Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τι άλλα ελληνικά ρίχνατε ?


Στους μείον 15 το 6άρι σε κανονικές και μεγάλες αποστάσεις το ξεχνάς.
Το 4άρι οριακά στα 40μ. Στα 30μ ένα σωστό φυσίγγι #4 έπρεπε να δουλέψει.

Το 7άρι είσαι σίγουρος ότι ήταν 7άρι ?
Μήπως ήταν ξαναγεμισμένο από αυτόν ?
Ένα turbo 7άρι στα 30μ με πολλαπλά τραύματα σε ευαίσθητα σημεία θα δούλευε.
Αυτό πιστεύω.

Τα ψιλά σχετικά σκάγια σε σχετικά μικρές αποστάσεις δουλεύουν γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πλήξουν ευαίσθητη περιοχή, λαιμό κεφάλι, φτερό.

Παίζει και να μην έχω ρίξει ποτέ 7 άρι σε παπί :)
Σε μπεκάτσα, με βελτιωμένο κ με 9αρια ,μεσα από βάτα‼️το ποιντερ μας πέταξε έναν πράσινο να‼️ούτε που σήκωσα όπλο‼️το περιλαβε ο άλλος κ το ξάπλωσε .ρειντζ 15-20 μέτρα ,θερμοκρασία κλοζ του μείον‼️
 
Τι λες βρε λαυρεντη γίνονται αυτα τα πραγματα.20 μετρα πηρε και τον συνγκετροτηρα δωρο κι έφυγε 38γρ ολα τα σκαγια μες τον κυκλο κι εφυγε και με 4!!πεστα γιατι τοσο καιρο ειχα αρχισει να αμφιβάλλω μήπως να αλαξω κανα ζευγάρι χερια που μου λεγε ο συνχωρεμενος ο πατερας μου!


Φυσιγγακι free shots 33gr, σε τσιχλοκυνηγι, έρχεται η κυρία ρουαγιαλ χαμηλωμένη, σχεδόν μπηχτή, την τουφεκαω και βλέπω σε slow motion να φουσκώνει ολόκληρη, όχι μόνο συγκεντρωτηρα... Όλα μέσα της τα πήρε. Πάει λέω την διελυσα... Κι όμως..

Και δεν τα λέω αυτά για να κρίνω
φυσίγγι, το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό άλλωστε και δοκιμασμενο. Απλά τυχαίνει, μια αστοχία μια καιρική μεταβολή, αυτό ισχύει για όλους και τους κατασκευαστές και τους ιδιογωμοτες
 
Τι σε κανει να πιστεύεις πως με 1 η 2 νούμερα ποιο χοντρα θα εχεις αποτελέσματα σε ενα σετ υπ που εχει ξεψυχισει.ρωταω γιατι βλεπω πως εισαι εμπειρος και με εργαλεία. Που πιστεύεις πως εκανα λαθος .
Κώστα,
Το μεγαλύτερο και βαρύτερο σε μέγεθος σκάγι είναι πιο αποτελεσματικό σε όλες τις αποστάσεις από ένα μικρότερου μεγέθους και ελαφρύτερο. Ακόμη και αν το μεγαλύτερο ξεκινάει με μικρότερη ταχύτητα. Αυτός είναι κανόνας της φυσικής και δεν αμφισβητείται.
Δεν αναφέρομαι σε ποιότητα και πυκνότητα κατανομής, κάτι που έγκειται στη "μαστοριά" του ιδιογομωτή να την πετύχει.
Όταν γέμιζα φυσίγγια είχα καταλήξει σε 5 νούμερα σκαγιών. 8, 6, 3, 0 και 4/0, σε βάρη από 36 μέχρι 61γραμ. Τα πρώτα 3 νούμερα σε κάλυκα 70χιλ. τα 0 σε κάλυκα 76χιλ και τα 4/0 σε κάλυκα 89χιλ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιπτάμενο θήραμα που δεν μπορεί να κυνηγηθεί με οποιοδήποτε από αυτά, σε λογικές αποστάσεις.
 
