Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σαν συνέχεια των προηγούμενων post περί "φαρμακερης" κάννης, αλλά χωρίς πλάκα τώρα, πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να δούμε τις βλητικες διαφορές 2 καννων με τον εξής τρόπο: φτιάχνουμε 2 ολόιδια φυσίγγια (ιδιογομωση) και παίρνουμε 2 ή και περισσότερες διαφορετικές κάννες, με τον ΊΔΙΟ βαθμό τσοκαρισματος σε mm και όχι απλά ονομαστικά. Δηλαδή για παράδειγμα *** τσοκ σε μια κάννη 18.7 το στόμιο να είναι 18.2 και σε μια με αυλό 18.4 το στόμιο 17.9. Αν ρίξουμε στα 36,5m θα δούμε την κατανομή (διαφορές) και σε πάκο κόλλες Α4 τη διατήρηση. Εννοείται ότι η δοκιμή πρέπει να γίνει στις ίδιες ακριβώς συνθήκες περιβάλλοντος και μέρος.
 
Σαν συνέχεια των προηγούμενων post περί "φαρμακερης" κάννης, αλλά χωρίς πλάκα τώρα, πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να δούμε τις βλητικες διαφορές 2 καννων με τον εξής τρόπο: φτιάχνουμε 2 ολόιδια φυσίγγια (ιδιογομωση) και παίρνουμε 2 ή και περισσότερες διαφορετικές κάννες, με τον ΊΔΙΟ βαθμό τσοκαρισματος σε mm και όχι απλά ονομαστικά. Δηλαδή για παράδειγμα *** τσοκ σε μια κάννη 18.7 το στόμιο να είναι 18.2 και σε μια με αυλό 18.4 το στόμιο 17.9. Αν ρίξουμε στα 36,5m θα δούμε την κατανομή (διαφορές) και σε πάκο κόλλες Α4 τη διατήρηση. Εννοείται ότι η δοκιμή πρέπει να γίνει στις ίδιες ακριβώς συνθήκες περιβάλλοντος και μέρος.
Απάντηση 3132...
 
Χρήστο,δες και 3161...
Το είδα! Το συμπέρασμα μου είναι το εξής: μια απόκλιση 10% στην κατανομή μπορεί να οφείλεται στο τσοκαρισμα. Το λέω αυτό γιατί έβλεπα ένα βίντεο που έκαναν σύγκριση Browning a5 και maxus 2. Τα τσοκακια (εργοστασιακά και στα δύο όπλα) της α5 ήταν πολύ πιο ανοιχτά από τον αναγραφόμενο βαθμό σύσφιξης, με εξαίρεση το full. Επίσης, τα δικά μου invector plus, στην κάννη που έχω (18.7 ονομαστική διάμετρος) μεταφράζονται σαν μισό βαθμό πιο ανοιχτά απ'ότι σε μια κάννη με 18.85.
Όλα αυτά τα αναφέρω για να δούμε τελικά τι γίνεται στην πράξη με την τεχνολογία της κάννης (μέταλλα, γεωμετρία, πάχος τοιχωμάτων κτλ)
 
Πολυ Καλές τουφεκιές!!!
Πολυ Καλές ταχύτητες κ συγκέντρωση για 3 άστρα. Από ανάκρουση πως ήταν;
Η 38αρα θα πρέπει να τσουνεψε λίγο στα 430 ε;;;

Και οι δυο τουφεκιες νορμαλ....με αυτην την δικη σου πουπουλο ασχετα με τα 425μ/δ .
Τωρα εαν ξαφνικα μου εγινες μεταξωτος τι να πω ??!!! :)
Θεωρω οτι σε καλυκα ΣΕΝΤΙΤ θα ειναι καλυτερο...δοκιμασε το φιλε !!:)

ΥΓ, Σε καλυκα Σεντιτ θα σου δωσει αλλη ογκομετρια...Ωστσσο κλειστο με την ιδια δοσολογια και
υψος ρελιασματος....
Θα πεσει σε ταχυτητα λιγο....χωρις να χασει απο συγκεντρωση !! :)
 
Μπάρμπα Νίκο το κοντάκι στην μπερετα το πλαστικό που έχεις από ποιο όπλο είναι πιυ το πήρες; ;

Ο Μπαρμπα Νικος το πηρε απο τον Καλατζακο ....Σε αυτον μου ειπαν να απευθυνθω σε επικοινωνια
που ειχα με την Μπερετα.
Στοιχισε σχεδον 300 ευρω ( μαζι με ενα πελμα και κλιπς του αορτηρα ) ενω το ξυλινο που δεν υπηρχε
εκεινη την εποχη εκανε 350 ευρω...
Αυτα συνονοματε . :)
 
Συγνώμη για το off topic αν θέλουμε να κάνουμε δικό μας πίνακα πόσα χιλιοστά πάχος λαμαρίνα πρέπει να πάρουμε;
Τρία χιλιοστά είναι αρκετό........ Απλά προσπάθησε σε μέγεθος να είναι μεγαλύτερος από 1x1 μέτρα.....
 
