Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σε φυσίγγια φυσικά!🤣
Κι όμως υπάρχει τέτοια εταιρεία (boss) φυσιγγίων στην Αμερική που γεμίζει με βισμούθιο
Έχω την εντύπωση,ότι η Ρεμινγκτον.Τα wingmaster.Ηταν θυμάμαι, βολφράμιο,τουνγκστενιο, βισμούθιο....Μπορεί να κάνω λάθος όμως...
 
Δεκτες όλες οι απόψεις, εγώ είπα την δική μου. Στα παραπάνω έχω κάποιες ενστάσεις, οι διβασικές πέρα από την εξ ορισμού μικρότερη υγροσκοπικοτητα, (που δεν ισχύει πάντα, ) δεν είναι ακριβότερες κατασκευαστικα, το αντίθετο, όσο για το φόρτωμα, το πολύ είναι χειρότερο από το λίγο. Για το αλεύρι και κάθε είδους μπαφερ είμαι πολύ επιφυλακτικος όσο δεν έχουμε δυνατότητα ελέγχου σε βλητικο σταθμό, εδώ βλέπουμε ότι με μόνη αλλαγή το υλικό των σκαγιων από μολύβι σε σίδερο ,με ίδιο σχήμα και μέγεθος, τα 500 μπαρ γίνονται 1000+, φαντάζομαι πως με τα μπαφερ που η στήλη από <ρευστό > γίνεται στερεό θα αλλάζουν επίσης πολλά.

Με ολον τον σεβασμο Λευτερη μου.....Αλλο το βρωμαλευρο και αλλο το πλαστκο μπαφερ !!!
Μην μπερδευεις τα πραγματα φιλε μου.....
Επισεις μην μπερδευεις μολυβι με σιδερο ή ατσαλι.....Σημερα με τοση ενημερωση οι ιδιογομωτες ξερουν
τι κλεινουν.....Περασε η εποχη του παπου και του πατερα μου...που ο κοσμος απο την μια δεν ειχε ενημερωση
και την αλλη δεν ειχε και γνωσεις !!!
Και οσοι ειχαν λιγες γνωσεις....δεν ελεγαν. Νομιζαν οτι κατεχουν κρατικα μυστικα...
Και βεβαια υπαρχουν ατομα που ακομα και σημερα δεν λενε.....Δεν θα ξεχασω την φραση ενος μελους
του φορουμ....<< εγω βρεγμενο παξιμαδι δεν δινω >> σε ερωτηση που του εκανα...
Τι να πεις τωρα σε αυτον ??? Απλα δεν του ξανα απαντας....Αν του απαντησεις η τα λογια σου χαμενα η
θα βρεθεις ''εξεδρα''....
Την πηγα αλλου την συζητηση....και ζητω συγνωμη....Αλλα θυμαμαι τοτε ( πριν 2 χρονια ) ειχα ενοχληθει
με την απαντηση του !!!
Ενα ειναι το σιγουρο.....καλο φυσιγγιο θα βγαλουμε.....Τον κοσμο ομως δεν μπορουμε να τον φτιαξουμε!!

Και τελειωνοντας και για να ξανα μπουμε το θεμα των εμπορικων φυσιγγιων....
Οποτε σφαζω εμπορικο και ειδικοτερα Ιταλικο φυσιγγιο....τον ευγωμονω τον Ιταλο που με ''αναγκασε''
να ασχοληθω ποιο ''ζεστα'' και να πεσω με τα μουτρα στην ιδιογομωση !!!
 
Έχω την εντύπωση,ότι η Ρεμινγκτον.Τα wingmaster.Ηταν θυμάμαι, βολφράμιο,τουνγκστενιο, βισμούθιο....Μπορεί να κάνω λάθος όμως...
Τα έχω ρίξει με την Browning! Τέτοιο κράμα είναι, λίγο πιο βαρύ από τον μόλυβδο αλλά και σε σκληρότητα σαν το ατσάλι. Στο κουτί έγραφε αν θυμάμαι καλά, να χρησιμοποιηθεί από όπλα δοκιμασμένα σε ατσάλινα σκάγια. Ωραίο φυσιγγι (πανάκριβο όμως), κρίμα που σταμάτησε να παράγεται.
 
Τέτοιο κράμα είναι, λίγο πιο βαρύ από τον μόλυβδο αλλά και σε σκληρότητα σαν το ατσάλι.
Αυτό είναι το ζητούμενο.Μακαρι να υπήρχε ένα υλικό πιο βαρύ απ'το μόλυβδο με τη σκληρότητα του ατσαλιού...Σκέψου ένα σκάι,κατά την έξοδο του απ' την κάννη,να διατηρεί το αρχικό του σχήμα,λόγω σκληρότητας,και την κινητική του ενέργεια λόγω ειδικού βάρους...
 
