Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγώ τότε γέμιζα 686 1,9-37 sg19 57,3 κ μέχρι να βγάλει πάγους τα κάπνιζε τα πράσινα... 415 έβγαζε στον ταχογραφο...

Την εχω αυτην την δοσολογια.... αλλα με βυσμα φεντεραλ και αλευρι σε Ν6 σκαγια.
Ωραια τουφεκια....αλλα με μικροτερη ταχυτητα Αρη .!!!
Ισως το λοτ....Η τουφεκια μου ειναι με λοτ 3 /19 .

εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-13-025.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-20-416.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-30-614.jpg
 
Όταν βάζουμε φούστα από συγκεντρωτήρα και μετά μάλλινη και μετά ποτήρι ή μισόταπα, η μάλλινη δουλεύει για έμφραξη; ή απλά παίζει τον ρόλο του αμορτισέρ;
Θα έλεγα και τα 2, αλλά κυρίως σαν αμορτισέρ. Αλλά καλύτερα ας απαντήσουν όσοι γεμίζουν!
 
Όταν βάζουμε φούστα από συγκεντρωτήρα και μετά μάλλινη και μετά ποτήρι ή μισόταπα, η μάλλινη δουλεύει για έμφραξη; ή απλά παίζει τον ρόλο του αμορτισέρ;

Μονο αμορτισερ...την εμφραξη την κανει η φουστα Βασιλη !!
 
Όταν βάζουμε φούστα από συγκεντρωτήρα και μετά μάλλινη και μετά ποτήρι ή μισόταπα, η μάλλινη δουλεύει για έμφραξη; ή απλά παίζει τον ρόλο του αμορτισέρ;
Η μάλλινη λόγω υλικού , δε διαστέλλεται,γι αυτό κι όταν την τοποθετούμε κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα,ανεβάζουμε αρκετά το βάρος της.Μπορει και 0.50 επάνω,προκειμένου να εξασφαλίσουμε την απαιτούμενη ενέργεια,μιας και θα έχουμε μεγάλες απώλειες λόγω ανεπαρκής έμφραξης...Κι ότι είπαν τα παιδιά...
 
Την εχω αυτην την δοσολογια.... αλλα με βυσμα φεντεραλ και αλευρι σε Ν6 σκαγια.
Ωραια τουφεκια....αλλα με μικροτερη ταχυτητα Αρη .!!!
Ισως το λοτ....Η τουφεκια μου ειναι με λοτ 3 /19 .

View attachment 66116
View attachment 66117
View attachment 66119
Καμία από τις επόμενες παρτίδες δεν δούλεψε τόσο καλά στη συγκεκριμένη συνταγή που σου έγραψα... Ήταν λίγο πιο αργές όλες, ήθελαν πιο γρήγορα καψουλια...
 
Καμία από τις επόμενες παρτίδες δεν δούλεψε τόσο καλά στη συγκεκριμένη συνταγή που σου έγραψα... Ήταν λίγο πιο αργές όλες, ήθελαν πιο γρήγορα καψουλια...

Να εισαι σιγουρος οτι καποια σεταπ θα τα δοκιμασω Αρη !!!
Αλλα δεν εχω σκοπο να την ξοδεψω σε δοκιμες....φιλε !!!
 
Η μάλλινη λόγω υλικού , δε διαστέλλεται,γι αυτό κι όταν την τοποθετούμε κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα,ανεβάζουμε αρκετά το βάρος της.Μπορει και 0.50 επάνω,προκειμένου να εξασφαλίσουμε την απαιτούμενη ενέργεια,μιας και θα έχουμε μεγάλες απώλειες λόγω ανεπαρκής έμφραξης...Κι ότι είπαν τα παιδιά...
Α, γι αυτό οι Αμερικάνοι το δισκάκι που βάζουν πριν τη μάλλινη το ονομάζουν gas seal
 
Να εισαι σιγουρος οτι καποια σεταπ θα τα δοκιμασω Αρη !!!
Αλλα δεν εχω σκοπο να την ξοδεψω σε δοκιμες....φιλε !!!
Άσε τις δοκιμές ρε φίλε, κράτα τη κ γέμισε τη τίς συνταγές που σου αρέσουν να γουστάρεις... Εγώ έτσι τα αναφέρω, είδα το λοτ κ θυμήθηκα το φυσίγγακι που δούλευα πολύ τότε...
 
Η μάλλινη λόγω υλικού , δε διαστέλλεται,γι αυτό κι όταν την τοποθετούμε κατευθείαν πάνω στην πυρίτιδα,ανεβάζουμε αρκετά το βάρος της.Μπορει και 0.50 επάνω,προκειμένου να εξασφαλίσουμε την απαιτούμενη ενέργεια,μιας και θα έχουμε μεγάλες απώλειες λόγω ανεπαρκής έμφραξης...Κι ότι είπαν τα παιδιά...

