Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ξεχάστε κώνους, αυλούς, αποχρωμιώσεις, porting, διευρύνσεις αυλών και οτιδήποτε άλλο σκαρφίζονται για να σας φάνε τα λεφτά.

Κάνετε δοκιμές ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ και μετά συγκέντρωσης, τσεκάρετε να είναι σωστά τα σκάγια σε νούμερο (κοινώς επιλέξτε ένα σωστό Αμερικάνικο φυσίγγι) πάρτε το σκυλάκι σας, βγείτε και χαρείτε το κυνήγι.

Τα εμπορικά έχουν 10%++ αστάθεια από μόνα τους.
Αν ήθελα να βγάλω την 1187 καλύτερη θα έριχνα 10 φυσίγγια με αυτή και κάποια στιγμή θα έβγαζε μεγαλύτερο ποσοστό από την άλλη.
Θα τράβαγα μια φωτογραφία με αυτό το φυσίγγι, θα το ποστάριζα εδώ και η 1187 θα ήταν βλητικά ανώτερη.
Το ίδιο και ανάποδα.

Και για να μην αγχώνεται ο φίλος μου ο Βαγγέλης και ο Νίκος (χομπίστας) το Percorso είναι το μοναδικό που όντως έχω "κλέψει" λίγο γιατί έβαλα την καλύτερη τουφεκιά από τις 4 που έχω ρίξει.
Είδατε πως κάνει μπαμ η υπερβολή ??? και πως ο άλλος μπορεί να "κλέψει" χωρίς στην ουσία να "κλέβει" ???

Οι άλλες είναι μονές και ποσταρισμένες εδώ από πολύ παλιά.
Τις έριξα για τον άλλον τον φίλο τον Γιάννη που επέμενε ότι η Benelli δεν τα πάει καλά με τα περισσότερα φθηνά φυσίγγια.

Να θυμίσω ότι σε 3 δοκιμές διάτρησης 1187-Μ2 διαλέγοντας φυσίγγια ώστε να βγάζουν περίπου τα ίδια ποσοστά δεν υπήρχε διαφορά στην κεντρική και περιφερειακή διάτρηση.

Οπότε κύριοι, επειδή έχω χάσει πολύ χρόνο σε αυτές τις μ@λακίες και επειδή γνωρίζω όλες τις "κλεψιές" που μπορούν να γίνουν, γι αυτό είμαι πολύ δύσπιστος για τις δοκιμές που παρουσιάζονται εδώ, παρότι φωτογραφημένες σε πίνακα ή σε χαρτί.
Ελάχιστα άτομα εμπιστεύομαι.

Αν βρείτε την πιο σφιχτή κάνη πείτε το και σε εμένα ... (η optima δεν είναι πάντως. :p)
Θα την βρω, θα κάνω ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ δοκιμές και θα δούμε τι θα δώσει.
Να καθήσω να την ψάξω εγώ αποκλείεται με αυτά που έχω δει ... έχω πιο ΣΟΒΑΡΑ πράγματα να κάνω.

ps
Έχει να πέσει πολύ φυσίγγι τώρα 🤣
Βαράτε αλύπητα 🤣
ή θα αρχίσει η πάρλα καφενείου ...

Πολύ ωραιες οι δοκιμές σου απλά βλέπω μπενελι και ρεμικτον .........εγώ για 391 σου μίλησα........ Μήπως βάζεις την Ρεμί κολλητά στον οπλοβαστο με την μπενελι και κόλλησε την αρρώστια του σκορποσκαγιασματος??????
Πρέπει να έχεις πιεί πολύ τσάι από Benelli εσύ ... δεν εξηγείται αλλιώς τόσο μίσος.
Μάλλον με κάνα aftermarket θα ήταν ...
 