Αυτη η δοκιμη δεν πηγε καλα με την μαλλινη σε αποσπωμενο πατο...
Την περιμενα να δωσει περιπου στο 85-90% συγκεντρωση .
Οταν το εριξα και εβγαλα αποτυπωση....καταλαβα και το γιατι εδωσε τοσο χαμηλα ποσοστα
συγκεντρωσης ....+ οτι δεν εδωσε την κατανομη που επρεπε.
Την ανεβαζω για να δειτε οτι απο τα λαθη μου μαθαινω !!! :)


εικόνα_Viber_2023-02-02_20-08-35-563.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-02_13-35-03-735.jpg
 
Ωχρά σκόνη θα πάρεις, κίτρινη γιατί κυκλοφορεί κ μια πιο κοκκινωπή κ θα σου βγάλει τα μάτια....
Αναλογία δεν υπάρχει, μην κάνεις σαν τον gvp .yelling. , βάζεις σε έναν κουβά ένα ποτήρι ωχρά κ 1 λίτρο νερό περίπου... Βούρτσα παρε κ όχι ρολό, βάφεται πιο γρήγορα... Θα βάζεις λίγη ποσότητα σχετικά κ θα την απλώνεις σε όλο τον πίνακα να στεγνώνει γρηγορότερα, όχι ότι αν είναι νωπός θα γίνει κάτι... Μόνο αν τον χτυπάει ο ήλιος κάνει γυαλαδα στη φωτογραφία
και στόκος που βάφουμε τις ταράτσες το καλοκαίρι δεν κάνει? Από όσο θυμάμαι στεγνώνει και αυτός αμέσως
 
για να δούμε τελικά τι γίνεται στην πράξη με την τεχνολογία της κάννης (μέταλλα, γεωμετρία, πάχος τοιχωμάτων κτλ)
Τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει σημασία.

Η γεωμετρία είναι και αυτή υπό αμφισβήτηση ...
Αν υπήρχε κάποια γεωμετρία η οποία θα είχε μόνο πλεονεκτήματα χωρίς κανένα μειονέκτημα, όλοι θα πήγαιναν σε αυτή.
Εδώ βλέπεις κώνους από 2cm μέχρι 48cm, αυλούς από 18,1 μέχρι 18,8, τσοκ από 3cm μέχρι 7+cm και όλα αυτά μπερδεμένα.
Νομίζεις πραγματικά ότι θα βγει αποτέλεσμα ?
Και αν βγει με 2-3 φυσίγγια γιατί να ισχύει με όλα ?
Αν μια κάνη δεν αποδώσει τα αναμενόμενα βγαίνει σκάρτη ...
Αν μια κάνη αποδώσει εξαιρετικά ο αντίλογος είναι ότι μπορεί να έτυχε ή να της ταίριαζε το φυσίγγι.

Βάλε σωστό φυσίγγι σε "σοβαρά" θηράματα και βγες για κυνήγι ...

Το χέρι και το φυσίγγι σκοτώνει ... αν έχεις όρεξη ρίχνεις και σε κανένα χαρτί αλλά δεν βλέπεις διάτρηση.
Αν ρίξεις σε τενεκέδες μπορεί να μην δεις την πραγματική συγκέντρωση.
Αν κάνεις και τα δύο, δεν δοκιμάζεις (ίσως) στις συνθήκες που χρησιμοποιείται το φυσίγγι.
Κανένας δεν χρησιμοποιεί "μάπα" φυσίγγι σε "σοβαρό" θήραμα και σε κρύο είναι συνήθως φουσκωμένα κάργα (κοινώς πρέπει να αρχίσεις ιδιογόμωση).

Αυτά τα ολίγα ...
 
Last edited:
Εμείς φταίμε για όλα, που τσιμπάμε στο μάρκετινγκ ( ή το καθοδηγούμε με τις επιλογές μας )
Εμείς ζητάμε και αγοράζουμε όπλο που τα κάνει όλα και τα ρίχνει όλα.
Εγώ ζητάω από την αγορά όπλο 70/12 , 71 εκ κάνη , που να ρίχνει ΙΔΑΝΙΚΑ - ΑΡΙΣΤΑ - ΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ , 32- 36 γρ , με 620-700 bar., με σκάγια 4 έως 9 . Θέλω και τα τσοκ του να αποδίδουν τα ονομαστικά ποσοστά τους .
Οτιδήποτε από τα παραπάνω αλλάζει, ας χαλάει η απόδοση του.
Το θέλω τόσο μελετημένο με τα παραπάνω δεδομένα που να έχει πρόβλημα με 30 γρ ή 38 γρ ή με 750 bar πιέσεις .
Και να τα ξέρω όλα αυτά , να είναι στις προδιαγραφές του .
Είμαι βέβαιος ότι η γεωμετρία της κανης του θα είναι μοναδική , η ίδια, οποία εταιρία και αν το φτιάξει, σε αυτή θα καταλήξει.
Ε λοιπόν , μάλλον θα είμαι ο μοναδικός τους πελάτης , όποτε μάλλον καλά μας κάνουν
The fucking marker is always right
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top