Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
100μ ???

Μέτρα σκάγια στο φυσίγγι ... εγώ τα βρήκα 348
Βασίλη μου και 348 να είναι τα σκάγια (εγώ όπως έγραψα τα υπολόγισα βάση νούμερου σε 9/gr) πάλι η συγκέντρωση από τα 348 τα 223 είναι 64% οπότε το δεκαρικακι πάλι το χεις στη τσέπη κι όπως σου είπα για να μην σε αδικήσω πήγα και κάνα μέτρο πιο πίσω........
 
Βασίλη gvp 9000 πώς σχολιάζεις τα αποτελέσματα?????? Βλέπεις και εδώ στο εμπορικό που δοκίμασες το +10%
ΥΓ σε τι υψόμετρο κάνεις τις δοκιμές σου????
Παίζει αυτό που λές, ούτε 100 δεν είναι. ( νομίζω δεν την γλυτώνει την προβατίνα)
 
Βασίλη μου και 348 να είναι τα σκάγια (εγώ όπως έγραψα τα υπολόγισα βάση νούμερου σε 9/gr) πάλι η συγκέντρωση από τα 348 τα 223 είναι 64% οπότε το δεκαρικακι πάλι το χεις στη τσέπη κι όπως σου είπα για να μην σε αδικήσω πήγα και κάνα μέτρο πιο πίσω........
Βαγγέλη με δουλεύεις τώρα ??? ...
 
εχεις χασει επεισοδια!!! 2 σαββατα πηγα σκοπευτηριο και εριξα με ethos sport. montefeltro 22 . m1.winchester sx3 ....
ολα ηταν πολυ ωραια αλλα κατι δεν μου ταιριαζει και θα παραμεινω πιστος στα δικαννακια μου!
Κάτσε στα δικανακια σου καμία καραμπίνα δεν θα σου δόση κάτι παραπανο για μένα είναι ολλες φραντζόλες και ας κυνηγαο με αυτές … αν ήμουν δεξιόχειρες θα πηγενα σε δικανα αλλά € δεν υπάρχουν για αρηστερο δίκανο
 
Κάτσε στα δικανακια σου καμία καραμπίνα δεν θα σου δόση κάτι παραπανο για μένα είναι ολλες φραντζόλες και ας κυνηγαο με αυτές … αν ήμουν δεξιόχειρες θα πηγενα σε δικανα αλλά € δεν υπάρχουν για αρηστερο δίκανο
Ετσι θα γινει και θα ειμαι μια χαρα
 
Παίζει αυτό που λές, ούτε 100 δεν είναι. ( νομίζω δεν την γλυτώνει την προβατίνα)

Ειμαστε...να μην πω....Απο μονα τους τα φυσιγγια εχουν 10% ΑΠΟΚΛΙΣΗ 1η με την 3η τουφεκια σε
συγκεντρωση...δεν ξερω τι ψαχνουν !!!
1η βολη -348 - 214 =62%
3ηβολη -348 -182 =52,5%
 
Βαγγέλη με δουλεύεις τώρα ??? ...
Όχι ρε φίλε δεν σε δουλεύω ...... Στις δοκιμές που ανέβασες τι πήρες από το συγκεκριμένο φυσίγγι????? Εξήγησα ότι δεν είχα άλλο να το κόψω να μετρήσω σκάγια πήγα βάση νούμερου σκαγιων που είναι συνήθως από 8,7 έως 9 σκάγια ανά γραμμάριο......
Εγώ δέχομαι ότι είναι 348 σκάγια που μετρήσες εσύ..... Με αυτά παίρνω 64% .....
Εσύ πόσα πήρες????? Πες μου να συνεννοηθούμε....... Θυμάμαι 55-57% κάτι τέτοιο...... Πες μου πόσο.......
 
Όχι ρε φίλε δεν σε δουλεύω ...... Στις δοκιμές που ανέβασες τι πήρες από το συγκεκριμένο φυσίγγι????? Εξήγησα ότι δεν είχα άλλο να το κόψω να μετρήσω σκάγια πήγα βάση νούμερου σκαγιων που είναι συνήθως από 8,7 έως 9 σκάγια ανά γραμμάριο......
Εγώ δέχομαι ότι είναι 348 σκάγια που μετρήσες εσύ..... Με αυτά παίρνω 64% .....
Εσύ πόσα πήρες????? Πες μου να συνεννοηθούμε....... Θυμάμαι 55-57% κάτι τέτοιο...... Πες μου πόσο.......
Αν μου λες ότι δεν έκοψες φυσίγγι, δεν μέτρησες σκάγια στο φυσίγγι και μου κάνεις την χάρη να χρησιμοποιήσεις τα 348 και να ρίξεις κάνα μέτρο πιο πίσω, συγνώμη αλλά με δουλεύεις ψιλό γαζί.
Κάνε μια σωστή δοκιμή.

