Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτη ειναι για δικανο Κωστη μου.....''Απαλη'' τουφεκια....για φιλο !!!
Λες να μην ξερω να την φορτωσω με την σεσουλα ??? :D

ΥΓ. Επεσαν στα χερια μου 2-3 κιλα ΣΟΚΟΛ....ποια ειναι....ο Θεος και ο Κουζουλος θα ξερει...:)
Οταν ερθει η ωρα...θα ανεβασω φωτο !!!
Ωπα περιμένω test drive 🚀🚀🚀
 
gvp9000 και λοιποί φίλοι. Θα κάνω κάποιες δοκιμές μιας και ήρθε ο φίλος ιταλός με τα τουφέκια του.
Στα 36.5 & 50μ με 5 διαφορετικά τουφέκια και με τις 2 κάννες με φυσίγγια σκοπευτικά Σπόρτινγκ του Ρουμελιώτη νο8.5 που έχω 1 κουτί.
Θέλετε κάτι άλλο να μετρήσω ή να κάνω?
 
gvp9000 και λοιποί φίλοι. Θα κάνω κάποιες δοκιμές μιας και ήρθε ο φίλος ιταλός με τα τουφέκια του.
Στα 36.5 & 50μ με 5 διαφορετικά τουφέκια και με τις 2 κάννες με φυσίγγια σκοπευτικά Σπόρτινγκ του Ρουμελιώτη νο8.5 που έχω 1 κουτί.
Θέλετε κάτι άλλο να μετρήσω ή να κάνω?

Kαλη δυναμη !!!! Εαν μπορεσεις μετρησε διατρηση να εχουμε και αλλες μετρησεις για συγκριση στοιχειων!!! :)
 
Αυτό όντως παίζει μεγάλο ρόλο στο πιάτο
Μας βλέπω όλους με Boito τότε :cool:

gvp9000 και λοιποί φίλοι. Θα κάνω κάποιες δοκιμές μιας και ήρθε ο φίλος ιταλός με τα τουφέκια του.
Στα 36.5 & 50μ με 5 διαφορετικά τουφέκια και με τις 2 κάννες με φυσίγγια σκοπευτικά Σπόρτινγκ του Ρουμελιώτη νο8.5 που έχω 1 κουτί.
Θέλετε κάτι άλλο να μετρήσω ή να κάνω?

Ευχαριστούμε προκαταβολικά.
Αν μπορείς ρίξε και κανένα χοντρό δηλαδή από #5 και κάτω ... δεν χρειάζεται να είναι ακριβά.
Αν θέλεις να συνεισφέρω οικονομικά για αγορά φυσιγγίων στείλε μου μνμ
 
gvp9000 και λοιποί φίλοι. Θα κάνω κάποιες δοκιμές μιας και ήρθε ο φίλος ιταλός με τα τουφέκια του.
Στα 36.5 & 50μ με 5 διαφορετικά τουφέκια και με τις 2 κάννες με φυσίγγια σκοπευτικά Σπόρτινγκ του Ρουμελιώτη νο8.5 που έχω 1 κουτί.
Θέλετε κάτι άλλο να μετρήσω ή να κάνω?
Βάλτον να ρίξει σε ντενεκε 😅😅😅
Εάν έχεις κάνα παλαιμαχο φυσίγγι ρίξε στα 50μ σε χαρτί να δούμε γιατί οι παππούδες τους κοβαν στα 100μ για πλακα 😁😅 τους λαγούς 🤭
 
gvp9000 και λοιποί φίλοι. Θα κάνω κάποιες δοκιμές μιας και ήρθε ο φίλος ιταλός με τα τουφέκια του.
Στα 36.5 & 50μ με 5 διαφορετικά τουφέκια και με τις 2 κάννες με φυσίγγια σκοπευτικά Σπόρτινγκ του Ρουμελιώτη νο8.5 που έχω 1 κουτί.
Θέλετε κάτι άλλο να μετρήσω ή να κάνω?
Σας βάζω και τις δικές μου με φανερά τα όπλα.
Όλα τα όπλα φορούσαν ονομαστικό 2* εκτός από την 1187 που φόραγε Full.
Φυσίγγια ιδιογόμωσης με μετρημένα σκάγια.
#3 και #5, ένα φυσίγγι.


