Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Για δειτε δυο δοκιμες....και δωστε τα ''φωτα σας''.....τι ''παιζει'' με αυτην πυριτιδα ??
Λογικα το 1,85χ28 = φορτωμα με την ''σεσουλα''......για ποιον λογο τοσο χαμηλη ταχυτητα ??

View attachment 67469
View attachment 67470
View attachment 67472
View attachment 67473
μισο κιλό ξόδεψα δεν καίγεται με τίποτα σωστά στα 28...στα 34 όμως είναι φωτιά
 
Σας ευχαριστώ όλους για όλες τις απαντήσεις.
Θεωρώ από τις αστοχίες και αν καταλάβουμε τι φταίει γινόμαστε καλύτεροι.
Έτσι είναι .... μην φανταστείς ότι εμείς που σχολιάζουμε είμαστε καλύτεροι :)
 
Ετσι είναι βοηθανε πολύ αυτες οι καμερες..δεν θα έδινα ποτέ 830€ για κάμερα είναι παρά πολλά..την πήρα μαζί με τον αδελφό μου ..με μπέρδεψε πολύ αυτό το πουλί γενικά ..και την ώρα που του έριξα και μετά να ερμηνεύσω την τουφεκια..παρόλο που πάει πίσω η τουφεκια στρίβει και γυρίζει πίσω ακολουθώντας το πυκνό που δεν θα του έριχνα εκεί γιατί δεν θα το έβρισκα ,αν κινούνταν ευθεία σήκωνε δεύτερη και τριτη τουφεκια άνετα και καθαρό μέρος από κάτω .. αυτή την τσίχλα και σε άλλη μια στο 0,38 είχα ρίξει με 9,5 Νούμερο 28 gr ..μετα δεν τα ξανάέβαλα και άλλαξα σε ίδια γόμωση Ν8 που μου άρεσε παρά πολύ ..στο 0,38 το πουλί είναι πολύ δύσκολο σηκώνεται πολύ πονηρά και χαμηλά μακρύνη σχετικά τουφεκια .είχε φάει ένα σκάγι στο μάτι και ηταν ολοζώντανο ..αλλά δεν κινήθηκε και το άρπαξα ..γενικά σηκώνονται πολύ δύσκολα και όταν σηκώνονται πουλάνε πολύ ακριβά το τομάρι τους,είναι πολύ πονηρεμένα τα πιο πολλά ..
Βασίλη αν και όταν μπορείς και δεν σε βάζω σε κόπο ανέλυσε την τουφεκια να δούμε ποσό πίσω ήμουν και αν μπορείς και την τελευταία τουφεκια στο βίντεο που ήταν η πιο μακρύνη να μου πεις την απόσταση..
Στο 0,38
 
Ετσι είναι βοηθανε πολύ αυτες οι καμερες..δεν θα έδινα ποτέ 830€ για κάμερα είναι παρά πολλά..την πήρα μαζί με τον αδελφό μου ..με μπέρδεψε πολύ αυτό το πουλί γενικά ..και την ώρα που του έριξα και μετά να ερμηνεύσω την τουφεκια..παρόλο που πάει πίσω η τουφεκια στρίβει και γυρίζει πίσω ακολουθώντας το πυκνό που δεν θα του έριχνα εκεί γιατί δεν θα το έβρισκα ,αν κινούνταν ευθεία σήκωνε δεύτερη και τριτη τουφεκια άνετα και καθαρό μέρος από κάτω .. αυτή την τσίχλα και σε άλλη μια στο 0,38 είχα ρίξει με 9,5 Νούμερο 28 gr ..μετα δεν τα ξανάέβαλα και άλλαξα σε ίδια γόμωση Ν8 που μου άρεσε παρά πολύ ..στο 0,38 το πουλί είναι πολύ δύσκολο σηκώνεται πολύ πονηρά και χαμηλά μακρύνη σχετικά τουφεκια .είχε φάει ένα σκάγι στο μάτι και ηταν ολοζώντανο ..αλλά δεν κινήθηκε και το άρπαξα ..γενικά σηκώνονται πολύ δύσκολα και όταν σηκώνονται πουλάνε πολύ ακριβά το τομάρι τους,είναι πολύ πονηρεμένα τα πιο πολλά ..
Βασίλη αν και όταν μπορείς και δεν σε βάζω σε κόπο ανέλυσε την τουφεκια να δούμε ποσό πίσω ήμουν και αν μπορείς και την τελευταία τουφεκια στο βίντεο που ήταν η πιο μακρύνη να μου πεις την απόσταση..
Στο 0,38
Για αυτή που συζητάμε το έχω κάνει ήδη ... 30μ υπολόγισα ... μην το δένεις και κόμπο όμως ...
Την άλλη πιο μετά
 
Ω ναι... Πίσω! Δεν είχε κίνηση το όπλο. Ότι προσκόπευση και να βάλεις με σταματημένο όπλο, πίσω θα πάει η τουφεκιά.
Γιάννη συμφωνώ με τον Λέο ( κόβει το μάτι του😍). Γενικά είδα ότι δεν έχεις κίνηση στο όπλο στις πρώτες τουφεκιές ενώ ξεκινά να κουνιέται από τις δευτέρες. Μπορείς να γράψεις βάρος όπλου και μήκος καννών? Μήπως επειδή ρίχνεις σκοπευτήριο έβλεπες τις τσίχλες σαν σταματημένες και πολύ αργές και σταματούσες ή έβγαζες φτωχή κίνηση?
 