Νομίζω ότι ήταν του κουτουμανου, αλλά δεν ήταν μαύρα, ο κάλυκα ήταν κιτρινος
Έτσι για την ιστορία, ήταν όντως του κουτουμανου κ ήταν ένα 33αρι που γέμιζε κ απευθυνόταν μόνο για τον Έβρο μια 20ετια τουλάχιστον πίσω η παραγωγή του που οι χειμώνες ήταν αντρικοί... Κυρίως σε κόκκινο κάλυκα ήταν κ γεμίζοταν αρχικά σε νούμερα 3 κ 6... Έχουν γεμίστει κ λίγα σε κίτρινο κάλυκα κ σε άλλα νούμερα κατά παραγγελία κάποιων παπιοκυνηγων στα βόρεια... Σε κάλυκα fiocchi με 615 ήταν το φυσίγγι, πυρίτιδα ΜΒ32 κ δοσολογία που δεν γράφεται σε καμία περίπτωση δημόσια γιατί είναι επικίνδυνη... Σε ολικό παγετό με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες έχει γραφεί ιστορία στον Έβρο κ όσοι είναι παλιές καραβάνες ίσως τα θυμηθούν...

 
Έτσι για την ιστορία, ήταν όντως του κουτουμανου κ ήταν ένα 33αρι που γέμιζε κ απευθυνόταν μόνο για τον Έβρο μια 20ετια τουλάχιστον πίσω η παραγωγή του που οι χειμώνες ήταν αντρικοί... Κυρίως σε κόκκινο κάλυκα ήταν κ γεμίζοταν αρχικά σε νούμερα 3 κ 6... Έχουν γεμίστει κ λίγα σε κίτρινο κάλυκα κ σε άλλα νούμερα κατά παραγγελία κάποιων παπιοκυνηγων στα βόρεια... Σε κάλυκα fiocchi με 615 ήταν το φυσίγγι, πυρίτιδα ΜΒ32 κ δοσολογία που δεν γράφεται σε καμία περίπτωση δημόσια γιατί είναι επικίνδυνη... Σε ολικό παγετό με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες έχει γραφεί ιστορία στον Έβρο κ όσοι είναι παλιές καραβάνες ίσως τα θυμηθούν...

Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου όταν κατεβαίναμε κάτω για τις ελιές, και πηγαίναμε για κανένα απογευματινό πάντοτε αγόραζε από Κυπαρισσία φυσίγγια Κουτουμάνου...ήταν ανδρικά και έκαναν ...μπαμ...τώρα πλέον που ξέρω αρκετά καταλαβαίνω γιατί.... :D
:D
 
Έτσι για την ιστορία, ήταν όντως του κουτουμανου κ ήταν ένα 33αρι που γέμιζε κ απευθυνόταν μόνο για τον Έβρο μια 20ετια τουλάχιστον πίσω η παραγωγή του που οι χειμώνες ήταν αντρικοί... Κυρίως σε κόκκινο κάλυκα ήταν κ γεμίζοταν αρχικά σε νούμερα 3 κ 6... Έχουν γεμίστει κ λίγα σε κίτρινο κάλυκα κ σε άλλα νούμερα κατά παραγγελία κάποιων παπιοκυνηγων στα βόρεια... Σε κάλυκα fiocchi με 615 ήταν το φυσίγγι, πυρίτιδα ΜΒ32 κ δοσολογία που δεν γράφεται σε καμία περίπτωση δημόσια γιατί είναι επικίνδυνη... Σε ολικό παγετό με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες έχει γραφεί ιστορία στον Έβρο κ όσοι είναι παλιές καραβάνες ίσως τα θυμηθούν...