Σου δίνω και σύσφιξη 0,88mm.
Με τι ΑΚΡΙΒΩΣ σύσφιξη έριξες εσύ ?

Untitled 5.jpg

MB long range 6 full.jpg
 
Ειμαστε...να μην πω....Απο μονα τους τα φυσιγγια εχουν 10% ΑΠΟΚΛΙΣΗ 1η με την 3η τουφεκια σε
συγκεντρωση...δεν ξερω τι ψαχνουν !!!
1η βολη -348 - 214 =62%
3ηβολη -348 -182 =52,5%
Νίκο η τρίτη ντουφέκια είναι με τσοκ 3* κι όχι με 1* όπως οι άλλες,για αυτό κι η διαφορά...........
 
Αν μου λες ότι δεν έκοψες φυσίγγι, δεν μέτρησες σκάγια στο φυσίγγι και μου κάνεις την χάρη να χρησιμοποιήσεις τα 348 και να ρίξεις κάνα μέτρο πιο πίσω, συγνώμη αλλά με δουλεύεις ψιλό γαζί.
Κάνε μια σωστή δοκιμή.

Σου δίνω και σύσφιξη 0,88mm.
Με τι ΑΚΡΙΒΩΣ σύσφιξη έριξες εσύ ?

View attachment 69322

View attachment 69321
ΒΑΣΊΛΗ στα έλεγα εγώ και έχεις και αφτερ μάρκετ τσοκ 😁😁😁 10% συγκέντρωση
BERETTA 🏆🏆🏆
 
Αν μου λες ότι δεν έκοψες φυσίγγι, δεν μέτρησες σκάγια στο φυσίγγι και μου κάνεις την χάρη να χρησιμοποιήσεις τα 348 και να ρίξεις κάνα μέτρο πιο πίσω, συγνώμη αλλά με δουλεύεις ψιλό γαζί.
Κάνε μια σωστή δοκιμή.

Σου δίνω και σύσφιξη 0,88mm.
Με τι ΑΚΡΙΒΩΣ σύσφιξη έριξες εσύ ?

View attachment 69322

View attachment 69321
Γιατί ρε φίλε να ρίξω κάνα μέτρο πιο πίσω..... Η απόσταση είναι μετρημένη με κορδέλα κι από εκεί έχω το στόμιο κάνης όχι πάνω σε αυτό αλλά και κάνα μέτρο πιο πίσω δηλαδή η απόσταση από το στόμιο είναι πάνω από 37-37,50 μέτρα ..... Αν θες το πιστεύεις δεν έχω λόγω να σου πω ψέματα.... Θα ήμουνα πολύ μικρός, άλλωστε είχα και άλλους στη δοκιμή παρόντες και ο Νικόλας ο μικρός που είναι στο forum ξέρει που κάνω δοκιμές με δικιά του κορδέλα μετρήσαμε την απόσταση.......
Δεν σε καταλαβαίνω.... Είσαι τοσο δύσπιστος και καχύποπτος που δε δέχεσαι διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτά που έβγαλες εσύ έλεος δηλαδή......... Αυτή είναι η συγκέντρωση του 391 με το συγκεκριμένο φυσίγγι, βρες μια optima και δοκίμασε το ίδιο θα βγάλει....... Έλα να δοκιμάσουμε μαζί.....κερνάω και προβατίνα....... Το τσάι μετά για χώνεψη.......
 
Ειμαστε...να μην πω....Απο μονα τους τα φυσιγγια εχουν 10% ΑΠΟΚΛΙΣΗ 1η με την 3η τουφεκια σε
συγκεντρωση...δεν ξερω τι ψαχνουν !!!
1η βολη -348 - 214 =62%
3ηβολη -348 -182 =52,5%
Παίζουμε εξ αποστάσεως ... τουλάχιστον να παίζουμε σωστά. 🤣
 
Παίζουμε εξ αποστάσεως ... τουλάχιστον να παίζουμε σωστά. 🤣
Κοίταξε παίζω παραπάνω από τίμια και σωστά και αν θέλεις τα ξαναριχνω μπροστά σε τέσσερα πέντε παιδιά που είναι στο forum.... Μια απ' τα ίδια θα είναι..... Αυτό που έγραψες για πρώτη και τρίτη ντουφέκια είναι με άλλο τσοκ η μία ένα αστέρι και η άλλη τρία αστέρια.........
 
