Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Νικηφορε, αν μπορείς να μετρήσεις ταχύτητες και να παραθέτεις μήκος θαλαμης, κώνου και διάμετρο αυλού. Οτι και να γίνει ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Βέβαια και θα μετρήσω ταχύτητες και όλα τα χαρακτηριστικά της κάθε κάννης.
Παρακαλώ! Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς! Είπαμε είμαστε λίγο άρρωστοι με τα θέματα μας🤣!
Μετά θα κάνω με το 16άρι με 3 διαφορετικά όπλα και μετά με το 20άρι με 5 διαφορετικά. Αργότερα βέβαια να έρθουν 2 ξένα. Και να δούμε διαφορές ως προς την βλητική τους.
 
ναι ρε σλεω!απο 100 μετρα και παννν!!!!
Για την ιστορία, το πιο κορυφαίο που έχω ακούσει, είναι λαγός και πρασινοκεφαλο στα 50m με νούμερο 9!!! Και ρωτάω τον τύπο που το έλεγε και επέμενε, "βρε μπας και ήταν ν6 και το διάβαζες ανάποδα?!!"🤣🤣🤣 Και μου λέει: με ψιλά σκάγια θα ρίχνεις, γιατί τρυπάνε καλύτερα!!!!
 
Βέβαια και θα μετρήσω ταχύτητες και όλα τα χαρακτηριστικά της κάθε κάννης.
Παρακαλώ! Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς! Είπαμε είμαστε λίγο άρρωστοι με τα θέματα μας🤣!
Μετά θα κάνω με το 16άρι με 3 διαφορετικά όπλα και μετά με το 20άρι με 5 διαφορετικά. Αργότερα βέβαια να έρθουν 2 ξένα. Και να δούμε διαφορές ως προς την βλητική τους.
Θεός ...

Χαίρομαι όταν πέφτουν τουφεκιές ... αν υπάρχει πιθανότητα να βγάλουμε κάποιο νόημα, αυτός είναι ο μόνος τρόπος.
 
Και μου λέει: με ψιλά σκάγια θα ρίχνεις, γιατί τρυπάνε καλύτερα!!!!
Πραγματικά τρυπάνε καλύτερα (πχ μύτη μελόνας) αλλά δεν τα βοηθά η μάζα τους ...
Άρα στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΤΡΥΠΑΝΕ καλύτερα ...

Το χοντρό μολύβι ένα μειονέκτημα έχει ... δεν χωράνε αρκετά σκάγια στο φυσίγγι και αν τα χωρέσεις αγχώνεσαι για άλλα πράγματα μετά.
πχ ταχύτητες, παραμορφώσεις, πιέσεις κτλ
 
Πραγματικά τρυπάνε καλύτερα (πχ μύτη μελόνας) αλλά δεν τα βοηθά η μάζα τους ...
Άρα στην πραγματικότητα όμως ΔΕΝ ΤΡΥΠΑΝΕ καλύτερα ...

Το χοντρό μολύβι ένα μειονέκτημα έχει ... δεν χωράνε αρκετά σκάγια στο φυσίγγι και αν τα χωρέσεις αγχώνεσαι για άλλα πράγματα μετά.
πχ ταχύτητες, παραμορφώσεις, πιέσεις κτλ
Ακριβώς! Θα ίσχυε αν αναφερόταν σε TSS, ή γενικά hevishot. Τα μολύβδινα σε μικρότερη διάμετρο τρυπάνε καλύτερα μόνο αν έχουν την ίδια ορμή, λόγω μικρότερης επιφάνειας. Ίδιας σκληρότητας βέβαια... ΌΜΩΣ, ΌΧΙ βαθύτερα, λόγω μικρότερης μάζας! Πιο σωστά, τρυπάνε ευκολότερα!
 
Last edited:
Ακριβώς! Θα ίσχυε αν αναφερόταν σε TSS, ή γενικά hevishot. Τα μολύβδινα σε μικρότερη διάμετρο τρυπάνε καλύτερα μόνο αν έχουν την ίδια ορμή, λόγω μικρότερης επιφάνειας. Ίδιας σκληρότητας βέβαια...
Με τα TSS οι αμερικάνοι διαμαρτύρονται (κάπου το πήρε το μάτι μου) ότι τρυπάνε τα φτερά και δεν τα σπάνε (λόγω μικρού μεγέθους) με αποτέλεσμα χαμένα θηράματα ...
Έχει κάποια λογική ... φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί το μολύβι με το TSS.
 