Last edited:
Εκανα καποιες δοκιμες σημερα.....για εναν πολυ καλο μου φιλο ....μου ζητησε να βγαλω σεταπ με Μ92ς
με 36 γραμμαρια Ν4....και χωρις αλευρι ( :oops: )...μουρλαθηκα λιγο στην αρχη...αλλα οταν ''συνηλθα''...
στρωθηκα να δω τι θα βγαλω....
Τελικα εβγαλα δυο σεταπ που εχουν αξιοπρεπεια.... ( για μενα )....και δεν εχουν αλευρι !!
Τα ανεβαζω....και καθε παρατηρηση και σχολιο δεκτο..... παλικαρια μου.....:)

View attachment 69587
View attachment 69588

View attachment 69589
View attachment 69590
Α,ρε Boito με τις απαιχτες ντουφεκιες σου .Νίκο πρέπει να το κάνεις παρουσίαση στην συγκεκριμένη ενότητα ,να γράψουν και όσοι έχουν εμπειρία με αυτά τα τουφέκια ,μια και είναι οικονομικά αν και πόσο αξίζει η αγορά τους,να υπάρχει και μια εναλλακτική από τα baikal .
 
Ξεχάστε κώνους, αυλούς, αποχρωμιώσεις, porting, διευρύνσεις αυλών και οτιδήποτε άλλο σκαρφίζονται για να σας φάνε τα λεφτά.

Κάνετε δοκιμές ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ και μετά συγκέντρωσης, τσεκάρετε να είναι σωστά τα σκάγια σε νούμερο (κοινώς επιλέξτε ένα σωστό Αμερικάνικο φυσίγγι) πάρτε το σκυλάκι σας, βγείτε και χαρείτε το κυνήγι.

Τα εμπορικά έχουν 10%++ αστάθεια από μόνα τους.
Αν ήθελα να βγάλω την 1187 καλύτερη θα έριχνα 10 φυσίγγια με αυτή και κάποια στιγμή θα έβγαζε μεγαλύτερο ποσοστό από την άλλη.
Θα τράβαγα μια φωτογραφία με αυτό το φυσίγγι, θα το ποστάριζα εδώ και η 1187 θα ήταν βλητικά ανώτερη.
Το ίδιο και ανάποδα.

Και για να μην αγχώνεται ο φίλος μου ο Βαγγέλης και ο Νίκος (χομπίστας) το Percorso είναι το μοναδικό που όντως έχω "κλέψει" λίγο γιατί έβαλα την καλύτερη τουφεκιά από τις 4 που έχω ρίξει.
Είδατε πως κάνει μπαμ η υπερβολή ??? και πως ο άλλος μπορεί να "κλέψει" χωρίς στην ουσία να "κλέβει" ???

Οι άλλες είναι μονές και ποσταρισμένες εδώ από πολύ παλιά.
Τις έριξα για τον άλλον τον φίλο τον Γιάννη που επέμενε ότι η Benelli δεν τα πάει καλά με τα περισσότερα φθηνά φυσίγγια.

Να θυμίσω ότι σε 3 δοκιμές διάτρησης 1187-Μ2 διαλέγοντας φυσίγγια ώστε να βγάζουν περίπου τα ίδια ποσοστά δεν υπήρχε διαφορά στην κεντρική και περιφερειακή διάτρηση.

Οπότε κύριοι, επειδή έχω χάσει πολύ χρόνο σε αυτές τις μ@λακίες και επειδή γνωρίζω όλες τις "κλεψιές" που μπορούν να γίνουν, γι αυτό είμαι πολύ δύσπιστος για τις δοκιμές που παρουσιάζονται εδώ, παρότι φωτογραφημένες σε πίνακα ή σε χαρτί.
Ελάχιστα άτομα εμπιστεύομαι.

Αν βρείτε την πιο σφιχτή κάνη πείτε το και σε εμένα ... (η optima δεν είναι πάντως. :p)
Θα την βρω, θα κάνω ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ δοκιμές και θα δούμε τι θα δώσει.
Να καθήσω να την ψάξω εγώ αποκλείεται με αυτά που έχω δει ... έχω πιο ΣΟΒΑΡΑ πράγματα να κάνω.

ps
Έχει να πέσει πολύ φυσίγγι τώρα 🤣
Βαράτε αλύπητα 🤣
ή θα αρχίσει η πάρλα καφενείου ...