Άρα ,συμπέρασμα για την ιδιογομωτική κοινότητα ;
Kόντρα δόση με ένα +10% για πάγους -αρνητικές με διψήφιο ;
 
Έτσι για την ιστορία, ήταν όντως του κουτουμανου κ ήταν ένα 33αρι που γέμιζε κ απευθυνόταν μόνο για τον Έβρο μια 20ετια τουλάχιστον πίσω η παραγωγή του που οι χειμώνες ήταν αντρικοί... Κυρίως σε κόκκινο κάλυκα ήταν κ γεμίζοταν αρχικά σε νούμερα 3 κ 6... Έχουν γεμίστει κ λίγα σε κίτρινο κάλυκα κ σε άλλα νούμερα κατά παραγγελία κάποιων παπιοκυνηγων στα βόρεια... Σε κάλυκα fiocchi με 615 ήταν το φυσίγγι, πυρίτιδα ΜΒ32 κ δοσολογία που δεν γράφεται σε καμία περίπτωση δημόσια γιατί είναι επικίνδυνη... Σε ολικό παγετό με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες έχει γραφεί ιστορία στον Έβρο κ όσοι είναι παλιές καραβάνες ίσως τα θυμηθούν...


Φιλος μου έδωσε αυτά τα παλια κουτουμανος για χιόνια είναι μου λέει.
 
Άρα ,συμπέρασμα για την ιδιογομωτική κοινότητα ;
Kόντρα δόση με ένα +10% για πάγους -αρνητικές με διψήφιο ;
Δέν ρώτησα αγαπητέ για μένα .
Ρώτησα πρός γνώση νέων κυνηγ΄ων καί ιδιογομωτών .
Λοιπόν το ζητούμενο είναι οι πολύ μεγάλες ταχύτητες 440+m/s

Φιλος μου έδωσε αυτά τα παλια κουτουμανος για χιόνια είναι μου λέει.
Καί τώρα που έχουν τελειώσει αυτά τί ρίχνει κάποιος στούς πάγους ;

Αυτό είναι μια super contra dosi AO στο 2.25 δεδομένου ότι στο 1.90 Χ36 γεμίζεται σε νο.3 λαγοφύσιγγο
Με νο.3-4 νίκελ που έχουν σκάγια τα παπιά δέν έχουν καμιά τύχη στον πάγο .
 
Δείτε πως επηρεάζει τον ρυθμό καύσης η αρχική θερμοκρασία μιας πυρίτιδας (πριν δηλαδή πυροδοτηθεί).
Κάποιες επηρεάζονται λιγότερο άλλες περισσότερο.
Βάζοντας ισχυρότερο καψούλι τον χειμώνα ουσιαστικά επηρεάζουμε την πίεση μιας και την θερμοκρασία δεν μπορούμε να την επηρεάζουμε.

1659633044116.png
Όλα αυτά ισχύουν μέχρι τα σκάγια να βγουν από την κάνη.

Μετά έχουν να αντιμετωπίσουν και την πολύ μεγαλύτερη αντίσταση του αέρα λόγω αυξημένης πυκνότητας που προκύπτει από την πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

πχ #4 στα 400m/s θήραμα πρασινοκέφαλη διάτρηση ...
Ακόμα και τις ίδιες αρχικές να έχουν τα φυσίγγια χάνεις 10m μόνο από την πτώση της θερμοκρασίας από τους 21oC στους -15oC.
Αν μιλάμε για το ίδιο φυσίγγι με τα ίδια σκάγια θα χάσεις 4-5m ακόμα αφού η αρχική δεν θα είναι η ίδια ...

1659633666991.png
1659633750831.png
 
Last edited:
Δέν ρώτησα αγαπητέ για μένα .
Ρώτησα πρός γνώση νέων κυνηγ΄ων καί ιδιογομωτών .
Λοιπόν το ζητούμενο είναι οι πολύ μεγάλες ταχύτητες 440+m/s

Καί τώρα που έχουν τελειώσει αυτά τί ρίχνει κάποιος στούς πάγους ;

Αυτό είναι μια super contra dosi AO στο 2.25 δεδομένου ότι στο 1.90 Χ36 γεμίζεται σε νο.3 λαγοφύσιγγο
Με νο.3-4 νίκελ που έχουν σκάγια τα παπιά δέν έχουν καμιά τύχη στον πάγο .
Που να ξερω εγω από βαλτο κυνήγι πηγα με έναν φίλο φέτος 3 4 φορές στα κανάλια έξω από την λίμνη και αυτα που βάρεσα δεν τα γνώριζα κιολας .yelling.
 