Με τα TSS οι αμερικάνοι διαμαρτύρονται (κάπου το πήρε το μάτι μου) ότι τρυπάνε τα φτερά και δεν τα σπάνε με αποτέλεσμα χαμένα θηράματα ...
Έχει κάποια λογική ... φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί το μολύβι με το TSS.
Διαμπερές τραύμα σε κόκκαλο δηλαδή? Εντάξει, εννοείται ότι δεν συγκρίνεται το TSS με το μολύβι!
 
Διαμπερές τραύμα σε κόκκαλο δηλαδή? Εντάξει, εννοείται ότι δεν συγκρίνεται το TSS με το μολύβι!
Οχι, διαμπερές που όταν δεν βρίσκει κόκαλα ή νεύρα σκοτώνει καθυστερημένα ή απλά τραυματίζει γιατί οι οπές είναι μικρές και λογω σκληρότητας τα tss δεν παραμορφωνονται και η καταστροφή ιστών και οργάνων είναι μικρή.
 
Οχι, διαμπερές που όταν δεν βρίσκει κόκαλα ή νεύρα σκοτώνει καθυστερημένα ή απλά τραυματίζει γιατί οι οπές είναι μικρές και λογω σκληρότητας τα tss δεν παραμορφωνονται και η καταστροφή ιστών και οργάνων είναι μικρή.
Μάλιστα!
 
Δοκιμή σήμερα του steel 24 με 2,4,6,8 πέταλα μέχρι τη βάση του ποτηριού.36γρ. №5 με *** στα 30μ. Σε όλες τις περιπτώσεις δούλεψε σαν κανονικό βύσμα με μεγάλη σταθερότητα στις ταχύτητες.Δυστυχως,τα χαρτιά ήταν μικρά (50*60) και δεν φαίνεται όλη η αποτύπωση της τουφεκιας...IMG_20230130_202826.jpgIMG_20230130_205145.jpg
 
Θα μοιραστώ μαζί σας μια δοκιμή που έκανα πριν από 20 χρόνια...
Τουφέκισα δύο όμοια παλούκια περίφραξης με δύο διαφορετικά εννιάβολα. Το ένα φυσίγγι έκοψε το παλούκι ενώ το δεύτερο το διαπέρασε χωρίς να το κόψει.
Ποιο κάνει μεγαλύτερη ζημιά στον αγριόχοιρο;
Σοβαρά ρωτάω!:D
 
Δοκιμή σήμερα του steel 24 με 2,4,6,8 πέταλα μέχρι τη βάση του ποτηριού.36γρ. №5 με *** στα 30μ. Σε όλες τις περιπτώσεις δούλεψε σαν κανονικό βύσμα με μεγάλη σταθερότητα στις ταχύτητες.Δυστυχως,τα χαρτιά ήταν μικρά (50*60) και δεν φαίνεται όλη η αποτύπωση της τουφεκιας...View attachment 65967View attachment 65968
Πιο σου δουλεψε καλητερα σε κατανομη???
 
Α
Θα μοιραστώ μαζί σας μια δοκιμή που έκανα πριν από 20 χρόνια...
Τουφέκισα δύο όμοια παλούκια περίφραξης με δύο διαφορετικά εννιάβολα. Το ένα φυσίγγι έκοψε το παλούκι ενώ το δεύτερο το διαπέρασε χωρίς να το κόψει.
Ποιο κάνει μεγαλύτερη ζημιά στον αγριόχοιρο;
Σοβαρά ρωτάω!:D
αναλογως το βλήμα αν είναι σαν τον Κουρμπελη σίγουρα το έχει το γρουν
 
