Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.


Eυχαριστω Βασιλη μου.....Δεν καταλαβα τι εννοεις ''πιο πισω'' αλλα δεν πειραζει... :)

Σωστο πρεπει να ειναι το μεγεθος του λαγου που εβαλες....
Σημασια εχει....οτι εαν στειλεις τα σκαγια στα 50 μετρα και σκοπευσεις σωστα...λυτρωμο δεν εχει φιλε !!! :cool:

Ανεβαζω μια φωτο για συγκριση στο μεγεθος του λαγου ...

εικόνα_Viber_2020-12-10_23-22-55.jpg

Συγνωμη για το topic.
 
Eυχαριστω Βασιλη μου.....Δεν καταλαβα τι εννοεις ''πιο πισω'' αλλα δεν πειραζει... :)

Σωστο πρεπει να ειναι το μεγεθος του λαγου που εβαλες....
Σημασια εχει....οτι εαν στειλεις τα σκαγια στα 50 μετρα και σκοπευσεις σωστα...λυτρωμο δεν εχει φιλε !!! :cool:

Ανεβαζω μια φωτο για συγκριση στο μεγεθος του λαγου ...

View attachment 72707

Συγνωμη για το topic.
Ετσι οπως τραβηχτηκε η φωτογραφια με τη καραμπινα απο πισω, για αρνι μοιαζει οχι για λαγο!!!!
 
Eυχαριστω Βασιλη μου.....Δεν καταλαβα τι εννοεις ''πιο πισω'' αλλα δεν πειραζει... :)
Έχει και άλλα μέτρα το φυσίγγι ...
Σωστο πρεπει να ειναι το μεγεθος του λαγου που εβαλες....
Σωστό είναι ...
Τι με βάζεις και κάνω απογευματιάτικα ?

1685469848218.png

1685469915824.png
Σημασια εχει....οτι εαν στειλεις τα σκαγια στα 50 μετρα και σκοπευσεις σωστα...λυτρωμο δεν εχει φιλε !!! :cool:

Ανεβαζω μια φωτο για συγκριση στο μεγεθος του λαγου ...

View attachment 72707

Συγνωμη για το topic.
😍
👍
 
Ετσι οπως τραβηχτηκε η φωτογραφια με τη καραμπινα απο πισω, για αρνι μοιαζει οχι για λαγο!!!!

Νορμαλ φωτο ειναι Γιωργο μου !!! Εχεις το καπο του αυτ/του - το οπλο και το φυσιγγιο για μετρο
συγκρισης φιλε !!! :)
 
Eυχαριστω Βασιλη μου.....Δεν καταλαβα τι εννοεις ''πιο πισω'' αλλα δεν πειραζει... :)

Σωστο πρεπει να ειναι το μεγεθος του λαγου που εβαλες....
Σημασια εχει....οτι εαν στειλεις τα σκαγια στα 50 μετρα και σκοπευσεις σωστα...λυτρωμο δεν εχει φιλε !!! :cool:

Ανεβαζω μια φωτο για συγκριση στο μεγεθος του λαγου ...

View attachment 72707

Συγνωμη για το topic.
Εγκεφαλικό θα έπαθε.Εχει τα μάτια ανοιχτά.
 
Και ποιος σου ειπε Λευτερη μου οτι εγω ξεχωριζω το 1,20 απο 1,30 σε αυτα τα μετρα ???
Τα μετρα ειναι παρα πολλα....Τον στοχο που ειναι 1,25Χ85 σε αυτα τα μετρα τον βλεπεις σαν ενα πακετο
απο τσιγαρα !!!

View attachment 72695
View attachment 72696
Εκανα δοκιμαστικες βολες πριν ριξω τα φυσιγγια που ηθελα να δοκιμασω...
Το επανω δισκακι το ξεκινησα απο το ενα μετρο ...μετα στο 1,20 και στο 1,30 ''κλειδωσε'' ο στοχος.
Οι πρωτες τρεις δοκιμες ηταν με αλλα φυσιγγια....Εαν δεν ειχα σημειο αναφορας που θα σημαδευα ουτε
σκαγι δεν θα εμπαινε στον στοχο....

