Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγω σταθερότητα αποκαλώ το να βγάζει το φυσίγγι την ίδια περίπου ταχύτητα στους 20°c ,90% υγρασία και στους 0° c με 90% υγρασία. Για να το επιδιώξουμε αυτό οι πιο συνήθεις προσεγγίσεις είναι ή με πολύ πιεσμενη την πυρίτιδα και με πολλά μπαρ, ή με βάρος σκαγιων που ξεπερνά το εύρος της πυριτιδας αλλά συνδυάζεται με τεχνάσματα που κρατάνε χαμηλά τις πιέσεις, και πάντα με σχολαστικη ευλάβεια στο ζύγισμα, μέτρημα κλείσιμο .
 
Ακριβώς ...
Το ζητούμενο επίσης είναι πως θα φτιαχτεί ΣΤΑΘΕΡΟ φυσίγγι με αλλαγές στα υλικά.

Σε αυτό τον τομέα θεωρώ ότι τα αμερικάνικα δεν παίζονται.
Μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι δεν είναι τα κορυφαία ... αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι δεν είναι ΣΤΑΘΕΡΑ.
Είναι άλλο φαϊ ο αμερικανος!
Σ'αυτο το κομμάτι δεν έχει αντίπαλο!
Βγάζουν πυρίτιδες που απευθύνονται σε ιδιογομωτες κι είναι 50 χρόνια πανομοιότυπες!
 
Last edited:
ps
Με αυτά που είδαμε με το Gamebore μπορεί απλά "τα πάντα" ή τα περισσότερα να είναι θέμα σκαγιών ...
Το αλεύρι καλύπτει το πρόβλημα με μεγάλη επιτυχία ...

Ο Βλαχόπουλος θεωρούσε ότι τα σκάγια παίζουν τον πρώτο ρόλο και δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανένας με αυτό ...
Τα σκάγια παίζουν τον πρώτο ρόλο επειδή ΑΥΤΑ θα πλήξουν τον στόχο.
Μέχρι να πάνε εκει όμως....ταξιδεύουν!
Επίσης,αλλα φυσίγγια βάζουν περισσότερα κι άλλα λιγότερα σκάγια σε προκαθορισμένο κύκλο.
Το αντιτριβικο είναι μπελαλιδικο στην εφαρμογή κι όταν χρησιμοποιηται αλλάζει κατά πολύ ένα φυσιγγι που δεν περιεχει.
 
Ακριβώς ...
Το ζητούμενο επίσης είναι πως θα φτιαχτεί ΣΤΑΘΕΡΟ φυσίγγι με αλλαγές στα υλικά.

Σε αυτό τον τομέα θεωρώ ότι τα αμερικάνικα δεν παίζονται.
Μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι δεν είναι τα κορυφαία ... αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι δεν είναι ΣΤΑΘΕΡΑ.
Αυτό ακριβώς! Αυτό εννοώ όταν λέω να βολεύει σαν αίσθηση - προσκοπευση. Το πρόβλημα αυτό της σταθερότητας το λύνουν τα αμερικάνικα στα χοντρά σκάγια. Στα ψιλά σκάγια που έχουν και τη μεγαλύτερη κατανάλωση, τα πιο σταθερά που έχω ρίξει είναι της Β&Ρ. Βέβαια για να έχω περίπου τα ίδια αποτελέσματα σε όλους τους καιρούς, δουλεύω 2 τύπους: νορμάλ καιρός και υγρασία Β&Ρ mb classic. Κρύο και αυξημένη υγρασία F2 classic.
 
ps
Με αυτά που είδαμε με το Gamebore μπορεί απλά "τα πάντα" ή τα περισσότερα να είναι θέμα σκαγιών ...
Το αλεύρι καλύπτει το πρόβλημα με μεγάλη επιτυχία ...

Ο Βλαχόπουλος θεωρούσε ότι τα σκάγια παίζουν τον πρώτο ρόλο και δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανένας με αυτό ...
Τα σκάγια της gamebore (diamond shot) είναι καλύτερης ποιότητας από τα αμερικάνικα premium?? Έχουμε κάποια δοκιμή/ σύγκριση??
 
