Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει σημασία.

Η γεωμετρία είναι και αυτή υπό αμφισβήτηση ...
Αν υπήρχε κάποια γεωμετρία η οποία θα είχε μόνο πλεονεκτήματα χωρίς κανένα μειονέκτημα, όλοι θα πήγαιναν σε αυτή.
Εδώ βλέπεις κώνους από 2cm μέχρι 48cm, αυλούς από 18,1 μέχρι 18,8, τσοκ από 3cm μέχρι 7+cm και όλα αυτά μπερδεμένα.
Νομίζεις πραγματικά ότι θα βγει αποτέλεσμα ?
Και αν βγει με 2-3 φυσίγγια γιατί να ισχύει με όλα ?
Αν μια κάνη δεν αποδώσει τα αναμενόμενα βγαίνει σκάρτη ...
Αν μια κάνη αποδώσει εξαιρετικά ο αντίλογος είναι ότι μπορεί να έτυχε ή να της ταίριαζε το φυσίγγι.

Βάλε σωστό φυσίγγι σε "σοβαρά" θηράματα και βγες για κυνήγι ...

Το χέρι και το φυσίγγι σκοτώνει ... αν έχεις όρεξη ρίχνεις και σε κανένα χαρτί αλλά δεν βλέπεις διάτρηση.
Αν ρίξεις σε τενεκέδες μπορεί να μην δεις την πραγματική συγκέντρωση.
Αν κάνεις και τα δύο, δεν δοκιμάζεις (ίσως) στις συνθήκες που χρησιμοποιείται το φυσίγγι.
Κανένας δεν χρησιμοποιεί "μάπα" φυσίγγι σε "σοβαρό" θήραμα και σε κρύο είναι συνήθως φουσκωμένα κάργα (κοινώς πρέπει να αρχίσεις ιδιογόμωση).

Αυτά τα ολίγα ...
Φουσκωμενα να βάλεις στη μι-του
 
Τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει σημασία.

Η γεωμετρία είναι και αυτή υπό αμφισβήτηση ...
Αν υπήρχε κάποια γεωμετρία η οποία θα είχε μόνο πλεονεκτήματα χωρίς κανένα μειονέκτημα, όλοι θα πήγαιναν σε αυτή.
Εδώ βλέπεις κώνους από 2cm μέχρι 48cm, αυλούς από 18,1 μέχρι 18,8, τσοκ από 3cm μέχρι 7+cm και όλα αυτά μπερδεμένα.
Νομίζεις πραγματικά ότι θα βγει αποτέλεσμα ?
Και αν βγει με 2-3 φυσίγγια γιατί να ισχύει με όλα ?
Αν μια κάνη δεν αποδώσει τα αναμενόμενα βγαίνει σκάρτη ...
Αν μια κάνη αποδώσει εξαιρετικά ο αντίλογος είναι ότι μπορεί να έτυχε ή να της ταίριαζε το φυσίγγι.

Βάλε σωστό φυσίγγι σε "σοβαρά" θηράματα και βγες για κυνήγι ...

Το χέρι και το φυσίγγι σκοτώνει ... αν έχεις όρεξη ρίχνεις και σε κανένα χαρτί αλλά δεν βλέπεις διάτρηση.
Αν ρίξεις σε τενεκέδες μπορεί να μην δεις την πραγματική συγκέντρωση.
Αν κάνεις και τα δύο, δεν δοκιμάζεις (ίσως) στις συνθήκες που χρησιμοποιείται το φυσίγγι.
Κανένας δεν χρησιμοποιεί "μάπα" φυσίγγι σε "σοβαρό" θήραμα και σε κρύο είναι συνήθως φουσκωμένα κάργα (κοινώς πρέπει να αρχίσεις ιδιογόμωση).

Αυτά τα ολίγα ...
Συνοψίζοντας λοιπόν όλα τα παραπάνω καταλήγουμε με μια λέξη στα αμερικάνικα (όσον αφορά τα εμπορικά), για σκληρά θηράματα σε αντίξοες καιρικές συνθήκες! Υ.Γ1 αυτό το έχω ακούσει πριν πολλά χρόνια από παλιούς αλλά πολύ ψαγμενους κυνηγούς! Υ.Γ2 όπως σε όλες τις επιστήμες, έτσι και στη βλητική, για να καταρριφθούν μύθοι αλλά και να υπάρξει τεχνολογική πρόοδος, χρειάζονται πειράματα που υπό κάποιες συνθήκες να μελετώντ
αι οι διάφορες μεταβλητές! Υ.Γ3 σοφή η παροιμία "ρωτώντας πας στην πόλη"!!!
 
Κανένας δεν χρησιμοποιεί "μάπα" φυσίγγι σε "σοβαρό" θήραμα και σε κρύο είναι συνήθως φουσκωμένα κάργα
Το χέρι και το φυσίγγι σκοτώνει.


