Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
MG2 TUNGSTEN 35 (line: TUNGSTEN)(+) COMPARE

GaugeHead BrassCasePowderLeadWadShot TypeCrimpBoxShotgun Chamber (mm)
1220 mm70 mm (2 3/4 inch)MG235 g (1 1/4 oz)PC7 - 6 - 5*10/10070, 73, 76, 89
+ INFO
MG2 Tungsten turns out to be effective at very outmost distances, unusual for a shot cartridge, appearing deadly for the game up till and over 55/60 mt.
It is recommended the shot nr.7 or 6 for the pheasant and the woodpigeon, the shot nr. 5 for the hare and the shots nr. 5 or 6 for the major ducks. We recommend the use with "steel shot" approved shotguns
 
Φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια βάλλονται με ασφάλεια από όλα τα όπλα που ικανοποιούν ένα ή περισσότερους από τους παρακάτω όρους:
  • οι κάννες τους έχουν κατασκευαστεί μετά το 1997 και σε εργοστάσια χωρών που είναι μέλη του CIP (Διεθνής επιτροπή τραπεζών δοκιμών). Αυτές είναι: Η Αυστρία, το Βέλγιο, η Βρετανία, η Γαλλία, η Γερμανία, η Ισπανία, η Ιταλία, η Ουγγαρία, η Ρωσία, η Σλοβακία, η Τσεχία, η Φιλανδία και η Χιλή.
  • οι κάννες τους φέρουν θαλάμη 89 mm (3 ½ ΄΄), γνωστές ως σούπερ μάγκνουμ και έχουν κατασκευαστεί στις παραπάνω χώρες.
  • οι κάννες τους φέρουν σφραγίδα με το παρακάτω σύμβολο:
kannes-symbol.png

Όσον αφορά τα τσοκαρίσματα, ατσάλινα σκάγια διαμέτρου μεγαλύτερης των 4 mm δηλ. Νο 0 κατά την Ευρωπαϊκή τυποποίηση και Νο Β κατά την Αγγλική και Αμερικανική, πρέπει να βάλλονται από τσοκάρισμα ανοιχτότερο από το μισό (demi ή ***).

Όσον αφορά τα εναλλασσόμενα τσοκάκια, αυτά που βάλλουν με ασφάλεια ατσάλινα σκάγια γράφουν επάνω τους την ένδειξη “steel shot”. Αν το τσοκάκι μας δεν φέρει αυτή την ένδειξη ή αν γράφει “ no steel shot” δεν ρίχνουμε ατσάλινα σκάγια, ούτε καν ψιλά.
 
Τα υπόλοιπα (βολφραμίου, κλπ) βάλλονται απ’ όλα τα σύγχρονα λειόκαννα όπλα άκαπνης πυρίτιδας, εκτός απ’ αυτά που φέρουν δαμασκηνές κάννες. Αυτό εδώ το γράφει Μηχανολόγος Μηχανικός ενώ στα φυσίγγια λέει να βάλλονται με όπλα που ρίχνουν ατσάλινα.
 
Ναι αλλά είναι στα 30&27 μέτρα απόσταση και όχι στα 36.
Κατι τετοια ανεβαζεις και δημιουργεις ψυχολογικα.Εχεις καταλαβει οτι εισαι ηθικος αυτουργος που ο κοσμος σερνεται στους κωνους στο πορτινγκ στα τσοκ φρενου γαλοπουλας και της θειας της Φανουλας μια που δεν μπορουν να ιδιοκατασκευασουν τετοια φυσιγγια ελπιζοντας να πιασουν καμμια τετοια αποδοση;
 
......συνέχεια με Drago (×32)
Για τις τσίχλες στο σούρουπο του Γενάρη & Φλεβάρη...

(CH. T1)
68.5 CX2000 1.55×28 Μισόταπα Θώδη 25
(3ο ST.) No: 10 (6*) στα 57.50mm K.X. 10.5mm

View attachment 72344
View attachment 72343
View attachment 72342
Φίλε για τα ορτύκια θα είναι και γαμω αυτό το σεταπ. Θα το δοκίμαζα και με μια άλλη μισοταπα σε 67αρι κάλυκα.
.......συνέχεια με Drago (×32)
Παπάκια στο χάραμα, σε ήπιες συνθήκες για τουφεκιες κοντινές....😁

(F. T3)
68.5
616 Drago 1.65×33 Drago 17 No: 7 (3ο st.) (6*) 58.00mm K.X 11.5mm
View attachment 72350
View attachment 72349
View attachment 72348

Αυτά για σήμερα με λίγο χρόνο που είχα....
Βγάζει δόντια η drago με τον drago....😁😁😁
 
Βγάζει δόντια η drago με τον drago....😁😁😁
Ναιιιιι....του Δράκου το κέρατο φίλε....sarcastic.
Θα τη στείσω και αλλιως.....:cool:
Φίλε για τα ορτύκια θα είναι και γαμω αυτό το σεταπ. Θα το δοκίμαζα και με μια άλλη μισοταπα σε 67αρι κάλυκα.
Για ορτύκι ναι....κ για τον κύλινδρο στις τσιχλες, για 1 ενα καρτερι που βγαινουν τα πουλια στα 20m max....σκούπα καθαρή...
 
......συνέχεια με Drago (×32)
Για τις τσίχλες στο σούρουπο του Γενάρη & Φλεβάρη...