Δοκιμή σήμερα του steel 24 με 2,4,6,8 πέταλα μέχρι τη βάση του ποτηριού.36γρ. №5 με *** στα 30μ. Σε όλες τις περιπτώσεις δούλεψε σαν κανονικό βύσμα με μεγάλη σταθερότητα στις ταχύτητες.Δυστυχως,τα χαρτιά ήταν μικρά (50*60) και δεν φαίνεται όλη η αποτύπωση της τουφεκιας...View attachment 65967View attachment 65968
Ειναι βυσμα που δουλευει με την αδρανεια...λογο χοντρού πλαστικου κατασκευής δεν θελει απο στενα τσοκ...απο 3* κ πανω...βαρύ βυσμα 3+gr δεν σηκωνει bar οπως οι Steel 35 κτλ...αλλα δεν παιρνει πατημα...
Εχει κωνικο πυθμενιο, για μεγαλύτερη ατρακτο (ουρά)...
Φτιαξε του φρενα χαραζοντας 4 λορίδες ΠΛΑΤΟΥΣ 3mm κ ΒΑΘΟΣ ως τη μεση του βυσματος κ δουλεψε τον σε ρελι Πάρη....δεν εχω φωτό αυτη τη στιγμή.

Υ.Γ. Οσο πιο βαθια χαραζεις, χανεις σε κατανομη...εγω το πηγα λιγο χαμηλα, λογο 2*
 
Ειναι βυσμα που δουλευει με την αδρανεια...λογο χοντρού πλαστικου κατασκευής δεν θελει απο στενα τσοκ...απο 3* κ πανω...βαρύ βυσμα 3+gr δεν σηκωνει bar οπως οι Steel 35 κτλ...αλλα δεν παιρνει πατημα...
Εχει κωνικο πυθμενιο, για μεγαλύτερη ατρακτο (ουρά)...
Φτιαξε του φρενα χαραζοντας 4 λορίδες ΠΛΑΤΟΥΣ 3mm κ ΒΑΘΟΣ ως τη μεση του βυσματος κ δουλεψε τον σε ρελι Πάρη....δεν εχω φωτό αυτη τη στιγμή.

Υ.Γ. Οσο πιο βαθια χαραζεις, χανεις σε κατανομη...εγω το πηγα λιγο χαμηλα, λογο 2*
Είχα κάτι ξεχασμένους κι είπα να παίξω λίγο.Με *** τους έριξα σε ρελι,αλλά τα πέταλα τα είχα μέχρι κάτω.Θ'ανεβω ως τη μέση όπως μου περιέγραψες αλλά και με 6 πέταλα..Αυτός ο 35αρης μου έβγαλε ένα "κέντημα" με την sp2 αλλά θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα....
 
Είχα κάτι ξεχασμένους κι είπα να παίξω λίγο.Με *** τους έριξα σε ρελι,αλλά τα πέταλα τα είχα μέχρι κάτω.Θ'ανεβω ως τη μέση όπως μου περιέγραψες αλλά και με 6 πέταλα..Αυτός ο 35αρης μου έβγαλε ένα "κέντημα" με την sp2 αλλά θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα....
Συνεχεισε το κ θα το βρεις...εγω με τη ΜΒ36 επαιξα με 2-3 δοκιμες κ επειτα αναμονη, να βρω λιγο χρονο.
 
Δοκιμή σήμερα του steel 24 με 2,4,6,8 πέταλα μέχρι τη βάση του ποτηριού.36γρ. №5 με *** στα 30μ. Σε όλες τις περιπτώσεις δούλεψε σαν κανονικό βύσμα με μεγάλη σταθερότητα στις ταχύτητες.Δυστυχως,τα χαρτιά ήταν μικρά (50*60) και δεν φαίνεται όλη η αποτύπωση της τουφεκιας...View attachment 65967View attachment 65968

Παρη στησε και δοκιμασε τον steel ετσι φιλε!!

εικόνα_Viber_2021-06-03_11-33-43.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-03_11-33-55.jpg
68,5 - 57,2 ΤΕΛΙΚΟ υψος ρελιασματος Κ.Α.Χ. 12 χιλιοστα. :)
 
Παρη στησε και δοκιμασε τον steel ετσι φιλε!!

View attachment 66054
View attachment 66055
68,5 - 57,2 ΤΕΛΙΚΟ υψος ρελιασματος Κ.Α.Χ. 12 χιλιοστα. :)
Σ'ευχαριστω κ Νίκο!Μπορεί να έχω μια ιδέα mg..Αλλιώς θα κρατήσω τα 4 πέταλα στα 6μμ και θα προσαρμόσω με ότι έχω...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top