Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Granular LOT 21405 στα 30 μετρα 3*αστρα του ΒΟΙΤΟ.

30 πραγματικα μετρα...απο τον ορθιο αξονα μπροστα απο το τραπεζι.

View attachment 72187

View attachment 72188

View attachment 72189

View attachment 72190

View attachment 72191

Τα σεταπ γραμμενα επανω στον στοχο....με καθε λεπτομερεια.
Τα συμπερασματα σας παλικαρια...
Κύριε Νίκο στην δεύτερη τουφεκιά γράφετε τασκωφ, μήπως εννοείτε z2m ;
Γιατί στην παραπάνω φωτογραφία με τούς συγκεντρωτηρες δεν υπάρχει τασκωφ..
 
Κύριε Νίκο στην δεύτερη τουφεκιά γράφετε τασκωφ, μήπως εννοείτε z2m ;
Γιατί στην παραπάνω φωτογραφία με τούς συγκεντρωτηρες δεν υπάρχει τασκωφ..

Δεν καταλαβα Μυρο μου....Ολα τα βυσματα τα ανεβασα αυτα που εριξα φιλε μου !!

Ποιο κατω ο Ζ2Μ..
 
Με το ΙΔΙΟ λοτ ολες οι σημερινες δοκιμες....
Εαν πω ''οτι γελανε και τα μουστακια μου απο χαρα ψεματα θα ειναι''......
Δεν ειμαι ευχαριστημενος.... περιμενα κατι καλυτερο....Οχι τοσο απο ταχυτητες....αλλα απο ορισμενες
συγκεντρωσεις και κατανομες....
Εχω διαφορες με το παλιο λοτ.....και κυριοτερο δεν την ''βρηκα'' την πυριτιδα....και το λεω γιατι σε καθε
τουφεκια...και σε ολες....δεν ειχα καταλοιπα...αλλα σε ολες ειχα αυτο που λεει ο φιλος ο Λευτερης ΣΤΑΧΤΗ.

Μετα την καθε τουφεκια καθαριζα την καννη....και παντα μετα την τουφεκια ειχα στάχτη.
Πραγμα που σημαινει οτι η καυση δεν ηταν σωστη 100%.
Την αλλαξαν την πυριτιδα....δεν ειναι η granular που ξεραμε !!!

Εριξα 9 φυσιγγια που ειχαν 4.158 σκαγια... Εντος κυκλου εχω 3.365 σκαγια αρα 4158-3365=81% τα
υπολοιπα 793 σκαγια εκτος κυκλου 76εκατοστων.

Θα ανεβασω φωτο...και θελω τα συμπερασματα σας...οποια και αν ειναι αυτα... :)

ΥΓ. Δεν ειμαι αλανθαστος....καθε συμβουλη ή παρατηρηση δεκτη !!!:)
Καλησπέρα Νίκο ...... Αυτό δε λέω τόσο καιρό...... Όπως και να τη γέμισα αφήνει κατάλοιπα..... Καλυτερεύουν λίγο τα πράγματα σε κάλυκα 12/67 και με καψουλι 615/616.........
 
Τα αμορτισέρ τύπου Θώδη όπως και ο Ζ2m έχουν την τάση να στραβωνουν όταν συμπιεζονται, το ίδιο σε μικρότερο βαθμό τα αμορτισέρ τύπου gualandi. Στην φωτογραφία ο gt φαίνεται ολοισιος με συμμετρικα ανοιγμένα πτερύγια, για τα πτερύγια συμφωνώ με ότι έγραψε ο Στέλιος
 
Εκατσα και τροποποιησα τα σεταπ....
Αυριο παλι δοκιμες.....αυτην την ''σταχτη'' θα την βγαλω απο την καννη μου...Δεν ξερω ΕΑΝ το
καταφερω....αλλα αυτος θα ειναι ο στοχος !!
Επισεις μηπως μπορεσω και διορθωσω καποιες κατανομες....
Ιδωμεν παλικαρια....αυριο ειναι αλλη μερα του Θεου και αυτη !!! :)
 
Το γραψω ποιο πανω βρε Κωστή μου....Ολα προκομμενα εκτος απο τους piston.:)
Οκ, εχεις δικιο δεν το πρόσεξα...ευχαριστώ Νικόλα.
Περιμενα να ερθεις εσυ....Ειδα οτι αργουσες...και τα εκοψα.... :D
Αυτό δεν χρειαζεται συχνά...τις εξυπνάδες εννοώ...
Φιλικά κ μη παρεξηγήσημα πάντα...
 