Το επανω δισκακι το ανεβοκατεβαζα μεχρι να δω που βρισκω το κεντρο....και το βρηκα στο 1,30 πανω απο
το κεντρο του στοχου ξεκινοντας απο το 1 μετρο !!!
Ας ειναι καλα ο φιλος ο elvas μου ειχε πει....Νικο στα 100 μετρα θα σημαδευεις 1,5 μετρο περιπου πανω
απο το κεντρο του στοχου....
Ετσι εβγαλα ''ακρη΄΄ Λευτερη μου !!!

View attachment 72697
View attachment 72698
View attachment 72699

Εαν δεν με ειχε δασκαλεψει ο φιλος o elvas....ακομα το κεντρο θα εψαχνα φιλε !!! :D
Πριν χρόνια (Ιανουάριος 2012) κυνηγούσα παπιά και παρυδάτια. Ημερήσιο κυνήγι σε συνδυασμό με περπατητο. Κάποια στιγμή βλέπω 3-4 κοπάδια από 50-60 παπιά (το κάθε κοπάδι) να περνάνε στη θάλασσα σχετικά κοντά στην ακτή. Ρίχνω ένα τρέξιμο, μπαίνω και κάποια μέτρα μέσα στη θάλασσα και αρχίζω να ρίχνω! Πρώτο φυσίγγι ήταν 7αρι biturbo και τα άλλα 2 4αρια biturbo. Βλέπω την τουφεκιά να σκάει κάτω από το κοπάδι που σημάδευα. Σηκώνω το όπλο περίπου 30-40 εκατοστά, ρίχνω τα άλλα 2, προλαβαίνω και βάζω 1 συν 1 με το speed loading της Browning. Κάποια στιγμή μου λέει ο πατέρας μου, "ένα το πήρες". Πάνω στην ένταση και στη βιασύνη μου, δεν είχα δει τίποτα να ξεκόβει από το κοπάδι. Μετά από λίγο, βλέπω ένα παπί κοψοφτερο να σηκώνεται και να συνεχίζει την πορεία του προσπαθώντας να φτάσει τα υπόλοιπα!!!!

Υ. Γ το παραπάνω περιστατικό φαντάζει απίστευτο, αλλά είναι πραγματικό και δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ!

Υ. Γ 2 ήταν η τελευταία φορά που πήγα στο βάλτο χωρίς 2αρια ή/και bb's.

Υ. Γ 3 δεν ξέρω πόσο μακριά ήταν τα παπιά, αλλά έκτοτε, όταν πάω να ρίξω σε κάνα τετράδιο ή τενεκέ από 50m και πάνω, σημαδεύω πιο ψηλά!
 
Πριν χρόνια (Ιανουάριος 2012) κυνηγούσα παπιά και παρυδάτια. Ημερήσιο κυνήγι σε συνδυασμό με περπατητο. Κάποια στιγμή βλέπω 3-4 κοπάδια από 50-60 παπιά (το κάθε κοπάδι) να περνάνε στη θάλασσα σχετικά κοντά στην ακτή. Ρίχνω ένα τρέξιμο, μπαίνω και κάποια μέτρα μέσα στη θάλασσα και αρχίζω να ρίχνω! Πρώτο φυσίγγι ήταν 7αρι biturbo και τα άλλα 2 4αρια biturbo. Βλέπω την τουφεκιά να σκάει κάτω από το κοπάδι που σημάδευα. Σηκώνω το όπλο περίπου 30-40 εκατοστά, ρίχνω τα άλλα 2, προλαβαίνω και βάζω 1 συν 1 με το speed loading της Browning. Κάποια στιγμή μου λέει ο πατέρας μου, "ένα το πήρες". Πάνω στην ένταση και στη βιασύνη μου, δεν είχα δει τίποτα να ξεκόβει από το κοπάδι. Μετά από λίγο, βλέπω ένα παπί κοψοφτερο να σηκώνεται και να συνεχίζει την πορεία του προσπαθώντας να φτάσει τα υπόλοιπα!!!!

Υ. Γ το παραπάνω περιστατικό φαντάζει απίστευτο, αλλά είναι πραγματικό και δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ!

Υ. Γ 2 ήταν η τελευταία φορά που πήγα στο βάλτο χωρίς 2αρια ή/και bb's.

Υ. Γ 3 δεν ξέρω πόσο μακριά ήταν τα παπιά, αλλά έκτοτε, όταν πάω να ρίξω σε κάνα τετράδιο ή τενεκέ από 50m και πάνω, σημαδεύω πιο ψηλά!