Παίζουμε εξ αποστάσεως ... τουλάχιστον να παίζουμε σωστά. 🤣

Για εμενα φιλε ολες οι τουφεκιες σαν φυσιγγιο ( δεν λεω για οπλα...) με φουλ τσοκ σε αυτα τα μετρα
με αυτες τις συγκεντρωσεις....ειναι για τα σκουπιδια....Χαρας το κουραγιο σας !!
Μου εκαναν πολυ μεγαλη εντυπωση οι χαμηλες συγκεντρωσεις σε αυτα τα μετρα και με φουλ τσοκ...
Θα πω του Δημητρη να μου φερει την μπενελι του να δοκιμασω και εγω !!!
 
Γιατί ρε φίλε να ρίξω κάνα μέτρο πιο πίσω..... Η απόσταση είναι μετρημένη με κορδέλα κι από εκεί έχω το στόμιο κάνης όχι πάνω σε αυτό αλλά και κάνα μέτρο πιο πίσω δηλαδή η απόσταση από το στόμιο είναι πάνω από 37-37,50 μέτρα ..... Αν θες το πιστεύεις δεν έχω λόγω να σου πω ψέματα.... Θα ήμουνα πολύ μικρός, άλλωστε είχα και άλλους στη δοκιμή παρόντες και ο Νικόλας ο μικρός που είναι στο forum ξέρει που κάνω δοκιμές με δικιά του κορδέλα μετρήσαμε την απόσταση.......
Δεν σε καταλαβαίνω.... Είσαι τοσο δύσπιστος και καχύποπτος που δε δέχεσαι διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτά που έβγαλες εσύ έλεος δηλαδή......... Αυτή είναι η συγκέντρωση του 391 με το συγκεκριμένο φυσίγγι, βρες μια optima και δοκίμασε το ίδιο θα βγάλει....... Έλα να δοκιμάσουμε μαζί.....κερνάω και προβατίνα....... Το τσάι μετά για χώνεψη.......
Εννοείται ότι θα κεράσεις προβατίνα 🤣
Ρε συ δεν ξέρεις ότι τα σκάγια στο φυσίγγι μπορεί να είναι άλλα αντί άλλων σε νούμερα ?
Κάνεις μια δοκιμή για να μου αποδείξεις ότι το όπλο σου βαράει σφιχτά ... οκ δεκτό, μπράβο και μακάρι να το έκαναν όλοι.
Κάντην τουλάχιστον σωστά.

Μέτρα σκάγια στο φυσίγγι.
Ρίξε από τα 36,5m ακριβώς.
Κάνε το κύκλο σωστό και μέτρα σκάγια στον κύκλο.
Δηλαδή να αρχίσω και εγώ τώρα τις ιστορίες ότι μπορεί να ήταν 40μ η δοκιμή μου και ότι υπολόγισα τα σκάγια κατ εκτίμηση και ήταν λιγότερα ?

Αυτό που κάνεις έχει νόημα όταν ρίχνεις φυσίγγια με 2 όπλα από το ίδιο κουτί.
Δεν σε ενδιαφέρει ο αριθμός των σκαγιών ... πας και με τα θεωρητικά.
Η διαφορά σε ενδιαφέρει.

Και πάλι φυσίγγια από φυσίγγι μπορεί να έχει διαφορά 10++%.
Το φυσίγγι το έριξα στον Ασπρόπυργο ... δεν ξέρω υψόμετρο υπολογίζω 100μ.

Τσοκ 0,88mm το δικό μου ... το δικό σου ? 1mm ?

Άμα τα βάλουμε όλα κάτω θα βρούμε την διαφορά.
Αλλά μην ψαχνόμαστε με τα ΠΡΟΦΑΝΗ !!!!
Και μιλάμε για το χειρότερο φυσίγγι στο όπλο μου.
 
Κοίταξε παίζω παραπάνω από τίμια και σωστά και αν θέλεις τα ξαναριχνω μπροστά σε τέσσερα πέντε παιδιά που είναι στο forum....
Σου έχω εμπιστοσύνη.
Μέτρα όμως σκάγια στο φυσίγγι ... ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ πως αλλιώς να στο πω ????
 
