Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πολύ, πολύ μεγάλο ρόλο!

Και στην Στρατοσφαιρα να δοκιμαζει; απο υψομετρο....Αυτο επιρεαζει ΟΛΕς τις δοκιμες το ιδιο...οχι
μονο μια...Γιαννη !!
Εγω επιμενω οτι καπου υπαρχει λαθος...στην συγκεκριμενη δοκιμη...
 
Μην του λες τέτοια και εσύ τώρα βρε Γιάννη, θα μου πάρει πίσω όλο το τσάι που με έχει κεράσει 🤪
Το σωστό να λέγεται!
Ας κατέβει στα 100 μέτρα και θα δει ότι το 60%,ας πούμε,θα γίνει 53...
Έναν βαθμό σύσφιξης μείον σε χαμηλό υψόμετρο.
 
Καλημέρα ρε λεβέντες.Ειδα κάτι για psb2 special αλλά δεν πρόλαβα να απαντήσω...
Τρία long range set up που όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει....
Psb2 special 688 2,00x38 z2m 15 no5 nickel 57,7
Psb2 special cx2000 2.05x40 z2m 15 no2 nickel 57.9
Psb2 special cx2000 2.05x38(70x4B nickel)+1.8 buffer drago 14 58.3
Το τελευταίο σετ απ με τα 70βολα δίνει στα 37 μέτρα με φουλ 100%...Τα άλλα δύο δίνουν με φουλ από 85% και πάνω ανάλογα με τις συνθήκες ...οι ταχύτητες είναι στα 400m/s

Εγω ''χορτασα'' δεν θα παρω...
Απο περιεργεια...αυτο το 85% στα 35-36,5 μετρα ??
Στα 50 μετρα τα δοκιμασες ???
 
Και στην Στρατοσφαιρα να δοκιμαζει; απο υψομετρο....Αυτο επιρεαζει ΟΛΕς τις δοκιμες το ιδιο...οχι
μονο μια...Γιαννη !!
Εγω επιμενω οτι καπου υπαρχει λαθος...στην συγκεκριμενη δοκιμη...
εγω θα σας συμβουλευα να μην κοβετε τα πτεριγια του ζ2μ, και θα βλεπετε και εσεις αυτο το λαθος με ανοιχτα τσοκ!!!!
 
Ωπα Νικολα μου ....Δεν σε κατηγορησα....Απλα πιστευω οτι καπου εχει λαθος η συγκεκριμενη δοκιμη !!
Δεν ξέρω τι άλλο να φταίει.. και αν φταίει.
Φτιάξε ένα και ρίξε χωρίς να κόψεις τα πέταλα.. τι να πω δεν είχε ταχύτητα μεγάλη; ;; και έδωσε ποιο σφιχτή ντουφεκια; ;;
ΜΒ36 1.90X36 ΑΣΤΈΡΙ Ζ2Μ18 6Ν και η θερμοκρασία ήταν περίπου 10 βαθμούς Κελσίου οχι ζέστη να σκορπάει..
 
Ναι σωστά εμενα ειναι 18.5 και έξοδο 18.30 το ic και το 4τσοκ μαμά έχει 18.15χιλ η μάξους είναιη σούπερμαγκνουμ με 18.7 αυλό
Στη δική μου μαξους με 18,7 αυλό το ic της ειναι 18,6 δηλαδή μόλις 1/10!!!κ άλλοι έχουν κάνει αντίστοιχες μετρήσεις, κάποιοι το έχουν μετρήσει κ 18,65... Ένα τσοκ σχεδόν επάνω πρέπει να πάει η μαξους για να πάρει τις σωστές σύσφιξεις... Εσύ μισό τσοκ με τη δικιά σου...
 
Εγω ''χορτασα'' δεν θα παρω...
Απο περιεργεια...αυτο το 85% στα 35-36,5 μετρα ??
Στα 50 μετρα τα δοκιμασες ???
Όχι δεν τα δοκίμασα σε αυτά τα μέτρα γιατί δεν έχω και μέτρο σύγκρισης σε σχέση με άλλα σετ απ.Ολες οι δοκιμές που έχω είναι στα 37 μέτρα.Αν με ευχαριστεί σε ποσοστά την κρατάω και αν πχ μου δώσει 80-85% πιστεύω πως θα δώσει αλλά 10 μέτρα
 
Last edited:
εγω θα σας συμβουλευα να μην κοβετε τα πτεριγια του ζ2μ, και θα βλεπετε και εσεις αυτο το λαθος με ανοιχτα τσοκ!!!!

Τωρα τι λες βρε Μητσο ??
Και ποιος σου λεει οτι δεν θα κοβονται απο μονα τους κατα την πυροδοτηση ??
Δλδ....αλλαλουμ....τουφεκιες με διαφορες εαν κοπουν τα πεταλα η οχι...
Και αν κοπουν τα 2 απο 4 πεταλα τι τουφεκια θα βγαλεις ??
Στα σοβαρα τα λες αυτα ??
 
Όχι δεν τα δοκίμασα σε αυτά τα μέτρα γιατί δεν έχω και μέτρο σύγκρισης σε σχέση με άλλα σετ απ.

Σε ευχαριστω για την απαντηση...Αυτο που ειδα απο δικες μου δοκιμες...
Τα δικα μου σεταπ με 3* αστρα στα 35 μετρα ειχαν ας πουμε ''αξιοπρεπεια''.....στα 50 μετρα με φουλ τσοκ
τα πηρε ο διαολος...
Στα βολια 8 βολο 11/0...νομιζω πηγε καλυτερα με V1,5-428m/s..
 
Τωρα τι λες βρε Μητσο ??
Και ποιος σου λεει οτι δεν θα κοβονται απο μονα τους κατα την πυροδοτηση ??
Δλδ....αλλαλουμ....τουφεκιες με διαφορες εαν κοπουν τα πεταλα η οχι...
Και αν κοπουν τα 2 απο 4 πεταλα τι τουφεκια θα βγαλεις ??
Στα σοβαρα τα λες αυτα ??
και ποιος σου ειπε Νικο οτι κοβονται τα πτεριγια του ?? 1 στους 20 μπορει να κοπουν τα πτεριγια !! εδω με τα δραμια δεν κοβονται θα κοπουν με τα σκαγια??
 
Βασίλη το 6αρι με τη κλίμακα σκαγίων lambro ειναι 9.3/gr., δηλαδή 335 σκάγια.
Εσυ πως το υπολογίζεις, γιατί και τις δικές μου δοκιμές τις είχες λιγο πιο πανω!
Σε δικές μου δοκιμές ανοίγω φυσίγγι και μετράω σκάγια ...

Θεωρητικά τα υπολογίζω με βάση αυτό το αρχείο ... αλλάζοντας τα κίτρινα κελιά.
Ουσιαστικά με διάμετρο και πυκνότητα μολύβδου.
 

Attachments

και ποιος σου ειπε Νικο οτι κοβονται τα πτεριγια του ?? 1 στους 20 μπορει να κοπουν τα πτεριγια !! εδω με τα δραμια δεν κοβονται θα κοπουν με τα σκαγια??

Kαλα...οτι πεις Μητσο....Αλλα να ξερεις βυσματα βαζω και εγω...δεν γεμιζω με κάστανα....εκτος και
αν εχει ιδιαιτεροτητα ο Ζ2Μ και δεν κοβονται τα πεταλα του φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top