Την μαλλινη επανω στην πυριτιδα δεν το συζηταω...
Αυτο που εχω δει....απο τα 18,8-19 χιλιοστα διαμετρο που εχει νορμαλ....οταν την βρεις μετα την τουφεκια
η διαμετρος της ειναι στα 22 χιλιοστα και ολα αυτα με αυλο 18,3 που εχει το οπλο μου.
Πιστευω λοιπον ( χωρις να το εχω δοκιμασει ) οτι θα δουλευει πολυ καλα σε διευριμενους αυλους Παρη !!
 
Α, γι αυτό οι Αμερικάνοι το δισκάκι που βάζουν πριν τη μάλλινη το ονομάζουν gas seal
Προφανώς.Αν προσέξεις,το σχήμα της φούστας των βυσμάτων,είναι τέτοιο ώστε κατά την έκρηξη να διαστέλλεται δημιουργώντας την καλύτερη δυνατή έμφραξη ,χρησιμοποιώντας την ενέργεια για την προώθηση της γόμωσης..
 
Την μαλλινη επανω στην πυριτιδα δεν το συζηταω...
Αυτο που εχω δει....απο τα 18,8-19 χιλιοστα διαμετρο που εχει νορμαλ....οταν την βρεις μετα την τουφεκια
η διαμετρος της ειναι στα 22 χιλιοστα και ολα αυτα με αυλο 18,3 που εχει το οπλο μου.
Πιστευω λοιπον ( χωρις να το εχω δοκιμασει ) οτι θα δουλευει πολυ καλα σε διευριμενους αυλους Παρη !!
Απ'ότι λέει κι ο Σταμάτης,η brow τις συμπαθεί..Να σου πω την αλήθεια,εγώ όχι.Ξερη αίσθηση.Στις diana αναφέρομαι...Αλλά καμμια τους,είτε μάλλινη,φελλός, κλπ δεν κάνει έμφραξη...
 
Απ'ότι λέει κι ο Σταμάτης,η brow τις συμπαθεί..Να σου πω την αλήθεια,εγώ όχι.Ξερη αίσθηση.Στις diana αναφέρομαι...Αλλά καμμια τους,είτε μάλλινη,φελλός, κλπ δεν κάνει έμφραξη...
Πάρη, η Diana είναι σκληρές. Πολύ δύσκολο να διασταλούν. Νομίζω ο Νίκος, αναφέρεται στις καθεαυτού μάλλινες.
 
Πάρη, η Diana είναι σκληρές. Πολύ δύσκολο να διασταλούν. Νομίζω ο Νίκος, αναφέρεται στις καθεαυτού μάλλινες.
Όλες Βασίλη,λόγω υλικού δεν πραγματοποιούν έμφραξη.Ακομα και να διαστέλλονται, υφίστανται διαφυγές.Τριχα,μαλλί ειναι.Δε μπορεί να "στεγανοποίησει"...
 
Έτσι όπως το λες, λογικό φαίνεται.
Σκέψου με overpowder,που η διάμετρος του είναι αρκετή,ανεβαίνουμε τουλάχιστον 0.10,με χαρτονακι σγρομπιας και μάλλινη από πάνω,από πχ 1.75x34 μπορεί να πάμε και 2.20x34.Θυμαμαι τα χαρτάκια που έκοβα με τη σγρομπια όταν ήμουν παιδί .Από κασετίνα Καρέλια...
 
Πάρη, η Diana είναι σκληρές. Πολύ δύσκολο να διασταλούν. Νομίζω ο Νίκος, αναφέρεται στις καθεαυτού μάλλινες.

Η γνησια μαλλινη ταπα.....κενταει ...και δεν εχει καμια σχεση με τις ντιανα.
Η καθε ταπα αναλογα απο τι υλικο ειναι....καθοριζει και την χρηση της ( για μενα ).
Με ντιανα δεν βγαζεις τετοια τουφεκια Βασιλη !!!

Εγω τουλαχιστον μονο με γνησια μαλλινη τα καταφερα...και παντα με τα δικα μου κριτηρια.

εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-10.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-37.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-22_19-14-03.jpg
 
Όταν βάζουμε φούστα από συγκεντρωτήρα και μετά μάλλινη και μετά ποτήρι ή μισόταπα, η μάλλινη δουλεύει για έμφραξη; ή απλά παίζει τον ρόλο του αμορτισέρ;
Σε καμιά περίπτωση Βασίλη μάλλινη για έμφραξη .Ούτε την Diana .
Έβαζε εδώ κάποιος (εργοστάσιο) την diana κατευθείαν στην πυρίτιδα καί η ντουφεκιά
ακουγόταν κλανιά .Μεγάλες διαφυγές αερίων .
Τώρα βάζει obturator +diana .
 
Last edited:
Σκέψου με overpowder,που η διάμετρος του είναι αρκετή,ανεβαίνουμε τουλάχιστον 0.10,με χαρτονακι σγρομπιας και μάλλινη από πάνω,από πχ 1.75x34 μπορεί να πάμε και 2.20x34.Θυμαμαι τα χαρτάκια που έκοβα με τη σγρομπια όταν ήμουν παιδί .Από κασετίνα Καρέλια...
20% του βάρους πυρίτιδας με βύσμα περισσότερο .
Αντί 1.75 2.10
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top