5guns 35,5gr No3_low_resolution.jpg

5guns 34gr No5_low_resolution.jpg
 
Λέω και πάλι (για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) ότι σκοπός των δοκιμών αυτών δεν είναι να αναδείξουμε το καλύτερο και το χειρότερο όπλο γιατί δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα.
Είναι να βγάλουμε (αν μπορέσουμε) κάποια γενικά συμπεράσματα περί κώνων, αυλών σε σχέση με συγκέντρωση, διάτρηση κτλ.
Όπως έχω γράψει επανειλημμένα η δική μου Μ2 ρίχνει φυσιολογικά.

Σίγουρα όμως δεν ισχύει ότι ψάχνεις φυσίγγια ή δουλεύει καλά μόνο με ακριβά.
Ούτε ότι ο στενός αυλός υστερεί σε μεγάλες γομώσεις.
 
Kαλη δυναμη !!!! Εαν μπορεσεις μετρησε διατρηση να εχουμε και αλλες μετρησεις για συγκριση στοιχειων!!! :)
Μας βλέπω όλους με Boito τότε :cool:



Ευχαριστούμε προκαταβολικά.
Αν μπορείς ρίξε και κανένα χοντρό δηλαδή από #5 και κάτω ... δεν χρειάζεται να είναι ακριβά.
Αν θέλεις να συνεισφέρω οικονομικά για αγορά φυσιγγίων στείλε μου μνμ
Βάλτον να ρίξει σε ντενεκε 😅😅😅
Εάν έχεις κάνα παλαιμαχο φυσίγγι ρίξε στα 50μ σε χαρτί να δούμε γιατί οι παππούδες τους κοβαν στα 100μ για πλακα 😁😅 τους λαγούς 🤭
Δεν θα κάνω δοκιμές διάτρησης γιατί είναι ένα πολύ αμφιλεγόμενο θέμα ο τρόπος που τις διεξάγουμε. Έτσι και αλλιώς τα φυσίγγια αυτά αποδεδειγμένα σπάζουν το πιάτο και κατεβάζουν την τσίχλα ή το τρυγόνι στα 50μ. Οπότε μας φθάνει η δύναμη τους.
Θα κάνω και με χοντρά σκάγια να δούμε την διαφορά. Προς θεού δεν χρειάζεται οικονομική συνησφορά! Το εκτιμώ μόνο που το είπατε!
Άσε τους παλιούς στην ησυχία τους Νικόλα γιατί αν τους πιάσουμε χαθήκαμε!
 
Σημερα θα δοκιμασω δυο ας πω ''ακραια'' σεταπ στο περασμα...Το ( ακραιο ) ειναι για το αργο...
Εχουμε ''φαγωθει'' με τις ταχυτητες.....να δω κατα ποσον σκοτωνουν και τα αργα...για να εχω αποψη !!!
Θα δοκιμασω ενα αργο σεταπ που βγηκε ετσι απο χαλασμενη sipe ( υγρασια ) και εχει μονο V1,5-340m/s.
Εαν δεν σκοτωνει....θα παει για τα δισκακια....
Ωστοσο για να ειμαι οκ....θα εχω και ενα γρηγορο....που αγανταρει στους 3βαθμους που πιστευω θα
εχουμε το απογευμα..

εικόνα_Viber_2023-01-30_11-17-18-077.jpg

Και το γρηγορο....

εικόνα_Viber_2021-04-02_15-23-01.jpg
εικόνα_Viber_2021-04-02_15-23-26.jpg
εικόνα_Viber_2021-06-01_19-48-19.jpg
 
Βάλτον να ρίξει σε ντενεκε 😅😅😅
Εάν έχεις κάνα παλαιμαχο φυσίγγι ρίξε στα 50μ σε χαρτί να δούμε γιατί οι παππούδες τους κοβαν στα 100μ για πλακα 😁😅 τους λαγούς 🤭
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχει ακούσει για βολές 100-120m σε λαγό από παλιούς! Μάλιστα επέμεναν κιόλας!!🤣🤣🤣
 
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχει ακούσει για βολές 100-120m σε λαγό από παλιούς! Μάλιστα επέμεναν κιόλας!!🤣🤣🤣
ναι ρε σλεω!απο 100 μετρα και παννν!!!!
Ξέρεις πως κόβει ένα σιουτο που είχα 80cm κάννη από την Αμερική ή ρωσικό 😅😅😅
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top