(CH. T1)
68.5 CX2000 1.55×28 Μισόταπα Θώδη 25
(3ο ST.) No: 10 (6*) στα 57.50mm K.X. 10.5mm

View attachment 72344
View attachment 72343
View attachment 72342
Κωστα με το 3ο σταδιο που πατας καλητερα να εισαι απο 11,5 χιλ και πανω μεχρι 12-12,5 ,εκτος απο τα παααρα πολυ μαλακα βυσματα !!!
 
H B&P τα δίνει 12gr/cm³ σε έναν πίνακα με πυκνότητες
Η πυκνότητα που διαφημίζουν συνήθως είναι αρκετά πάνω από την πραγματική. Σε αμερικανικό φόρουμ ένας που είχε μετρήσει με ακρίβεια σκάγια από διάφορα κράματα βολφραμίου, είχε βρει σε όλα με εξαίρεση τα tss μεγάλες αποκλίσεις προς τα κάτω. Πχ τα hevishot 12 είχαν 11,3 γρ/ κυβ . εκ.
 
Ναι αλλά είναι στα 30&27 μέτρα απόσταση και όχι στα 36.

Να σου εξηγησω το γιατί . Απο τοτε που αρχισα να κανω δοκιμες ( πολλα χρονια πριν ) παντα τα ψιλα
σκαγια ( Ν8,5- 9 ) τα δοκιμαζα στα 30 μετρα με 3* αστρα....Απο Ν7 και κατω στα 35 μετρα παλι με 3* αστρα
και στα 50 με φουλ τσοκ....
Ετσι εχω ολες μου τις δοκιμες....και ετσι βγαζω εγω τα συμπερασματα μου...βλεποντας το αρχειο μου.
Τωρα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις απο δοκιμες και δικες μου και φιλων....

Τα 36,5 μετρα τα εχουν θεσπισει οι εταιρειες....αλλα σε αυτα τα μετρα...τα ποσοστα τους ειναι πολυ ποιο
πισω απο τα δικα μου...

Δικο μου σεταπ και τουφεκια που εχει κατω απο 75% με 3* στα 35 μετρα...παει στα αζητητα και στα
σκουπιδια...

Ειτε λαθος...ειτε σωστο παντα ετσι δοκιμαζα και δοκιμαζω..και δεν θα το αλλαξω...
Αλλωστε εχω δικα μου μετρα συγκρισης.....και δικα μου ''γουστα''.....και ''θελω''.....
Μην θεωρησεις ''επιθετικο'' το γραπτο μου...καθε αλλο παρα αυτο δεν θελω....απλα σου εξηγησα τον λογο
που κανω τις δοκιμες σε αυτα τα μετρα οσο καλυτερα μπορουσα .... :)
 
.......συνέχεια με Drago (×32)
Παπάκια στο χάραμα, σε ήπιες συνθήκες για τουφεκιες κοντινές....😁

(F. T3)
68.5
616 Drago 1.65×33 Drago 17 No: 7 (3ο st.) (6*) 58.00mm K.X 11.5mm
View attachment 72350
View attachment 72349
View attachment 72348

Αυτά για σήμερα με λίγο χρόνο που είχα....
......συνέχεια με Drago (×32)
Για τις τσίχλες στο σούρουπο του Γενάρη & Φλεβάρη...

(CH. T1)
68.5 CX2000 1.55×28 Μισόταπα Θώδη 25
(3ο ST.) No: 10 (6*) στα 57.50mm K.X. 10.5mm

View attachment 72344
View attachment 72343
View attachment 72342
.......συνέχεια με Drago (×32)
Παπάκια στο χάραμα, σε ήπιες συνθήκες για τουφεκιες κοντινές....😁

(F. T3)
68.5
616 Drago 1.65×33 Drago 17 No: 7 (3ο st.) (6*) 58.00mm K.X 11.5mm
View attachment 72350
View attachment 72349
View attachment 72348

Αυτά για σήμερα με λίγο χρόνο που είχα....
Για τα δικά μου γούστα πάντα...
Η πρώτη με τον Giovanni η καλύτερη με πολύ μικρή διαφορά από αυτήν με τον Ηλιόπουλο...
Με την μισότάπα...ίσως την τσίμπαγα λίγο...να "αντέχει" στις χαμηλές θερμοκρασίες-υγρασίες του Γενάρη Φλεβάρη...
Η τελευταία με τον Drago θέλει λίγο ψάξιμο έχει άναρχη κατανομή...
 
Η πυκνότητα που διαφημίζουν συνήθως είναι αρκετά πάνω από την πραγματική. Σε αμερικανικό φόρουμ ένας που είχε μετρήσει με ακρίβεια σκάγια από διάφορα κράματα βολφραμίου, είχε βρει σε όλα με εξαίρεση τα tss μεγάλες αποκλίσεις προς τα κάτω. Πχ τα hevishot 12 είχαν 11,3 γρ/ κυβ . εκ.
Μάλιστα! Οπότε δεν κερδίζουμε κάτι σε σύγκριση με το πάρα πολύ σκληρό επιμεταλλωμενο μολύβδινο σκάγι... Οπότε, με λίγα λόγια είναι θέμα νομοθεσίας...
 
Η τελευταία με τον Drago θέλει λίγο ψάξιμο έχει άναρχη κατανομή...
Ίσως του έχει φύγει λίγο αριστερά Σπύρο...αν το ρίξει σε μεγαλύτερο χαρτί θα βάλει σωστα το κέντρο της τουφεκιας στη μέση του κύκλου και θα ανέβει και το ποσοστό του.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top