Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οπως έγραψε παλιότερα ο Νίκος ρίχνω μόνο δικά μου φυσίγγια ,η ιδιογομωση μαζί με την οπλογνωσια είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κυνηγετικής δραστηριότητας. Δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται λάτρης του κυνηγιού να μην είναι και οπλολατρης και να μην τον παθιαζει η ιδιογομωση.. Το βολφραμιο ( τανγκστεν ή τουνγκστενιο στα εξωτερικά) έχει και άλλα αρνητικά πέρα από την τιμή του. Εχει σκληρότητα μεγαλύτερη από όλα τα ατσαλια και αυτό το κάνει πολύ επικίνδυνο και εντός και εκτός κάνης.
Εξοστρακισμοι με τέτοια σκάγια, ειδικά σε πετρωδη εδάφη το αποκλείουν σχεδόν σε όλες τις χαμηλές βολές, όπως και σε δάση , πρακτικά στην Ελλάδα βολεύει μόνο στα υδρόβια. θα φανεί παράξενο σε πολλους αλλά ήδη πολλοί χρήστες στην Αμερική κυρίως παραπονιουνται για καθυστερημενες καταβολές λόγω υπερδιατρησης ,μικρών σχετικά σκαγιων μηδενικής παραμόρφωσης. Ενω ένα σκαγι tss .ν9 πχ με αρχική 400 μ/δ έχει την απαιτούμενη διάτρηση στα 80 μέτρα για πρασινοκεφαλα, το πλήγμα που επιφέρει συχνά δεν είναι θανατηφόρο. Εν ολίγοις η χρυσή τομή στα σκάγια είναι τα ποιοτικά μολυβδινα και θα πρέπει όσο είναι ακόμα νωρίς να αντισταθούμε στην ολική απαγόρευση τους και να μην δεχθούμε παθητικά ότι μάς επιβάλλουν οι δήθεν ευαισθητοποιημενοι.
 
Οπως έγραψε παλιότερα ο Νίκος ρίχνω μόνο δικά μου φυσίγγια ,η ιδιογομωση μαζί με την οπλογνωσια είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κυνηγετικής δραστηριότητας. Δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται λάτρης του κυνηγιού να μην είναι και οπλολατρης και να μην τον παθιαζει η ιδιογομωση.. Το βολφραμιο ( τανγκστεν ή τουνγκστενιο στα εξωτερικά) έχει και άλλα αρνητικά πέρα από την τιμή του. Εχει σκληρότητα μεγαλύτερη από όλα τα ατσαλια και αυτό το κάνει πολύ επικίνδυνο και εντός και εκτός κάνης.
Εξοστρακισμοι με τέτοια σκάγια, ειδικά σε πετρωδη εδάφη το αποκλείουν σχεδόν σε όλες τις χαμηλές βολές, όπως και σε δάση , πρακτικά στην Ελλάδα βολεύει μόνο στα υδρόβια. θα φανεί παράξενο σε πολλους αλλά ήδη πολλοί χρήστες στην Αμερική κυρίως παραπονιουνται για καθυστερημενες καταβολές λόγω υπερδιατρησης ,μικρών σχετικά σκαγιων μηδενικής παραμόρφωσης. Ενω ένα σκαγι tss .ν9 πχ με αρχική 400 μ/δ έχει την απαιτούμενη διάτρηση στα 80 μέτρα για πρασινοκεφαλα, το πλήγμα που επιφέρει συχνά δεν είναι θανατηφόρο. Εν ολίγοις η χρυσή τομή στα σκάγια είναι τα ποιοτικά μολυβδινα και θα πρέπει όσο είναι ακόμα νωρίς να αντισταθούμε στην ολική απαγόρευση τους και να μην δεχθούμε παθητικά ότι μάς επιβάλλουν οι δήθεν ευαισθητοποιημενοι.
.RESPECT.
 
