγιού είναι σημαντική.
Τα περισσότερα κλαμπανίσματα που έχω δει είναι με ψιλά σκάγια.
Τα μικρά θηράματα είναι λιγότερο ανθεκτικά αλλά δίνουν μικρότερο στόχο, άρα χρειαζόμαστε στενη κατανομή για να τους βάλουμε αρκετά σκάγια. Το νο10 π.χ. που αγαπάω στην τσίχλα τους βάζει τα αναγκαία σκάγια χωρίς να καταφεύγω σε πολύ στενά τσοκ. Στα μεσαία και μεγάλα θηράματα προτιμώ ένα νούμερο σκαγιου πιο χοντρό από το ιδανικό.
Σωστό.

ps
Και όπως έχω γράψει πολλές φορές ... ο καθένας ρίχνει έτσι ώστε να νοιώθει ασφάλεια.
Μιλάω πάντα για εμπορικά φυσίγγια.
 
Last edited:
Ας καταλάβουμε όλοι ότι μετά τα 36m σε υψηλές συγκεντρώσεις χάνεις χοντρικά ένα 3% κάθε μέτρο ή 10% κάθε 3m ή 30% κάθε 10m (το ποσοστό που χάνεις σε πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις είναι περίπου 20% κάθε 10m).

Αν κατανοήσουμε αυτό και ότι κάθε όπλο έχει την δυνατότητα με το κατάλληλο (όχι πάντα πανάκριβο) φυσίγγι να βγάζει όλο το εύρος των συγκεντρώσεων θα καταλάβετε την ματαιότητα των βλητικών αντεγκλήσεων.
Συμπληρώστε σε αυτό ότι τα μεγάλα θηράματα δεν απαιτούν φοβερές συγκεντρώσεις, ακόμα και μακρυά.
Κανένα θήραμα δεν τουφεκιέται δεμένο σε συγκεκριμένη απόσταση.

Αυτό που πάντα μετράει είναι η διάτρηση και η σκοπευτική ικανότητα.
Βάση της σκοπευτικής ικανότητας, των καιρικών συνθηκών και της απόστασης (όσο αυτή μπορεί να προβλεφθεί) επιλέγεις το φυσίγγι, την απόδοσή του (σαν φυσίγγι ή μέσω του τσοκ) και το νούμερο σκαγιού.
Αν ρίχνεις μονίμως μακρυά, τραυματίζεις περισσότερα απ όσα σκοτώνεις.
Χρειάζεσαι επίσης πολλά περισσότερα από μια "καλή" κάνη ή ένα "καλό" φυσίγγι.
Σε αυτά έχω καταλήξει.

Νομίζω ότι είχε ενδιαφέρον η συζήτηση, άσχετα αν ο καθένας έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα. :cool:
 
Ποιος το απέδειξε ?
Εγώ! Δάσκαλος σκοποβολής είμαι και είναι συμπέρασμα της 15ετους επαγγελματικής εμπειρίας μου. Τα ανοικτά τσοκ θα ωφελήσουν μόνο έναν αρχάριο να αποκτήσει αυτοπεποίθηση ευστοχώντας σε μερικές εύκολες τουφεκιές. Από εκεί και πέρα θα πρέπει για να βελτιωθεί να πάει σε μεσαία τσοκ. Αλλιώς θα μείνει άσχετος για πάντα. Ένας εξαιρετικός σκοπευτής θα εκμεταλλευτεί και τα στενά τσοκ. Επίσης στενά τσοκ μπορεί να ρίχνουν και οι μη εξαίρετοι που γουστάρουν όμως να ανταλλάξουν τα μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας με καπνίσματα ή πολύ μακρινά σκοτώματα.

Ίσως εξαρτάται και από το εάν ο στόχος κάποιου είναι το γεμάτο κρεμασταρι ή οι αξέχαστες τουφεκιές. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο, αλλά εάν το πουλί δεν καπνίζει στα 25-30 μέτρα κάτι πάει πολύ στραβά με την κάννη, το τσοκ ή το φυσίγγι. Ή με τη σκόπευση.

Και εσύ μεσαία τσοκ επιλέγεις, αλλά το κριτήριο σου για την ιδανική απόδοση του μεσαίου τσοκ κρίνεται βάσει λανθασμένων συμπερασμάτων από μέτριες κάννες. Το 65% μου έναντι του 55% σου δεν θα δυσκολέψει ουσιαστικά τη σκόπευση. Θα την ανταμοιψει με ένα όμορφο αποτέλεσμα. Επίσης κρίνοντας από τις εικόνες των κατανομών σου, το 10% διαφορά στα όπλα μας ΔΕΝ είναι τρία μέτρα που γράφεις, δεν θα διαφωνούσαν τόσοι άνθρωποι μαζί σου για τόσο καιρό αν ήταν μόνο αυτό! Είναι η διαφορά δυναμικής (potential).

Υ.γ. θυμάμαι ένα ιταλικό αδρανείας που είχα παλιά. Στο σκοπευτήριο τα 25αρια τα πήγαινε γόνατο. Στο κυνήγι.... δεν. Το έβγαζα καμιά φορά στο περπατητό με Briley LF! Μόνο έτσι. Σύντομα βέβαια έβγαλε εισιτήριο.
 
Last edited:
Το ξερεις οτι και σε αγαπω....και σε εκτιμω.....!!!!
Αυτο 57,80 γιατι μου το μοστραρεις συνεχεια ????
Εφοσον ξερεις οτι εχω αλεργια με τετοιου ιδους κλεισιματα....Μαλλον λογω Χριστουγεννων να αναβουν
τα λαμπακια μου ετσι ??? !!!!!:D

ΥΓ, Λαμπη μου δεν εχω GM3 φιλε !!!:)
Γιατί Νίκο?
Τι έχεις δει?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top