Σωστα ...πολυ σωστα !!! Ποιος εγγυαται ομως για το ΜΗ μαπα φυσιγγιο ??
Ο Αμερικανος ?? Εχω ακουσει και για αυτα τα ''διάφορα''.....για αφλογιστιες κτλ - κτλ.

Σιγουρα το φυσιγγιο σκοτωνει....αλλα εαν δεν εχεις χερια.....δεν σε σωνει τιποτα....ουτε φυσιγγιο
ουτε οπλο !!!!
:cool:
 
Κανένας δεν χρησιμοποιεί "μάπα" φυσίγγι σε "σοβαρό" θήραμα και σε κρύο είναι συνήθως φουσκωμένα κάργα
Το χέρι και το φυσίγγι σκοτώνει.


Σωστα ...πολυ σωστα !!! Ποιος εγγυαται ομως για το ΜΗ μαπα φυσιγγιο ??
Ο Αμερικανος ?? Εχω ακουσει και για αυτα τα ''διάφορα''.....για αφλογιστιες κτλ - κτλ.

Σιγουρα το φυσιγγιο σκοτωνει....αλλα εαν δεν εχεις χερια.....δεν σε σωνει τιποτα....ουτε φυσιγγιο
ουτε οπλο !!!!
:cool:
Νίκο κανένας πλέον δεν σου εγγυάται φυσίγγι.
Προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον κατασκευαστή του φυσιγγίου για μια αστοχία στο καψούλι, εκτός αν προέρχεται από τον ίδιο.
Για να μην σκάσει όμως ένα καψούλι δεν είναι απαραίτητο να φταίει το καψούλι πάντα.
Μπορεί να φταίει το ελατήριο της σφύρας ή να έχει εισχωρήσει υγρασία.

Δεν είναι άσπρο μαύρο τα φυσίγγια.
Ανάμεσα σε Ελληνικά, Ιταλικά κτλ και Αμερικάνικα (δράμια, μονόβολα) προτιμώ τα Αμερικάνικα.
Ανάμεσα σε Ελληνικά, Ιταλικά κτλ και Αμερικάνικα (χοντρά) προτιμούσα τα Αμερικάνικα, έριχνα όμως και Ελληνικά, Ισπανικά, Ιταλικά κτλ
Ανάμεσα σε Ελληνικά, Ιταλικά κτλ και Αμερικάνικα (ψιλά) προτιμώ τα Ελληνικά.

Η προτίμηση δεν έχει να κάνει μόνο με την συγκέντρωσή τους ή την διάτρησή τους.
Η ασφάλεια παίζει τον πρώτο ρόλο.
Τα σκάγια τον δεύτερο.
Όλα τα άλλα έπονται.
 
Νίκο κανένας πλέον δεν σου εγγυάται φυσίγγι.
Προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον κατασκευαστή του φυσιγγίου για μια αστοχία στο καψούλι, εκτός αν προέρχεται από τον ίδιο.
Για να μην σκάσει όμως ένα καψούλι δεν είναι απαραίτητο να φταίει το καψούλι πάντα.
Μπορεί να φταίει το ελατήριο της σφύρας ή να έχει εισχωρήσει υγρασία.

Δεν είναι άσπρο μαύρο τα φυσίγγια.
Ανάμεσα σε Ελληνικά, Ιταλικά κτλ και Αμερικάνικα (δράμια, μονόβολα) προτιμώ τα Αμερικάνικα.
Ανάμεσα σε Ελληνικά, Ιταλικά κτλ και Αμερικάνικα (χοντρά) προτιμούσα τα Αμερικάνικα, έριχνα όμως και Ελληνικά, Ισπανικά, Ιταλικά κτλ
Ανάμεσα σε Ελληνικά, Ιταλικά κτλ και Αμερικάνικα (ψιλά) προτιμώ τα Ελληνικά.

Η προτίμηση δεν έχει να κάνει μόνο με την συγκέντρωσή τους ή την διάτρησή τους.
Η ασφάλεια παίζει τον πρώτο ρόλο.
Τα σκάγια τον δεύτερο.
Όλα τα άλλα έπονται.
Well said, όπως λένε στο χωριό μου! Να συμπληρώσω στο θέμα προτίμησης και το τι βολεύει σαν αίσθηση - προσκοπευση τον κυνηγό/σκοπευτή.
 
Το φυσιγγι ΠΡΈΠΕΙ να είναι σταθερό!
Αξιοπρεπές και ΣΤΑΘΕΡΟ!
Αυτό είναι το μεγάλο ζητούμενο!
Κάποια μπορεί να σκοτώνουν καλύτερα,κάποια λιγότερο καλά...
Εμείς θέλουμε αυτό που έχουμε ΣΥΝΗΘΊΣΕΙ και κατά προτίμηση,να σκοτώνει καλά!

