Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σε πιστεύω Αλέξη. Εμένα δεν τα έκανε αυτά ούτε με 4αρι στα 45 μετρημένα με λέιζερ και με φυσίγγι δυνατό με φουλ αντιμόνιο.
Θα την βρουμε την ακρη Λεο, μολις λασκαρω θα μας λυθει η απορια αν οντως ηταν αυτα τα μετρα, θυμασαι τις τελευταιες μου δοκιμες, το νο7 mb36 τον γαζωσε τον τενεκε στα 31 μετρα, ηταν πολυ κοντα με το περκορσο νο6.
Όλα δυνατά του συγκεκριμένου...
Τι ταχύτητες έχουν;
Δεν ξερω φιλε αλλα απ οτι μου εχουν πει 420 σιγουρα.
 
Θα την βρουμε την ακρη Λεο, μολις λασκαρω θα μας λυθει η απορια αν οντως ηταν αυτα τα μετρα, θυμασαι τις τελευταιες μου δοκιμες, το νο7 mb36 τον γαζωσε τον τενεκε στα 31 μετρα, ηταν πολυ κοντα με το περκορσο νο6.

Δεν ξερω φιλε αλλα απ οτι μου εχουν πει 420 σιγουρα.
Δεν βγαίνει άκρη με τις λατες μάλλον.
 
Δεν βγαίνει άκρη με τις λατες μάλλον.
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο και δεν με απασχολουν καν οι τενεκεδες...την δοκιμη θα την κανω για ολους μας απλα να εχουμε μια εικονα.

Το percorso no6 πχ δεν δειχνει και πολλα στον τενεκε, αλλα το ρημαδι δινει ρεστα στο κυνηγι.
 
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο και δεν με απασχολουν καν οι τενεκεδες...την δοκιμη θα την κανω για ολους μας απλα να εχουμε μια εικονα.

Το percorso no6 πχ δεν δειχνει και πολλα στον τενεκε, αλλα το ρημαδι δινει ρεστα στο κυνηγι.
Κι εμένα μου έχει δώσει πρασινοκεφαλα σε κουλές αποστάσεις σε νο 5 (αλλά με V3).
 
Θα την βρουμε την ακρη Λεο, μολις λασκαρω θα μας λυθει η απορια αν οντως ηταν αυτα τα μετρα, θυμασαι τις τελευταιες μου δοκιμες, το νο7 mb36 τον γαζωσε τον τενεκε στα 31 μετρα, ηταν πολυ κοντα με το περκορσο νο6.

Δεν ξερω φιλε αλλα απ οτι μου εχουν πει 420 σιγουρα.
Με αυτά που έχω δει πάνω σε θηραματα πιστεύω ότι τα χοντρά σκάγια θέλουν γκάζια για να δουλέψουν στις μακρυνες αποστάσεις που τα χρειαζόμαστε.
 
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο και δεν με απασχολουν καν οι τενεκεδες...την δοκιμη θα την κανω για ολους μας απλα να εχουμε μια εικονα.

Το percorso no6 πχ δεν δειχνει και πολλα στον τενεκε, αλλα το ρημαδι δινει ρεστα στο κυνηγι.
Το percorso πρέπει να έχει τα 415 σίγουρα ίσως κ παραπάνω. Στο 1.90 με 688 τα έχω βρει.
Θελω να τα κοντράρω με Rio pichon LD αλλά το Rio παίζει στα 400m/sec.
 
Αν δώσουμε γκάζια θα τρυπήσει. Το θέμα είναι να κρατηθούν τα μπαρ σε νορμαλ μεγέθη.
Εδώ είχαμε τέκνα στο 1.80x35 στα 56.5.
Πολυ γλυκιά τουφεκιά με καλή ταχύτητα.
Δεν ξέρω πόσα μπαρ βγάζει αλλά ήταν πολύ όμορφη σε αίσθηση.
Αν δέν βαριέσαι κλπ κλπ δοκίμασε το στο 1.85 με 688 καί lb6 (4 πέταλα 5 χιλ ) με diana cal 20 14mm
στα 57.80 6* με τα μολύβδινα τα 5άρια καί θα το τρυπήσει πιστεύω .
 