Στα 50 μετρα δεν ειναι απαραιτητο να σημαδευεις ποιο ψηλα....Μετα τα 50 μετρα αρχιζουν τα ζορια !!!
Βεβαια εξαρταται και απο τα φυσιγγια που ριχνεις.....Και εκτος απο το Brawning...τα αλλα που εριξες τα θεωρω
σκουπιδια για μενα..
Καποια στιγμη....θα σου χαρισω μερικα ιδιογομωσης....απο την μια να δεις τι κανουν....και απο την αλλη
να σου ''βαλω το ψιχουλο στο κρεβατι''....να σε ''βασανιζει'' και να γινεις ιδιογομωτης !!! ;) :)

ΥΓ. Σε εχω στο μυαλο μου... ;)
 
Στα 50 μετρα δεν ειναι απαραιτητο να σημαδευεις ποιο ψηλα....Μετα τα 50 μετρα αρχιζουν τα ζορια !!!
Βεβαια εξαρταται και απο τα φυσιγγια που ριχνεις.....Και εκτος απο το Brawning...τα αλλα που εριξες τα θεωρω
σκουπιδια για μενα..
Καποια στιγμη....θα σου χαρισω μερικα ιδιογομωσης....απο την μια να δεις τι κανουν....και απο την αλλη
να σου ''βαλω το ψιχουλο στο κρεβατι''....να σε ''βασανιζει'' και να γινεις ιδιογομωτης !!! ;) :)

ΥΓ. Σε εχω στο μυαλο μου... ;)
Να είστε καλά κύριε Νίκο! Με αυτά που βλέπω, θα το ξεκινήσω το άθλημα της ιδιογομωσης!!

Τότε (2012) ήμουν στις αρχές του ψαξιματος (όπλο - φυσίγγι - τσοκ)... Πέρασαν αρκετά χρόνια για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα και να καταρρίψω πολλούς μύθους γύρω από όλα αυτά!😉
 
Να είστε καλά κύριε Νίκο! Με αυτά που βλέπω, θα το ξεκινήσω το άθλημα της ιδιογομωσης!!

Τότε (2012) ήμουν στις αρχές του ψαξιματος (όπλο - φυσίγγι - τσοκ)... Πέρασαν αρκετά χρόνια για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα και να καταρρίψω πολλούς μύθους γύρω από όλα αυτά!😉

Αυριο θα δοκιμασω κατι καινουργια σεταπ....Τα θελω για λαγο...αλλα αυτα δουλευουν και στον βαλτο...
τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω....γιατι απο βαλτο ειμαι εντελως ασχετος !!!
Αλλα πιστευω οτι φυσιγγιο με 420+μ/δ δυσκολα θα σε ''πουλησει'' στον βαλτο...
Υποθεσεις κανω....τις συμβουλες σου τις χρειαζομαι...
Στειλε μου ενα ΠΜ....Γραψε μου τι γραμμαρια και Νρο σκαγιων δουλευεις....τι οπλο εχεις και εσυ και ο Πατερας
σου....και την διευθυνση σου...
Επισεις τι πρεπει να προσεξω....οσον αφορα τον βαλτο...
Τα αλλα αστα επανω μου...Ευτυχως εχουμε χρονο μεχρι την εναρξη !!! :)
 
Αυριο θα δοκιμασω κατι καινουργια σεταπ....Τα θελω για λαγο...αλλα αυτα δουλευουν και στον βαλτο...
τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω....γιατι απο βαλτο ειμαι εντελως ασχετος !!!
Αλλα πιστευω οτι φυσιγγιο με 420+μ/δ δυσκολα θα σε ''πουλησει'' στον βαλτο...
Υποθεσεις κανω....τις συμβουλες σου τις χρειαζομαι...
Στειλε μου ενα ΠΜ....Γραψε μου τι γραμμαρια και Νρο σκαγιων δουλευεις....τι οπλο εχεις και εσυ και ο Πατερας
σου....και την διευθυνση σου...
Επισεις τι πρεπει να προσεξω....οσον αφορα τον βαλτο...
Τα αλλα αστα επανω μου...Ευτυχως εχουμε χρονο μεχρι την εναρξη !!! :)
Στέλνω και εγώ!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top