Σου έχω εμπιστοσύνη.
Μέτρα όμως σκάγια στο φυσίγγι ... ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ πως αλλιώς να στο πω ????
Τα πήρα εκείνη την ώρα στο σκοπευτήριο..... Δεν είχε αλλά ο άνθρωπος να μου δώσει.....ξέρω πως το Νο 6 έχει γύρω στα 9/gr .......άλλωστε δέχτηκα το δικό σου νούμερο,και γω σε ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ,αφού τα μετρήσες εσύ........... Πάλι η διαφορά είναι αρκετή και μετρήσιμη.......
 
Τα πήρα εκείνη την ώρα στο σκοπευτήριο..... Δεν είχε αλλά ο άνθρωπος να μου δώσει.....ξέρω πως το Νο 6 έχει γύρω στα 9/gr .......άλλωστε δέχτηκα το δικό σου νούμερο,και γω σε ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ,αφού τα μετρήσες εσύ........... Πάλι η διαφορά είναι αρκετή και μετρήσιμη.......
Επιμένεις στο λάθος ...
Ποιά η σύσφιξη του τσοκ σου ?
 
Εννοείται ότι θα κεράσεις προβατίνα 🤣
Ρε συ δεν ξέρεις ότι τα σκάγια στο φυσίγγι μπορεί να είναι άλλα αντί άλλων σε νούμερα ?
Κάνεις μια δοκιμή για να μου αποδείξεις ότι το όπλο σου βαράει σφιχτά ... οκ δεκτό, μπράβο και μακάρι να το έκαναν όλοι.
Κάντην τουλάχιστον σωστά.

Μέτρα σκάγια στο φυσίγγι.
Ρίξε από τα 36,5m ακριβώς.
Κάνε το κύκλο σωστό και μέτρα σκάγια στον κύκλο.
Δηλαδή να αρχίσω και εγώ τώρα τις ιστορίες ότι μπορεί να ήταν 40μ η δοκιμή μου και ότι υπολόγισα τα σκάγια κατ εκτίμηση και ήταν λιγότερα ?

Αυτό που κάνεις έχει νόημα όταν ρίχνεις φυσίγγια με 2 όπλα από το ίδιο κουτί.
Δεν σε ενδιαφέρει ο αριθμός των σκαγιών ... πας και με τα θεωρητικά.
Η διαφορά σε ενδιαφέρει.

Και πάλι φυσίγγια από φυσίγγι μπορεί να έχει διαφορά 10++%.
Το φυσίγγι το έριξα στον Ασπρόπυργο ... δεν ξέρω υψόμετρο υπολογίζω 100μ.

Τσοκ 0,88mm το δικό μου ... το δικό σου ? 1mm ?

Άμα τα βάλουμε όλα κάτω θα βρούμε την διαφορά.
Αλλά μην ψαχνόμαστε με τα ΠΡΟΦΑΝΗ !!!!
Και μιλάμε για το χειρότερο φυσίγγι στο όπλο μου.
Και στο δικό μου όπλο δεν είναι το καλύτερο φυσίγγι..... Μάλλον το χειρότερο είναι...... Αλλά αυτό είναι το ζητούμενο...... Αυτό θέλω να σου καταδείξω δηλαδή ότι κι ένα τέτοιο φυσίγγι στη συγκεκριμένη κανη θα έχει αρκετά καλή ας πούμε ανεκτή απόδοση......
Ως αναφορά την απόσταση ήθελα να είμαι σίγουρος πως δεν σε αδικώ με την απόσταση μέτρησα ξανά 36,50 έβαλα εκεί το στόμιο και μετά πήγα ακόμη πιο πίσω γύρω στο μετρό και το λέω με κάθε ειλικρίνεια....... Εσύ θα το εκλαβεις 36,50 εγώ σκέφτηκα ότι είμαι λίγο πιο ψηλά υψομετρικά και ήθελα να είναι η δοκιμή όσο πιο αντικειμενική γίνεται....
Οι δοκιμές που θα γίνουν με άλλη benelli θα είναι από ίδια απόσταση με ίδια φυσίγγια.......ίδια τσοκ ......... Ως αναφορά της διάφορες του τσοκ σκέψου μόνο ότι με τα τρία αστέρια εγώ στο συγκεκριμένο φυσίγγι και συ με ένα αστέρι έχουμε την ίδια απόδοση........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top