Πρέπει να έχεις πιεί πολύ τσάι από Benelli εσύ ... δεν εξηγείται αλλιώς τόσο μίσος.
Μάλλον με κάνα aftermarket θα ήταν ...
Ο τρομοκράτης του φόρουμ είσαι ρε άτιμο‼️
 
Ότι θεωρεί ο καθένας καλύτερο φίλε μου. Εγώ προσωπικά τα 3αρια τα θεωρώ υπερβολή. Πέρσι και πρόπερσι κυνήγησα αποκλειστικά με 5αρια και μια χαρά δουλειά εκαναν.
Δεν αντιλεγω σε αυτο που λες και εγω 5-3 αρια δουλευω στο λαγο απλα σου ειπα οτι με 3αρι εισαι καλημενος μεχρι τα 40 μετρα με λιγα γρ. Εχω σκοτωσει πολους στα 30-35 μετρα με 33 γρ νο 3 !!!
 
Αν ειναι λεει....Σε μενα το λες ??? Σε αυτους που καθονται στα ''καφενεια'' και λενε παπαριες για 100 μετρα
να το πεις...
Ωστοσο...μου ειχε στειλει ο βαζελος... μια φωτο που ηταν μετρημενη με gps...και ειχε κρατησει λαγο με Ν4
σκαγια ( με δικο μου φυσιγγιο 38 γραμ. Ν4 με αλευρι )..και ηταν αποσταση με ''αξιοπρεπεια''...
Οχι βεβαια στα μετρα που λενε στα ''καφενεια''...αλλα 45 -48 - 50 μετρα καπου εκει...

ΥΓ, Δεν θυμαμαι που την αποθηκευσα αλλιως θα στην εδειχνα...
ΥΓ, Στον λαγο για ειναι σιγουρος...στα 45+ μετρα θελει Ν3 μεχρι τα 55 μετρα ''τουφεκια απελπισιας...'' που
δεν πρεπει ο λογικος κυνηγος να την κανει...παρα μονο σε λαβωμενο λαγο...στα 55 μετρα το Ν3 τον θεριζει !!!
Νίκο ν3 σε ιταλικό ή αμερικάνικο μέγεθος;
 
Α,ρε Boito με τις απαιχτες ντουφεκιες σου .Νίκο πρέπει να το κάνεις παρουσίαση στην συγκεκριμένη ενότητα ,να γράψουν και όσοι έχουν εμπειρία με αυτά τα τουφέκια ,μια και είναι οικονομικά αν και πόσο αξίζει η αγορά τους,να υπάρχει και μια εναλλακτική από τα baikal .

Δεν ειναι το οπλο Παναγιωτη μου !!! Το φυσιγγιο ειναι....και αυτο κανει την διαφορά !!!
Στο οπλο οτι βαλεις στην θαλαμη του αυτο θα σου δωσει....Φολα του βαλεις...φολα θα εισπραξεις..
Διαμαντι του βαλεις....διαμαντι θα σου βγαλει....
Δεν εχω δοκιμασει παρα πολλα οπλα...3-4 -5 οπλα εχω δοκιμασει...αλλα....αλλα...
Δεν μπορει να ειναι τυχαιο που οι αποκλισεις σε ΟΛΑ ειναι μηδανικες εως 1-2% στα δικα μου φυσιγγια!!!
Στο φυσιγγιο πιστευω φιλε μου...τα οπλα για μενα ειναι ολα ιδια!! :)
 
Νίκο ν3 σε ιταλικό ή αμερικάνικο μέγεθος;

Ιταλικο καλε μου φιλε !!! Που να βρω την αμερικανικο μεγεθος ??
Ανεβαζω σε λιγο δοκιμες με Ν3 Ιταλικο... κοιτα...και πες μου την γνωμη σου....απλα μολυβδινα σκαγια
χωρις αλευρι....
Μακαρι να ειχαμε σκαγια καλης ποιοτητας οπως τα Αμερικανικα...Θα βγαζαμε απιστευτες τουφεκιες !!!:)
 
Δοκιμη με την παλια ΑΟ....και βυσμα φεντεραλ... για να το ''ψαξω'' λιγο...και καταλαβω πως δουλευει..
και τι ''αγαπαει ''.....
Τα σεταπ χωρις αλευρι για να δω την πραγματικη του αποδοση !!

εικόνα_Viber_2023-03-31_17-12-59-694.jpg

εικόνα_Viber_2023-03-31_17-13-38-234.jpg

εικόνα_Viber_2023-03-31_17-06-49-353.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-31_17-07-13-724.jpg

Σχεδον μηδενικα τα ποσοστα συγκεντρωσης....και αυτο κατι ''λεει''... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top