Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κάποια στιγμή μου έπεσαν κάτι φυσίγγια σε νερό στο βάλτο. Τα μάζεψα αμέσως. Όταν γύρισα σπίτι, τα άφησα 3-4 λεπτά μπροστά από μια σόμπα αλογόνου σε απόσταση 1μ. Είναι επικίνδυνα να τα ρίξω?

Δεν πιστεύω είναι επικίνδυνα ειδικά αν τα ρίχνεις ένα ένα


Αλλά υπάρχει κανένας λόγος να ρισκάρεις την υγεία σου για 15 ευρώ?
 
Μα ειναι πολυ λογικο να μην ειναι ''καρμπον'' ολα τα φυσιγγια που εχει μεσα ενα κουτι 25 τεμ.
1ον Ακοποι καλυκες...με οχι σταθερο υψος.
2ον Οι μηχανες και στο μπαρουτι και στα σκαγια δεν εχουν εχουν σταθεροτητα....υπαρχουν αποκλισεις..
Πως λοιπον να μην δεις αποκλισεις και στα οπλα ??? !!!
Μιλαμε για αποκλισεις κατω του 10%....και με αυτες τις αποκλισεις....ολα τα οπλα και οι καννες σκοτωνουν!!!
Τωρα ας κανουν οσες δοκιμες θελουν....ορεξη να εχουν...να βλεπουμε και εμεις δοκιμες εμπορικων φυσιγγιων..
Ακρη ομως δεν προκειται να βγαλουν !!

ΥΓ. Παλικαρια χωρις αντιπαραθεση με κανεναν....απλα ειπα την γνωμη μου !!! :)
Πολύ σωστά, οι αποκλίσεις είναι μικρές. Γι αυτό το 10% υπάρχουν στην τελική και τα τσοκ. Εγώ δεν θα ήθελα το όπλο μου να ρίχνει ΜΌΝΟ σφιχτά, γιατί καμιά φορά θα κυνηγήσω και μπεκάτσα και ορτύκι. Για όλα τα σενάρια υπάρχουν λύσεις, αλλά όπως και να το κάνουμε, το ψάξιμο και ο μύθος γύρω από τις κάννες, τα όπλα κτλ, είναι ωραία!!
 
Πέραν της πλάκας, σε νορμάλ καιρό πάει πάρα πολύ καλά!
Χμμμμμμμ αφού το λες εσύ θα ξεπεράσω τον εαυτό μου και θα το αγοράσω :)
Κανόνισε να κυνηγάω τις τσίχλες μέσα στις ελιές.
Δεν μιλάω, δεν μιλάω! .yelling.
 
Κάποια στιγμή μου έπεσαν κάτι φυσίγγια σε νερό στο βάλτο. Τα μάζεψα αμέσως. Όταν γύρισα σπίτι, τα άφησα 3-4 λεπτά μπροστά από μια σόμπα αλογόνου σε απόσταση 1μ. Είναι επικίνδυνα να τα ρίξω?
Έχω ρίξει πολλά τέτοια που έχουν βραχεί επειδή πέρασα κάποιο κανάλι που μπήκε το μπουφάν μέσα η επειδή έπεσαν από την τσέπη... Δεν τρέχει τίποτα, ειδικά αν τα ρίξεις γρήγορα... Ωστόσο έχει τύχει κ μια φορά που πήρε υγρασία κ δεν έσκασε κ έμεινε η τάπα στην θαλάμη, ευτυχώς έκανα ημερήσιο παπιου με το 725 κ τα πράγματα ήταν εύκολα...
Εγώ τα έριχνα αναγκαστικά γιατί μπορεί να μην είχα άλλα πάνω μου, εσύ για πιο λόγο να ρισκάρεις για πέντε φυσίγγια?
Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει από φυσίγγια που μένουν σε μπουφάν κ βρέχονται συνέχεια κ τυχαίνει κ μένουν σκουριαρικα στο τέλος της χρονιάς είναι ότι σε ταχογραφησεις δίνουν χαμηλότερες ταχύτητες από τις ήδη μετρημένες κατά 30 μέτρα περίπου...
Πέτα τα...
 