Τα έχω ρίξει με την Browning! Τέτοιο κράμα είναι, λίγο πιο βαρύ από τον μόλυβδο αλλά και σε σκληρότητα σαν το ατσάλι. Στο κουτί έγραφε αν θυμάμαι καλά, να χρησιμοποιηθεί από όπλα δοκιμασμένα σε ατσάλινα σκάγια. Ωραίο φυσιγγι (πανάκριβο όμως), κρίμα που σταμάτησε να παράγεται.
Εσύ πρέπει να γίνεις ιδιογομωτης...
 
Αυτό είναι το ζητούμενο.Μακαρι να υπήρχε ένα υλικό πιο βαρύ απ'το μόλυβδο με τη σκληρότητα του ατσαλιού...Σκέψου ένα σκάι,κατά την έξοδο του απ' την κάννη,να διατηρεί το αρχικό του σχήμα,λόγω σκληρότητας,και την κινητική του ενέργεια λόγω ειδικού βάρους...
Συν τις μικρότερες διαστάσεις, άρα λιγότερη αντίσταση από τον αέρα και ευκολότερη διάτρηση! Υπάρχει τέτοιο υλικό και ακούει στο όνομα TSS!!!
 
Δυστυχώς το ξέρω... Αν και νομίζω από Κίνα πριν 4-5 χρόνια πήγαινε 45-50€ το κιλό σε ένα σάιτ που κοίταζα. Πρακτικά είναι για να βγουν 15-20 πολύ καλά φυσίγγια!
Δεν το γνωριζω,κάπου το είχα διαβάσει από συναδέλφους που είχαν ψαχτει.Αφηστε και τίποτα να φύγει για...παρακαταθήκη....Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε...Το κυνήγι δε σταματάει στο βουνό,κι είναι ιδιαίτερη η ικανοποίηση της καρπωσης ενός θηράματος με το δικό σου φυσιγγι ...
 
Έχω την εντύπωση,ότι η Ρεμινγκτον.Τα wingmaster.Ηταν θυμάμαι, βολφράμιο,τουνγκστενιο, βισμούθιο....Μπορεί να κάνω λάθος όμως...
Wingmaster HD (=Heavy Density) non-toxic tungsten/bronze/iron
12gr/cc πυκνότητα
 

Attachments

Δεν το γνωριζω,κάπου το είχα διαβάσει από συναδέλφους που είχαν ψαχτει.Αφηστε και τίποτα να φύγει για...παρακαταθήκη....Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε...Το κυνήγι δε σταματάει στο βουνό,κι είναι ιδιαίτερη η ικανοποίηση της καρπωσης ενός θηράματος με το δικό σου φυσιγγι ...
Το TSS έχει ειδικό βάρος 18gr/cc δηλαδή μιάμιση φορά μεγαλύτερο από το μολύβι ( πυκνότητα 11gr/cc) και σκληρότητα περίπου ίση με του χάλυβα. Λέγεται ότι είναι το τέλειο υλικό γόμωσης για εκτός ορίων βολές. Απλά, τα φυσίγγια αυτά θέλουν εξοικείωση.
Αλίμονο, όσο καλός σκοπευτής και αν είναι κάποιος, όσο καλό φυσιγγι και όπλο και αν διαθέτει, ΠΆΝΤΑ το θήραμα θα βρίσκει τρόπο διαφυγής και επιβίωσης, οπότε παρακαταθήκη θα υπάρχει. Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι νόμοι και η ρυθμιστική που εκδίδεται κάθε χρόνο. Τέλος, είμαι σίγουρος ότι η ικανοποίηση που αισθάνεται κάποιος, που καρπώνεται θήραμα με δικό του φυσιγγι, είναι απερίγραπτη!!
 
Remington wingmaster...2007.Παρουσιαση του εν λόγω ,σούπερ ουαου!Ένα 50€αρικο έχω για τσιγάρα ,φυσίγγια και βενζίνη.Μπαινω στο μαγαζί,καλημεριζω,ειναι και κάτι συνάδελφοι,το βλέπω...δε βαριέσαι..Που να ήξερα...
-Νο 4...
-Εχω.
-Φερτο
-50€......
😵‍💫 😵‍💫 Από ντροπή ,το πήρα κι ανέβηκα στο χωριό μ'αναθυμιασεις...
Ντουφεκαω τον πρώτο και τα σκάγια σαν τσιμπούρια στο τομάρι.Μαλλον τ'αποσκαγα..2ος,3ος 4ος..Όλοι με δευτερωμα από rottweil Δεν ταιριάξαμε ποτέ...Έτσι για την ιστορία...
 
