Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα! Γνωρίζετε, αν το υψόμετρο, επηρεάζει την βλητική ικανότητα των φυσιγγιών και ειδικότερα την κατανομή και την ταχύτητα; Μίλαγα εχθές με ένα φιλαράκι και υποστήριζε πως πάνω από τα 800 μέτρα, τα 3 άστρα συμπεριφέρονται σαν δύο και ούτω καθεξής, λόγω χαμηλής πυκνότητας του αέρα.

Ναι σωστα στα ειπε....Αλλα εαν περιμενεις να σου ''φτιαξει'' το υψομετρο το φυσιγγιο...επαιξες και
εχασες !!! ;) :)
 
Νικολα το οπλο μαγνουμ δεν σημενει οτι το μεταλο του ειναι ποιο ενισχυμενο απο το απλο οπλο , η μονη διαφορα ειναι οτι εχει ποιο μακρια θαλαμη 3 ιντσον , η αντοχες ειναι η ιδιες

Εαν ειναι ετσι οπως τα λες....να σου στειλω ενα φυσιγγιο ( εμπορικο ) η και δικο μου σε 12/70 καλυκα
να το ριξεις ??
Εαν χασεις ομως το κλειστρο...ουτε να κλαις...ουτε ευθυνες να μου ριξεις !!

ΥΓ. Για ποιον λογο τα μαγκνουμ οπλα τα δοκιμαζουν στα 1370 BAR και τα απλα στα 800 ??
Μονο για την θαλαμη ??
 
εγω παλια ειχα κερωση 200 μαλινες και ειχαν γινει κουτσουρο , που οταν εριξα μερικες ετρωγα δυνατο κλωτσο , και δεν μου αρεσε η εμφανιση του ριγμενου καλυκα , που ξεχειλωνε , για να μην της πεταξω καθισα και της ξεκερωσα , βαζωντας μια μια με την τσιμπιδα σε καζακι με χαμηλη φωτια , που ελιωνε το μελισοκερι που της ειχα κερωση, και ολα καλα ξανα βρηκαν την ελαστικοτητα τους

Και δω λαθος τα λες...Δεν μπορει η μαλλινη να αποβαλει ολο το κερι που εχει απορροφησει...
Οτι και να κανεις κερι θα μεινει επανω της...και η ελαστικοτητα δεν επανερχεται στην αρχικη της
κατασταση !!
 
Εαν ειναι ετσι οπως τα λες....να σου στειλω ενα φυσιγγιο ( εμπορικο ) η και δικο μου σε 12/70 καλυκα
να το ριξεις ??
Εαν χασεις ομως το κλειστρο...ουτε να κλαις...ουτε ευθυνες να μου ριξεις !!

ΥΓ. Για ποιον λογο τα μαγκνουμ οπλα τα δοκιμαζουν στα 1370 BAR και τα απλα στα 800 ??
Μονο για την θαλαμη ??
το δικο μου σουπερ ποζε RIZZINI BATISTA ειναι με απλες θαλαμες των 70 χιλιοστων δηλαδη 2 3/4 και ειναι δοκιμασμενο στα 1370 BAR
 
το δικο μου σουπερ ποζε RIZZINI BATISTA ειναι με απλες θαλαμες των 70 χιλιοστων δηλαδη 2 3/4 και ειναι δοκιμασμενο στα 1370 BAR

Αρα..ειναι μαγκνουμ....και ριχνει φυσιγγια τα λεγομενα BABY MAGNUM. σε 12/70 καλυκα...
Ουτε τι οπλο κρατας δεν ξερεις ??
Θα με μουρλανεις βραδιατικο ???
Και η χραπα που εχω την Φαμπαρμ...70 θαλαμη μαγκνουμ εχει...
 
Αρα..ειναι μαγκνουμ....και ριχνει φυσιγγια τα λεγομενα BABY MAGNUM. σε 12/70 καλυκα...
Ουτε τι οπλο κρατας δεν ξερεις ??
Θα με μουρλανεις βραδιατικο ???
Και η χραπα που εχω την Φαμπαρμ...70 θαλαμη μαγκνουμ εχει...
Κύριε Νίκο με όλο το σεβασμό ενίσταμαι. Το ότι αναγράφονται συγκεκριμένες πιέσεις δοκιμών (1370 μπαρ) δεν σημαίνει αυτόματα πως έχουμε και μάγκνουμ όπλο. Μάγκνουμ όπλα χαρακτηρίζονται αυτά που έχουν θαλάμες 12/76.
Με την ίδια φιλοσοφία η Fabarm που τεστάρει τα όπλα της στα 1630 μπαρ (αν θυμάμαι καλά) δε σημαίνει αυτόματα πως έχουμε όπλα σούπερ μάγκνουμ...
Το γεγονός ότι οι κατασκευαστές ανά εποχή τεστάρουν σε διαφορετικές πιέσεις τα όπλα τους μπορεί να οφείλεται στα ατσάλια που χρησιμοποιούν , την αλλαγή των πιέσεων που προκαλούν τα φυσίγγια λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας και πολλά άλλα που δεν είμαι ειδικός για να αναλύσω.
Με εκτίμηση πάντα και καλοπροαίρετα.
 