Να το βρίσκουμε όμως....
 
Η σταθερότητα στο φυσιγγι,ενώ φαινομενικά, εξαρτάται από τα υλικά κατασκευής,στην ουσία είναι πιο πολυσύνθετη διαδικασία,από λόγους σταθερότητας των ίδιων υλικών,εως και για λόγους εμπορικούς.....Για όσους δεν γεμίζουν έχω να πω τα εξής.Επιλεξτε φυσιγγια από σοβαρούς και υπεύθυνους κατασκευαστές.Οχι απαραίτητα μεγάλους..Υπάρχουν και βιοτέχνες που σέβονται τον πελάτη.Επιλεξτε φυσίγγια με ποιοτικά υλικά,ανάλογα με τα κυνήγια που κάνετε.Αν υπάρχει η δυνατότητα,προμηθευτείτε ικανοποιητικές ποσοτητες.Προσπαθηστε να βγάλετε συμπεράσματα,τι αρέσει στο όπλο σας απ'το συγκεκριμένο φυσιγγι.Ειναι το φορτίο των σκαγιων,η ποιότητα ή το νούμερο αυτών;Η πυρίτιδα;Το βύσμα;Οι ταχύτητες; Απομονώνοντας κάποια απ'αυτα τα χαρακτηριστικά ,όταν θα υπάρχει έλλειψη απ'τα φυσίγγια που έχετε ξεχωρίσει,θα έχετε κάποια κριτήρια που ίσως σας γλυτώσουν από άσκοπες επιλογές...Πολύ χοντρικά...Αυτά...
 
Η σταθερότητα στο φυσιγγι,ενώ φαινομενικά, εξαρτάται από τα υλικά κατασκευής,στην ουσία είναι πιο πολυσύνθετη διαδικασία,από λόγους σταθερότητας των ίδιων υλικών,εως και για λόγους εμπορικούς.....Για όσους δεν γεμίζουν έχω να πω τα εξής.Επιλεξτε φυσιγγια από σοβαρούς και υπεύθυνους κατασκευαστές.Οχι απαραίτητα μεγάλους..Υπάρχουν και βιοτέχνες που σέβονται τον πελάτη.Επιλεξτε φυσίγγια με ποιοτικά υλικά,ανάλογα με τα κυνήγια που κάνετε.Αν υπάρχει η δυνατότητα,προμηθευτείτε ικανοποιητικές ποσοτητες.Προσπαθηστε να βγάλετε συμπεράσματα,τι αρέσει στο όπλο σας απ'το συγκεκριμένο φυσιγγι.Ειναι το φορτίο των σκαγιων,η ποιότητα ή το νούμερο αυτών;Η πυρίτιδα;Το βύσμα;Οι ταχύτητες; Απομονώνοντας κάποια απ'αυτα τα χαρακτηριστικά ,όταν θα υπάρχει έλλειψη απ'τα φυσίγγια που έχετε ξεχωρίσει,θα έχετε κάποια κριτήρια που ίσως σας γλυτώσουν από άσκοπες επιλογές...Πολύ χοντρικά...Αυτά...
πολυ σωστο.
 
Επιλεξτε φυσιγγια από σοβαρούς και υπεύθυνους κατασκευαστές.
Θα συμφωνήσω ..εκτός από το παραπάνω...πολύ απλά γιατί δεν υπάρχουν και όσοι υπήρξαν ήταν για λίγο .Τους έχω δοκιμάσει όλους τουλάχιστον τούς μεγάλους αλλά και μερικούς μικρούς που αυτήν την στιγμή που μιλάμε έχουν κλείσει.
Πάντα μα πάντα έβρισκα διαφορές στα υλικά τούς χρονιά παρά χρονιά στο ίδιο φυσεκι.Θα μου πεις ναι αλλά μπορεί αυτή η αλλαγή που έβρισκες να ήταν βελτίωση....ναι αλλά εμένα την ψυχολογία μου την γαμουσε.Απο πάντα έψαχνα την σταθερότητα όχι την σούπερ ντουπερ ντουφεκια που σκοτώνει στα άστρα.
Την απόλυτη σταθερότητα δεν την έχεις ούτε με την ιδιογομωση....αλλατην πλησιάζεις πάρα πολύ με μοναδικό μελανό σημείο την ποιότητα στα σκάγια.
 
Το φυσιγγι ΠΡΈΠΕΙ να είναι σταθερό!
Αξιοπρεπές και ΣΤΑΘΕΡΟ!
Αυτό είναι το μεγάλο ζητούμενο!
Ακριβώς ...
Το ζητούμενο επίσης είναι πως θα φτιαχτεί ΣΤΑΘΕΡΟ φυσίγγι με αλλαγές στα υλικά.