Το αντιτριβικο είναι μπελαλιδικο στην εφαρμογή κι όταν χρησιμοποιηται αλλάζει κατά πολύ ένα φυσιγγι που δεν περιεχει.
Έχουμε μια δοκιμή έτοιμη,σε ιδέα του gvp,3 φυσίγγια, σκέτο,με αλεύρι και πλαστικό μπαφερ,σε τρεις αποστάσεις το καθ'ένα.Πως συμπεριφέρεται η γόμωση,και τι ποσοστά συγκεντρωσης κραταει το κάθε υλικό Αναγκαστικα ,αλλάχτηκαν οι βυσματωσεις λόγω ογκομετριας,αλλά θα μετρηθούν και ταχύτητες του εκάστοτε στησίματος.Αν όλα πάνε καλά,στις επόμενες μέρες θα γίνει..
 
Εγω σταθερότητα αποκαλώ το να βγάζει το φυσίγγι την ίδια περίπου ταχύτητα στους 20°c ,90% υγρασία και στους 0° c με 90% υγρασία. Για να το επιδιώξουμε αυτό οι πιο συνήθεις προσεγγίσεις είναι ή με πολύ πιεσμενη την πυρίτιδα και με πολλά μπαρ, ή με βάρος σκαγιων που ξεπερνά το εύρος της πυριτιδας αλλά συνδυάζεται με τεχνάσματα που κρατάνε χαμηλά τις πιέσεις, και πάντα με σχολαστικη ευλάβεια στο ζύγισμα, μέτρημα κλείσιμο .
Νομίζω ότι η πλειοψηφία των κυνηγών αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο για την σταθερότητα ειναι από παρτίδα σε παρτίδα να έχουν την ίδια ακριβώς συμπεριφορά και όχι τόσο να ειναι σταθερό σε διαφορετικές συνθήκες περιβάλλοντος. Για διαφορετικές συνθήκες μπορούμε να έχουμε διαφορετικά φυσίγγια. Αλλά να ξέρουμε ότι και η επόμενη αγορά που θα κάνουμε από την νέα παρτίδα θα αποδίδει όπως και η προηγούμενη ώστε να μην χρειάζεται να κάνουμε ξανά και ξανά δοκιμές για να το μαθουμε από την αρχή. Σε αυτό ειναι υπεύθυνος ο κατασκευαστής ώστε να φτιάχνει πάντα την ίδια συνταγή με απόλυτη ακρίβεια και με τα ίδια σταθερά υλικά.
Όμως για την σταθερότητα ενός φυσιγγίου σε διαφορετικές συνθήκες φταίει πιστεύω η συνταγή και όχι απαραίτητα ο κατασκευαστής. Το ότι ο κατασκευαστής φτιάχνει μία συνταγή για καλοκαιρι (πχ σκοπευτικά φυσίγγια για σκοπευτήριο τους καλοκαιρινούς μήνες) δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να σου αποδίδει καλά και το χειμώνα. Για τον χειμώνα θα χρειαστεί άλλη συνταγή και άρα διαφορετικό φυσίγγι. Δεν γίνεται όλα τα φυσίγγια να τα κατασκευάζουν με διβασικές και φορτωμένα και με αλεύρι κλπ κλπ ώστε να αποδίδουν καλά σε όλες τις συνθήκες, Τότε θα έκανε ή κάθε 25αδα πάνω απο 30 ευρώ και θα βγάζανε μόνο φυσίγγια δυναμίτες.
 
Νομίζω ότι η πλειοψηφία των κυνηγών αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο για την σταθερότητα ειναι από παρτίδα σε παρτίδα να έχουν την ίδια ακριβώς συμπεριφορά και όχι τόσο να ειναι σταθερό σε διαφορετικές συνθήκες περιβάλλοντος. Για διαφορετικές συνθήκες μπορούμε να έχουμε διαφορετικά φυσίγγια. Αλλά να ξέρουμε ότι και η επόμενη αγορά που θα κάνουμε από την νέα παρτίδα θα αποδίδει όπως και η προηγούμενη ώστε να μην χρειάζεται να κάνουμε ξανά και ξανά δοκιμές για να το μαθουμε από την αρχή. Σε αυτό ειναι υπεύθυνος ο κατασκευαστής ώστε να φτιάχνει πάντα την ίδια συνταγή με απόλυτη ακρίβεια και με τα ίδια σταθερά υλικά.
Όμως για την σταθερότητα ενός φυσιγγίου σε διαφορετικές συνθήκες φταίει πιστεύω η συνταγή και όχι απαραίτητα ο κατασκευαστής. Το ότι ο κατασκευαστής φτιάχνει μία συνταγή για καλοκαιρι (πχ σκοπευτικά φυσίγγια για σκοπευτήριο τους καλοκαιρινούς μήνες) δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να σου αποδίδει καλά και το χειμώνα. Για τον χειμώνα θα χρειαστεί άλλη συνταγή και άρα διαφορετικό φυσίγγι. Δεν γίνεται όλα τα φυσίγγια να τα κατασκευάζουν με διβασικές και φορτωμένα και με αλεύρι κλπ κλπ ώστε να αποδίδουν καλά σε όλες τις συνθήκες, Τότε θα έκανε ή κάθε 25αδα πάνω απο 30 ευρώ και θα βγάζανε μόνο φυσίγγια δυναμίτες.
Λέμε για πανομοιότυπο φυσιγγι μ'αυτο που ρίχναμε και ρίχνουμε.
 