Έχω ρίξει πολλά τέτοια που έχουν βραχεί επειδή πέρασα κάποιο κανάλι που μπήκε το μπουφάν μέσα η επειδή έπεσαν από την τσέπη... Δεν τρέχει τίποτα, ειδικά αν τα ρίξεις γρήγορα... Ωστόσο έχει τύχει κ μια φορά που πήρε υγρασία κ δεν έσκασε κ έμεινε η τάπα στην θαλάμη, ευτυχώς έκανα ημερήσιο παπιου με το 725 κ τα πράγματα ήταν εύκολα...
Εγώ τα έριχνα αναγκαστικά γιατί μπορεί να μην είχα άλλα πάνω μου, εσύ για πιο λόγο να ρισκάρεις για πέντε φυσίγγια?
Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει από φυσίγγια που μένουν σε μπουφάν κ βρέχονται συνέχεια κ τυχαίνει κ μένουν σκουριαρικα στο τέλος της χρονιάς είναι ότι σε ταχογραφησεις δίνουν χαμηλότερες ταχύτητες από τις ήδη μετρημένες κατά 30 μέτρα περίπου...
Πέτα τα...
Θα πάνε για σφάξιμο Άρη, απλά επειδή είχαν μπερδευτεί με τα υπόλοιπα κάποια στιγμή πριν τα ξεχωρίσω, είπα να ρωτήσω. Δεν με πειράζει που πήραν υγρασία, το πολύ πολύ να μην αποδίδουν. Αυτό που τα έβαλα για λίγο μπροστά στη σόμπα αλογόνου με ανησύχησε και είπα να ακούσω τις γνώμες σας καλού κακού!
 
Πυριτιδα 2Χ36+1,5 αλευρι με 14 χιλιοστα κενο χωρο κλεισμενο 8* πτυχο στα 56,5.....
Τι εννοεις με τα κομματια δεν καταλαβαινω...
Σου ανεβαζω φωτο με το βυσμα...Ειναι προελευσης Αυστραλιας και οχι Καναδα που απο λαθος
εγραψα !!!

View attachment 69202
View attachment 69203
k.Nίκο βγάλε όταν θάχεις 'όρεξη μ'αυτό το βύσμα σε 688 ΑΟ (ΝΕΑ) 1.90 Χ 36 Ν.5 8*
Θα δώ το κενό καί σε πώ πόσο να κλείσεις .
Αν στα 36μ δώσει με τσόκ *** πάνω απο 70% συγκέντρωση τότε πρόκειται για σπουδαίο βύσμα .
 
k.Nίκο βγάλε όταν θάχεις 'όρεξη μ'αυτό το βύσμα σε 688 ΑΟ (ΝΕΑ) 1.90 Χ 36 Ν.5 8*
Θα δώ το κενό καί σε πώ πόσο να κλείσεις .
Αν στα 36μ δώσει με τσόκ *** πάνω απο 70% συγκέντρωση τότε πρόκειται για σπουδαίο βύσμα .

Να κανω Λαμπη μου....Αλλα το εχω δοκιμασμενο και αλλα σεταπ με την Τεκνα ( 3/19 λοτ ) και εδωσε
( για μενα ) πολυ καλα αποτελεσματα !!!
Ουτε την ονομασια του δεν ηξερα...Εδω το ονομαζω Ιμπεριαλ.. :)

εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-13-025.jpg

εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-20-416.jpg
 
Παω σημερα κοντα στα κτελ να παρω ενα ανταλακτικο και στο γυρνα μπηκα καλκατζακο να παρω ενα κουτακι skeet για να δοκιμασω το σκ στον πινακα... Περιμενω ταμειο 7.10 μου λεει !!!!! παρε μου και την ψυχη της λεω να δω τι θα καταλαβεις ....χαχαχχα για κλαματα η κατασταση ... Με αεροβολο θα παμε σκοπευτηριο στο τελος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top