Οπως έγραψε παλιότερα ο Νίκος ρίχνω μόνο δικά μου φυσίγγια ,η ιδιογομωση μαζί με την οπλογνωσια είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κυνηγετικής δραστηριότητας. Δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται λάτρης του κυνηγιού να μην είναι και οπλολατρης και να μην τον παθιαζει η ιδιογομωση.. Το βολφραμιο ( τανγκστεν ή τουνγκστενιο στα εξωτερικά) έχει και άλλα αρνητικά πέρα από την τιμή του. Εχει σκληρότητα μεγαλύτερη από όλα τα ατσαλια και αυτό το κάνει πολύ επικίνδυνο και εντός και εκτός κάνης.
Εξοστρακισμοι με τέτοια σκάγια, ειδικά σε πετρωδη εδάφη το αποκλείουν σχεδόν σε όλες τις χαμηλές βολές, όπως και σε δάση , πρακτικά στην Ελλάδα βολεύει μόνο στα υδρόβια. θα φανεί παράξενο σε πολλους αλλά ήδη πολλοί χρήστες στην Αμερική κυρίως παραπονιουνται για καθυστερημενες καταβολές λόγω υπερδιατρησης ,μικρών σχετικά σκαγιων μηδενικής παραμόρφωσης. Ενω ένα σκαγι tss .ν9 πχ με αρχική 400 μ/δ έχει την απαιτούμενη διάτρηση στα 80 μέτρα για πρασινοκεφαλα, το πλήγμα που επιφέρει συχνά δεν είναι θανατηφόρο. Εν ολίγοις η χρυσή τομή στα σκάγια είναι τα ποιοτικά μολυβδινα και θα πρέπει όσο είναι ακόμα νωρίς να αντισταθούμε στην ολική απαγόρευση τους και να μην δεχθούμε παθητικά ότι μάς επιβάλλουν οι δήθεν ευαισθητοποιημενοι.
Πολύ σωστή παρατήρηση περί εξοστρακισμού! Ήθελα να ήξερα πώς θα κυνηγιούνται μπεκάτσα και ορτύκι με ατσάλινα... Ελπίζω να μην απαγορευτεί το μολύβι από τους "ευαισθητοποιημένους" που δεν έχουν πατήσει ούτε μια φορά το πόδι τους στο βουνό, στο βάλτο κτλ, αλλά έχουν γνώμη για όλα...
 
Τον χάλασες τον πίνακα; :oops: ;;;
Όχι! Απλά θέλω αυτές τις δοκιμές να τις κρατήσω στο χαρτί για να μπορέσω να τις συγκρίνω μεταξύ τους και για τα 3 διαμετρήματα 12, 16, 20. Και είναι πολλές οι βολές για να θυμάμαι ακόμα και με φωτογραφίες.
 
Θα σου το πω διαφορετικά γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Αναφέρεις τα παρακάτω που έχω μαυρίσει ώστε να φτιάξεις σταθερό φυσιγγι για τα γούστα σου και την γνώμη σου.
Εγω σταθερότητα αποκαλώ το να βγάζει το φυσίγγι την ίδια περίπου ταχύτητα στους 20°c ,90% υγρασία και στους 0° c με 90% υγρασία. Για να το επιδιώξουμε αυτό οι πιο συνήθεις προσεγγίσεις είναι ή με πολύ πιεσμενη την πυρίτιδα και με πολλά μπαρ, ή με βάρος σκαγιων που ξεπερνά το εύρος της πυριτιδας αλλά συνδυάζεται με τεχνάσματα που κρατάνε χαμηλά τις πιέσεις, και πάντα με σχολαστικη ευλάβεια στο ζύγισμα, μέτρημα κλείσιμο .
Αυτά που αναφέρεις περιγράφουν ενα κατά πάσα πιθανότητα φυσιγγι δυναμίτη εκτός και αν ο κατασκευαστής καταφέρει με διάφορα τεχνάσματα που λες (θα ήθελα πολύ να μάθω ποια είναι αυτά) να κρατήσει τις πιέσεις χαμηλά ενώ τα σκάγια θα ξεπερνάνε σε βάρος την προοδευτικότητα της πυρίτιδας. Επίσης θα πρέπει να είναι σχολαστικά γεμισμένο όπως λες δηλαδή ο ορισμός του χειροποίητου φυσιγγίου ώστε με όλα τα παραπάνω να είναι σταθερό κατά την γνώμη και τα θέλω σου σε όλες τις καιρικές και περιβαλλοντικές συνθήκες. Αυτό που περιγράφεις σε εμπορικό φυσιγγι σημαίνει πολυ ακριβότερο φυσιγγι από τα 30 ευρώ η 25αδα που επιεικως έγραψα πιο πριν. Υπάρχουν και τέτοια φυσίγγια στην αγορά όπως πχ τα πανάκριβα Αμερικανικα η κάποια άλλα λιγοστά φανταζομαι που πουλιούνται σε δεκάδα και στοιχίζουν 2-3 ευρώ το κάθε φυσιγγι. Αυτα όμως είναι φυσίγγια ειδικών περιπτώσεων και για ειδικά θηράματα. Ο μέσος κυνηγός όμως, ειδικά για θηράματα τα οποία δεν έχουν και τόσο εξεζητημένες απαιτήσεις όπως τσίχλα , μπεκάτσα, ορτύκι κλπ θέλει απλά ένα φυσιγγι να είναι σταθερό από παρτίδα σε παρτίδα ώστε να ξέρει τι ρίχνει και όχι την μια να είναι έτσι και την άλλη γιουβέτσι. Όχι πως θα μας χάλαγε ένα φυσιγγι που να είναι σταθερό σε όλες τις συνθήκες αρκεί όμως να είναι φτηνό. Αυτό όμως δύσκολα είναι εφικτό σε εμπορικό. Για αυτό κάποιοι καταφεύγουμε σε ιδιογομωση για να τα φτιάχνουμε όπως θέλουμε εμείς και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
 