Προσωπική εμπειρία - παράδειγμα: ήμουν πέρυσι για τσίχλες σε καρτέρι που περνούσαν πολλά πουλιά. Είχα πάρει 2 κουτιά γνωστής εταιρίας. Ένα παλιάς (ας πούμε) παρτίδας και ένα καινούριας. Στην αρχή δεν το είχα προσέξει. Στην μια τσέπη είχα αδειάσει το ένα κουτί και στην άλλη το άλλο. Κάποια στιγμή, βάζω 3 φυσίγγια από τα "καινούργια". Περνάνε 2 τσίχλες εύκολες. 3 τουφεκιές, αποτέλεσμα 0. Λέω κάτι δεν έκανα καλά. Βάζω τα παλιά και όλα οκ. Το σκηνικό επαναλήφθηκε αρκετές φορές. Κάποια στιγμή βρίσκω το βύσμα από τα "καινούργια". Αλλαγμένο... Συνέχισα με τα "παλιά" και όλα καλά!
 
Δεν γίνεται όλα τα φυσίγγια να τα κατασκευάζουν με διβασικές και φορτωμένα και με αλεύρι κλπ κλπ ώστε να αποδίδουν καλά σε όλες τις συνθήκες, Τότε θα έκανε ή κάθε 25αδα πάνω απο 30 ευρώ και θα βγάζανε μόνο φυσίγγια δυναμίτες.
Δεκτες όλες οι απόψεις, εγώ είπα την δική μου. Στα παραπάνω έχω κάποιες ενστάσεις, οι διβασικές πέρα από την εξ ορισμού μικρότερη υγροσκοπικοτητα, (που δεν ισχύει πάντα, ) δεν είναι ακριβότερες κατασκευαστικα, το αντίθετο, όσο για το φόρτωμα, το πολύ είναι χειρότερο από το λίγο. Για το αλεύρι και κάθε είδους μπαφερ είμαι πολύ επιφυλακτικος όσο δεν έχουμε δυνατότητα ελέγχου σε βλητικο σταθμό, εδώ βλέπουμε ότι με μόνη αλλαγή το υλικό των σκαγιων από μολύβι σε σίδερο ,με ίδιο σχήμα και μέγεθος, τα 500 μπαρ γίνονται 1000+, φαντάζομαι πως με τα μπαφερ που η στήλη από <ρευστό > γίνεται στερεό θα αλλάζουν επίσης πολλά.
 
Μια ωραία δοκιμή θα ήταν τρία φυσίγγια,ίδια χαρακτηριστικά,χωρίς μπαφερ,με ίδια διαμετρο σκαγιων,1"χύμα",2 από gamebore και 3 από ρέμι...
Όταν ήρθε η όρεξη σε εσένα, σταμάτησε σε εμένα ...
Κάτσε να μου έρθει πάλι :)
.yelling.
 
Για την αλητεία ρε φίλε!! Και για κάποιους φίλους εδώ!Έτσι κι αλλιώς ,εμείς γερολυκοι είμαστε,δεν αλλάζουμε τα χούγια μας....pour notre amour ,ή κάτι τέτοιο που είχες γράψει .
Για τον έρωτα της τέχνης ... (Pour l'amour de l'art)

Θα κάνουμε ότι θες ... τι θα βρούμε δεν ξέρω ... κάτσε να φορτώσω χαρτιά το απόγευμα.

Θα σου δώσω ένα Rem #6, ένα Gamebore #5 και ψάξε για σκάγια ιταλικά #5,5 για να είμαστε σωστοί.
 
Για τον έρωτα της τέχνης ... (Pour l'amour de l'art
Εεεε.Αυτο!Συννοηθηκαμε!
Θα σου δώσω ένα Rem #6, ένα Gamebore #5 και ψάξε για σκάγια ιταλικά #5,5 για να είμαστε σωστοί.
Έχω 3,4,4Ν,5,6,7,7Ν,8 ονομαστικά.Κατι θα ταιριάξουμε ..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top