Με 2 αριθμούς καλύπτουμε τα πάντα
πχ 2 3/4" ή 3" ή 3,5" για διάσταση φυσιγγίου και θαλάμης.

και μέγιστη πίεση φυσιγγίου και πίεση δοκιμής όπλου.
Αν ένα όπλο είναι δοκιμασμένο στα 1370bar τότε μπορούμε να ρίχνουμε φυσίγγια με 25% μικρότερες πιέσεις δηλαδή
0,75*1370 = περίπου 1050 bar.

Baby magnum, magnum, super magnum κτλ καλύτερα να μην τα χρησιμοποιούμε γιατί μπερδευόμαστε περισσότερο.
Magnum σημαίνει απλά ισχυρότερη γόμωση, στην πραγματικότητα δεν λέει τίποτα.

Μόνο τα μήκη οι πιέσεις και οι σφραγίδες που φέρει το όπλο λένε την ουσία.
 
Οι Fabarm πχ που η κάνες τους είναι δοκιμασμένες στα 1630bar δεν σου λέει κανένας ότι μπορείς να ρίχνεις φυσίγγια 1250bar, πέρα από το ότι δεν υπάρχουν.

Αλήθεια όσοι έχουν Fabarm υπήρχε αυτό το πιστοποιητικό μέσα στο όπλο ?
Και αν διαβάζω σωστά το πιστοποιητικό στην πιστοποίηση ρίχνουν 1 φυσίγγι 1630bar και όχι 2.
certificato.jpg
 
Με κάθε επιφύλαξη αυτό
My knowledge is that the major gun companies don't want a catastrophic failure, so they test up to about 35000 psi (2400bar) to see what will go wrong. Usually something breaks by then but if it is not a catastrophic failure it's good. Also they will run 50 proof loads through the prototype to see how much the metal stretches. If it's only a few thou, it's good.
https://www.trapshooters.com/thread...t-through-your-gun.202081/page-3#post-8860223

Όλοι οι μεγάλοι κατακευαστές, επειδή δεν θέλουν μια καταστροφική ζημιά, τεστάρουν (προφανώς όπλα δοκιμών, όχι παραγωγής) μέχρι τα 2400bar ... συνήθως κάτι σπάει αλλά αν δεν απειλεί την ασφάλεια του χρήστη, είναι καλό.
Επίσης σε πρωτότυπα ρίχνουν 50 φυσίγγια υψηλών πιέσεων (proof loads) για να δουν παραμορφώσεις στην κάνη. Αν είναι μικρές, είναι καλό.
 
Κύριε Νίκο με όλο το σεβασμό ενίσταμαι. Το ότι αναγράφονται συγκεκριμένες πιέσεις δοκιμών (1370 μπαρ) δεν σημαίνει αυτόματα πως έχουμε και μάγκνουμ όπλο. Μάγκνουμ όπλα χαρακτηρίζονται αυτά που έχουν θαλάμες 12/76.
Με την ίδια φιλοσοφία η Fabarm που τεστάρει τα όπλα της στα 1630 μπαρ (αν θυμάμαι καλά) δε σημαίνει αυτόματα πως έχουμε όπλα σούπερ μάγκνουμ...
Το γεγονός ότι οι κατασκευαστές ανά εποχή τεστάρουν σε διαφορετικές πιέσεις τα όπλα τους μπορεί να οφείλεται στα ατσάλια που χρησιμοποιούν , την αλλαγή των πιέσεων που προκαλούν τα φυσίγγια λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας και πολλά άλλα που δεν είμαι ειδικός για να αναλύσω.
Με εκτίμηση πάντα και καλοπροαίρετα.

Σε ευχαριστω που μου το λες....Εχω πει στο παρελθον οτι οι γνωσεις μου στα οπλα ειναι ελαχιστες...
Και αυτο που γνωριζω ενα οπλο δοκιμασμενο στα 1370 bar θεωρειται Μαγκνουμ...κανω λαθος ???
 
Με 2 αριθμούς καλύπτουμε τα πάντα
πχ 2 3/4" ή 3" ή 3,5" για διάσταση φυσιγγίου και θαλάμης.

και μέγιστη πίεση φυσιγγίου και πίεση δοκιμής όπλου.
Αν ένα όπλο είναι δοκιμασμένο στα 1370bar τότε μπορούμε να ρίχνουμε φυσίγγια με 25% μικρότερες πιέσεις δηλαδή
0,75*1370 = περίπου 1050 bar.