Τωρα το Πασχα εριξα μερικα φυσιγγακια για το καλο... επειδη οι βολες ηταν σχεδον κατακορυφες βρηκα πολλους απο τους συγκεντρωτηρες οι οποιοι ηταν πολυ καπνισμενοι και το αλλο που παρατηρησα ηταν οτι στους πιο πολλους δεν ειχαν ανοιξει τα πτερυγια(σε μερικους δεν ανοιξε καμμια σχισμη σε αλλους μια και σε αλλους δυο...) αν δεν κανω λαθος ειναι aquila
IMG_20230517_185223.jpg
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αυτο παιζει καποιο ρολο στην αποδοση του φυσιγγιου και αυτο το καπνισμα αν σημαινει κατι...(κατι αλλα που εριξα με ιδιο οπλο αλλα τσοκ kicks smoke και αλλο συγκεντρωτηρα ο συγκεντρωτηρας ηταν κατασπρος μπορει επειδη τον ξυρισε το kicks)
Εγω π.χ. για το καπνισμα σκεφτηκα μηπως δεν εγινε καλη εμφραξη και περασαν αερια γυρω απο τον συγκεντρωτηρα η μηπως υπηρχαν φυλλιδια μπαρουτης κολλημενα στο πλαι του καλυκα...
Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν απο την εικονα του συγκεντρωτηρα μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα...
 
Οκ, εχεις δικιο δεν το πρόσεξα...ευχαριστώ Νικόλα.

Αυτό δεν χρειαζεται συχνά...τις εξυπνάδες εννοώ...
Φιλικά κ μη παρεξηγήσημα πάντα...

Τωρα θα σου ελεγα για τις ''εξυπναδες''....αλλα το προσπερναω...
 
Τωρα το Πασχα εριξα μερικα φυσιγγακια για το καλο... επειδη οι βολες ηταν σχεδον κατακορυφες βρηκα πολλους απο τους συγκεντρωτηρες οι οποιοι ηταν πολυ καπνισμενοι και το αλλο που παρατηρησα ηταν οτι στους πιο πολλους δεν ειχαν ανοιξει τα πτερυγια(σε μερικους δεν ανοιξε καμμια σχισμη σε αλλους μια και σε αλλους δυο...) αν δεν κανω λαθος ειναι aquila
View attachment 72205
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αυτο παιζει καποιο ρολο στην αποδοση του φυσιγγιου και αυτο το καπνισμα αν σημαινει κατι...(κατι αλλα που εριξα με ιδιο οπλο αλλα τσοκ kicks smoke και αλλο συγκεντρωτηρα ο συγκεντρωτηρας ηταν κατασπρος μπορει επειδη τον ξυρισε το kicks)
Εγω π.χ. για το καπνισμα σκεφτηκα μηπως δεν εγινε καλη εμφραξη και περασαν αερια γυρω απο τον συγκεντρωτηρα η μηπως υπηρχαν φυλλιδια μπαρουτης κολλημενα στο πλαι του καλυκα...
Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν απο την εικονα του συγκεντρωτηρα μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα...
Πόσα γραμμάρια είναι αυτό που έριξες?
 
Πόσα γραμμάρια είναι αυτό που έριξες?
Αν δεν κανω λαθος ειναι 31γρ. με καποια ισπανικη πυριτιδα δεν εχω ανοιξει κανενα για να ξερω λεπτομερειες...και δυστυχως τα εριξα ολα αλλα ειναι ευκολο να βρω και να ανοιξω ενα...
 
Τωρα το Πασχα εριξα μερικα φυσιγγακια για το καλο... επειδη οι βολες ηταν σχεδον κατακορυφες βρηκα πολλους απο τους συγκεντρωτηρες οι οποιοι ηταν πολυ καπνισμενοι και το αλλο που παρατηρησα ηταν οτι στους πιο πολλους δεν ειχαν ανοιξει τα πτερυγια(σε μερικους δεν ανοιξε καμμια σχισμη σε αλλους μια και σε αλλους δυο...) αν δεν κανω λαθος ειναι aquila
View attachment 72205
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αυτο παιζει καποιο ρολο στην αποδοση του φυσιγγιου και αυτο το καπνισμα αν σημαινει κατι...(κατι αλλα που εριξα με ιδιο οπλο αλλα τσοκ kicks smoke και αλλο συγκεντρωτηρα ο συγκεντρωτηρας ηταν κατασπρος μπορει επειδη τον ξυρισε το kicks)
Εγω π.χ. για το καπνισμα σκεφτηκα μηπως δεν εγινε καλη εμφραξη και περασαν αερια γυρω απο τον συγκεντρωτηρα η μηπως υπηρχαν φυλλιδια μπαρουτης κολλημενα στο πλαι του καλυκα...
Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν απο την εικονα του συγκεντρωτηρα μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα...
Οι aquila ιδικα, αν δεν τους κοψεις τα πεταλα, δεν φυλοτημιούντε να κοπουν μόνα τους...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top