Σε αυτό τον τομέα θεωρώ ότι τα αμερικάνικα δεν παίζονται.
Μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι δεν είναι τα κορυφαία ... αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι δεν είναι ΣΤΑΘΕΡΑ.
 
Θα συμφωνήσω ..εκτός από το παραπάνω...πολύ απλά γιατί δεν υπάρχουν και όσοι υπήρξαν ήταν για λίγο .Τους έχω δοκιμάσει όλους τουλάχιστον τούς μεγάλους αλλά και μερικούς μικρούς που αυτήν την στιγμή που μιλάμε έχουν κλείσει.
Πάντα μα πάντα έβρισκα διαφορές στα υλικά τούς χρονιά παρά χρονιά στο ίδιο φυσεκι.Θα μου πεις ναι αλλά μπορεί αυτή η αλλαγή που έβρισκες να ήταν βελτίωση....ναι αλλά εμένα την ψυχολογία μου την γαμουσε.Απο πάντα έψαχνα την σταθερότητα όχι την σούπερ ντουπερ ντουφεκια που σκοτώνει στα άστρα.
Την απόλυτη σταθερότητα δεν την έχεις ούτε με την ιδιογομωση....αλλατην πλησιάζεις πάρα πολύ με μοναδικό μελανό σημείο την ποιότητα στα σκάγια.
Γιώργο,θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Οι λόγοι που υπάρχουν αυτές ο μεταβολές είναι πάρα πολλοί,για τους οποίους μπορώ να γράψω ολόκληρο σετ σεντόνια,και πάλι δε θα καταφέρω να τα αναφέρω όλα,παρά μόνο αυτά που γνωρίζω ή υποψιάζομαι.Γι αυτό άλλωστε περάσαμε στην ιδιογομωση.Καμμια φορά σκέφτομαι,αν δε βρίσκω υλικά,θα πάρω έτοιμα κι απ' τα υλικά τους ,θα φτιάχνω πάλι τα δικά μου.Θα μου πεις "φτιαχνεις καλύτερα ";Ίσως όχι.Αλλα φτιάχνω αυτό που μου χρειάζεται...
 
ps
Με αυτά που είδαμε με το Gamebore μπορεί απλά "τα πάντα" ή τα περισσότερα να είναι θέμα σκαγιών ...
Το αλεύρι καλύπτει το πρόβλημα με μεγάλη επιτυχία ...

Ο Βλαχόπουλος θεωρούσε ότι τα σκάγια παίζουν τον πρώτο ρόλο και δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανένας με αυτό ...
 
Ακριβώς ...
Το ζητούμενο επίσης είναι πως θα φτιαχτεί ΣΤΑΘΕΡΟ φυσίγγι με αλλαγές στα υλικά.

Σε αυτό τον τομέα θεωρώ ότι τα αμερικάνικα δεν παίζονται.
Μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι δεν είναι τα κορυφαία ... αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι δεν είναι ΣΤΑΘΕΡΑ.
Να σου πω την αλήθεια,τα αμερικανικά,θέλεις το χρώμα,θέλεις το κλείσιμο,θέλεις ο Ερμής,πότε δεν τα συμπάθησα.Η τιμή τους επίσης είναι απαγορευτική για σφάξιμο ,μετρήσεις,ή για εκτεταμένες δοκιμές έναντι άλλων εμπορικών.Επισης δεν έχουμε την εμπειρία,εγώ προσωπικά,να ξεχωρίζω τα αμερικανικά υλικά,όπως έχω με τα ευρωπαικα.Δε μπορώ όμως να μην αποδεχτώ τη βλητική τους συμπεριφορά,όπως και καποιων Ευρωπαίων κατασκευαστών. Κατανοώ επίσης και μικροδιαφορές στο κάθε φυσιγγι,είτε από αστοχία της εργαλειομηχανης είτε,γιατί όχι ,από λάθος του χειριστή.Δε μπορώ να αποδεχτώ με τίποτα την ανομοιογένεια των υλικών,ακόμα και στο ίδιο κουτί,και μάλιστα σε φυσίγγια του μπαμ κι ευρώ...Ζαμέ..
 
ps
Με αυτά που είδαμε με το Gamebore μπορεί απλά "τα πάντα" ή τα περισσότερα να είναι θέμα σκαγιών ...
Το αλεύρι καλύπτει το πρόβλημα με μεγάλη επιτυχία ...

Ο Βλαχόπουλος θεωρούσε ότι τα σκάγια παίζουν τον πρώτο ρόλο και δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανένας με αυτό ...
Μια ωραία δοκιμή θα ήταν τρία φυσίγγια,ίδια χαρακτηριστικά,χωρίς μπαφερ,με ίδια διαμετρο σκαγιων,1"χύμα",2 από gamebore και 3 από ρέμι...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top