Remington wingmaster...2007.Παρουσιαση του εν λόγω ,σούπερ ουαου!Ένα 50€αρικο έχω για τσιγάρα ,φυσίγγια και βενζίνη.Μπαινω στο μαγαζί,καλημεριζω,ειναι και κάτι συνάδελφοι,το βλέπω...δε βαριέσαι..Που να ήξερα...
-Νο 4...
-Εχω.
-Φερτο
-50€......
😵‍💫 😵‍💫 Από ντροπή ,το πήρα κι ανέβηκα στο χωριό μ'αναθυμιασεις...
Ντουφεκαω τον πρώτο και τα σκάγια σαν τσιμπούρια στο τομάρι.Μαλλον τ'αποσκαγα..2ος,3ος 4ος..Όλοι με δευτερωμα από rottweil Δεν ταιριάξαμε ποτέ...Έτσι για την ιστορία...
Είχα πάρει 2 -3 φυσίγγια χύμα πριν χρόνια. 1-2 έριξα στα παπιά σε νορμάλ απόσταση, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Μου έχει μείνει 1 και το έχω σαν ενθύμιο στη συλλογή μου.
 
200 γιουρο το κίλος...

Στο τελευταιο μπαρκο που εκανε ο Στελιος απο τη Χιο....Τα βρηκε εαν θυμαμαι καλα 180 ευρω το κιλο
τα ΤSS .
Στο κιλο βγαζεις 27 φυσιγγια των 36 γραμμαριων....6,5 ευρω το ενα φυσιγγια μονο απο σκαγια!!
Ασε ριχνω μολυβακι + αλευρακι....και στοιχιζει κομπλε το φυσιγγιο κατω απο 1 ευρω !!!
 
Στο τελευταιο μπαρκο που εκανε ο Στελιος απο τη Χιο....Τα βρηκε εαν θυμαμαι καλα 180 ευρω το κιλο
τα ΤSS .
Στο κιλο βγαζεις 27 φυσιγγια των 36 γραμμαριων....6,5 ευρω το ενα φυσιγγια μονο απο σκαγια!!
Ασε ριχνω μολυβακι + αλευρακι....και στοιχιζει κομπλε το φυσιγγιο κατω απο 1 ευρω !!!
Αν έδιναν χύμα, θα έπαιρνα 100γρ κύριε Νίκο, και θα σας τα έστειλα να μου γεμίσετε 2 φυσίγγια 50γρ το καθένα για βολές στα 80-100 μέτρα σε παγωνιά Έβρου!
 
Αν έδιναν χύμα, θα έπαιρνα 100γρ κύριε Νίκο, και θα σας τα έστειλα να μου γεμίσετε 2 φυσίγγια 50γρ το καθένα για βολές στα 80-100 μέτρα σε παγωνιά Έβρου!
Σε παγωνιες Έβρου,πίστεψέ με ,δεν το χρειάζεσαι...
 
Αν έδιναν χύμα, θα έπαιρνα 100γρ κύριε Νίκο, και θα σας τα έστειλα να μου γεμίσετε 2 φυσίγγια 50γρ το καθένα για βολές στα 80-100 μέτρα σε παγωνιά Έβρου!

Δεν ειμαι ιδιογομωταρας.....Ειναι κομματι δυσκολο να βγαλεις τουφεκια με την πρωτη χωρις να ξερεις
πως θα συμπεριφερθουν τα σκαγια...
Εκτος αυτου....Ποτε δεν δινω σεταπ ή να χαρισω φυσιγγιο εαν πρωτα δεν το εχω δοκιμασει.
Αστο ποναει το πραγμα...2 φυσιγγια θελω μονο για δοκιμη και επιβεβαιωση της δοκιμης !!!
Ωστοσο σε ευχαριστω για την προτιμιση....χαρα μου ειναι να βοηθαω φιλους !!!
 
Δεν ειμαι ιδιογομωταρας.....Ειναι κομματι δυσκολο να βγαλεις τουφεκια με την πρωτη χωρις να ξερεις
πως θα συμπεριφερθουν τα σκαγια...
Εκτος αυτου....Ποτε δεν δινω σεταπ ή να χαρισω φυσιγγιο εαν πρωτα δεν το εχω δοκιμασει.
Αστο ποναει το πραγμα...2 φυσιγγια θελω μονο για δοκιμη και επιβεβαιωση της δοκιμης !!!
Ωστοσο σε ευχαριστω για την προτιμιση....χαρα μου ειναι να βοηθαω φιλους !!!
Αυτόν κ Νίκο,πρέπει να τον βάλουμε στο club
 
Αυτόν κ Νίκο,πρέπει να τον βάλουμε στο club

Εαν θελει να ξερει οτι αστοχησε και εχασε το θηραμα...και οχι οτι τον πουλησε το φυσιγγιο...μονο
η ιδιογομωση τον σωνει !!!
Τωρα το να πεφτει το θηραμα απο δικο σου φυσιγγιο....εχει αλλη γλυκα το κυνηγι !!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top