Δείτε πως επηρεάζει τον ρυθμό καύσης η αρχική θερμοκρασία μιας πυρίτιδας (πριν δηλαδή πυροδοτηθεί).
Κάποιες επηρεάζονται λιγότερο άλλες περισσότερο.
Βάζοντας ισχυρότερο καψούλι τον χειμώνα ουσιαστικά επηρεάζουμε την πίεση μιας και την θερμοκρασία δεν μπορούμε να την επηρεάζουμε.

View attachment 52819
Όλα αυτά ισχύουν μέχρι τα σκάγια να βγουν από την κάνη.

Μετά έχουν να αντιμετωπίσουν και την πολύ μεγαλύτερη αντίσταση του αέρα λόγω αυξημένης πυκνότητας που προκύπτει από την πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

πχ #4 στα 400m/s θήραμα πρασινοκέφαλη διάτρηση ...
Ακόμα και τις ίδιες αρχικές να έχουν τα φυσίγγια χάνεις 10m μόνο από την πτώση της θερμοκρασίας από τους 21oC στους -15oC.
Αν μιλάμε για το ίδιο φυσίγγι με τα ίδια σκάγια θα χάσεις 4-5m περισσότερα αφού η αρχική δεν θα είναι η ίδια ...

View attachment 52821
View attachment 52822
Ωραίοι πίνακες ,διαφωτιστικοί .
 
Σε μπεκάτσα, με βελτιωμένο κ με 9αρια ,μεσα από βάτα‼️το ποιντερ μας πέταξε έναν πράσινο να‼️ούτε που σήκωσα όπλο‼️το περιλαβε ο άλλος κ το ξάπλωσε .ρειντζ 15-20 μέτρα ,θερμοκρασία κλοζ του μείον‼️
Απο κοτετσι θα χε φυγει....
 
Last edited:
Δέν ρώτησα αγαπητέ για μένα .
Ρώτησα πρός γνώση νέων κυνηγ΄ων καί ιδιογομωτών .
Λοιπόν το ζητούμενο είναι οι πολύ μεγάλες ταχύτητες 440+m/s

Καί τώρα που έχουν τελειώσει αυτά τί ρίχνει κάποιος στούς πάγους ;

Αυτό είναι μια super contra dosi AO στο 2.25 δεδομένου ότι στο 1.90 Χ36 γεμίζεται σε νο.3 λαγοφύσιγγο
Με νο.3-4 νίκελ που έχουν σκάγια τα παπιά δέν έχουν καμιά τύχη στον πάγο .
Αυτά είναι η χαρά του Νίκου :)
Όλοι οι μεγάλοι γομωτές λένε ισορροπημένη συνταγή.
Εγώ είμαι άσχετος αλλά αυτά έχω καταλάβει ...
Αυξάνοντας απλά αρχική ταχύτητα με τα ίδια υλικά δεν κάνεις και πολλά πράγματα ... ίσως κάνεις τα πράγματα ακόμα χειρότερα στις τελικές ταχύτητες λόγω παραμορφώσεων.
Δες πχ τι κάνουν οι αμερικάνοι που ξέρουν σίγουρα από κρύα.
Πιο προοδευτικές πυρίτιδες, καλής ποιότητας βύσματα, σκληρότερα σκάγια, buffer, πιο χαλαρό κλείσιμο (8*, παχύ, χαλαρό ρέλι).
Και όλα αυτά με χαμηλότερες ταχύτητες ...
Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε διαθέσιμα τα υλικά τους ...
Έχει σφάξει κανένας αυτά του Κουτουμάνου να δούμε εντόσθια ?
 