Γιάννη συμφωνώ με τον Λέο ( κόβει το μάτι του😍). Γενικά είδα ότι δεν έχεις κίνηση στο όπλο στις πρώτες τουφεκιές ενώ ξεκινά να κουνιέται από τις δευτέρες. Μπορείς να γράψεις βάρος όπλου και μήκος καννών? Μήπως επειδή ρίχνεις σκοπευτήριο έβλεπες τις τσίχλες σαν σταματημένες και πολύ αργές και σταματούσες ή έβγαζες φτωχή κίνηση?
Νικηφόρε 66cm και 3250gr..αλλά με 200gr ακόμα μπροστά η κάμερα σαν το κέρατο σε κακο σημείο και παράλληλα περπατητο ανελέητο πάνω κάτω ανηφόρα κατηφόρα είναι δύσκολα τα πράγματα.
 
Κατα την γνώμη μου αυτό που λες για το σκοπευτήριο με τίποτα ..θεωρώ το compak sporting ότι καλύτερο για προπόνηση σε κινητο στόχο είτε αυτό λέγεται θήραμα η πιάτο..έχει στόχους αργους γρήγορους ,ψήλους χαμηλούς τα πάντα ..
 
Last edited:
Εισαι εκτος rage της πυριτηδας εχεις και μαλακο βυσμα , σου αφησε και ακαυτη ; Ο γκαλαντι την δινςι για το 32 αρι του μονοβολο και οχι για το 28 αρι !! Αρα εισαι πολυ χαμηλα Νικ

Και εδω εκτος rage ειμαι.....Μητσαρα μου.....Δεν ''φταιει'' το rage της πυριτιδας.....φιλε !!!
Τι εχεις να πεις ???

εικόνα_Viber_2023-02-24_21-19-52-803.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-24_21-20-09-941.jpg
 
μισο κιλό ξόδεψα δεν καίγεται με τίποτα σωστά στα 28...στα 34 όμως είναι φωτιά

Το περιεργο ειναι οτι καιγεται κανονικα......Καταλοιπα δεν εχω ουτε σε χαμηλη ταχυτητα στα 28
γραμμαρια....
Ταχυτητες αυτες που θελω δεν εχω.....
Και με σκληρο βυσμα ( GT )την ιδια ταχυτητητα εδωσε...με αλλη συγκεντρωση...

εικόνα_Viber_2023-02-24_12-13-11-117.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-24_12-12-42-763.jpg
 
Το περιεργο ειναι οτι καιγεται κανονικα......Καταλοιπα δεν εχω ουτε σε χαμηλη ταχυτητα στα 28
γραμμαρια....
Ταχυτητες αυτες που θελω δεν εχω.....
Και με σκληρο βυσμα ( GT )την ιδια ταχυτητητα εδωσε...με αλλη συγκεντρωση...

View attachment 67491
View attachment 67494
Μηπως έχει σφάλμα ο ταχογραφος;
 
Και εδω εκτος rage ειμαι.....Μητσαρα μου.....Δεν ''φταιει'' το rage της πυριτιδας.....φιλε !!!
Τι εχεις να πεις ???

View attachment 67487
View attachment 67488
Αλλο η τεκνα αλλο η psb ουτε η ssb καιγεται σε 9 βολο ας πουμε !!! Βγαζει 370-380 μ/δ ,αλλα και η psb2sp δεν βγαζει ταχυτητες στο 9 βολο μπορει να ειναι ο τροπος καυσης τους ! Με uee καψουλι δοκιμασες ;
 
Last edited:
Κατα την γνώμη μου αυτό που λες για το σκοπευτήριο με τίποτα ..θεωρώ το compak sporting ότι καλύτερο για προπόνηση σε κινητο στόχο είτε αυτό λέγεται θήραμα η πιάτο..έχει στόχους αργους γρήγορους ,ψήλους χαμηλούς τα πάντα ..
Φυσικά και θεωρώ ότι το compak sporting και γενικά η σκοποβολή είναι ότι καλύτερο για προπόνηση αλλά και περισσότερο για μάθηση πάνω στο κυνήγι. Απλά πολλές φορές όταν πηγαίνουμε σκοπευτήριο και μετά κυνήγι και τα πουλιά πετάνε αργά τουλάχιστον στα μάτια μας, χολένουμε λίγο στην κίνηση του όπλου σε σχέση με την πραγματική ταχύτητα τους, επειδή έχουμε συνηθίσει την γρήγορη ταχύτητα των πιάτων.
 
Μηπως έχει σφάλμα ο ταχογραφος;

Αυτο το σκεπτοσουν πολυ ωρα μεχρι να το γραψεις φιλαρα μου !! χα χα χα. :D

Στελιο μου μετραω με 2 ταχογραφους ταυτοχρονα V1,5 και V2 - Δεν γινεται να γραφουν και οι δυο λαθος
φιλε !!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top