Με πολύ φως στο περιβάλλον δεν μετράει. Πρέπει να πέσει ο ήλιος για να βλέπεις την κουκίδα.
Το ξέρω ... είχα τέτοιο μηχάνημα και είδες τι χρησιμοποιώ τώρα.
Το ζήτημα είναι ένα. Το θήραμα θα πέσει με αυτές τις τουφεκιες μέχρι τα 40 μέτρα με αυτές τις συνθήκες θερμοκρασίας-υγρασιας ή θα μας κουνάει το μαντήλι;
Για αυτό σου λέω φυσίγγι αναφοράς ... όταν έριξα σε τενεκέδια έριξα πρώτα το Rem #6 (ιταλικό #5,5) και μετά τα Gamebore #5 (ιταλικό #5,5) για να δω τι κάνει το δεύτερο σε σχέση με το πρώτο που το γουστάρω ... το Gamebore πήγε σαφώς καλύτερα, παρόλο τα υποδεέστερα υλικά (εκτός σκαγιών).
Όταν είχα κάνει το πρώτο συγκριτικό 1187-Μ2 πάλι έριξα πρώτα με την 1187 φυσίγγια που γούσταρα με αυτή (Rem#4 Rem#6 Jordan#8) και μετά τα ίδια με την Μ2. Τα πρώτα ήταν η αναφορά και σύγκρινα τα δεύτερα με τα πρώτα.
Το χοντρό σκάγι πάντα τρυπάει πολύ καλύτερα από το ψιλό αν είναι από το ίδιο υλικό.
Μπορείς να κατέβεις και αρκετά σε ταχύτητα με τα ίδια αποτελέσματα.
Δεν είναι τυχαίο ότι ρίχνω γενικά χοντρά σε σχέση με τα καθιερωμένα.
Καλημέρα ...
 
Θα τα μετρήσω στη δοκιμή.
Πέρυσι είχα ρίξει το Rio στα 50 μέτρα κ μου άρεσε η αποτύπωση
βρε καλο ειναι αλλα θυμαμαι στο 420 ,425 ηταν με σκληρα σκαγια ,αυστηρο πολυ αλλα με κοντακι στα μετρα σου κατεβαζες απο παντου.
 
βρε καλο ειναι αλλα θυμαμαι στο 420 ,425 ηταν με σκληρα σκαγια ,αυστηρο πολυ αλλα με κοντακι στα μετρα σου κατεβαζες απο παντου.
400m/sec γράφει στο κουτί κ εκεί παίζουν κ πολλά εμπορικα.
Ταχύτητες 380/400 για νορμάλ καιρό είναι μια χαρά.
Οταν έχουμε αυξημένη υγρασία τα πράγματα δυσκολεύουν
 
Κόψε λίγο σκάγια,κατέβα ένα νούμερο κι ανέβασε πυριτιδα.
Τι μου θύμισες τώρα...
Πριν χρόνια αγόρασα για δοκιμή ένα κουτάκι lambro καφέ σε νο3. Τα φυσίγγια γαζωναν στα δύσκολα αλλά κ σε κάθε καιρό κ έτσι αγόρασα μερικά ακόμα.
Τα ευχαριστήθηκα μέχρι το τελευταίο.
Είχαν μόλις 33γρ σκάγια, γύρω στα 155 σκάγια το φυσίγγι κ σχετικά φορτωμένα σε πυριτιδα.
Απλα αξεπεραστα
 
Τι μου θύμισες τώρα...
Πριν χρόνια αγόρασα για δοκιμή ένα κουτάκι lambro καφέ σε νο3. Τα φυσίγγια γαζωναν στα δύσκολα αλλά κ σε κάθε καιρό κ έτσι αγόρασα μερικά ακόμα.
Τα ευχαριστήθηκα μέχρι το τελευταίο.
Είχαν μόλις 33γρ σκάγια, γύρω στα 155 σκάγια το φυσίγγι κ σχετικά φορτωμένα σε πυριτιδα.
Απλα αξεπεραστα

Πριν πολλα χρονια θελεις να πεις...
Γιατι αυτο που εσφαξα εγω σε Ν4 πριν 3χρονια ηταν για τα σκουπιδια
Στελιο !!!
 
Πριν πολλα χρονια θελεις να πεις...
Γιατι αυτο που εσφαξα εγω σε Ν4 πριν 3χρονια ηταν για τα σκουπιδια
Στελιο !!!
Ε ναι... Όταν τελείωσαν πήρα ένα κιβώτιο σε νο4. Ήταν πολύ πιο μαλακά κ δεν σκότωναν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top