........ Εν ολίγοις η χρυσή τομή στα σκάγια είναι τα ποιοτικά μολυβδινα και θα πρέπει όσο είναι ακόμα νωρίς να αντισταθούμε στην ολική απαγόρευση τους και να μην δεχθούμε παθητικά ότι μάς επιβάλλουν οι δήθεν ευαισθητοποιημενοι.
Πως, ποιος, καμια ιδεα?
 
Όχι! Απλά θέλω αυτές τις δοκιμές να τις κρατήσω στο χαρτί για να μπορέσω να τις συγκρίνω μεταξύ τους και για τα 3 διαμετρήματα 12, 16, 20. Και είναι πολλές οι βολές για να θυμάμαι ακόμα και με φωτογραφίες.
Χαρτι;Ποιο πήρες;
 
Όχι! Απλά θέλω αυτές τις δοκιμές να τις κρατήσω στο χαρτί για να μπορέσω να τις συγκρίνω μεταξύ τους και για τα 3 διαμετρήματα 12, 16, 20. Και είναι πολλές οι βολές για να θυμάμαι ακόμα και με φωτογραφίες.
Κιμωλία στον πίνακα για σημειώσεις κ μετά φωτογραφίες... Εγώ αυτό κάνω για να μην χάνομαι...
 
Στο τελευταιο μπαρκο που εκανε ο Στελιος απο τη Χιο....Τα βρηκε εαν θυμαμαι καλα 180 ευρω το κιλο
τα ΤSS .
Στο κιλο βγαζεις 27 φυσιγγια των 36 γραμμαριων....6,5 ευρω το ενα φυσιγγια μονο απο σκαγια!!
Ασε ριχνω μολυβακι + αλευρακι....και στοιχιζει κομπλε το φυσιγγιο κατω απο 1 ευρω !!!
Στα 80 δολάρια τα πιο φθηνά κ αμφιβόλου ποιότητας.
Το έψαξα πολύ...
Άσε που χρειάζονται δοκιμές των δοκιμών...
Αν τα ατσαλια τρώνε τις κάννες αυτά τι κάνουν;;;
Μέχρι τα 40-45 μέτρα ρίχνουμε μια χαρά με τα απλά.
Όπως λες κ εσύ με μολυβάκι κ αλευρακι η δουλειά γίνεται
Μην τα θέλουμε όλα δικά μας
 
Στα 80 δολάρια τα πιο φθηνά κ αμφιβόλου ποιότητας.
Το έψαξα πολύ...
Άσε που χρειάζονται δοκιμές των δοκιμών...
Αν τα ατσαλια τρώνε τις κάννες αυτά τι κάνουν;;;
Μέχρι τα 40-45 μέτρα ρίχνουμε μια χαρά με τα απλά.
Όπως λες κ εσύ με μολυβάκι κ αλευρακι η δουλειά γίνεται
Μην τα θέλουμε όλα δικά μας

Εγραψα,,,,εαν θυμαμαι καλα....και οντως δεν θυμομουν.
Οπως και να εχει 80 δολαρια δεν ειναι λιγα..και σκεφτεις οπως λες την αμφιβολου ποιοτητας !!!
 
Θα σου το πω διαφορετικά γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Αναφέρεις τα παρακάτω που έχω μαυρίσει ώστε να φτιάξεις σταθερό φυσιγγι για τα γούστα σου και την γνώμη σου.