Δείτε πως επηρεάζει τον ρυθμό καύσης η αρχική θερμοκρασία μιας πυρίτιδας (πριν δηλαδή πυροδοτηθεί).
Κάποιες επηρεάζονται λιγότερο άλλες περισσότερο.
Βάζοντας ισχυρότερο καψούλι τον χειμώνα ουσιαστικά επηρεάζουμε την πίεση μιας και την θερμοκρασία δεν μπορούμε να την επηρεάζουμε.

View attachment 52819
Όλα αυτά ισχύουν μέχρι τα σκάγια να βγουν από την κάνη.

Μετά έχουν να αντιμετωπίσουν και την πολύ μεγαλύτερη αντίσταση του αέρα λόγω αυξημένης πυκνότητας που προκύπτει από την πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

πχ #4 στα 400m/s θήραμα πρασινοκέφαλη διάτρηση ...
Ακόμα και τις ίδιες αρχικές να έχουν τα φυσίγγια χάνεις 10m μόνο από την πτώση της θερμοκρασίας από τους 21oC στους -15oC.
Αν μιλάμε για το ίδιο φυσίγγι με τα ίδια σκάγια θα χάσεις 4-5m ακόμα αφού η αρχική δεν θα είναι η ίδια ...

View attachment 52821
View attachment 52822
στο μονό διαγραμμα υπαρχει συσχετιση των μεταβλητων, ρυθμου καυσης με πιεσεις...εκει οι καμπυλες εχουν θετικη κλιση ..ξεκινουν απο κατω και ανερχονται..αυτο οφειλεται στην αναλογη σχεση των δυο μεταβλητων..οταν η μια μεταβλητη αυξανεται τοτε το ιδιο κανει και η αλλη..αναλογα, οταν η μια μεταβλητη μειωνεται, τοτε μειωνεται και η αλλη...εξου και η θετικη κλιση των καμπυλων αυτων...
στα επομενα δυο διαγραμματα ομως δεν διακρινω τη μεταβλητη του καθετου αξονα...ωστοσο, εδω εχουμε καμπυλες με αρνητικη κλιση, ξεκινουν απο πανω και κατερχονται, γεγονος που οφειλεται στην αντιστροφη σχεση των 2 μεταβλητων σε καθετο και οριζοντιο αξονα...δηλαδη οταν η μια μεταβλητη αυξανεται, τοτε η αλλη μειωνεται...και αντιστροφα....

τι άλλα;..ολα καλα;...συ Γιαννου πως τα γλεπς τουτα δω χαμου;
 
Κώστα,
Το μεγαλύτερο και βαρύτερο σε μέγεθος σκάγι είναι πιο αποτελεσματικό σε όλες τις αποστάσεις από ένα μικρότερου μεγέθους και ελαφρύτερο. Ακόμη και αν το μεγαλύτερο ξεκινάει με μικρότερη ταχύτητα. Αυτός είναι κανόνας της φυσικής και δεν αμφισβητείται.
Δεν αναφέρομαι σε ποιότητα και πυκνότητα κατανομής, κάτι που έγκειται στη "μαστοριά" του ιδιογομωτή να την πετύχει.
Όταν γέμιζα φυσίγγια είχα καταλήξει σε 5 νούμερα σκαγιών. 8, 6, 3, 0 και 4/0, σε βάρη από 36 μέχρι 61γραμ. Τα πρώτα 3 νούμερα σε κάλυκα 70χιλ. τα 0 σε κάλυκα 76χιλ και τα 4/0 σε κάλυκα 89χιλ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιπτάμενο θήραμα που δεν μπορεί να κυνηγηθεί με οποιοδήποτε από αυτά, σε λογικές αποστάσεις.
Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση αυτα που λες εγω ανανφερθηκα σε φυσγγια που οι καιρικές συνθήκες τα εχουν μιδενισει εκει εχω τις ενστάσεις μου για το πως τα πιο χοντρα σκαγια θα σώσουν την κατάσταση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top