Baby magnum, magnum, super magnum κτλ καλύτερα να μην τα χρησιμοποιούμε γιατί μπερδευόμαστε περισσότερο.
Magnum σημαίνει απλά ισχυρότερη γόμωση, στην πραγματικότητα δεν λέει τίποτα.

Μόνο τα μήκη οι πιέσεις και οι σφραγίδες που φέρει το όπλο λένε την ουσία.

Βρε Βασιλη μου με ''απλα λογια''.....γιατι εγω μπερδευτικα...
Θελω να μου πεις...
Ενα οπλο δοκιμασμενο στα 1370 bar ειναι μαγκνουμ ναι ή οχι ??
 
Βρε Βασιλη μου με ''απλα λογια''.....γιατι εγω μπερδευτικα...
Θελω να μου πεις...
Ενα οπλο δοκιμασμενο στα 1370 bar ειναι μαγκνουμ ναι ή οχι ??
Αν μου πεις τι σημαίνει magnum θα σου πω και εγώ.

Το magnum δεν σημαίνει τίποτα στην ουσία.

πχ όπλο με θαλάμες που μπορεί να ρίξει 2 3/4" φυσίγγια αλλά δοκιμασμένο στα 1370bar θεωρείται magnum και άρα μπορείς να βάλεις φυσίγγι 3" ? Όχι ...

Παλιότερα οι δοκιμές """"magnum""" 🤪 γίνονταν στα 1200bar και τώρα στα 1370bar. Ποιά από τις 2 κάνες είναι magnum ? Λογικά και οι 2
1683610583359.png
Και τα fabarm στις 1630 πιέσεις πως να τα ονομάσουμε ? Σούπερ ντούπερ μάγκνουμ ?
Για αυτό σου λέω οι όροι magnum, super magnum και baby magnum καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται καθόλου.

https://www.oplognosia.com/downloads/sfragides.pdf
 
Η λέξη Magnum προέρχεται απο τη λατινική λέξη magnus που σημαίνει μεγαλη...υποδηλώνει κάτι το παραπάνω από το κανονικό...
Πέρα από τα φυσίγγια χρησιμοποιείται σαν όρος και σε άλλα πράγματα, όπως στα μεγάλα μπουκαλια σαμπάνιας και κρασιών των 1500 ml...
Καθιερώθηκε σαν όρος για τα 76αρια φυσίγγια στην Αμερική την δεκαετία του '70...όταν έγιναν υποχρεωτικά τα ατσάλινα που λογω χαμηλού ειδικού βάρος αυξάνεται και ο ογκος της γομωσης και χρειάζονταν μεγαλύτερης χωρητικότητας κάλυκα να χωρέσουν...
Έτσι επικράτησε και στα αντίστοιχα όπλα με θαλαμες 76χιλ.
Οι Αμερικανοί αρέσκονται να "ονοματιζουν" τα διαμετρήματα τους...στα ραβδωτα να δείτε...
Οι Ευρωπαίοι...πολυ καλύτερα...μιλάνε με νούμερα για να ταυτοποίησουν τα διαμετρήματα...65, 67, 70, 76, 89χιλ. για λειοκαννα...6,5Χ54, 7Χ65, 8Χ54, 9,3Χ62 κ.λ.π στα ραβδωτα...

Όπως ειπε και ο Βασίλης οι σφραγίδες δοκιμής που μεταφραζονται σε συγκεκριμένα νούμερα και μεγέθη είναι η ταυτότητα του κάθε οπλου-φυσιγγιου και δηλώνει τι πρέπει να βληθει και τι όχι...
 
Last edited:
Νίκο,
Οι λέξεις magnum, super magnum, καθορίζουν το μήκος του κάλυκα (άριχτο). Και φυσικά της θαλάμης.
Οι πιέσεις (1050bar, κλπ) έχουν να κάνουν με την αντοχή του όπλου.
Τελευταία, σχεδόν όλα τα 12άρια δοκιμάζονται στα 1370bar, ανεξαρτήτως μήκους κάλυκα - θαλάμης.
 
Για τα φυσίγγια έχει επικρατήσει το απλό να είναι 2 3/4", το magnum 3" και το super magnum 3,5".
Αλλά και αυτό πάλι δεν λέει τίποτα.
Γιατί αν διαθέτω όπλο "magnum" που μπορεί να πάρει 3" φυσίγγι και έχει δοκιμαστεί στα 1200bar πάλι δεν μπορώ να βάλω φυσίγγι 3" με 1050bar, παρόλο που το φυσίγγι είναι 3" άρα magnum.
Πουτάνα όλα ... 🤣
.sarcastic.
 
Η ουσία είναι να γνωρίζεις 4 πράγματα.

1. Το μήκος του φυσιγγίου που θα χρησιμοποιήσεις
2. Τις μέγιστες πιέσεις του φυσιγγίου

3. Την θαλάμη του όπλου σου
4. Τις πιέσεις δοκιμής του όπλου σου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top