Αυτά που αναφέρεις περιγράφουν ενα κατά πάσα πιθανότητα φυσιγγι δυναμίτη εκτός και αν ο κατασκευαστής καταφέρει με διάφορα τεχνάσματα που λες (θα ήθελα πολύ να μάθω ποια είναι αυτά) να κρατήσει τις πιέσεις χαμηλά ενώ τα σκάγια θα ξεπερνάνε σε βάρος την προοδευτικότητα της πυρίτιδας. Επίσης θα πρέπει να είναι σχολαστικά γεμισμένο όπως λες δηλαδή ο ορισμός του χειροποίητου φυσιγγίου ώστε με όλα τα παραπάνω να είναι σταθερό κατά την γνώμη και τα θέλω σου σε όλες τις καιρικές και περιβαλλοντικές συνθήκες. Αυτό που περιγράφεις σε εμπορικό φυσιγγι σημαίνει πολυ ακριβότερο φυσιγγι από τα 30 ευρώ η 25αδα που επιεικως έγραψα πιο πριν. Υπάρχουν και τέτοια φυσίγγια στην αγορά όπως πχ τα πανάκριβα Αμερικανικα η κάποια άλλα λιγοστά φανταζομαι που πουλιούνται σε δεκάδα και στοιχίζουν 2-3 ευρώ το κάθε φυσιγγι. Αυτα όμως είναι φυσίγγια ειδικών περιπτώσεων και για ειδικά θηράματα. Ο μέσος κυνηγός όμως, ειδικά για θηράματα τα οποία δεν έχουν και τόσο εξεζητημένες απαιτήσεις όπως τσίχλα , μπεκάτσα, ορτύκι κλπ θέλει απλά ένα φυσιγγι να είναι σταθερό από παρτίδα σε παρτίδα ώστε να ξέρει τι ρίχνει και όχι την μια να είναι έτσι και την άλλη γιουβέτσι. Όχι πως θα μας χάλαγε ένα φυσιγγι που να είναι σταθερό σε όλες τις συνθήκες αρκεί όμως να είναι φτηνό. Αυτό όμως δύσκολα είναι εφικτό σε εμπορικό. Για αυτό κάποιοι καταφεύγουμε σε ιδιογομωση για να τα φτιάχνουμε όπως θέλουμε εμείς και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Ολοι οι κάλυκες ακριβώς στο ίδιο ύψος, ζύγισμα πυρίτιδας, σκαγιων στο εκατοστό του γραμμαριου, κλείσιμο ακριβώς στο ίδιο ύψος, αυτό εννοώ σχολαστικη ευλάβεια. Κανονικα πρέπει να φτιάχνουμε το φυσίγγι έτσι που να ταιριάζει σε μία συγκεκριμένη κάνη, δεν γίνεται να ταιριάζει με όλες, αλλά ακόμα και σε διάφορες κάνες ΑΝ πάντα ή πυρίτιδα καίγεται πλήρως και έγκαιρα το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό. Η πρώτη προσέγγιση έγραψα είναι με πιεσμένη πυρίτιδα και πολλά μπαρ, δεν έγραψα για δυναμίτες. Αν πχ ένα φυσίγγι με 40 γρ σκάγια το γεμίζουμε με πυρίτιδα 40αρα με αστεροειδες και θέλουμε η μέγιστη πίεση να μην ξεπεράσει τα 750 bar , δεν θα έχουμε απαίτηση για μεγάλη σταθερότητα γιατί σχεδόν όλες οι πυριτιδες αυτής της προοδευτικοτητας καίγονται οριακά με τέτοια pmax. Αν όμως η Pmax φτάσει στα 950 bar η καύση θα είναι ταχύτερη και πληρέστερη . Η pmax δεν εγγυάται από μόνη της την πλήρη καύση αλλά είναι μια καλή βάση, δεν το κάνω πιο πολύπλοκο για να πιο εύκολα κατανοητό. Μια εναλλακτική ( υπάρχουν και άλλες πιο εξεζητημενες και αποδοτικές) ,είναι να γεμίσουμε τα 40 γρ σκάγια με πυρίτιδα 36αρα,σε μεγαλύτερο κάλυκα με ρελιαστο κλείσιμο και καψυλιο χαμηλής ισχύος. σε αυτή την περίπτωση με 750 bar μέγιστη πίεση η καύση θα κρατηθεί στην συνέχεια σε έντονο ρυθμό λόγω σχέσης προοδευτικοτητας-βάρους σκαγιων που προβάλλουν ικανοποιητική αδράνεια .
 
Κιμωλία στον πίνακα για σημειώσεις κ μετά φωτογραφίες... Εγώ αυτό κάνω για να μην χάνομαι...
Με μπέρδεψες Βασίλη!Τι ν' το ροδουλο;

Μην βάλεις το χαρτί πάνω στον μεταλλικό πίνακα ... τα σκάγια αναπηδούν και χάνεσαι από τις τρύπες.
Καλύτερα σε παλέτα ξύλινη.
Είναι 35 δοκιμές που θα κάνω. Αν τις κάνω στον πίνακα μου και μετά να φωτογραφίζω, Θέλω περίπου 5 λεπτά το φυσίγγιο. Ενώ με τα χαρτιά θα τοποθετώ 2 στα 36.5 και 2 στα 50μ. Οπότε κατευθείαν θα τουφεκάω με τις 2 κάννες κοντά και μετά μακριά. Έτσι θα τελειώσω αρκετά πιο γρήγορα και μετά θα τις φωτογραφίσω.
Πάνω σε παλέτα θα τα καρφώνω γιατί πολλά γυρίζουν πίσω και ξανά τρυπούν το χαρτί.
Το ρόδουλο είναι το ρολό χαρτί, το οποίο κοστίζει 3ευρώ το κιλό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top